Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
کودکیت را گم نکن

رزرو وقت مشاوره حضوری

کودکیت را گم نکن: نقلی بر پزشک و کودک اصفهانی

کودکیت را گم نکن: نقلی بر رفتار پزشک و کودک با چانه بی بخیه

این روزها خبری در رسانه ها پخش شده که سر و صدای زیادی داشته مبنی بر اینکه پزشکی به همراه پرستاران یک بیمارستان دولتی به علت اینکه والدین کودکی پول کافی برای هزینه درمان فرزندشان را نداشتند بخیه های کودک را باز کردند. تعجب آور است! برای خیلی از افراد هم تعجب آور نیست چرا که از این نوع اتفاق ها را زیاد دیده اند و شنیده اند.
نمی توانم مادر این کودک را در آن لحظه ای که بخیه های این کودک را باز می کردند تصور کنم و یا خود کودک! چه سئوال هایی در ذهن کودک وجود داشته است؟ آیا فکری داشته است یا فقط درد می کشید؟
در ذهن پزشک چی می گذشته؟ یا پرستار؟ آیا پزشک و پرستار خودشان فرزند ندارند؟
موضوع در اینجاست که ما جواب این سئوال ها را نمی دانیم اما می توانیم به بررسی جزئی از چرایی رفتار پزشک و پرستار بپردازیم.


به نظر می آید بحث احساس وجدان در افراد از بین رفته است. واقعا دلیل این موضوع چیست؟ در بیشتر بیمارستان ها مددکاری برای کسانی که در چنین شرایطی وجود دارد که پزشک می تواند ارجاع دهد و چون این امر صورت نگرفته است به نظر می آید که عمدی در کار بوده است. عمدی که می تواند نشان از نوعی اختلال روانی در این نوع افراد باشد و نشان دهنده ی پرخاشگری ابن افراد باشد به احتمال خیلی زیاد این افراد کودکی مناسبی نداشته اند و نتوانسته اند مشکلات خود را برطرف سازند و در ساخت هویت خود دچار مشکل شده اند و بخش وجدان در هویت آنها از بین رفته است.

کودکی آنها دو طیف داشته است یا بسیار آرام بوده اند و نسبت به زندگی خود و جایگاهی که بودند خشم داشتند و آن را در بزرگی به این طرز نشان دادند و یا اینکه نشانه هایی از اختلال سلوک داشته اند و در بزرگسالی به این شکل خودش را نشان داده اند. اما اینطور هم نیست که به راحتی بتوان کسی را قضاوت کرد اما احتمال این اختلالات را می توان داد. درصد زیادی از کودکان سلوک در بزرگسالی به اختلال شخصیت ضد اجتماعی مبتلا می شوند. در نوع شدید این اختلال طبهکاران را داریم اما در نوع خفیف آن می توان شاهد این مسائل باشیم که آنها دیگران را آزار می دهند که نوعی نشانه سادیسم است و از این کار پشیمان نیستند. یعنی این افراد از کاری که انجام می دهند ابراز ندامت نمی کنند مگر اینکه وجدان انسان دوستانه آنها بیدار شود. آنها در اصل به معیار های اخلاقی و انسانی و قوانین اجتماعی که بر اساس آن حرفه ی خود را شروع کردند بی اعتنایی کردند. این افراد در حالی که تفکر منطقی خود را حفظ می کنند دست به رفتار های تکانشی می زنند که به آن جنون اخلاقی می گویند.

اما تو کودکیت را گم نکن…..!

به نظر می آید که در روان این افراد پول به صورت هدف کلی زندگی در آمده باشد طوری که مانعی بر سر راه را بر میدارند. به دلیل هدفی که دارند اجازه نمی دهند که اتفاقی غیر از به دست آمدن درآمد برایشان پیش بی آید. اگر بخواهیم در جمله ای توصیف کنیم وجدان اخلاقی,وجدان انسانی و …. در این افراد مرده است که می توانند به راحتی دست به این کار بزنند و به آینده و تاثیری که در روحیه و روان کودک وارد شده نباشند. در ذهن کودک همیشه یک سئوال وجود خواهد داشت که دلیل آن درد چی بوده. ممکن است این کودک به احساس نا ایمنی مبتلا شود. همیشه ترس از اینکه ممکن است از سوی دیگران طرد شود و در نتیجه به سوی منزوی شدن و بعد از آن مبتلا به افسردگی شود. حس امنیتی که مادر این کودک به او داده است خدشه دار شده چرا که انتظار داشته مادرش دردش را حل کند. همه ی این موارد فقط به دلیلی که مشخص نیست که چرا انجام شده است به راحتی می تواند زندگی این کودک را تحت تاثیر قرار دهد. اما تو کودکیت را گم نکن…..!
مطالعه ای درباره اینکه چرا این افراد و یا افراد نخبه دست به این نوع از کارها می زنند صورت گرفته است. در این مطالعات مشخص شده است که کودکانی که در نوجوانی خود ممتاز بوده اند به احتمال بیشتری به بیماری دو قطبی مبتلا می شوند. اختلال دوقطبی از دو طیف افسردگی شدید و خوشحالی شدید پدید می آید و پس از پایان دوره افسردگی شدید معمولا این افراد بسیار خلاق می شوند چون فعالیت مغز آنها با تغییر خلق تغییر می کند. این موضوع ممکن است در وضعیت روانی این افراد نیز تاثیر گذار بوده باشد.
و یا اینکه هیچ کدام از این تئوری ها درست نباشد و پزشک مورد نظر فقط جنون در لحظه گرفته باشد و بعدا پشیمان شده باشد و پرستار به دلیل ترس از موقعیت کاری ناچار به عمل آن شده باشد
به هر صورت موضوعی که مهمی که مطرح می شود این است که برای این عمل توجیه جز اینکه این افراد دچار اختلال روانی باشند نیست. چون عمل غیر انسانی بوده است مخصوصا برای کودکی که قربانی فقر خانواده اش شده است و ممکن است دنیای کودکیش خدشه دار شده باشد. شاید الان به خنده های کودکی خود ادامه دهد اما در آینده او بی تاثیر نیست…

کودکم,کودکیت را گم نکن روزی دنیا با تو هم کنار می آید…

اطلاعات بیشتر

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.