Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
ملال جنسیتی

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال ملال جنسیتی یا ترنس سکشوال ها را بیشتر بشناسیم

ملال جنسیتی چیست؟

( ملال جنسیتی که قبلا تحت عنوان اختلال هویت جنسیتی شناخته می‌شد) بواسطه‌ی احساسات عمیق و مداوم نسبت به داشتن هویتی منطبق بر جنسیت دیگر و ناراحتی از هویت جنسیتی خود تعریف می‌شود که سبب ایجاد پریشانی و نقص در عملکرد می‌شود.

افرادی که دچار ملال جنسیتی هستند تمایل دارند تا مانند جنسیت دیگر لباس بپوشند و برخورد کنند. برای مثال یک کسی که بعنوان پسر شناخته می شود ممکن است مانند دختران لباس بپوشد و رفتار کند. این ناهمسانی با جنسیت فیزیکی باعث ایجاد پریشانی بسیار شدید می‌شود. در واقع میل این افراد صرفا در قرار گیری در جایگاه یا عضویت در اجتماع‌های جنسیت دیگر خلاصه نمی‌شود بلکه بر روی داشتن جنسیت متفاوت متمرکز است.

مشکلات هویتی خودشان را به طرق مختلف نمایان می‌کنند. برای مثال برخی از افراد با آلت تناسلی و صفات شخصیتی مرتبط با یک جنسیت ممکن است به صورت پنهانی تمایل بیشتری به جنسیت دیگر داشته باشند. برخی ممکن است آن طوری لباس بپوشند٬ مدل موهای شان را انتخاب کنند و رفتار کنند که نمایان کننده ی جنسیت دیگر باشد. برخی ممکن است به دنبال درمان های هورمونی یا جراحی تغییر جنسیت باشند تا بتوانند به تمامی جنسیت درونی خودشان را با جنسیت فیزیکی شان منطبق کنند.

ملال جنسیتی ممکن است در کودکی٬ نوجو انی٬ جوانی و بزرگسالی خود اش را نشان دهد و در افراد مختلف جلوه های بروز و ظهور متفاوتی داشته باشد. دختران جوان ممکن است آرزوی پسر بودن شان را ابراز کنند٬ بگویند که آنها در واقع پسر هستند و وقتی که بزرگ شدند می خواهند که مرد بشوند. آنها همچنین ممکن است ترجیح دهند لباس های پسرانه بپوشند٬ موهای مردانه داشته باشند و وقتی که توسط والدین یا دیگران مجبور به رفتار منطبق بر جنسیت شان شوند٬ واکنش های منفی نشان دهند.

به همین مانند پسر بچه ها ممکن است بگویند که دختر هستند و وقتی که بزرگ شدند قصد دارند زن بشوند. آنها ممکن است در بازی های شان نقش های زنانه را بازی کنند٬ به اسباب بازی های دخترانه مثل عروسک تمایل داشته باشند و از اسباب بازی های پسرانه مثل ماشین اجتناب کنند. همچنین پسر بچه ها ممکن است تظاهر کنند که آلت تناسلی مردانه ندارند و به جای آن واژن دارند.

بزرگسالانی که ملال جنسیتی دارند ممکن است رفتار٬ پوشش و منش ٍجنسیت درونی شان را انتخاب کنند. از اینکه با جنسیت ناهماهنگ با آنچه درون شان هستند شناخته شوند احساس ناملایمتی می کنند و تلاش میکنند تا از شر ٍتظاهرات فیزیکی و شخصیتی جنسیت ظاهری شان خلاص شوند.

مهم است بدانیم که این رفتار در بزرگسالان و کودکان صرفا زمانی اختلال در نظر گرفته می شود که باعث پریشانی و نقص در عملکرد شان در جنبه های مهم زندگی شود و در غیر این صورت در دایره ی اختلالات مورد بررسی قرار نمی گیرد و فرد تشخیص دریافت نمی کند. یعنی اگر این عدم هماهنگی جنسیت درونی و بیرونی٬ با پذیرش جامعه٬ خانواده و شخص مواجه شود و فرد بتواند تمایلات خود اش را بروز دهد و به زندگی عادی اش ادامه دهد٬ متخصصان او را دارای اختلال روان شناختی در نظر نمی گیرند.

 

ویژگی‌های وابسته‌ی ملال جنسیتی

بسیاری از افرادی که ملال جنسیتی دارند دچار انزوای اجتماعی می شوند که ممکن است به سبب انتخاب خودشان جهت فاصله گرفتن از جامعه باشد و یا جبر و تحمیل اجتماعی. همین انزوا سبب می شود که آنها اغلب در مدرسه و تحصیل دچار مشکل شوند و برخی از آنها ترجیح می دهند ترک تحصیل کنند. رفتار های آزاردهنده هم سالان و اذیت کردن ها از اتفاق های رایجی است که خصوصا برای پسرها زیاد رخ می دهد.

پسرانی که دچار ملال جنسیتی هستند اغلب به صورت برجسته منش رفتاری و الگوی سخن گفتن زنانه را از خود بروز می دهند. مشکلات و ناملایتمی ها ممکن است تا حدی بالا بگیرد که تمام زندگی فرد صرف انجام دادن فعالیت هایی شود که این شکاف و ناهماهنگی جنسیتی را کاهش می دهد. توجه به ظاهر٬ خصوصا در ابتدای اقدام جهت زندگی کردن بعنوان جنسیت دیگر٬ به صورت وسواسی تبدیل به مشغله ی ذهنی شان می شود.

ارتباط آنها با والدین‌شان اغلب به صورت خیلی جدی دچار مشکل می‌شود. برخی از مردانی که اختلال ملال جنسیتی دارند می کوشند با خود-درمانی و هورمون درمانی زندگی شان را سر کنند و در برخی موارد نادر اقدام به اخته کردن خود و یا جراحی حذف آلت(پنکتومی) می کنند.

در موارد و خصوصا اماکن دور افتاده٬ افراد مبتلا به ملال جنستی ممکن است به روسپیگری روی بیاورند که همین امر سبب می شوند که در معرض ابتلا به ویروس ایدز٬ مصرف مواد و اقدام به خودکشی قرار بگیرند.

بچه هایی که ملال جنسیتی دارند ممکن است به صورت همزمان نشانه های اختلال اضطراب جدایی٬ اضطراب عمومی و افسردگی را از خود نشان دهند.

نوجوانان و بزرگسالانی که دچار ملال جنسیتی هستند پیش از آنکه اقدام به تغییر جنسیت کنند در معرض احمتال بالای افکار خودکشی٬ اقدام به خودکشی و خودکشی قطعی قرار دارند. پس از تغییر جنسیت٬ خطر خودکشی بسته به میزان سازگاری فرد ممکن است همچنان ادامه داشته باشد.

بزرگسالان ممکن است نشانه های اضطراب و افسردگی را به صورت همزمان از خود نشان دهند. برخی از مردان بزرگسال ممکن است سابقه ی پارافیلیا داشته باشند. اختلالات شخصیت همایند در مردان بیش از زنان شایع است.

اختلال ملال جنسیتی در فرهنگ‌ها و کشورهای گوناگونی گزارش شده است. در بین افرادی که در هنگام تولد جنسیت مردانه دارند٬ ۰.۰۰۵ درصد تا ۰.۰۱۴ درصد تشخیص ملال جنسیتی دریافت می‌کنند. در بین افرادی که در هنگام تولد جنسیت زنانه دارند٬ ۰.۰۰۲ تا ۰.۰۰۳ درصد افراد تشخیص ملال جنسیتی دریافت می کنند. به دلیل آنکه این اعداد و ارقام بر پایه‌ی کسانی بنا شده است که اقدام به دریافت درمان کرده اند٬ مانند درمان های هورمونی و یا جراحی٬ می‌توان گفت که اعداد و ارقام واقعی از آنگه گفته شد بیشتر است.

سطح پریشانی‌ای که یک نفر مبتلا به اختلال ملال جنسیتی تجربه می‌کنند بسیار قابل توجه است و افرادی که دارای حمایت اجتماعی هستند وضع بسیار بهتری دارند چرا که آنها می‌دانند راهی درمانی بیومدیکال برای کاهش این میزان ناهماهنگی بین آنکه احساس می کنند هستند و آنکه دیگران به او گفته اند هست٬ وجود دارد.

 

نشانه‌های و علائم اختلال ملال جنسیتی

ملال جنسیتی دربین سنین و گروه های مختلف به صورت متفاوتی خود را نشان می دهد. در زیر ملاک های حرفه ای تشخیص گذاری برای ملال جنسیتی در بین کودکان٬ نوجوانان و بزرگسالان آمده است.

کودکان

۱- ناهماهنگی بین تجربه جسیتی و بروز آن جنسیت با جنسیتی که کودک با آن متولد شده است. این ناهماهنگی حداقل به مدت شش ماه به صورت پیوسته ادامه دارد.

۲- تمایل شدید به داشتن جنسیت دیگر یا اعلام اینکه او جنسیت دیگری دارد.

۳- در پسر بچه‌ها( بر اساس جنسیت تولد)٬ تمایل شدید به پوشیدن لباس های دخترانه

۴- در دختر بچه‌ها(بر اساس جنسیت تولد)٬ تمایل شدید به پوشیدن فقط لباس های معمول مردانه

۵- تمایل قوی به بازی کردن نقش جنسیت دیگر در بازی های رول-پلی یا فانتزی های کودکانه

۶- تمایل قوی به اسباب بازی٬ بازی یا فعالیت‌های کلیشه‌ای جنسیت دیگر

۷- بیزاری قوی از آناتومی جنسی خود

۸- پریشانی بالینی قوی یا نقص در عملکرد در جنبه های اصلی زندگی مانند ارتباطات اجتماعی٬ مدرسه یا خانه

این پسر بچه تمایل به پوشیدن لباس های زنانه را از کودکی بروز می دهد
تمایل به پوشیدن لباس های جنسیت دیگر

نوجوانان و بزرگسالان:

۱- ناهماهنگی بین تجربه جنسیتی و بروز آن و خصوصیات اصلی جنسیتی(اندام های جنسی) و یا خصوصیات ثانویه ی جنسیتی(پستان ها٬ موهای بغل). این ناهماهنگی حداقل به مدت شش ماه ادامه دارد.

۲- تمایل قوی به خلاص شدن از دست خصوصیات الویه وثانویه جنسیتی

۳- تمایل قوی به خصوصیات اولیه و ثانویه جنسیتی دیگر

۴- تمایل قوی به تعلق داشتن به جنسیت دیگر

۵- تمایل قوی به اینکه به مانند جنسیت دیگر با او رفتار شود

۶- تظاهرات قوی که نشان دهد او احساسات و واکنش های جنسیت دیگر را دارد.

۷- پریشانی بالینی قوی یا نقص در عملکرد در جنبه های مهم زندگی مانند روابط اجتماعی مدرسه و خانه.

 

رفتار های بین جنسیتی از حدود ۲ سالگی شروع می شود که همزمان است با موقعی که بچه ها برای اولین بار شروع به تجربه  و بروز تمایلات جنسیتی خود می کنند. شروع ملال جنستی معمولا از دوران کودکی آغاز میشود و تا نوجوانی و جوانی ادامه می یابد. شیوع دیرهنگام ملال جنستی ممکن است در دوران بلوغ  ویا بسیار دیرتر درزندگی اتفاق بیفتد.

 

علت ها:

علت ملال جنستی نامعلوم است اما به تاثیرات هورمونی حین بارداری و در رحم به چشم یک گزینه ی محتمل نگاه می شود. این شرایط نادر است اما ممکن است در کودکی یا بزرگسالی رخ دهد.

شروع تمایلات به جنس دیگر عموما بین ۲ تا ۴ سالگی است و برخی از والدین گفته اند که فرزند شان همواره تمایلات بین جنسیتی داشته است. به ندرت اتفاق می افتد که نشانه های ملال جنستی پس از دوران نوجوانی هم ادامه داشته باشد چرا که اغلب در حین شروع دوران مدرسه٬ والدین ابراز نگرانی میکنند که به نظر میرسد رفتار های فرزند شان فازی نیست که بخواهد تمام شود و همچنان ادامه دارد و سپس از طریق مدرسه و یا خود والدین به متخصصین ارجاع داده میشوند. البته درایران به نظرنمی رسد که چنین شرایطی به سهولت کشورهای دیگر رخ دهد و بسیار محتمل تر است که تمایلات و تظاهرات علاقه به داشتن جنسیت دیگر سرکوب شوند.

شروع ناملایمتی جنستی در دوره بزرگسالی عموما در میانه ی بزرگسالی mid-adulthood رخ می دهد. عموما دو دوره برای بروز ناملایتی جنستی در نظر گرفته می شود:

 

  • دوره ی نخست عموما در انتهای نوجوانی و یا شروع بزرگسالی رخ می دهد که در واقع ادامه ی دوره ی شروع ناملایتی جنسیتی ای است که قبلا در کودکی و یا ابتدای جوانی آغاز شده بود.
  • در دوره ی دیگر٬ نشانه های آشکار تر هویت جسنیتی مخالف با آنچه که فرد با آن زاده شده است٬ به صورت تدریجی  و بعد تر ها بروز پیدا میکند که با تظاهرات بالینی درابتدا و یا میانه ی بزرگسالی همراه است.

 

شروع دیر هنگام:

  • ممکن است دارای نوسان های بیشتری در میزان همسان پیداری با جنسیت دیگر باشد
  • تردید و دودلی بیشتری نسبت به جراجی تغییر جنسیت دارند
  • به احتمال بیشتری از نظر جنسی جذب زنان می شوند
  • به احتمال کمتری پس از انجام عمل تغییر جنسیت احساس رضایت می کنند
  • مردانی که ملال جنسیتی دارند و از نظر جنسی نسبت به مردان تمایل دارند به احتمال بیشتری در دوره نوجوانی و یا ابتلای کودکی دچار شروع ملال جنسیتی می شوند. این افراد اغلب دارای سابقه ی طولانی ملال جنسیتی هستند. در مقابل٬ آنهایی که از نظر جنسی جذب زنان می شوند٬ جذب هر دو جنس می شوند٬ یا جذب هیچ یک از دو جنس نمی شوند عموما دچار شروع دیرهنگام هستند. اگر ملال جنسیتی در دوره ی بزرگسالی حضورداشته باشد٬ اغلب با دوره ی مزمن همراه خواهد بود اما لغزش های خودانگیخته هم گزارش شده است.

درمان ملال جنسیتی:

مشاوره ی فردی و خانوادگی برای کودکان بسیار توصیه می شود٬ و مشاوره فردی و یا زوج درمانی برای بزرگسالانی که در رابطه ی عاطفی هستند توصیه می شود. جراحی تغییر جنسیت و هورمون درمانی گزینشی و وابسته به انتخاب فرد است اما مشکلات هویتی ممکن است پس از این درمان ها نیز ادامه پیدا کند به همین دلیل توصیه می شود که حتما این چالش ها در روان درمانی با یک مشاور مجرب مطرح شوند.

بسیاری از بزرگسالانی که ملال جنسیتی دارند میتوانند راه های مفید٬ آسوده و ثمربخشی را برای زیستن بیابند که الزاما شامل درمان سه مرحله ای (رواندرمانی٬ جراحی و هورمون درمانی) نمی شود. درحالیکه برخی از افراد می توانند این اقدامات را به صورت فردی انجام دهند٬ روان درمانی می تواند برای بحث کردن و یافتن راه هایی که آسودگی شخصی را بهبود می بخشد٬ بسیار ثمربخش باشد. بهترین نتایج درمانی را افرادی کسب می کنند که مشکل شان زود هنگام تشخیص داده شود٬ دارای یک گروه حمایتی هستند و درمان مفصلی را بر اساس آنچه که خواست و آرزوی خود فرد است٬ سپری می کنند.

نگاه دینی و شرعی:

بسیاری از افراد تصور می کنند که ملال جنسیتی و تغییر جنسیت عملی خارج از عرف و شرع اسلامی محسوب می شود در صورتی که خوشبختانه٬ حضرت آیت الله خمینی در این زمینه نظرات روشنی دارند که مرور آنها می تواند مفید باشد.

در زیر بخشی از نظر ایشان در این مورد آمده است:

 

امام خمینی ره موضوع تغییر جنسیت و احکام آن را قریب به پنجاه سال قبل و در دوران مبارزه و تبعید، در پایان جلد دوم کتاب تحریرالوسیله و در ضمن مسائل مستحدثه مطرح فرموده‌اند. در آن‌جا تصریح شده است:

1- تغییر جنس دادن مرد به زن و بالعکس تغییر جنس زن به مرد، همچنین اقدام شخص خنثی به منظور ملحق شدن به یکی از دو جنس، ظاهرا حرام نیست. (رجوع شود به تحریرالوسیله، ج 2؛ البحث حول المسائل المستحدثه، مبحث “و منها تغییر الجنسیة” مسأله 1(

این که حضرت امام (س) در این موضوع، تعبیر به عدم حرمت کرده‌اند، از آن جهت است که بعض صور مسأله محکوم به وجوب و بعض دیگر محکوم به جواز، و عدم حرمت اعم و شامل آن دو می‌باشد.

2- در صورتى که شخص، حقیقتا از جنسی باشد و تغییر جنسیت واقعی او به جنس دیگر نیز ممکن باشد. با این فرض؛ اگر زن در خود احساسات و تمایلاتى از سنخ تمایلات مرد یا بعضى از آثار مردانگی را ببیند یا مرد در خود تمایلات جنس مخالف یا بعضى از آثار آن را مى‌بیند، ظاهر آن است که تغییر جنس واجب نیست. (همان)

3- اگر کسی علم داشته باشد به این‌که قبل از عمل، در جنس مخالف داخل است، و عمل جراحی، جنس او را به جنس دیگر تبدیل نمى‌کند بلکه آن‌چه که پنهان است را کشف و آشکار مى‌نماید، در این صورت اگرچه در وجوب ترتیب آثار جنس واقعى مستور و حرمت آثار جنس ظاهر شبهه‌اى نیست‌، اما تغییر صورت و آشکار ساختن جنس واقعی، واجب نیست مگر این‌که عمل به تکالیف شرعى یا بعضى از آن‌ها، متوقف بر آن بوده و احتراز از محرمات الهى ممکن نباشد مگر به آن؛ پس در این صورت تغییر جنسیت و آشکار ساختن جنسیت حقیقی و باطنی واجب مى‌باشد. (همان، مسأله 2)

 

برای مطالعه ی بیشتر در مورد دیدگاه آیت الله خمینی:

فتوای امام خمینی (ره) در باره تغییر جنسیت انسان چیست؟

 

برگرفته از PsychologyToday

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.