Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
مهارت کنترل خشم

رزرو وقت مشاوره حضوری

مهارت کنترل خشم : شما با سنگ‌های زندگی‌تان چه می‌کنید؟

چیزی شما را ناراحت می‌کند، شما احساس عصبانیت می‌کنید و چند ساعت بعد هنوز هم دود از کله‌ی شما بلند می‌شود. کلمه‌ای که اغلب در این مواقع ممکن است بشنویم این است که “رهایش کن” و قطعا این جمله ممکن است در این مواقع کمی حس ما را بهتر کند. ولی هرکسی مهارت کنترل خشم ندارد و نمی‌تواند به راحتی مساله‌ای که او را آزار می‌دهد رها کند. برخی افراد ممکن است سال‌ها خشم خود را در دل نگه دارند و با راه‌حل‌های متعدد نیز نتوانند بر این خشم غلبه کنند. اما مهارت کنترل خشم ، مهارتی است که می‌بایست به خوبی آن را آموخت.

صلح درونی و سال نوی یهودیان

برای بسیاری از مردم ماه سپتامبر حس و حال شروع یک سال جدید همراه با شروع مدارس دارد و در برخی کشورها همراه با تغییر فصل نیز هست. در کنار اینها سال نوی یهودیان نیز در این ماه است. یکی از بخش‌های جشن یهودیان در سال جدید سنگ انداختن است. که این کار تاشکی نام دارد. مراسم به این شکل است که در بعد از ظهر روز سال نو، سنگ‌ها بر روی آب روان در رودخانه‌ها پرت می‌شوند. این سنگ ریختن نماد رهایی شما از آن بخش‌هایی از زندگی‌تان است که مانع شادی، رشد و موفقیتتان می‌شود. این بخش‌ها ممکن است احساسات، ایده‌ها، الگوهای رفتاری و بخش‌های غیرضروری از خودتان باشد که داشتنشان موجب آزارتان می‌شود.

 

صرفنظر از عقاید مذهبی، مفهوم “رها کردن” برای رسیدن به صلح درونی ضروری است. نگاه داشتن خشم در درون خود ممکن است اثرات مخربی بر سلامتی فرد داشته باشد. بنابراین بهترین هدیه‌ای که می‌توانید به اطرافیان خود دهید این است که آن‌ها را تشویق کنید به رها کردن چیزهایی که مانع خوشبختی، سلامتی و دستیابی به آرزوهایشان می‌شود.

مهارت کنترل خشم
پرتاب کردن سنگ به دریا به رسم سال نوی یهودیان و مهارت کنترل خشم

یک تصویر خیالی برای بدست آوردن مهارت کنترل خشم

تصور کنید که هر از گاهی برای آرامش به کنار ساحل اقیانوسی زیبا و بی‌نهایت آرام می‌رود، از زیبایی آن آرامش می‌گیرید و سنگ‌های خود را به سمت آب این اقیانوس پرت می‌کنید و آرامشی درون شما را می‌گیرد.

حال فرض کنید که روزی به سمت این اقیانوس می‌رود و قصد دارید که سنگ‌های خود را به سمت اقیانوس پرت کنید و می‌بینید که به شدت متلاطم است و دچار طوفان شده است. شن‌های ساحل چنان در هوا پراکنده‌اند که تصویری تیره و تار از اقیانوس به جای گذاشته‌اند. در این هوا ممکن است سنگ‌هایی که پرتاب می‌کند با سرعت به سمت خودتان بازگردند و مفهوم “رها کردن” در این روز بیهوده خواهد بود. امواج شدید ساحل استعاره‌ی خوبی از درون فردی عصبانی است. اگر در این شرایط به لبه‌ی ساحل نزدیک شوید احتمالا امواج اقیانوس شما را می‌بلعید و غرق می‌شدید. بنابراین اگر شما با فردی عصبانی ارتباط برقرار کنید مطمئنا در آخر دیدار بدون صدمه نخواهید بود. بنابراین در آن زمان این اقیانوس برای پرت کردن سنگ‌ها مناسب نیست و بهتر است اگر دریاچه‌ی آرامی می‌شناسید که می‌توانید سنگ‌هایتان را به آنجا بیندازید به آن سمت بروید. تمامی این تصورات به شما کمک می‌کند که تصویر درستی از مهارت کنترل خشم به دست آورید.

خشم سرکوب شده یا فرونشانده

قبل از بحث در رابطه با مهارت کنترل خشم باید به این نکته توجه کنید که تفاوت خشم سرکوب شده و خشم محدود شده، آگاه بودن آن‌ها از احساسات است. خشم فرونشانده، خشمی است که شما از آن آگاهی دارید و سعی می‌کنید آن را بروز ندهید. برای مثال هنگامی که پلیس راهنمایی رانندگی به دلیل سرعت بالا شما را کنار می‌کشد، شما احساس عصبانیت می‌کنید، اما بسته به شرایط تصمیم می‌گیرید که خشم خود را تا آن اندازه بروز ندهید.

خشم سرکوب شده هنگامی است که شما از میزان خشم و آسیب خود آگاهی ندارید، و در ناخودآگاه انسان وجود دارد. اما هنگامی که خشم فرونشانده شود، درواقع بدین معنی است که خشم‌مان محدود شده و یا در درون خود آن را نگه داشته‌ایم. بنابراین شما مجبور نیستید احساسات خود را بروز دهید مگر در شرایطی که تحریک شوید.

این شرایط اغلب در مشاجره‌ی بین زوج‌ها مشاهده می‌شود. برای مثال در حین مشاجره یکی از زوجین بحثی را پیش می‌کشد که شخص دیگر از اینکه چقدر این مساله برای او دردناک است آگاه نبوده و بلافاصله بعد از این بحث ممکن است عصبانیت او شدت یابد.

راه‌هایی برای دستیابی به صلح درونی یا مهارت کنترل خشم :

خشم موجب شدت یافتن احساسات، تفکر غیرمنطقی و بهم زدن گرد و خاک و به وجود آمدن طوفان می‌شود. هنگامی که خشمگین می‌شود کارهایی کمی هست که واقعا قادر به انجام دادن آن خواهید بود و احتمالا تصمیم به “رهاکردن” چندان کارساز نباشد. در عوض برای اینکه این طوفان به آرامش برسد نیاز به زمان و فضای مناسب دارید. پس از آن قادر خواهید بود که موضوعاتی را که مانع موفقیت، رشد و صلح درونیتان می‌شود را رها کنید. بنابراین برای رها شدن از آنچه موجب خشم شما شده بهتر است در یک محیط آرام و صلح آمیز قرار گیرید.

خشم یک احساس طبیعی آدمیزاد است که می‌تواند ناشی از وقایع داخلی و خارجی باشد. هرکسی ممکن است در مقطعی از زمان خشمگین شود، اما زمانی که این خشم از کنترل خارج شود ممکن است مخرب بوده و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اینکه چگونه با خشم خود کنار بیاییم کلید ماجراست. یادگیری مهارت کنترل خشم به جای سرکوب کردن و در دل خود نگه داشتن، موجب ایجاد انرژی مثبت و آرامش ذهن خواهد شد.

مهارت کنترل خشم و عصبانیت
تاثیر یوگا و مدیتیشن در رسیدن به مهارت کنترل خشم و صلح درون

معمولا روش‌های بسیاری برای دستیابی به مهارت کنترل خشم وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

  • عبادت یا معنویات
  • مدیتیشن و یوگا
  • روان‌درمانی
  • کنترل تنفس و به تبع آن ضربان قلب
  • ورزش کردن
  • پیاده روی طولانی مدت به خصوص در طبیعت
  • نوروفیدبک

توصیه می‌شود که از هر دو روند خودآگاه و ناخودآگاه برای کنترل خشم استفاده شود. سه رویکرد برای پردازش خشم به ترتیب شامل بیان احساسات، فرونشاندن و آرامش است.

بیان مناسب خشم

خشم خود را به روش سالم و سازنده به جای روش تهاجمی و بدون در نظر گرفتن احساسات سایرین، ابراز کنید. این روش با در نظر گرفتن اینکه هر یک از طرفین دیدگاه خود را از ماجرا بیان کند موثر خواهد بود. بنابراین باید بیاموزید که نیازهای خود و راه‌های دستیابی به آن‌ها را بدون آسیب رساندن به دیگران بیان کنید.

فرونشاندن خشم

خشم را می‌توان در درون فرونشاند و سپس آن را تبدیل و یا هدایت کرد. اینها زمانی اتفاق می‌افتد که شما خشم خود را در درون خود نگه دارید، سپس درباره‌ی آن فکر کنید و سپس روی بخش‌های مثبت تمرکز کنید. درواقع هدف این است که خشم خود را فرونشانده و آن را به رفتار سازنده‌تری تبدیل کنید. با این باید در نظر داشته باشید که نداشتن مهارت کافی در این مورد ممکن است مخرب نیز باشد. چرا که با نگه داشتن احساس خشم در درون خود ممکن است موجب آسیب به سلامتی خود، همچون فشار خون بالا و یا افسردگی، شوید.

تکنیک‌های آرامش

در نهایت، این آرامش است که شما را به صلح درونی خواهند رسانید. تکنیک‌های زیادی برای دستیابی به این آرامش وجود دارد که بسته به هر فرد هرکدام می‌تواند کارساز باشد. برای شناختن روش کارساز برای شما می‌توانید از روانشناسان کمک بگیرید.

 

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.