Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
نوموفوبیا

رزرو وقت مشاوره حضوری

اینفوگرافیک: آیا شما هم به شایع‌ترین فوبیای جهان دچار شده‌اید؟

نوموفوبیا یا همان No mobile phobia یکی از انواع فوبیاها است که اولین بار در سال 2010 توسط محققین انگلیسی مورد استفاده قرار گرفت و از آن به بعد این کلمه همه‌گیر شد. البته شاید بدو ورود این واژه به دنیای کلمات در سال 2010 را در تلاقی با اوج استفاده از تلفن‌های همراه دانست. اما این واژه به چه معناست؟ خب بگذارید کمی کالبد شکافی کنیم. نوموفوبیا در واقع یکی از انواع فوبیا است که فرد مبتلا به آن در صورت دور بودن و دسترسی نداشتن به تلفن همراه خود دچار استرس و اضطراب زیادی می‌شود و گویی قسمتی از خود را گم کرده باشد. خیلی از روانشناسان معتقد هستند که این بیماری فوبیا نیست اما تعداد بسیاری هم با این افراد مخالف هستند.

در هر صورت این موضوع برای همه آشکار شده است که در صورت دور بودن از تلفن همراه کمی مضطرب هستیم. چندین سال پیش شاید اینترنت و فضای مجازی محلی برای پناه بردن از دنیای واقعی به آنجا بود. اما حال کاملا قضیه متفاوت شده است به طوری که در حال حاضر همه در تلاش هستند که عادات بد خود نسبت به استفاده از تلفن‌ همراه و اینترنت را ترک کنند و کمی به دنبال همان زندگی سنتی هستند.

استفاده از تلفن همراه به قدری است که حتی افراد در هنگام صبح و قبل از هر کاری اولین کاری که می‌کنند چک کردن تلفن همراه‌شان است! حتی قبل از مسواک زدن. خیلی از افراد حتی دیگر کمتر به سمت کتاب‌های کاغذی روی می‌آورند و همگی کتاب‌های الکترونیک را در گوشی همراه خود جا به جا می‌کنند بدون اینکه زحمتی برای حمل آن بر دوش آن‌ها باشد. اما باید قبول کنیم هیچ چیزی جای کتاب‌های سنتی و عطر کاغذ را نمی‌گیرد. بگذریم! تعداد زیادی از افراد در هنگام خواب هم حتی دست از استفاده از تلفن همراه خود نمی‌کشند! این یعنی ممکن است حتی در هنگام استفاده از آن خوابشان بگیرد و از موقعیت‌های دیگری که افراد تلفن همراه خود را رها نمی‌کنند می‌توان به استفاده از سرویس بهداشتی، تماشای تلویزیون و … اشاره کرد.

شاید واقعا باید نگران این قضیه شد. این امر را به وضوح شاهد هستیم که این روزها زمانی که در جمعی از دوستان یا خانواده هستیم همگی سرشان در گوشی‌هایشان است. احتمال می‌رود حتی تا چند سال آینده کودکان حتی قبل از اینکه توانایی راه رفتن و حرف زدن را بیاموزند استفاده از وسایلی مانند لپ تاپ و تلفن همراه بلد باشند! برخی میزان استرس دور بودن از تلفن همراه خود را دقیقا یکسان با حسی دانسته اند که گویی قرار است به دندان پزشکی بروند. برخی از انسانها، احساس می‌کنند که با نبودن موبایل، نمی‌توانند با دیگران صحبت کنند. اگر در خیابان بمانند، اگر گم شوند، اگر برنامه‌هایشان تغییر کند، نمی‌توانند آن را به نزدیکان و دوستان خود اطلاع دهند.

آیا شما هم نوموفوبیا دارید؟

میزان استفاده از موبایل به حدی رسیده است که در سال 2013 بیشتر افراد وب گردی‌های خود را از طریق تلفن همراه خود انجام داده‌ بودند. تمامی این ابزارها برای رفاه و آسایش بشریت به وجود آمده‌اند اما این قضیه به نحوه‌ی استفاده ما از آن‌ها بستگی دارد. عادات بد خود را در استفاده از آن‌ها ترک کنید.

نوموفوبیا

نوموفوبیا

نوموفوبیا

نوموفوبیا

برای درمان فوبیا چه کنیم؟

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.