Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
پرخوابی

رزرو وقت مشاوره حضوری

بیماری اختلال پرخوابی چیست ؟ علائم و روش درمان

پرخوابی یا خواب زیاد، آیا ممکن است مشکلی جدی بیافریند؟ متخصصان معمولا ۷ الی ۹ ساعت خواب را پیشنهاد می‌کنند، اما اگر بیش از این مقدار بخوابیم چه می‌شود؟ با کمی پرس و جو در اطرافتان خواهید دید که افراد زیاد در خواب خود دچار مشکلاتی هستند. پرخوابی نیز در این دسته جای می‌گیرد. اما علت پرخوابی چیست و چرا به وجود می‌آید؟ و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟ در این مقاله سعی داریم در این رابطه بیشتر صحبت کنیم.

علت پرخوابی چیست؟

پرخوابی معمولا سه دلیل عمده دارد: کمبود خواب، زمانبندی خواب و ذهنیت افراد.

 

کمبود خواب و نداشتن خواب کافی:

اگر شما در طول شب خواب کافی نداشته باشید، بیدار شدن در هنگام صبح برای شما دشوار شده و در مواردی ممکن است غیرممکن بنظر برسد.

کمبود خواب به معنای داشتن ساعات خواب کافی نیست بلکه کیفیت خواب شما در این فرآیند امری بسیار ضروری است. بنابراین اگر شما خواب کافی نداشته باشید گاهی لازم است بیش از آن چه در طول شب نیاز به خواب داشتید، لازم دارید تا کم خوابی خود را جبران کنید.خواب بیش از حد به دلیل نداشتن خواب کافی در طول شب، پرخوابی به شمار نمی‌رود.

نوجوانان هنگامی که به سن بلوغ می‌رسند نیاز به خواب بیشتری دارند. بنابراین ممکن است اینطور به نظر برسد که آن‌ها بیش از حد معمول می‌خوابند، درحالیکه به اندازه‌ی نیازشان می‌خوابند. مشاوره خانواده بهترین روش و راه مناسب برای برخورد با رفتارهای جوانان در دوران بلوغ است.

اما اگر شما معمولا بیش از ۹ ساعت خواب را در طول روز تجربه می‌کنید و یا نوجوانی هستید که بیش از ۱۰ ساعت در طول روز می‌خوابید، باید گفت که دچار پرخوابی شده‌اید.

زمانبندی نادرست خواب:

داشتن یک زمانبندی دقیق و درست برای خواب به شما کمک خواهد کرد که به موقع بخوابید و صبح زود بیدار شوید. در واقع یک برنامه‌ی خواب قوی باعث می‌شود که در طول روز کمتر بخوابید و صبح‌ها به جای تجربه‌ی خواب عمیق، سرحال و شاداب روز خود را آغاز کنید.

اگر ساعت درونی بدن شما با زمانبندی خوابتان هماهنگ باشد، صبح‌ها بدون نیاز به هشدار ساعت از خواب بیدار خواهید شد. اما اگر ناهماهنگی به وجود آید ممکن است با صدای بلند زنگ گوشی‌تان نیز نتوانید از خواب بیدار شوید.

این ناهماهنگی‌ها معمولا با سندرم تاخیر در فاز خواب همراه می‌شود که هنگامی که برنامه‌ی خواب شما به تاخیر می‌افتد و مدام به تعویق می‌افتد، بنابراین دیرتر به خواب می‌روید و به تبع آن دیرتر نیز از خواب بیدار می‌شوید.

ذهنیت ضعیف افراد:

هرچیزی که مانع از کنده شدن شما از رختخواب شود و نگذارد که به موقع بیدار شوید. این حس را ممکن است بیشتر در زمستان تجربه کرده باشید که دلیل قانع کننده‌ای برای بیرون آمدن از رختخواب گرم و وارد شدن به سرما پیدا نکنید.

یک ذهنیت ضعیف ممکن از ناشی از موارد زیر باشد:

  • افسردگی
  • نداشتن انگیزه
  • ترس
  • اضطراب
  • ملال و خستگی

اگر شما از اختلال خلقی فصلی SAD رنج می‌برید، ممکن است برای شما زود بیدار شدن، مخصوصا هنگامی که هنوز بیرون تاریک است بسیار دشوار به نظر برسد. همچنین می‌توانید با مشاوره و درمان بیماری ها و اختلالات روحی و روانی از ابتلا به اختلالات جلوگیری کنید و یا در صورت ابتلا روند پیشروی آن را کنترل کنید.

اثرات پرخوابی:

پرخوابی معمولا به طرز شگفت آوری با اثرات منفی جسمی و روحی همراه است که در این بخش با آن‌ها آشنا خواهیم شد:

اثرات جسمی:

در زیر با اثرات منفی جسمی که خواب بیش از حد ممکن است موجب آن شود آشنا خواهیم شد:

  • اضافه وزن: هنگامی که شما در خواب هستید، بدن شما نمی‌تواند غذاهایی را که خورده‌اید به شکل مناسبی استفاده کند بنابراین آن‌ها را به صورت چربی در بدنتان ذخیره می‌کند. هرچه بیشتر بخوابید به انرژی مصرفی کمتری نیاز خواهید داشت. بنابراین هرچه غذای بیشتری قبل از خواب مصرف کنید میزان چربی‌های ذخیره شده در بدن شما افزایش خواهد یافت.
  • سردرد: این مساله نیز به دلیل داشتن خواب عمیق زیاد بسیار رایج است. از طرفی از دست دادن آب بدن نیز ممکن است یکی از عوامل این موضوع باشد.
  • کمردرد: ماندن زیاد در رختخواب بخصوص اگر تشک ایده‌الی نداشته باشید منجر به کمردرد خواهد شد. علاوه بر این معمولا به افرادی که مبتلا به کمردرد هستند توصیه می‌شود که بیشتر تحرک داشته باشند، که ماندن در رختخواب متضاد با تحرک خواهد بود.
  • بیماری قلبی: تحقیقات نشان داده‌اند که افرادی که معمولا بین ۹ الی ۱۱ ساعت در طول شب می‌خوابند احتمال ابتلا به بیماری قبلی دارند. دلیل این امر کاملا روشن نیست اما احتمال می‌رود یکی از دلایل آن چاقی در اثر پرخوابی باشد.
  • مرگ: آمار نشان داده است که افرادی که بیش از ۹ ساعت در شب می‌خوابند معمولا آمار مرگ و میر بالایی نسبت به افرادی دارند که روزانه ۷ الی ۸ ساعت خواب را تجربه می‌کنند. یکی از دلایل این امر اثرات روانی این موضوع بر افراد می‌باشد.

اثرات روانی:

در کنار اثرات جسمی پرخوابی اثرات روانی منفی بسیار ناشی از پرخوابی وجود دارد. هنگامی که شما بیش از حد معمول می‌خوابید در واقع وقت خود را بر سر چیزی تلف می‌کنید که برای سلامتی‌تان نیز مضر است. بنابراین هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید و می‌بینید چقدر از وقت خود را تلف کرده‌اید احساس منفی‌ای خواهید داشت.

هنگامی که خواب بیش از حد داشته‌اید، گذراندن ادامه‌ی روز با حس خوب برایتان دشوار خواهد بود و معمولا احساس ناامیدی می‌کنید. علاوه بر احساسات منفی ذهن شما آشفته و درهم و برهم خواهد بود.

پرخوابی
پرخوابی و افسردگی رابطه‌ای تنگاتنگ دارند!

داشتن خواب به اندازه‌ی مطلوب همچون پرتاب دارت به صفحه‌ی دارت می‌باشد، هنگامی که کم‌خوابی و یا پرخوابی داشته باشید دارت شما هیچوقت به هدف نمی‌خورد.

بنابراین افسردگی معمولا ارتباط نزدیکی با پرخوابی دارد.مطالعات نشان داده‌اند که حدود ۱۵٪ افراد مبتلا به افسردگی بیش از حد معمول می‌خوابند. گفتن اینکه آیا افسردگی نتیجه‌ی پرخوابی است یا یکی از علائم آن، دشوار است. جالب است بدانید که معمولا پزشکان برای درمان افسردگی افرادی که دچار پرخوابی هستند سعی در کاهش مقدار خواب آنها دارند.

پرهیز از پرخوابی
خوابیدن به موقع و پرهیز از پرخوابی روز شما را پرانرژی خواهد ساخت!

بنابراین اگر شما نیز از احساسات منفی رنج می‌برید بهتر است روز خود را از صبح زود آغاز کنید. دیدگاه خود را نسبت به خواب تغییر دهید. خواب ابزاری است که شما به آن برای بقا و عملکرد درست بدنتان احتیاج دارید. با یک برنامه‌ریزی برای برنامه‌های روزانه‌ی خود برای خود انگیزه‌ای برای زود از خواب بیدار شدن بدهید. با مشاوره مهارت و سبک زندگی تغییرات در روش زندگی خود را به آسانی به وجود آورید از طرفی با کمک روانشناس سعی کنید برای خواب خود نیز برنامه‌ی مشخصی داشته باشید، چرا که بدن شما به این برنامه عادت خواهد کرد و شما قادر خواهید بود که در زمان مشخصی به خواب رفته و در زمان مشخصی بیدار شوید. در واقع ساعت درونی بدنتان تنظیم خواهد شد. در این صورت بدنتان با داشتن یک خواب کافی و سالم شما را به شروع یک روز پرانرژی و خوب دعوت خواهد کرد.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.