Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
افسردگی جنسی

رزرو وقت مشاوره حضوری

چطور به جنگ افسردگی جنسی بروید و پیروز میدان شوید

افسردگی جنسی و این که میل و علاقه‌ی شما به رابطه جنسی در طول دوران  و یا درمان افسردگی  کاهش می‌یابد ، مسئله‌ایی تازه برای محققان و روانشناسان نیست ، اما شاید برای افرادی که تازه به این مشکل برخورده‌اند کمی ترسناک به نظر برسد. اگر شما جزء آن دسته هستید باید بدانید برای بهبود وضعیت حال حاضرتان راه‌ها و نکاتی وجود دارد که می توانید از آن‌ها بهره ببرید.

آیا رد پای افسردگی به اتاق خوابتان رسیده است؟ متاسفانه افسردگی تاثیرات مخربی بر زوایای مختلف زندگی افراد خواهد گذاشت و وقتی این قضیه به اتاق خواب افراد ، زندگی و روابط جنسی افراد مربوط شود ،اوضاع سخت تر از قبل خواهد بود. مشکل اینجاست که همان طور که افسردگی روند روابط جنسی شما را دچار اختلال می‌کند، بلکه استفاده از داروهای ضد افسردگی نیز اثرات مشابهی بر روی کیفیت این روابط می گذارد.

 برای درمان افسردگی جنسی چه باید کرد؟

طبق نظر ساندرا کارون – سکس تراپیست و استاد روابط خانواده در دانشگاه مین آمریکا ، راه های زیادی وجود دارد تا افسردگی جنسی شما در دوران افسردگی بهبود پیدا کند و از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • مشکلات را ریشه‌یابی کنید

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، داروهای ضد افسردگی اثرات جانبی زیادی بر جای خواهند گذاشت. بهترین راه حل برای فائق آمدن از مشکلات انواع افسردگی این است که برای اجتناب از این اثرات جانبی چاره‌ایی بیاندیشید. ممکن است شما جذب روش‌های غیر دارویی مانند درمان شناختی رفتاری (نوعی روان‌‌درمانی است که به بیماران کمک می‌کند تا به درک افکار و احساساتی که بر روی رفتارشان تأثیر می‌گذارد، نایل گردند) شوید. شاید این روش برای شما نتیجه ای فوری به همراه نداشته باشد اما روشی موثر برای درمان افسردگی جنسی و دیگر مشکلات جنسی در طول این دوره است. همچنین پیشنهاد می‌شود تا از میزان سطح استرس کاسته شود تا روابط جنسی سالم‌تری داشته باشید.

  • وقت این است ضربان قلبتان کمی بالا رود

تحقیقات ثابت کرده است که فعالیت بدنی روزانه بیست الی سی دقیقه بر روابط جنسی شما تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت و تاثیر ورزش بر افسردگی همچون آبی بر آتش است. در حقیقت ورزش موجب بهبود سلامت روانی و جنسی شما می‌شود. این تمرینات روزانه گردش خون شما و همچنین روند ترشح بعضی هورمون‌ها رو تسریع کرده که باعث می‌شود تا از حس و حال منفی شما کاسته شده و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

  • از دست‌ها و حس لامسه بهره ببرید

یکی از بزرگترین جنبه‌های نزدیکی ، تماس بدنی است. بغل کردن ، نوازش، ماساژ و یا هر نوع تماس بدنی دیگر به شما در مسیر مبارزه با اثرات منفی افسردگی جنسی شما کمک خواهد کرد. گاهی در آغوش گرفتن همسرتان کفایت خواهد کرد . البته محققان معتقدند که تماس بدنی مناسب باعث شروع یک رابطه جنسی مناسب خواهد بود .

  • از کنار هم بودن لذت ببرید

اثرات جانبی افسردگی جنسی و درمان های دارویی افسردگی مساله‌ای شخصی بوده و در همه‌ی افراد به یک شکل نمایان نخواهد شد. برای بعضی افراد ، پروسه‌ی تحریک جنسی نسبت به گذشته زمان بیشتری خواهد برد و برای بعضی دیگر عمل سکس طولانی‌تر از گذشته خواهد شد. یکی از راه‌های مفید و سازنده این است که اصلا عجله‌ایی نداشته باشید ، از زمان خودتان نهایت استفاده را برده و سعی کنید عملی را که به شما حس خوب منتقل می‌کند را بیابید.

  • کاوشگر باشید

وقتش رسیده تا کمی روابط جنسی خودتان را بهبود ببخشید. می توانید با همسرتان فیلم عاطفی ببینید و یا کتاب‌هایی برای بهبود این اثرات جانبی افسردگی جنسی و درمان‌های آن بخوانید. فانتزی‌های خود را با همسرتان به اشتراک بگذارید و آن‌ها را اعمال کنید و به یکدیگر اجازه دهید تا جنبه‌های جدید همدیگر را کشف کنید.

  • افسردگی موقتی است

باید بدانید همیشه روابط جنسی عالی و بدون نقص نیستند و زوج‌ها همیشه در رابطه‌ی جنسی به ارگاسم نمی‌رسند. مساله این است که نباید خودتان را تحت فشار قرار دهید . این تصور که با هر بار رابطه‌ی جنسی به ارگاسم خواهید رسید در زندگی جنسی واقعی اتفاق نخواهد افتاد. مسائل زیادی دخیل خواهند بود و تصور نکنید که این موضوع حتما ارتباط مستقیم با افسردگی جنسی و داروهای درمانی آن دارد. در نهایت باید بدانید افسردگی جنسی و شرایط حال حاضر شما دائمی نیست و در صورتی که راه درست را پیش بگیرید، بزودی مسائل حل خواهند شد.

  • استرس را از خود دور کنید

استرس داشتن جزء جدایی ناپذیر دوران افسردگی جنسی است . اما این استرس تاثیرات مخربی بر روابط جنسی شما خواهد گذاشت. اگر احساس می کنید فشار زیادی روی شماست باید بدانید سطح هورمون کورتیزول در شما بسیار بالا رفته است. کورتیزول هورمونی است که حس و حال را در شما از بین می‌برد. در این زمان از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید و یا قبل از آن اول استرس خود را مدیریت کرده و سپس اقدام کنید.

  • با پزشک معالج‌تان صحبت کنید

شاید بنظر شما و یا خیلی‌ها صحبت کردن در مورد مسائل جنسی و روابط شخصی شما و همسرتان با فردی غریبه کمی ناراحت کننده باشد و شما احساس راحتی در زمان مطرح شدن اینگونه عناوین نداشته باشید. اما باید بدانید با مطرح کردن مشکلات با پزشکان ، بسیاری از آن‌ها براحتی حل خواهد شد. بخصوص در مورد عوارض داروهای ضد افسردگی بر روابط جنسی شما ، زیرا پزشک با نسخه جدید و جایگزین کردن داروها ، توانایی این را دارد تا کیفیت روابط جنسی شما را بهبود بخشد.

مشکل دیگری که زنان در دوران افسردگی و یا طول درمان با آن مواجهه می‌شوند مربوط به خشکی ناحیه واژینال است. خوشبختانه این اثر جانبی درمان براحتی قابل برطرف شدن است. همه‌ی زنان می‌دانند که رابطه جنسی در صورت خشک بودن ناحیه واژینال کمی دردناک خواهد بود و در نتیجه‌ی این موضوع و در صورت تجربه آن، زنان از رابطه جنسی در آینده اجتناب خواهند کرد. اما بدانید با استفاده از روان کننده‌ها یا همان لوبریکانت‌ها این مشکل براحتی قابل حل بوده و پزشک شما براحتی آگاهتان خواهد کرد. پس کافی ایست به پزشکتان اعتماد کرده و مسائل را با او در میان بگذارید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.