Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
مشاوره روانشناس خوب

رزرو وقت مشاوره حضوری

مشاور و روانشناس خوب

ویژگی های مشاور و  روانشناس خوب

روانشناسی در طی دوره‌های مختلف زمانی، خصوصا بعد از تلاش‌های فروید برای نتیجه‌گیری از صحبت درمانی به شدت توسعه و رشد یافت، به طوری‌که امروزه به شیوه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر روانشناس ممکن است شیوه‌ی متفاوتی را برای درمان بیمارانش برگزیند. از این رو، در این مقاله به ویژگی های مشاور و روانشناس خوب خواهیم پرداخت.

روانکاوان ناخودآگاه شما را بررسی می‌کنند، رفتارگرایان جهت تنظیم و تقویت رفتارهای شما تلاش می‌کنند، روانشناسان شناختی افکار غیرمنطقی شما را به چالش می‌کشند. انسان‌گرایان سعی می‌کنند فضا و رویاهایی در ذهن شما بسازند که متفاوت‌تر به زندگی و خواسته‌های خود توجه کنید، اگزیستانسیالیست‌ها سعی می‌کنند به شما معنایی برای زندگی بدهند و درمانگران فمنیست در تلاش هستند نشان دهند که چگونه مشکلات شخصی شما ریشه‌های پدرسالارانه و رفتارهای سیاسی دارند.

با این حال، در این اکوسیستم توسعه‌یافته، هیچ تئوری یا تکنیکی برای تمامی مشکلات و بیماری‌ها پاسخگو نیست. بسته به بیماری‌ روانی مورد نظر، چگونگی و شرایط آن، ممکن است یکی از روش‌های ذکر شده مناسب و موثر باشد.

بنابراین ویژگی های مشاور و روانشناس خوب نه به عقیده و گرایش او، بلکه به ویژگی‌های رفتاری او وابسته است. در ادامه با ۱۰ ویژگی مشترک روانشناسان خوب آشنا خواهید شد.

یک روانشناس و مشاور خوب، دوست شما نیست

روانشناس دوست شما نیست، این موضوع باید هم برای روانشناس و هم برای بیمار واضح و مبرهن باشد. شما با دوست خود راجع به مسائل مختلف صحبت می‌کنید، دوست‌تان ممکن است رازهای شما را برملا کند، اختیار این را دارد که مابین صحبت کردن با شما به مسائل شخصی خود، جواب دادن به تلفن‌هایش و … بپردازد.

اما یک روانشناس خوب، باید فراتر از دوست شما باشد. او رفیق شما است، اما این شغل اوست. او زمان مناسب را برای درمان شما اختصاص می‌دهد، اما سعی می‌کند یک بازی برد- برد بسازد.

روانشناس و مشاور خوب مبتنی بر شواهد رفتار می‌کند

روانشناس خوب، علاوه بر این‌که از علم روانشناسی بهره می‌گیرد، یک هنرمند نیز محسوب می‌شود، چرا که با رفتارهای انسانی سروکار دارد و می‌بایست پویا، خلاق و منحصربه‌فرد باشد.

یک روانشناس خوب داستان شما را به دقت گوش می‌کند، به جزئیات رفتارهای گذشته‌ی شما توجه می‌کند، از داستان شما الگو می‌سازد، سپس فرضیه‌هایی را شکل داده و به آزمایش آن‌ها می‌پردازد. روانشناس خوب همواره به شما امید می‌بخشد که به بهبود وضع روحی‌تان کمک خواهد کرد. اما او به هیچ وجه نمی‌تواند حال خوب شما را تضمین کند.

قضاوت نمی‌کند و همدل است

روانشناس خوب سلامت روانی افراد را تسهیل می‌کند. سلامت روان مقصد نیست و به خودی خود یک هدف محسوب نمی‌شود. سلامت روان یک فرآیند است که در به شما برای دستیابی به اهداف‌تان کمک می‌‌کند. سلامت روان همانند مهارت رانندگی است، نه مقصد سفر! بنابراین روانشناس یک راننده محسوب نمی‌شود، بلکه کمک راننده است.

اغلب کسانی که به روانشناسان مراجعه می‌کنند، توسط مردم قضاوت و داوری شده‌اند. بنابراین، تنها چیزی که فرد از آن فرار می‌کند، مورد قضاوت قرار گرفتن است. بنابراین یک روانشناس خوب باید قادر به درک، همدلی و تشویق فرد باشد.

همان‌طور که یک جراح بدون در نظر گرفتن ایدئولوژی‌ها، شخصیت اخلاقی، ثروت و قومیت فرد، به درمان او می‌پردازد، شخصیت و گفته‌های کسی که به روانشناس مراجعه کرده نیز نباید در رفتار روانشناس تاثیری داشته باشد.

یک روانشناس و مشاور خوب، از مهارت ارتباطی و کلامی قدرتمندی برخوردار است

بسیاری از ما رازهایی در درون خود داریم که آن‌ها را با هیچ‌کس در میان نمی‌گذاریم. حتی گاهی پیش میاید که آن‌ها را با خودمان نیز مرور نمی‌کنیم. مهارت اصلی یک روانشناس خوب به این نقطه برمی‌گردد.

روانشناس باید بتواند به خوبی صحبت کند و مهارت‌های کلامی قدرتمندی داشته باشد، تا بتواند به عمق وجود شما نفوذ کند. احساسات درونی شما را بشنود، آن‌ها را درک کند و به شناخت بیشتر شما از خودتان کمک کند. بنابراین مهارت ارتباطی و کلامی قدرتمند از اصلی‌ترین ویژگی های روانشناس خوب محسوب می‌شود.

شما در ارتباط با وی صادق هستید

احساسات درونی شما بیش از هر چیزی، انتخاب صحیح یک روانشناس خوب را تضمین می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید که آیا روانشناسی که در حال سپری دوران درمان خود با وی هستید، مناسب است یا نه؟! به درون خود توجه کنید.

آیا هر چیزی را که با او در میان می‌گذارید، صادقانه و بدون هیچ سانسوری است؟ اگر چیزهایی را از او پنهان می‌کنید و یا چیزهایی است که دروغ می‌گویید، بدانید که روانشناس شما چندان موفق نبوده است.

روانشناسی مثل گیم یا بازی می‌باشد. در یک بازی، زمانی که شما یک مرحله را به خوبی پشت سر گذاشتید، به مرحله‌ی بعد می‌روید. اما اگر مرحله‌ی بعدی را خوب بازی نکردید، دوباره آن را تکرار می‌کنید. روانشناسی نیز دقیقا همین‌گونه است، بنابراین نیازی به پنهان‌کاری یا دروغ‌گویی نیست.

بهترین روانشناس، قابل اعتمادترین آن‌هاست

قابلیت اعتماد نیز یکی از اصلی‌ترین ویژگی های روانشناس خوب است. این مورد نیز با استدلال مورد قبلی، قابل درک است. اگر روانشناس شما قابل اعتماد نباشد، مطمئنا قادر به گفتن حقایق نخواهید بود. اگر بعد از دو، سه جلسه مشاوره روانشناسی، اعتماد خودتان به روانشناس موردنظرتان جلب نشد، به نظر ما بهتر است روانشناس خود را تغییر دهید.

روانشناس و مشاور خوب بیوگرافی و تاریخچه زندگی مراجع را مدنظر قرار می‌دهد

همان‌طور که قبلا هم گفتیم یک روانشناس خوب براساس شواهد تصمیم‌گیری می‌کند. توجه و تمرکز به گذشته، اگرچه کلید اصلی موفقیت در درمان نیست، اما بسیاری از موارد ابهام‌زا را برطرف می‌کند.

اگر روانشناس شما سعی می‌کند شما را وادار به سخن کند و از گفته‌های شما سوال‌هایی را مطرح می‌کند که احساس راحتی بیشتری برای گفتن مواردی دارید که تاکنون نگفته بودید، بدانید به فرد مناسبی مراجعه کرده‌اید.

روانشناسی زمانی موثر  خواهد بود که خود بیمار واقعا بخواهد

روانشناسان همانند والدین هستند، آن‌ها با موفقیت‌ها و شکست‌های شما به صورت افراطی برخورد می‌کنند. اما همان‌طور که در زندگی و موفقیت شما والدین نقش اساسی را ندارند و این خود شما هستید که زندگی‌تان را شکل می‌دهید، در روند درمان نیز روانشناسان تنها مسیر را برای شما هموار می‌کنند و این خود شما هستید که باید واقعا برای تغییر و بهبود اوضوع‌تان تلاش کنید.

صبر و تواضع نیز از دیگر ویژگی های روانشناس و مشاور خوب است

یکی از ویژگی های روانشناس خوب صبور بودن اوست. همان‌طور که گفتیم روانشناس شما باید سعی کند به احساسات عمیق و درونی شما دست پیدا کند، اما در این مسیر به هیچ وجه نباید عجله کند. او زمان بسیاری را با شما سپری می‌کند، به تمام حرف‌های شما گوش می‌کند و تکه‌های پازل را کنار هم می‌چیند تا به بهترین و صحیح‌ترین ترکیب دست پیدا کند.

 

شما هم می توانید برای مشاوره با یک روانشناس خوب با مشاوران روانشناسی فول فکر بصورت آنلاین گفتگو کنید:

روانشناس خوب فول فکر

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.