Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره

رزرو وقت مشاوره حضوری

هرزه خواری ؛ نوعی اختلال تغذیه‌ای که مربوط به غذا نیست!

هرزه خواری یا پیکا (Pica) نوعی اختلال روانی مربوط به تغذیه است که در آن فرد موادی را که معمولاً غذا تلقی‌ نمی‌شوند و ارزش غذایی ندارند، می‌خورد. فرد مبتلا به این اختلال ممکن است مواد نسبتاً بی‌ضرر مانند یخ، یا مواد به شدت خطرناکی مانند تکه‌های آهن را بخورد. در مورد دوم، این اختلال ممکن است منجر به عواقب بسیار خطرناکی نظیر مسمومیت شود. یک فرد هرزه خوار را نباید با کسی که غذاهای رژیمی یا نوشیدنی‌های فاقد مواد مغذی را می‌خورد اشتباه گرفت.

این اختلال اغلب در کودکان و زنان باردار رخ می‌دهد و معمولاً موقتی است. پیکا همچنین در افراد دارای ناتوانی‌های ذهنی نیز دیده می‌شود. این اختلال معمولاً در افراد مبتلا به اختلالات رشدی شدید، نسبتاً شدید و طولانی مدت است.

علائم هرزه خواری چیست؟

افراد هرزه خوار مواد غذایی را به طور منظم می‌خورند. این رفتار باید حداقل به مدت یک ماه ادامه پیدا کند تا به عنوان هرزه خواری شناخته شود. اگر فردی به پیکا مبتلا شود، معمولاً به طور منظم موادی مانند موارد زیر را می‌خورند:

 • یخ
 • صابون
 •  دکمه
 •  خاک رس یا شن
 • مو
 •  ته‌سیگار
 • خاکستر سیگار
 •  خاک
 • رنگ
 • چسب
 • کاغذ
 • گچ
 • مدفوع
هرزه خواری
فرد مبتلا به هرزه خواری موادی را که معمولاً غذا تلقی‌ نمی‌شوند و ارزش غذایی ندارند، می‌خورد.

این موارد از جمله معمول‌ترین مواد در هرزه خواری هستند و ممکن است فرد هرزه خوار مواد غیرغذایی دیگری را نیز استفاده کند.

علت هرزه خواری چیست؟

پیکا علت خاص و واحدی ندارد، هرچند که در برخی موارد، کمبود میزان آهن، روی یا سایر مواد مغذی ممکن است در بروز پیکا مؤثر باشد. به طور مثال، کم‌خونی، یا کمبود سطح آهن، ممکن است دلیل اصلی ابتلا به هرزه خواری در زنان باردار باشد. می‌توان گفت که گرایشات غیرعادی بدن، نشانه‌ای از تلاش بدن برای افزایش دوباره سطح مواد مغذی است.

افرادی دارای شرایط خاص روانی مانند اسکیزوفرنی یا اختلال وسواس فکری-عملی (OCD)، ممکن است از پیکا به عنوان یک مکانیزم مقابله‌ای استفاده کنند.

برخی افراد ممکن است از بافت و طعم مواد غیرغذایی لذت ببرند و برای خوردن آن اشتیاق داشته باشند. این نوع از هرزه خواری را Geophagia می‌نامند.

رژیم غذایی و سوءتغذیه هر دو می‌توانند منجر به پیکا شوند. در چنین مواردی، خوردن مواد متفرقه غیرغذایی باعث می‌شود فرد احساس سیری کند.

 تشخیص هرزه خواری
تشخیص هرزه خواری در کودکان و افراد ناتوان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

عوارض جانبی هرزه خواری چیست؟

خوردن مواد غیرغذایی خاص ممکن است گاهی باعث بروز شرایط خطرناک دیگری مانند موارد زیر شود:

 • مسمومیت‌های مختلف، مانند مسمومیت از سرب
 • عفونت‌های انگلی
 • انسداد روده
 • خفگی

هرزه خواری یا پیکا چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان هرزه خواری، پزشک معالج هرزه خواری در ابتدا احتمالاً تمامی عوارض جانبی ناشی از آن را درمان می‌کند. به طور مثال، در صورت وجود مسمومیت سرب در اثر خوردن تکه‌های رنگ، پزشک ابتدا برای درمان مسمومیت اقدام می‌کند. در صورتی که پزشک به این نتیجه برسد که عدم تعادل در میزان مواد مغذی در ایجاد پیکا تأثیرگذار بوده است، ویتامین یا مکمل‌های معدنی مورد نیاز مانند قرص آهن، برای بیمار تجویز می‌کند.

همچنین ممکن است برای تشخیص ابتلا به اختلال وسواس فکری-عملی یا سایر اختلالات روانی، یک ارزیابی روان‌شناختی نیز تجویز کند و پس از آن، روند درمان را با تجویز دارو یا سایر روش‌ها آغاز کند. استفاده از مشاوره روانشناسی در این مورد توصیه می شود، چرا که اگر دلیل آن روانی باشد به راحتی با چند جلسه مشاوره آنلاین بیماری و اختلال قابل درمان است.

در کودکان و زنان باردار نیز هرزه خواری معمولاً پس از چند ماه و بدون نیاز به درمان از بین می‌رود، اما با این حال بهتر است روند بهبودی آن‌ها تخت نظر پزشک متخصص باشد.

آیا هرزه خواری قابل پیشگیری است؟

درست است که روش خاصی برای پیشگیری از هرزه خواری وجود ندارد، با این حال توجه دقیق به عادت‌های غذایی و نظارت نزدیک بر کودکانی که سابقه قرار دادن اشیا مختلف در دهانشان را دارند، ممکن است به کنترل این اختلال پیش از بروز عوارض جانبی آن کمک کند.  مشاوره بیماری ها و اختلالات روانی می تواند جهت پیشگیری و درمان انواع بیماری ها و اختلالات به روشی کاملا علمی و زیر نظر متخصصین و روانشناسان برجسته به شما و عزیزانتان کمک شایانی باشد.

هرزه خواری در میان چه کسانی شایع‌تر است؟

پیکا در کودکان معمولاً با افزایش سن به تدریج کمرنگ می‌شود. این اختلال گاهی تا زمان بلوغ ادامه می‌یابد، اما به ندرت در بزرگسالانی که ناتوانی یا اختلال دیگری ندارند دیده می‌شود. شایع‌ترین سن هرزه خواری 2 تا 3 سالگی می‌باشد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که 25 تا 33 درصد کودکان در سنین پایین و همچنین 20 درصد از کودکانی که در کلینیک‌های روانی هستند، به این اختلال دچار می‌شوند. همچنین در بین افراد مبتلا به عقب‌ماندگی ذهنی، سنین 10 تا 20 سال بیشترین آمار هرزه خواری را دارند.با کمک مشاوره خانواده و مشاوره کودک می توانید مشکلات خود را در باره اختلال پیکا با متخصصین در میان بگذارید. در میان زنان باردار نیز زنانی که اولین بارداری خود را در اواخر بلوغ و یا اوایل بزرگسالی تجربه می‌کنند بیشتر در معرض این اختلال قرار دارند. همچنین میزان ابتلا به پیکا در زنان و مردان تقریباً یکسان است.

هرزه خواری در کودکان
هرزه خواری در کودکان معمولاً با افزایش سن به تدریج کمرنگ می‌شود.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.