Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
مشکلات جنسی

رزرو وقت مشاوره حضوری

مشکلات جنسی که نیاز به مراجعه به روانشناس دارند

اگر بخواهیم راجع به اختلالات یا مشکلات جنسی صحبت کنیم، می‌توانیم این موضوع را به بخش‌های مختلفی تقسیم کنیم که تنها قسمتی از آن به اختلال‌های روانی جنسی اختصاص پیدا می‌کند و در این‌جا عمده هدف ما صحبت در مورد این اختلال‌ها می‌باشد.

در اختلالات یا مشکلات جنسی روانی، فرد مبتلا به این اختلال، اغلب گرایش‌های متفاوت‌تری نسبت به عموم مردم دارد و این گرایش‌ها در برخی موارد به خود فرد و در موارد دیگر به دیگران آسیب می‌رساند. انواع مختلفی از اختلالات جنسی وجود دارد که در این مقاله به رایج‌تری و آسیب‌زننده‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت. فردی که علائم این اختلالات را دارد، حتما باید با یک روانشناس در ارتباط باشد.

مازوخیسم جنسی

مازوخیسم(masochism) که به معنی خودآزاری و یا آزارخواهی است، یکی از رایج‌ترین مشکلات جنسی روانی است. درست همان‌طور که از نامش پیداست، فرد مبتلا به این اختلال جنسیتی با آزار دیدن ارضا می‌شود. روانشناسان دلیل اصلی این اختلال را تجربیات تلخ دوران کودکی می‌دانند، از نظر آن‌ها افرادی که در دوران کودکی خود به مجبور سرکوب خشم و نفرت خود شده‌اند، در بزرگسالی با آسیب رساندن به خود احساس آرامش می‌کنند و در واقع از خود انتقام می‌گیرند.

تنها راه درمان اصولی مازوخیسم جنسی مراجعه به روانشناس و کشف ریشه‌های این اختلال است.

سادیسم

سادیسم نقطه‌ی مقابل مازوخیسم است. در واقع، برعکس فردی که دوست دارد در رابطه‌ی جنسی آسیب ببیند، فردی که به سادیسم دچار است از آسیب رساندن به دیگری لذت می‌برد. همانند مازوخیسم، مشکل اساسی این افراد نیز در دوران کودکی رخ داده است و با گذشت زمان، دچار وضعیت نابسامان‌تری شده است.
برای درمان سادیسم نیز همانند مازوخیسم، بهترین راهکار برای درمان مراجعه به روانشناس می‌باشد.

اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی که خودش نیز به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود، یکی از اختلالات روانی جنسی محسوب می‌شود. بیش‌فعالی جنسی، اعتیاد به پورنوگرافی، اعتیاد جنسی به اینترنت و مواردی مشابه همگی جزو زیرمجموعه‌های اعتیاد جنسی محسوب می‌شوند. آمار نشان می‌دهد که تعداد بسیار کمی از افراد به این بیماری روانی جنسی مبتلا هستند، با این حال، این بیماری آن‌چنان مخرب و آزاردهنده می‌باشد که بهتر است علائم آن را در خود جستجو کرده و در صورت ابتلا به آن سریعا با یک روانپزشک در ارتباط باشید.

بسیاری از افراد اعتیاد جنسی را با میل جنسی زیاد اشتباه می‌گیرند، اما باید بدانید که رفتارهای افراد مبتلا به اعتیاد جنسی که در ادامه بیان می‌شوند، فوق‌العاده افراطی و آزاردهنده است. به عنوان مثال:

  • افراد مبتلا به اعتیاد جنسی در صورت احساس نیاز جنسی خود باید فورا برای برطرف کردن آن اقدام کنند.
  • نیاز جنسی این افراد مداوم است و آن‌ها هیچ توانایی برای مقابله با این نیاز و رفع آن ندارند.
  • روابط جنسی ناسالم و پشیمانی بعد از برقراری رابطه

در واقع می‌توان گفت، معتادان جنسی از درون، نوعی اجبار برای برقراری یک رابطه را احساس می‌کنند و هیچ کنترلی روی آن ندارند.

پدوفیلی

یکی از رایج‌ترین و در عین حال آسیب‌رسان‌ترین اختلالات و ناهنجاری‌های روانی مربوط به پدوفیلی به معنی “میل جنسی به کودکان” می‌باشد. گزارشات نشان می‌دهند که اکثر افراد مبتلا به پدوفیلی دارای جنسیت مرد هستند و اغلب به هر دو جنس دختر و پسر جذب می‌شوند. این اختلال یکی از اختلالات شایع در دنیای کنونی است و تاکنون منجر به نابودی زندگی کودکان و نوجوانان بسیاری شده است.

براساس آن‌چه که روانشناسان می‌گویند افراد مبتلا به پدوفیلی اغلب دچار اختلالات شخصیتی هستند و از آسیب رساندن به دیگران لذت می‌برند و یا خودشان در زمان کودکی قربانی تجاوز بوده‌اند.

با این‌که بسیاری از کارشناسان معتقدند پدوفیلی قابل درمان نیست، اما برخی از روانشناسان دیگر معتقدند با تکنیک‌های روان‌درمانی می‌توان مشکل ذکر شده را در افراد برطرف کرد.

بدن‌نمایی یا نمایشگری

بدن‌نمایی یا نمایشگری که در زبان انگلیسی (Exhibitionism) خوانده می‌شود، یکی از اختلالات روانی جنسی می‌باشد که اولین بار در سال ۱۸۷۷ توسط یک روانشناس فرانسوی شناسایی شد، بعد از آن روانشناس بسیار دیگری هم‌چون فروید این مسئله را مورد تحقیق قرار داده و این مشکل را به عنوان یک بیماری روانی تائید کرده‌اند.

براساس آن‌چه که روانشناسان می‌گویند تمایل به نمایشگری در همه‌ی انسان‌ها خصوصا کودکان پسر وجود دارد، اما به صورت طبیعی در سن بلوغ و پس از برقراری رابطه جنسی رفع می‌شود. اما در حالت غیرطبیعی در بزرگسالی نیز ادامه پیدا می‌کند که این رفتار در بزرگسالی یک اختلال جنسی روانی محسوب می‌شود. در بسیاری از کشورها این حالت جرم محسوب شده و منجر به دستگیری فرد می‌شود.

زوفیلیا

زوفیلیا یا حیوان‌خواهی به مشکلات جنسی گفته می‌شود که در آن فرد به رابطه با حیوانات تمایل نشان می‌دهد. این اختلال گاها بسیار شدیدتر بوده و منجر به حیوان‌آزاری هم می‌شود. این اختلال در بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل حمایت از حقوق حیوانات جرم محسوب می‌شود.

خودارضایی

خودارضایی یکی دیگر از اختلالات جنسی است که تبعات بسیار منفی از لحاظ روانی برای افراد ایجاد می‌کند. با این‌که بسیاری از افراد تمایل به این رفتار یک حالت طبیعی می‌دانند و معتقدند هیچ آزاری به کسی نمی‌رسانند، با این حال، این اختلال یکی از آسیب‌رسان‌ترین اختلالات است که سلامتی روانی خود فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله‌ی ۵ چیزی که درباره خودارضایی نمی‌دانید! را بخوانید.

فیتیشیسم یا یادگارخواهی

در این بیماری روانی یک شی از جنس مخالف سبب برانگیختگی جنسی افراد می‌گردد. این افراد اغلب به یک شی از فرد یا یک قسمت از اعضای بدن او دل می‌بندند. تعداد افراد مبتلا به فیتیشیسم اغلب کم است و این تعداد کم هم اغلب به دنبال درمان نیستند. براساس آماری که ویکی پدیا ارائه کرده است:  در یک بیمارستان بزرگ در لندن، تنها ۶۰ مورد از این اختلال در طول بیست سال تشخیص داده شد. از این تعداد حدود سی درصد شان توسط دادگاه ارجاع داده شده بودند. حدود یک سوم بیماران به دلیل اضطراب در مورد رفتارهای یادگار پرستانه خود برای درمان مراجعه کرده بودند. حدود بیست درصد نیز به دلایل دیگر آمده بودند و شیء مورد علاقه‌شان پس از شروع درمان شناسایی شد.

سومنوفیلیا

بیهوش دوستی یا سندروم زیبای خفته یکی دیگر از اختلالات جنسی است که در آن فرد با مشاهده‌ی افرادی که در حالت بیهوشی قرار دارند، به برانگیختگی جنسی می‌رسد.

نکروفیلیا یکی از مشکلات جنسی

نکروفیلیا نیز یکی از اختلالات غیرمتعارف و مشکلات جنسی روانی است که در آن فرد با مشاهده یا تماس با فرد مرده ارضا می‌شود.

نکته‌ی مهمی که بهتر است در این جا به آن اشاره کنیم اینست که در بسیاری از منابع خصوصا منابع اینترنتی به ترنسکشول یا تراجنسیتی به عنوان یک بیماری نگاه کرده‌اند. با این‌که روانشناسان بزرگی هم‌چون دیوید کلودویل و هری بنجامین چنین نظری داشتند، اما بعدها این نظریه‌ها به چالش کشیده شدند و مشخص شد که محیط و رفتار دیگران تاثیری بر شکل‌گیری هویت جنسیتی افراد ندارد و این یک مساله‌ی مادرزادی است. بنابراین نمی‌توان تراجنسیتی را جزو بیماری‌ها یا اختلالات روانی دانست. با همه‌ی این‌ها، مشاوره با روانشناس برای افراد تراجنسیتی نیز خالی از لطف نیست.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 157
دوست نداشتم: 66
میانگین امتیازات: 2.38

7 دیدگاه در “مشکلات جنسی که نیاز به مراجعه به روانشناس دارند

سلام ممنون میشم کمکم کنید…
پسری 23 ساله هستم و به شدت وابسته به دوست هم دانشگاهی خود شده ام…طوری که در نبودش احساس دلشوره و دلتنگی عجیبی دارم…وقتی با این دوستم صحبت میکنم و یا کوچکترین محبتی بهش انجام میدم دچار برانگیختگی میشوم…این مشکل منو کلافه کرده خواهش میکنم کمکم کنید…

سلام. وقتتون بخیر. من از وقتی یادم میاد به زنونه پوشی علاقه داشتم و همچنین مازوخیسم داشتم. تو نت با خانمی اشنا شدم که ایشون سادیسم دلشت و اربابم شد. با ایشون فطع رابطه کردم و ازدواج کردم ولی الان از نظر جنسی نمیتونم لذت ببرم و با این که یک سال است زنونه پوشی نکردم اما هنوزم نمیتونم بهش فکر نکنم و …چجوری میتونم به زندگی عادی برگردم ? به خاطر یکسری مسائل نمیتونم پیش روانشناس برم.

با عرض سلام!
آقای ساسان، فول فکر امکان مشاوره با روانشناس از طریق چت و تماس صوتی، کاملا محرمانه و حتی به صورت کاربر ناشناس و بدون نیاز به مراجعه به مطب یا دفتر روانشناسو فراهم کرده. میتونین از روانشناسان و متخصصان ما کمک بگیرید.
برای شروع اینجا کلیک کنید.
سپاس

سلام،34 ساله متاهل هستم. آیاعدم تمرکزحواس درفعالیت های کاری روزانه،مطالعه وصحبت کردن بااشخاص وعدم تمایل درجمع میتونه ناشی ازعوارض جنسی باشد؟باتشکر

سلام پسری ۲۶ ساله هستم که به همجنس تمایل دارم و دیگه خسته شدم روابط متعدد داشتم دیگه میخوام درمان بشم میشه کمکم کنید

سلام من علی احمدی هستم من مجرد هستم سن من هم 29 سال سن دارم چند ماهی است که یه موضوع مرا اذیت میکند من میل جنسی دارم و این موضوع مرا دارد اذیت میکند لطفا کمکم کنید ممنون میشم تشکر .

سلام ، من ۳۲ سالمه ازدواج نکردم ، توی این مدت کسی رو پیدا نکردم که اوکی باشه از نطر من برای ازدواج ویا دوستی. دوست های پسر داشتم و دارم ولی دوست فاب شرایط اش برام پیش نیومده. الان یه یک ماهه افکار جنسی اذیتم می کنه ، و نمی ذاره کار کنم ، چه کار کنم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.