Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
همدلی

رزرو وقت مشاوره حضوری

همدلی

همدلی

همدلی به معنی درک کردن فرد مقابل بدون قضاوت او و اینکه بتوانیم از دید او به موضوع مورد نظرنگاه کنیم. این اطمینان را باید به فرد بدهیم که شنونده خوبی هستیم و خارج ازمباحث دیگر تمام توجه و حواسمان به فرد است. در شروع صحبت باید این را مشخص کنیم که میخواهی فقط درد و دل کنی یا اینکه نظر من هم مهم است و یا اینکه به طور مستقیم از من کمک میخواهی. به یاد داشته باشید که نباید به زور کسی را راهنمایی کنید چون نه تنها همدلی صورت نگرفته است بلکه عدم اطمینان در فرد نیز به وجود می آید. در همدلی شما نباید صد در صد با شخص موافق باشید اما اینکه اورا قضاوت نکنید و این فکر که شما هم کامل نیستید و می توانید مشکلی مشابه مشکل شخص را داشته باشید همدلی انجام داده اید. همدلی برای ادامه زندگی اجتماعی بسیار با اهمیت است و باید سعی در گسترش این امر داشت.

برای همدلی مهترین فاکتور داشتن گوش شنواست. شما باید خوب گوش دهید و حتما فیدبک نشان دهید و از زبان بدن برای تایید حرف های فرد استفاده کنید تا شخص متوجه این بشود که موضوع را درک کرده اید. باید خودتان را جای فرد بگذارید و ببینید که در آن شرایط چه کاری انجام می دادید. البته به معنی این نیست که نظرات خود را تحمیل شخص کنید.

هیچ زمان راهنمایی و امید و قول بی معنی و بی محتوا ندهید. موضوعی که فرد برای شما بیان می کند خیلی مهم است پس شما نباید اورا تحقیر کنید یا از روی بی حوصلگی از سر خود باز کنید. برای مثال بگویی این موضوع اصلا مهم نیست و …

همیشه بدانید که افراد را همانطور که هستند بپذیرید شما در جایگاهی نیستید که به افراد بگویید چه طور باشند چه طور نباشند و سعی کنید از خاطرات و تجربیات خود نگویید چون این شما نیستید که نیاز به همدلی دارد!

زمانی که فردی موضوعی را با شما درمیان می گذارد و با باورها و اعتقادات شما هماهنگ نیست برچسب به شخص نزنید او نیاز به کسی دارد که برایش احترام قائل باشد,قضاوتش نکند,مورد اطمینان باشد و در یعضی موارد دلسوز باشد(دلسوزی همیشه نیاز نیست).

شما زمانی که با فردی همدل می شوید می توانید تجربه های جدیدی در زندگی خود داشته باشید و از آنها بیاموزید و رشد کنید. یاد می گیرید که در موقعیت های مختلف چه واکنشی داشته باشید,چه افرادی با چه خصوصیاتی مناسب دوستی با شما هستند و…

هر انسانی در زندگی باید به خودشناسی برسد و این امر نیازمند زمان و صبر و حوصله است وقتی شما ازخودت شناخت داشته باشید متیوانید همدلی بسیار مثبتی با دیگران داشته باشید.
یک نکته ای که در زمینه ی همدلی مهم است فرق بین همدردی و همدلی است.

تفاوت همدلی و همدردی

با توجه به تعریفی که در ویکی پدیا آمده است:
همدردی یا ترحم، توجه، درک و واکنش انسانی نسبت به پریشانی یا نیاز انسان یا موجود دیگری است. همدردی با همدلی تفاوت دارد. همدلی، درک و اشتراک احساسی با شخص دیگری است اما همدردی نیازی به اشتراک احساس یکسان ندارد و در حکم اهمیت دادن به خوشی یا ناخوشی دیگران است که ممکن است تا داشتن احساسی یگانه گسترش یابد. در همدردی شما نسبت به احساسات شخص همان احساسها را باید داشته باشید چه در شادی چه در غم. به عنوان مثال وقتی که فرد عزیزی را از دست می دهد شما از ناراحتی او ناراحت می شوید و همدرد غم شخص می شوید.

اطلاعات بیشتر

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.