Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
پرخوری عصبی

رزرو وقت مشاوره حضوری

بیماری پرخوری عصبی یا بولیمیا چیست ؟ علائم و روش درمان

پرخوری عصبی یا بولیمیا نوعی اختلال خوردن است. افرادی که به پرخوری عصبی دچار هستند معمولا نسبت به افراد دیگر در شرایط یکسان و دوره‌ی زمانی یکسان، غذای بیشتری می‌خورند. سپس برای خلاص شدن از اضافه وزن بالا سعی می‌کنند که یا غذایی که خورده‌اند را بالا بیاورند، یا ورزش‌های سنگینی انجام دهند و یا داروهای مختلف مصرف کنند.

افرادی که دچار پرخوری عصبی هستند اغلب از وزن بالا و شکل بدنشان می‌نالند و ناراضی‌اند. این افراد برای مقابله با اضافه وزن خود رژیم‌های غذایی محدود کننده‌ای را پیش می‌گیرند، اما پس از اینکه گرسنگی به آن‌ها فشار آورد، قادر به تحمل آن نبوده و شروع به خوردن غذا می‌کنند. بعد از خوردن غذا احساس شرمندگی و گناهکاری به آن‌ها دست می‌دهد و از اضافه وزن خود می‌ترسند و دوباره به نحوی سعی در جبران آن برمی‌آیند و ممکن است با استفراغ و بالاآوردن آن را جبران کنند.

بدون درمان این روند بارها و بارها تکرار شده و به یک مشکل جدی و طولانی مدت تبدیل می‌شود. اسید در دهان حاصل از استفراغ ممکن است باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه و از دست دادن مینای دندان شود. هرنوع دفع کردن غذا به اجبار ممکن است منجر به پوکی استخوان، آسیب کلیه، مشکلات قلبی و یا حتی مرگ شود!

اگر خودتان و یا اطرافیانتان مبتلا به پرخوری عصبی و یا هرگونه اختلال در خوردن هستید، سریعتر برای درمان آن اقدام کنید. تنها قدرت اراده بر غلبه بر این اختلال کافی نیست. درمان مناسب به فرد مبتلا کمک خواهد کرد که زندگی سالمتری داشته باشد.

چه چیزی منجر به پرخوری عصبی و یا بولیمیا می‌شود؟

تمامی اختلالات در خوردن مشکلات پیچیده‌ای هستند و متخصصان هنوز از ریشه‌های اصلی آن بی‌خبرند. اما دلیل این اختلالات ممکن است مخلوطی از پیش زمینه‌ی خانوادگی، عوامل اجتماعی و ویژگی‌های شخصیتی باشد. شما ممکن است شانس ابتلا به بولیمیا داشته باشید، اگر:

 • دیگر اعضای خانواده‌ی شما چاق بوده و به اختلالات خوردن دچار باشند.
 • شما کار یا ورزشی انجام می‌دهید که بدنتان فشار زیادی را تحمل می‌کند.
 • اغلب در رژیم غذایی هستید و یا بیش از حد ورزش می‌کنید تا وزن خود را کاهش دهید و یا شکل بدن خود را تغییر دهید
 • تصور بدی نسبت به بدن خود دارید و یا فکر می‌کنید که بدنتان می‌بایست همچون دیگر افراد باریک و خوش‌فرم باشد.
 • از آن دسته افراده هستید که فکر می‌کنید همواره باید ظاهر و بدنی ایده‌آل داشته باشید و همیشه از شرایط فعلی خود ناراضی هستید.
 • در شرایط استرس‌زایی از زندگی خود هستید، همچون طلاق، نقل مکان به مکانی دیگر و یا از دست دادن کسی که دوستش داشتید.

بولیمیا بین کدام دسته از افراد رایج‌تر است؟

* نوجوانان! همچون دیگر اختلالات خوردن، پرخوری عصبی نیز معمولا از دوران نوجوانی آغاز می‌شود.

* زنان! پسران و مردان نیز به پرخوری عصبی دچار هستند اما درصدشان کمتر از زنان است.

با اینکه بولیمیا اغلب از سنین نوجوانی آغاز می‌شود، اما اغلب تا سنین میانسالی ادامه دارد و اختلالی طولانی مدت و ادامه‌دار است.

علائم پرخوری عصبی چیست؟

افراد مبتلا به بولیمیا:

 • این افراد معمولا در شرایط یکسان و در بازه‌ی زمانی معمول، غذای زیادی نسبت به افراد معمولی می‌خورند. در حین خوردن نیز کنترلی بر روی خودشان ندارند.
 • تلاش می‌کنند از شر غذایی که خورده‌اند خلاص شوند و از اضافه وزن فراری‌اند. برای مثال ممکن است سعی کنند که غذای خود را بالا بیاورند، برای مدت طولانی ورزش‌های سنگین کنند و یا مواد مضر، داروهای مسهل و غیره مصرف کنند.
 • نگرانی شدیدی به این موضوع دارند چقدر وزن دارند و چطور به نظر می‌رسند.

تمامی اینها ممکن است نشانه‌های اختلال خوردن باشد که احتیاج به درمان مناسب دارد.

چگونه بفهمیم فردی مبتلا به بلومیاست؟

بولیمیا با کم اشتهایی عصبی فرق دارد. افرادی که دچار بی اشتهایی عصبی هستند اغلب غذای بسیار کمی می‌خورند و بسیار لاغرند. افرادی که دچار بولیمیا هستند ممکن است لاغر نباشند اما ممکن است وزن نرمالی داشته باشند. ‌آن‌ها ممکن است در خلوت و به صورت مخفیانه غذا بخورند و سعی در دفع آن داشته باشند و در مقابل شما آن را انکار کنند. این کار را برای اطرافیان سخت‌تر می‌کند تا بتوانند اختلال آن فرد را تشخیص دهند.

پرخوری عصبی
پنهان کاری افرادی که مبتلا به پرخوری عصبی هستند، شناسایی آنها را سخت‌تر می‌کند!

اگر به فردی شک دارید که ممکن است دچار پرخوری عصبی باشد به نشانه‌ها دقت کنید، این فرد ممکن است به بولیمیا مبتلا باشد، در صورتی که:

 • بلافاصله بعد از خوردن غذا به دستشویی برود.
 • سعی می‌کند پنهانی غذا بخورد و اغلب از غذا خوردن درمیان جمع می‌پرهیزد.
 • زیاده از حد ورزش می‌کند، حتی زمانی که حال و روز خوشی ندارد.
 • اغلب درمورد وزن و رژیم غذایی و شکل بدن صحبت می‌کند.
 • اغلب از داروهای لاغری و مسهل‌ها استفاده می‌کند.
 • نشانه‌هایی چون زخم در دهان، و یا پوسیدگی دندان دارد.

چگونه پرخوری عصبی را درمان کنیم؟

بولیمیا را می‌توان با روش‌های درمانی روانشناسی مناسب و یا مصرف داروهای مناسب قابل حل است. درمان به موقع می‌تواند تاثیر خوبی در بهبود سلامتی شما و جلوگیری از مشکلات جدی سلامتی‌تان داشته باشد.

اغلب بولیمیا همراه با بیماری‌های دیگر روانی ممکن است شکل بگیرد، بنابراین با مراجعه به درمان این اختلال می‌توانید، بیماری‌های روانی محتمل را نیز شناسایی و درمان کنید.

اگر متوجه شدید شخصی دچار پرخوری عصبی است، چه کار باید بکنید؟

ممکن کسی که شما به او بسیار توجه می‌کنید و دوستش دارید به این اختلال دچار شده باشد. شما می‌توانید به روش‌های زیر به او کمک کنید:

 • با او صحبت کنید و به او بگویید که چقدر برای شما سلامتی او مهم است و نگرانش هستید.
 • از او بخواهید که با شخصی که می‌تواند به او کمک کند، همچون دکتر و یا روانپزشک صحبت کند.
 • با فردی که فکر می‌کنید می‌تواند به شما در این مورد کمک کند اطلاع دهید و از او مشورت‌های لازم را بگیرید.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.