Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
پرورش کودک کارآفرین

رزرو وقت مشاوره حضوری

پرورش کودک کارآفرین: آیا می‌خواهید ایلان ماسک بعدی در خانه‌ی شما باشد؟

به چند سال قبل و دوران کودکی خود برگردید، احتمالا شما هم جزو افرادی بودید که در کوچه‌ پس‌ کوچه‌های شهرتان به فروش خاکشیر می‌پرداختید، اگر خودتان نیز این کار را نکرده باشید، حتما دوستانی را داشته‌اید که از همان سنین کودکی اولین کسب وکار خود به راه انداخته باشند. برای خواندن چگونگی پرورش کودک کارآفرین در ادامه‌ی مطلب با ما باشید.

اما نمی‌توان گفت که این‌ها همان افرادی هستند که در آینده کارآفرینان بزرگی می‌شوند، چرا که تحقیقات نشان می‌دهند که در واقعیت این اتفاق رخ نمی‌دهد. نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد، برخی از کارشناسان معتقدند کارآفرینی یک ویژگی ذاتی است که فقط در برخی از افراد وجود دارد و برخی دیگر معتقدند محیط و نحوه‌ی پرورش انسان‌ها نقش بسیار گسترده‌ای در تبدیل آن‌ها به یک کارآفرین موفق دارد. مسلما افرادی هم هستند که معتقدند ذات و محیط به یک اندازه در پرورش کودک کارآفرین نقش دارند.

با این فرض که گزینه‌ی دوم و سوم صحیح‌تر است، به سراغ ادامه‌ی مطلب و بررسی این‌که والدین چگونه می‌توانند مهارت کارآفرینی کودکان‌شان را افزایش دهند، می‌رویم.

به آن‌ها آموزش دهید که فرصت‌ها را شناسایی کنند

کارآفرینان موفق همواره افرادی هستند که قادر به شناسایی مشکلات و حل یک درد از جامعه هستند. در برخی از موارد این دردها راه‌حل‌هایی را دارند، اما کارآفرین راهکار بهتری را کشف می‌کند. در موارد دیگر، کارآفرین مشکلی را کشف می‌کند که سایر افراد به آن توجهی نکرده بودند.

به عنوان، پدر و مادر شما به سادگی می‌توانید این مهارت را در کودکان خود پرورش دهید. یکی از ساده‌ترین راهکارها اینست که منتظر بمانید تا فرزندتان نارضایتی خود را نسبت به موضوعی ابراز کند و سپس او را تشویق کنید تا راهکارهای جدیدتری برای رفع آن مشکل بیابد.

مسلما این یک شروع ساده است، اما اگر بتوانید در ذهن کودک‌تان اشتیاق ایجاد کنید، به احتمال زیاد، به طور مستقیم در افزایش اعتماد به نفس کودک و آینده‌ی او نقش خواهید داشت.

پرورش کودک کارآفرین
پرورش کودک کارآفرین

به آن‌ها توانایی حل مسئله بدهید

در عصر پرمشغله‌ی امروزی، اکثر والدین به فرزندان خود اجازه نمی‌دهند که خودشان مشکلات‌شان را حل کنند، بلکه با عجله برای حل مشکلات آن‌ها پیش‌قدم می‌شوند. کودکانی که در چنین وضعیتی بزرگ می‌شوند، در آینده با چالش‌های جدی مواجه خواهند شد و والدینی که این‌ها را درک نمی‌کنند، فرزندان‌شان را از فرصت‌های مهمی برای رشد دور می‌کنند.

پدر و مادرها از آن‌جایی که عاشق فرزندان‌شان هستند، نمی‌توانند تحمل کنند که کودک‌شان در سختی و مشقت باشد. اما باید بدانید که کارآفرینی نیاز به حل مسائل و ارائه‌ی راهکار دارد و این مهارت از طریق تجربه آموخته می‌شود.

به فرزندان خود اجازه دهید تا با مشکلات سر وکله بزنند و راه‌حل‌های مناسبی را پیدا کنند. هم‌چنین در این راه به آن‌ها اجازه دهید تا از کمک دیگران نیز بهره بگیرند، این کار به آن‌ها کار تیمی را خواهد آموخت. هم‌چنین به آن‌ها کمک خواهد کرد تا از فرآیند اکتشاف لذت ببرند.

پرورش کودک کارآفرین

به آن‌ها انعطاف‌پذیری را یاد دهید

متاسفانه در مدرسه‌ها به ما یاد می‌دهند که شکست بد است. به ما یاد می‌دهند که برای نمره‌ی بیشتر تلاش کنیم و خودمان را با اطرافیان خود که در شرایط‌های متفاوتی هستیم، بسنجیم. با این حال، به جای همه‌ی این‌ها ما باید به کودکان‌مان انعطاف‌پذیری را آموزش دهیم. این‌که چطور از شکست راهی برای بازگشت به عقب پیدا کنند. بدون شک، این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کارآفرینی است که در این لیست معرفی می‌کنیم.

برای پرورش کودک کارآفرین و آموزش انعطاف‌پذیری به آن‌ها راهکارهای بسیاری وجود دارد، یکی از راهکارهای ساده اینست که به هنگام ناراحتی و شکست آن‌ها را مجازات نکنید، بلکه با آن‌ها صحبت کنید و به آن‌ها کمک کنید تا دلایل شکست خود را پیدا کنند و در آینده از وقوع مجدد آن جلوگیری کنند. به فرزندان‌تان بیاموزید هرگز تسلیم نشوند.

البته، مسلما به این راحتی نخواهد بود، اما با همین گام‌ها فرزندان خود را برای آینده‌ای بهتر تشویق می‌کنید.

به آن‌ها کمک کنید تا اولین کسب وکار خود را راه بیندازند

مهم نیست که آن‌ها خاکشیر می‌فروشند، سرویس چمن زنی ارائه می‌کنند، یک فروشگاه آنلاین راه می‌اندازند یا می‌خواهند از یک بچه‌ پرستاری کنند، آن‌ها را برای شروع آن کسب وکار تشویق کنید.

بهترین راه یادگیری با انجام دادن صورت می‌گیرد و هنگامی که فرزند شما کار خود را شروع کرد با تجاربی روبرو خواهد شد که هرگز با گفتن و شنیدن امکان‌پذیر نخواهد بود.

پرورش کودک کارآفرین

برای پرورش کودک کارآفرین آموزش سواد مالی را فراموش نکنید

بچه‌ها باید از همان کودکی در مورد پول، سرمایه، دارایی و مدیریت همه‌ی این‌ها بدانند. با این‌حال، همه‌ی این موارد در مدارس نادیده گرفته می‌شوند. به کودکان خود بیاموزید که چگونه باید در هزینه‌های خود کنترل داشته باشند. چگونه باید سودآوری کنند و اجازه ندهند پول‌های‌شان در رکود بماند. به آن‌ها کمک کنید حتی برای هدیه‌هایی که از پدربزرگ یا مادربزرگ خود هم می‌گیرند، برنامه‌ریزی کنند.

برای آن‌ها حساب بانکی ایجاد کنید و به آن‌ها یاد دهید که چگونه حساب خود را پیگیری کنند.

هدف‌گذاری را به آن‌ها یاد دهید

یکی از ویژگی‌های مشترک کارآفرینان هدف‌گذاری است. کارآفرینانی هم‌چون ریچارد برانسون به صورت مداوم به نوشتن اهداف و پیگیری منظم آن‌ها می‌پردازند. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که اهدافی که نوشته می‌شوند، ۴۲٪ احتمال بیشتری برای دستیابی به آن‌ها وجود دارد.

پرورش کودک کارآفرینمهارت‌های تکنولوژیک را به آن‌ها آموزش دهید

ایلان ماسک، بیل گیتس و مارک زاکربرگ در چه چیزی مشترک هستند؟ مهارت کدنویسی.

کدنویسی به توسعه‌ی مهارت ریاضیات شما کمک می‌کند، منطق شما را تقویت می‌کند، به صبر و خلاقیت شما می‌افزاید. محاسبات در همه‌ی حرفه‌هایی که در سال‌های آینده شکل خواهند گرفت، تاثیرگذار خواهد بود; از بازاریابی تا پزشکی، از ساخت‌وساز تا کشاورزی.

حتی اگر فرزندان‌تان به هنر و علوم انسانی علاقه داشته باشند، مهارت‌های فنی و کامپیوتری منافع بسیار زیادی برای آن‌ها به ارمغان خواهد آورد.

و در نهایت این‌که فراموش نکنید که جهان به سمت بی‌مرزی حرکت می‌کنند، کسانی که به زبان‌های روز دنیا مسلط نباشند، از دانش نیز عقب خواهند ماند. با آموزش زبان‌های خارجی خصوصا انگلیسی به فرزندان‌تان یک سلاح قدرتمند در اختیار آن‌ها قرار دهید.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.