Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
کودکان طلاق

رزرو وقت مشاوره حضوری

کودکان طلاق : چگونه به فرزندمان کمک کنیم تا با جدایی والدینش کنار بیاید؟

همهی ما میدانیم که طلاق در دنیای معصومانه کودکان اتفاقی غیر قابل باور، ناراحت کننده و شوک برانگیز است و در صورتی که توجه کافی به کودکان طلاق نشود ممکن است آنها با مشکلات مختلفی مواجه شوند که بعضی از آنها گاه تا سالهای سال نیز ادامه مییابند؛ اما واقعیت این است که قرار نیست زندگی کودکان طلاق با جدایی والدینشان حتما دچار مشکلات جدی شود و برای این که درک و پذیرش شرایط جدید و مطابقت پیدا کردن با زندگی پس از طلاق برای کودکان امکان پذیر شود راه‌‌های فراوانی وجود دارد.

این بسیار طبیعی است که بسیاری از کودکان طلاق در جلسات مشاوره میگویند که از جدایی والدینشان خوشحال نیستند. واقعیت این است که بچهها همهی مسائل و اتفاقات را به شیوهی بزرگترها درک نمیکنند و اوضاع زمانی بدتر میشود که والدینی که همیشه  رویشان حساب باز میکردند حالا بسیار پرمشغله، عصبانی، عبوس، افسرده و ناراحت هستند و به اندازهی قبل حواسشان به آنها نیست. بنابراین این بسیار حیاتی است که به عنوان والدین کودکان طلاق، بتوانید تا حد زیادی در کنار فرزندانتان باشید و به آنها اطمینان خاطر ببخشید.

جدایی، مثل بسیاری از چیزها، بهایی دارد

حتما این را بسیار شنیدهاید که برخی افراد میگویند: «به خاطر بچهها ماندم». یا از این قبیل چیزها. بلی، کودکان طلاق تحت تاثیر تصمیم شما قرار گرفتهاند اما به هر حال هرچیزی بهایی دارد. همهی ما سالهای محدودی برای زندگی کردن فرصت داریم و طبیعتا هر کسی دلش میخواهد در این مدت در عشق و آرامش زندگی کند. هیچ چیز به این اندازه که خانه برای شما آخرین جایی باشد که در آن آرامش دارید بد نیست.
طلاق به خودی خود نه تنها چیز بدی نیست، بلکه درستترین انتخاب در زمانی است که رابطهی شما با همسرتان دچار مشکلات اساسی است. حتی فرزندان شما هم از نارضایتی شما از رابطهتان آسیب خواهند دید. بنابراین بسیار ضروری است که ابتدا احساس گناه بابت طلاق را کنار بگذارید و بر روی پایدار ساختن شرایط فعلی زندگی برای خود و فرزندانتان تمرکز کنید.

چگونه تاثیرات منفی را به حداقل برسانیم؟

نخستین نکته‌ای که در برخورد با کودکان طلاق باید به خاطر داشته باشید این است که نباید کودک را یار کشی کنید. فرزند شما به هردوی والدینش نیاز دارد.
نخستین نکته‌ای که در برخورد با کودکان طلاق باید به خاطر داشته باشید این است که نباید کودک را یار کشی کنید. فرزند شما به هردوی والدینش نیاز دارد.

ایزولینا ریچی، روانشناس خانواده و نویسندهی کتاب «خانهی مامان، خانهی بابا»، میگوید: «زمانی که کودکان طلاق آزاد هستند که هردوی والدینشان را عاری احساس گناه و عدم وفاداری دوست بدارند و به هر دویشان بدون ترس از دست دادن دیگری دسترسی داشته باشند، میتوانند با پیامدهای طلاق آسانتر مواجه شده و بدون مشکل بزرگ شوند.

این ۹ نکته را برای به حداقل رساندن تاثیرات منفی جدایی بر روی کودکان طلاق به خاطر بسپارید و استفاده کنید:

 • مشکلات دنیای بزرگسالها، مثل اختلافات با همسر سابق یا نگرانیهای مالی را با کودک در میان نگذارید. به جای آن یک دوست یا یک روانشناس پیدا کنید که بتوانید با او به راحتی از دغدغههایتان بگویید.
 • در مورد همسر سابقتان در مقابل کودک بدگویی نکنید و او را در معرض تضادها و نگرانیها قرار ندهید.
 • از فرزندتان دربارهی والد دیگر و این که چه اتفاقی در خانهی دیگری در حال رخ دادن است بازجویی نکنید. سوالهای عمومی دربارهی این که او زمانش را چطور سپری کرده مشکلی ندارند اما از تجسس کردن دوری کنید.
 • فرزندتان را در معرض تغییرات غیر منتظره و بزرگ قرار ندهید. سعی کنید روابط خانوادگی و دوستانه را مانند قبل حفظ کنید و روتینهای خانوادگی و پیوندهایتان با جامعه اطرافتان را تا حد ممکن تغییر ندهید.
 • اگر بابت این که فرزندتان باید با طلاق کنار بیاید احساس گناه میکنید، این که به او اجازه دهید تا دیروقت بیدار بماند یا مدام برای او هدیههای عجیب و غریب بخرید چیزی را حل نخواهد کرد. آنها در صورتی که مانند قبل با مسائل مختلف برخورد کنید احساس امنیت بیشتری خواهند داشت.
 • فرزندتان را تشویق کنید تا در مواقعی که خبر مهمی دارد، یا حتی برای صحبت کوتاه و روتین با والد دیگر تماس بگیرد.
 • دربارهی این که چگونه میتوانید به کودکان طلاق کمک کنید تا با این موضوع کنار بیایند بیشتر یاد بگیرید. یک روانشناس خوب میتواند در این زمینه کمک زیادی به شما و فرزندتان بکند.
 • یاد بگیرید که چگونه میتوانید با همسر سابقتان در ارتباط سازنده باشید، حتی اگر ترجیح میدهید کاملا از او فاصله بگیرید. اگر ارتباط برقرار کردن با او بدور از خصومت و بدرفتاری برایتان سخت است، از یک روانشناس خانواده کمک بگیرید تا تاثیرات منفی بر روی فرزندتان را به حداقل برسانید.
 • اگر فرزندتان مثل سابق رفتار نمیکند، به مرزهای شخصیش احترام بگذارید اما نشان دهید که برای کمک و همفکری آمادهاید.

چگونه کنار آمدن با جدایی را برای کودکان طلاق آسانتر کنیم

حتی زمانی که اختلافات والدین کودک را هم تحت تاثیر قرار میدهد و خانه جای شادی نیست نیز بچهها ممکن است از جدایی والدین ناراضی باشند. از دیدگاه یک کودک، دنیا در حال دو نیمه شدن است و شما به عنوان والدین او باید سعی کنید دیدگاهش را درک کنید. در این شرایط کودک کمتر مجبور به مخفی کردن احساساتش خواهد بود و کمتر آسیب خواهد دید.
متخصصان معتقدند که طلاق والدین قرار نیست تا پایان عمر بر زندگی فرزندان سایه بیافکند یا آنها را از داشتن روابطی سالم در آینده بازدارد. الیزابت اوزر، روانشناس کودک در این باره میگوید: «جدایی والدین اتفاق بزرگی در زندگی کودک است. اما این مسالهای است که به مرور زمان و با ورود به بزرگسالی، کنار آمدن با آن برای کودک آسانتر خواهد شد. وظیفه والدین کودکان طلاق این است که این تغییر و این مرحله از زندگی را برای کودک آسانتر کنند

محققان معتقدند دو فاکتور اساسی در نحوهی کنار آمدن کودک با جدایی والدین تاثیرگذار است:

۱. میزان خصومت و درگیری بین والدین

۲. پذیرش و تطبیق پیدا کردن والدین با مساله جدایی

اگر روابط بین شما و همسرتان در ماههای پیش از جدایی پر تنش و پرخاشگرانه است یا یکی از دو طرفین با پذیرش جدایی مشکل دارد بهتر است این دو نکته را مدام برای خود و طرف مقابلتان یادآوری کنید و درصورت نیاز از یک متخصص برای مهیا کردن شرایط برای جدایی کمک بگیرید.

صحبت کردن با کودک دربارهی مساله جدایی

باید بپذیرید که طلاق برای فرزندانتان موضوع پیچیده‌ای است. بسیار مهم است که پیش از جدایی او را در این باره مطلع سازید و با او صحبت کنید.
باید بپذیرید که طلاق برای فرزندانتان موضوع پیچیده‌ای است. بسیار مهم است که پیش از جدایی او را در این باره مطلع سازید و با او صحبت کنید.

این که شما چگونه میخواهید کودکتان را در جریان جدایی خود و همسرتان قرار دهید چیزی است که بسیار وابسته به سن او، شرایط زندگی شما و میزان تنش بین شما و همسرتان دارد.

اگر فرزندان شما بزرگ شدهاند بهتر است یک ماه قبل از این که شما و همسرتان شروع به جدای از یکدیگر زندگی کردن بکنید مساله را با آنها در میان بگذارید تا آنها زمان کافی برای کنار آمدن با خبر جدید را داشته باشند. اما اگر فرزندتان نوپاست و سن کمی دارد، میتوانید تا یک هفته قبل از جدا شدن رسمی زندگیها صبر کنید؛ چرا که بچهها در این سن درک درستی از مفهوم زمان ندارند.

مسالهای که باید به آن توجه کنید این است که حتی درمورد کودکان بسیار کوچک هم درصورتی که درمورد اتفاقات پیش رو با آنها صحبت کنید اطمینان خاطر بیشتری خواهند داشت؛ حتی اگر آنها معنای دقیق کلماتی که به کار میبرید را متوجه نشوند.

این ۹ نکته را برای صحبت با فرزندانتان دربارهی طلاق به خاطر بسپارید:

 • هنگام صحبت کردن درباره جدایی، بهتر است در صورت امکان، هردو والد حضور داشته باشند.
 • زمان مناسبی از روز را که فرزندتان در آرامش است و پس از آن برنامهی خاصی ندارد انتخاب کنید.
 • از کلمات ساده استفاده کنید. بی وقفه صحبت نکنید و اجازه دهید او بین صحبتهایتان ابراز نظر کند.
 • بر این واقف باشید که فرزندتان در شرایط غمگینی قرار گرفته و قرار است احساسات بزرگ و دردناکی را تجربه کند. اجازه دهید فرزندتان گریه کند، عصبانی شود یا عکس العملهای دیگری که در چنین شرایطی طبیعی هستند نشان دهد.
 • بگذارید فرزندانتان بدانند که شما هم غمگین هستید اما به آنها اطمینان دهید که در هر صورت هردوی شما دوستشان دارید و از آنها مراقبت خواهید کرد.
 • کودکان طلاق معمولا خود را مسئول جدایی والدین میبینند و خود را سرزنش میکنند. بنابراین لازم است به آنها اطمینان دهید که این موضوع تقصیر آنها نیست.
 • اطلاعات مشخص و دقیق را در صورت امکان به آنها بدهید. مثلا: «قرار است من و تو هر آخر هفته با هم زمان بگذرانیم».
 • از سرزنش کردن والد دیگر خودداری کنید. حتی اگر جرقهی طلاق بابت چیزی مانند خیانت طرف مقابل یا سو مصرف مواد زده شده است. اکنون زمان خوبی برای به اشتراک گذاری مشکلات بزرگترها با بچهها نیست.

سعی کنید تمام سوالات فرزندتان را پاسخ دهید و در روزها و هفتههای پیش رو آنها را تشویق کنید تا هر سوالی که دارند بپرسند. بچههای کوچکتر از ۸ سال معمولا سوالها را به صورت سری میپرسند. هر سوال را پس از این که پرسیده شد پاسخ دهید و سپس به سراغ سوال دیگر بروید. هموارده به یاد داشته باشید که باید مسائل را ساده نگه دارید و با او مدارا کنید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.