Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
مشاوره خانواده

رزرو وقت مشاوره حضوری

مشاور خانواده؛ مزایا و امتیازاتی که از آن بی‌خبریم

مشاوره خانواده نوعی از درمان اختلالات روانی است که با استفاده از روش‌هایی که عمدتا روان‌شناسانه هستند، مشکلات افراد را بهبود بخشند. راهکار اصلی مشاور خانواده در زمینه کمک به خانواده، با استفاده از کاهش استرس و تنش بین اعضای خانواده است. و با این روش، سعی در کاهش تناقض بین اعضای خانواده را دارد.
در جریان مشاوره خانواده، مشاور قصد دارد با تمام اعضای خانواده صحبت کند تا دلیل تناقض و اختلال به‌وجود آمده را بداند؛ اما در بعضی از موارد و برخی از مشکلات خاص نمی‌توان درمورد آن مسئله، به سادگی سخن گفت. البته این نکته را باید بیان کرد که جلسات مشاوره خانواده عمدتاً به صورت مشاوره فردی برگزار می‌شود و نباید اینطور متصور بود چند نفر در جلسه درمان حضور دارند.
مانند هر فرآیند منظم دیگری، در روند مشاوره خانواده نیز، هر اختلال موجود در خانواده، به‌مانند یک مشکل سیستماتیک بررسی می‌شود. که در آن بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد تا بهترین نتیجه به دست آید که به این نوع عملکرد « روش مبتنی بر نقاط قوت می‌گویند».

مشاور خانواده کیست؟

اهمیت مشاوره خانواده در حوزه پیشگیری ست تا حوزه درمان و به همین دلیل بهتر است که به طور مداوم، مشاور های خانواده در کنار خانواده قرار بگیرند.
اهمیت مشاوره خانواده در حوزه پیشگیری است.

می‌توان به این صورت تعریف کرد که مشاور خانواده کسی که یک نقش حمایتی دراز مدت را در کنار خانواده ایفا می کند. فارغ از اینکه آیا تمام اعضای خانواده در درمان شرکت می‌کنند یا خیر، هدف اصلی مشاور خانواده در فرآیند مشاوره خانواده، حفظ روابط خانوادگی سلامت ، پویا و موثر است. معمولاً اهمیت مشاوره خانواده در حوزه پیشگیری ست تا حوزه درمان و به همین دلیل بهتر است که به طور مداوم، مشاور های خانواده در کنار خانواده قرار بگیرند. یک مشاور خانواده ایده آل می تواند خانواده را در مقابله با بحران هایی همچون بحران اعتیاد، مسائل پزشکی وتشخیص سلامت جسمی و روانی بیمه کند؛ همچنین همواره برای بهبود ارتباطات و کاهش اختلافات در خانواده توصیه می‌شود. ارتباط مستمر با مشاور خانوادگی، این امکان را فراهم می‌کند که هیچ‌کدام از اعضای خانواده احساس تنهایی نکنند.

چند دلیل دیگر که می‌توان از مشاوره خانواده استفاده کرد:

 

 • زمانی که فرزندان با مشکلاتی همچون مدرسه، سوء مصرف مواد و یا اختلال در خوردن( بی‌اشتهایی عصبی و یا پرخوری عصبی ) مواجه هستند
 • زمانی که یک ضربه بزرگ و یا یک تغییر عظیم خانواده را تحت تاثیر قرار میدهد (به عنوان مثال:
 • انتقال به یک خانه جدید، بروز یک فاجعه طبیعی، زندانی شدن یکی از اعضای خانواده)
 • از دست دادن غیر منتظره عزیزان یا آسیب دیدگی یکی از اعضای خانواده
 • ورود یک عضو جدید به خانواده (مانند: به دنیا آمدن یک خواهر و برادر، فرزند خواندگی، ورود یک پدربزرگ یا مادربزرگ به جمع خانواده )
 • خشونت خانوادگی
 • طلاق
 • اختلافات والدین

بررسی رایج ترین انواع مشاوره خانواده

مشاوره خانواده یک مجموعه مهارت بسیار تخصصی است و از عهده فردی بر می آیند که یک درمانگر واقعی باشد و هر دو بخش تحصیلات معتبر دانشگاهی و هم تجربه کافی در این زمینه را کسب کرده باشد.
همه مشاوران ازدواج ، بعضی از دوره های مشاوره خانواده را در دوران تحصیل و همینطور دوران تجربی مشاوره خود گذرانده‌اند. بسیاری از مددکاران اجتماعی بالینی در حوزه مشاوره خانواده آموزش دیده‌اند اما همه آنها نه. برخی از سبک ها و رویکردهای مشاوره خانواده را میتوانید در این بخش مشاهده کنید.
مطالبی که در ادامه می آید، صرفا جهت راهنمایی مشاورین است؛ البته که ممکن است اطلاعات مفید بیشتری برای اعضای خانواده هم داشته باشد

بسیاری از تعارضات درون خانواده بر اساس عدم تنظیم نقش و قدرت بین اعضای خانواده است

۱- سبک مشاوره خانواده بوون یان

این سبک مشاور خانواده یکی از بهترین روشهای آن برای خانواده‌هایی است که نمیتوانند و یا نمیخواهند در کلینیک مشاور خانواده و یا دفتر وی حاضر شوند. این روش از مشاوره خانواده از دو هسته و مفهوم اصلی تشکیل شده است هسته اول، استراتژی مثلثی و هسته دوم، استراتژی تمایز است. در استراتژی مثلثی مشاوره خانواده از شخص ثالثی به عنوان واسطه برای حل تعارضات دونفر در خانواده استفاده می‌کند به عنوان مثال استفاده از مادر برای حل تعارضات همسر و شوهر (زوجین) و یا در روش استراتژی تمایز از روش های غیرمستقیم برای حل تعارضات اعضای خانواده استفاده می شود یکی از این تکنیکها نوشتن نامه و یا واسطه گری مشاور خانواده است.

۲- سبک مشاوره خانواده ساختارمند

تمرکز اصلی این نوع مشاوره خانواده بر اساس تنظیم مجدد نقش و قدرت اعضای خانواده در خانواده است. بسیاری از تعارضات درون خانواده بر اساس عدم تنظیم نقش و قدرت بین اعضای خانواده است نقشه پدر کمرنگ شده و یا نقش فرزندان نسبت به پدر و مادر تغییر میکند و این زمینه ساز بروز تعارضات اختلافات و ناراحتی در خانواده است در روش مشاوره خانوادگی ساختارمند، به هیچیک از اعضای خانواده ظلمی صورت نمی‌گیرد؛ مشاور خانواده تلاش می کند تا با ایجاد تعادل در بین اعضای خانواده ارتباطات و همبستگی آنها را تقویت کند. پیوستگی یکی از مهمترین اهداف مشاور خانواده در این روش است و مشاوره خانواده تلاش می کند تا با استفاده از خود اعضای خانواده گزارشات را به صورت مداوم دریافت کند تا ارتباطات عمیق و بنیادینی را در خانواده ایجاد کند.

۳- سبک مشاوره خانواده سیستماتیک

در روش مشاوره خانواده سیستماتیک ، مشاور خانواده به معنای رفتارهای اعضای خانواده تمرکز می‌کند، ضمن اینکه در ارتباطات خانوادگی افراد نفوذ نمیکند، صرفاً این دخالت ها در سطح ناخودآگاه اتفاق می‌افتد. درمانگر در این روش رویکرد خنثی و دور را در نظر میگیرد و در عین حال افراد خانواده را با اطلاعات درست و بیان نمونه های رفتارهای درست به صورت ناخودآگاه آموزش می‌دهد. در این روش هیچ کدام از اعضای خانواده احساس نمی‌کنند که فرد دیگری در تصمیمات و رفتارهای او دخالت می‌کند، بلکه وی به صورت ناخودآگاه وارد بازی درست و موثری شده است که نتیجه آن بهبود روابط بین فردی و خوشحالی خانواده است.

۴- سبک مشاوره خانواده استراتژیک

این روش مشاوره خانواده یک رویکرد مستقیم و کوتاه مدت مشاوره خانواده اتخاذ می شود. این نوع رویکرد برای خانوادههایی موثر است که نیاز دارند در مدت کوتاهی نتایج مثبتی را ببینند. بسیاری از ناامیدی های اعضای خانواده با دیدن برخی نتایج مثبت به امید تبدیل می‌شود و این تشخیص درست مشاوره خانواده است که در چه زمانی چه استراتژی و چه روشی را در مشاوره خود انتخاب کند. اصولاً در این روش تکنیک های کوتاه مدتی به صورت مستقیم به فردی که دچار مشکل شده و یا عامل مشکل است ارائه می شود و از او خواسته می شود تا یک سری اقدامات مرتبطی را درجهت رفع آنی مسائل مهم انجام دهد. پس از انجام این اقدامات مشاور خانواده این اقدامات را به صورت خیلی کلی در بخشهای کارهای مثبت و منفی مورد بررسی قرار می دهد. در این روش، درمانگر مسئولیت به وجود آوردن تمایل و امید بخشی را برای اعضای خانواده برعهده دارد تا بتوانند مسائل را به صورت بنیادی حل کند.

مشاوره خانواده می توانند در بسیاری از سطوح مفید باشد
مشاوره خانواده می توانند در بسیاری از سطوح مفید باشد

نتایج مثبت مشاوره خانواده

مشاوره خانواده می توانند در بسیاری از سطوح مفید باشد یک دوره مشاوره خانواده خوب کمک می کند تا:

 • سلامتی در خانواده توسعه پیدا کند و حفظ شود
 • انسجام و ارتباط میان اعضای خانواده را تقویت می کند
 • رویکرد حل مسئله را با کمک الگوهای خانوادگی، به صورت پویا در ذهن اعضای خانواده شکل می‌دهد
 • درک و همدلی را در بین اعضای خانواده ایجاد میکند و گسترش میدهد
 • و تعارضات بین اعضای خانواده را کاهش می‌دهد

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.