Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
مهارت‌های کنترل استرس

رزرو وقت مشاوره حضوری

مهارت‌های کنترل استرس! چگونه آدامس بادکنکی را بترکانیم؟ | فول فکر

مهارت‌های کنترل استرس و اضطراب از جمله مهارت‌هایی است که تک تک افراد در برهه‌ای از زمان به آن نیاز خواهند داشت. این مهارت به شما در تصمیمات درست و انجام درست کارها کمک بسیاری خواهد کرد.

استرس معمولا هنگامی به سراغ شما می‌آید که مجبور به انجام کارهایی هستید که احساس می‌کنید از توان شما خارج است. هنگامی که شما دچار استرس می‌شوید واکنش بدن شما همچون زمانی است که احساس خطر می‌کند. این باعث می‌شود که هورمون‌ها سرعت قلب شما را افزایش دهند، سریع‌تر نفس بکشید و انرژی زیادی مصرف کنید.

برخی از استرس‌ها طبیعی بوده و حتی مفید است. استرس می‌تواند به شما کمک کند که سخت کار کنید و یا هنگام خطر سریع واکنش نشان دهید. برای مثال چنین استرسی می‌تواند به شما در برنده شدن در یک مسابقه و یا انجام دادن یک کار در موعد مقرر کمک کند.

اما جایی که شما به مهارت‌های کنترل استرس نیاز خواهید داشت و استرس برای شما ممکن است اثرات بدی داشته باشد، زمانی است شدت استرس بالا بوده و زمان زیادی طول بکشد. اینگونه استرسها ممکن است به سلامت فیزیکی شما نیز آسیب برساند و موجب سردرد، میگرن، ناراحتی معده، درد کمر و حتی خواب ناراحت شود. علاوه بر این استرس می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و مبارزه با بیماری سخت‌تر شود. اگر دچار بیماری خاصی هستید، استرس ممکن است آن را بدتر کند. از طرفی ممکن است با وجود استرس دچار افسردگی و تغییرات ناگهانی حس و حال شوید و بر روابط شما در محل کار و خانه تاثیر بگذارد.

مهارت‌های کنترل استرس را بیاموزیم!

یادگیری مهارت‌های کنترل استرس به شما کمک خواهد کرد که به خوبی استرس خود را مدیریت کنید و نگذارید که به شما آسیب برساند. در واقع بدون داشتن مهارت‌های کنترل استرس ممکن است دچار فشار خون بالا، قندخون و بسیاری مشکلات روانی و جسمی دیگر شویم. در زیر به چند مورد از مهارت‌های کنترل استرس می‌پردازیم.

  1. آدامس بادکنکی بترکانید:

این روش مسلما بسیار ساده و بی‌دردسر است و چیزی که نیاز دارید یک آدامس بادکنکی است. با توجه به مطالعات انجام شده، آدامس باعث کاهش اضطراب و استرس می‌شود. برخی محققان معتقدند که هنگام جویدن آدامس جریان خون به مغز شما وارد می‌شود و برخی نیز معتقدند که بو و عطر آن آرامش بخش است.

مهارت‌های کنترل استرس
یکی از مهارت‌های کنترل استرس که به شما در کاهش استرس کمک می‌کند جویدن آدامس است!
  1. به دامان طبیعت بروید:

گذراندن مدتی از زمان خود در طبیعت، هرچقدر هم که به خانه‌تان نزدیک باشد به بهتر شدن حالتان کمک خواهد کرد و از جمله مهارت‌های کنترل استرس ساده به شمار می‌رود. حتی زمان کوتاهی بودن در طبیعت، قدم زدن در آن و انجام دادن یک سری فعالیت‌های ورزشی می‌تواند استرس شما را کاهش داده و حالتان را بهتر کند.

  1. از ته دل بخندید:

یکی دیگر از مهارت‌های کنترل استرس خندیدن است. هنگامی که تحت فشار و تنش‌های عصبی هستید لبخند زدن از دل و به پهنای صورت پاسخ‌های استرس بدن شما را کاهش خواهد داد. حتی اگر احساس شادی نکنید، لبخند زدن باعث کاهش سرعت ضربان قبل شما خواهد شد تا زمانی که وضعیت استرس‌زا به پایان برسد.

مهارت کنترل استرس
لبخند زدن سرعت ضربان قلب شما را کاهش خواهد داد.
  1. کمی از گل‌های اسطوخودوس را ببویید:

برخی عطرها همچون اسطوخودوس آرامش‌بخش هستند. در یک مطالعه پرستارانی که از عطر اسطوخودوس در لباس بیماران استفاده می‌کردند اثر برخی داروهای ضد درد و ضد اضطراب را کاهش می‌دادند.

کنترل استرس
بوی برخی عطرها مانند اسطوخودوس موجب آرامش و تسکین شما خواهند شد.
  1. به موزیک گوش دهید:

گوش دادن به موزیک را نیز می‌توان جز مهارت‌های کنترل استرس در نظر گرفت. موزیک باعث آرامش شما خواهد شد.

مطالعه‌ای نشان داد که افرادی که دارای سطح کمتری از هورمون استرس در بدن خود بودند. قبل از انجام دادن کارهای استرس‌زا گوش دادن به یک موزیک کرال لاتین تاثیر بیشتری نسبت به گوش دادن به صدای طبیعت مثل صدای آب روان بر روی آن‌ها داشت.

موزیک برای کنترل استرس
موزیک آرامش بخش خود را پیدا کنید تا بتوانید استرس خود را از طریق آن کنترل کنید.
  1. نفس‌تان را تازه کنید:

احساس تنش کمتر به نفس بعدی شما بستگی دارد. تمرکز بر روی تنفس‌تان واکنش بدن شما را به فشار یا ترس محدود می‌کند. سعی کنید هنگام دم شکم خود را پر از هوا کنید و آرام آرام آن را رها کنید. حداقل ده دقیقه این کار را تکرار کنید تا نتیجه‌ی آن را ببینید.

  1. با خودتان مهربان باشید:

همه‌ی ما طوفانی از فکرهای مختلف را در سر داریم و گاهی آنچه به خود می‌گوییم چندان خوب نیست. رفتار مثبت و دلسوزانه با خود به شما کمک خواهد کرد تا آرام باشید. با خودتان صحبت کنید و جملات مثبت را تکرار کنید. مثلا با خود بگویید “همه‌چیز خوب است” یا “بالاخره متوجه خواهم شد که چگونه این کار را انجام دهم.”

  1. استرس‌های خود را بر روی برگه‌ی کاغذ بنویسید:

نوشتن احساسات استرسها را از شما دور خواهد کرد. این روش یکی از مهارت‌های کنترل استرس خوب است. مهم نیست که این احساسات را کجا می‌نویسید، مهم این است که با خود صادق باشید و احساسات درست خود را بیان کنید.

  1. با دوستان خود در اینباره صحبت کنید:

صحبت کردن با دوستان و یا به قولی درددل کردن به شما آرامش زیادی خواهد داد. علاوه‌براین ممکن است دوست شما نیز شرایط مشابهی را تجربه کرده و بتواند به شما توصیه‌های لازم را در اینباره بکند.

استرس و اضطراب
با دوستان خود درباره‌ی استرس‌های خود صحبت کنید.
  1. تحرک داشته باشید:

هنگامی که عرق میکنید حال خود را بهتر می‌کنید. حتما یک ورزش نسبتا سنگین و یا دویدن با سرعت بالا را تجربه کنید. پس از آن احساس آرامش خوبی خواهید داشت.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.