Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
مشاوره قبل از ازدواج

رزرو وقت مشاوره حضوری

مشاوره قبل از ازدواج : بادبانهای زندگی مشترک را اصولی بالا بکشید!

شما روز ازدواج را مشخص کرده‌اید. حلقه‌هایتان را خریداری کرده‌اید. و احتمالا با جزئیات کامل تمام برنامه‌های لازم برای برگزاری یک مراسم کامل و مورد علاقه‌ی خود را چیده‌اید. دو چیزی که در این میان خیلی بسیار هزینه کرده‌اید پول و زمانتان است تا به یک مراسم ایده‌آل برسید. اما چقدر انرژی صرف جنبه‌های عاطفی و دوام ازدواجتان کرده‌اید؟ آیا مشاوره قبل از ازدواج را در لیست کارهایتان دارید؟

برای بسیاری افراد لیست بلند بالا و تمام نشدنی‌ای از کارها وجود دارد که معمولا ذهن آن‌ها را از آن‌چه اهمیت بیشتری دارد دور می‌کند. ساختن بنایی محکم و امن از آن‌چه شما آن را عشق می‌نامید، مهمترین کاری است که می‌توانید برای ازدواج خود بکنید. مراسم ازدواج یک روز گذراست و با وجود اینکه شما آن را به عنوان یک روز استثنایی تلقی می‌کنید، خیلی زود تمام خواهد شد و چیزی که برای شما می‌ماند، زندگی در کنار یکدیگر است. مشاوره قبل از ازدواج یکی از قدرتمندترین روش‌ها برای شما و شریک زندگیتان است، تا یک زندگی سالم و عاشقانه در کنار هم ایجاد کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که مشاوره پیش از ازدواج یک ابزار بسیار موثر برای کسانی است که زندگی جدیدی را در کنار یکدیگر آغاز می‌کنند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که این روش برای بهبود تعاملات دو طرف و حل مشکلات الان و آینده‌ی آن‌ها، بسیار کمک کننده است و این بهبود موجب بالا بردن کیفیت رابطه‌ی آن‌ها و رضایت دو طرف خواهد بود. زوج‌هایی که مشاوره قبل از ازدواج دارند، معمولا دید واقع‌بینانه‌تری به زندگی دارند و تعهد عمیق‌تری به زندگی خواهند داشت. این زوج‌ها راحت‌تر خود را با زندگی زناشویی وفق می‌دهند تا زوج‌هایی که مشاوره قبل از ازدواج نداشته‌اند.

اهداف مشاوره پیش از ازدواج در کل این است که به شما و شریک زندگیتان کمک می‌کند که طی صحبت‌هایی که با مشاور خواهید داشت، مهارت‌های لازم را قبل از ورود به یک زندگی متعهد زناشویی بدست آورید.

  1. بهبود ارتباطات و مهارت‌های حل مشکلات:

سختی برقراری ارتباطات معمولا مهمترین دلیلی است که افراد به دنبال مشاوره قبل از ازدواج می‌روند. اغلب، استراتژی‌هایی که ما معمولا استفاده می‌کنیم تا کاری کنیم که در طول مشاجره صدایمان شنیده شود و یا برخوردهای احساسی شدید در طول مشاجره ممکن است آزار دهنده بوده و به شما و طرف مقابلتان آسیب برساند. مشاوره قبل از ازدواج به شما ابزارهای مهارتی خواهد داد که بتوانید با طرف مقابلتان ارتباط بهتری برقرار کرده و صحبت‌های نتیجه‌بخشی داشته باشید. در این صورت مشکلات خود را به راحتی می‌توانید حل کنید و موانعی را که در مسیر زندگی شما وجود خواهند داشت با کمک هم از سر راه کنار خواهید زد.

مشاوره ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج مسیر ناشناخته‌ی زندگی مشترک را برای شما هموارتر خواهد کرد.
  1. درک بهتر ارزش‌های اصلی و تفاوت‌ها:

اگر شما رویای یک سرزمین آرام و بی‌دغدغه برای زندگی در سر داشته باشید و شریک زندگی شما شلوغی و ارتباطات بسیار را بپسندد، چگونه با این قضیه کنار می‌آیید؟ اگر شما اجازه دهید که مسیر زندگی را شریک زندگیتان به تنهایی هدایت کند خواسته‌ها و رویاهای شما از میان خواهد رفت. نباید تفاوت‌ها موجب مشکلات شوند بلکه آن‌ها باید به زندگی ما معنا بخشند و زندگی ما را کامل کنند. باید تفاوت‌ها با صداقت و به درستی مطرح شوند و در کنار هم به نتایج درستی درباره‌ی آن‌ها برسید. مشاوره به شما این امکان را خواهد داد که چگونگی برخورد با تفاوت‌های همدیگر را بیاموزید.

  1. درک بهتر از شیوه‌های ارتباطی و نیازها:

وقتی شریک زندگیتان دچار استرس است به تنهایی و آرامش نیاز دارد. وقتی شما استرس دارید نیاز دارید که صحبت کنید و با صحبت کردن خود را خالی کنید. اگر شریک زندگیتان هنگامی که شما استرس دارید شما را تنها بگذارد و فکر کند که شما هم ممکن است به آرامش نیاز داشته باشید، ممکن است احساس تنهایی کرده و فکر کنید که او به شما اهمیت نمی‌دهد. گاهی ازدواج شبیه به این است که دو طرف با زبان‌های کاملا متفاوتی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. شناخت نیازهای طرف مقابل و درک آن‌ها گاهی ساده نیست و نیاز به کمک از جانب یک متخصص دارد.

مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج به شما راه‌های درست برقراری ارتباط و درک طرف مقابل را خواهد آموخت.
  1. تجربه‌ی یک کار تیمی در کنار یکدیگر:

به منظور داشتن یک زندگی موفق، ازدواج توانمندی شما را در کار تیمی نیاز خواهد داشت. مشاوره قبل از ازدواج به شما این کمک را خواهد کرد که طی یک فرآیند خودشناسی جایگاه خود را در رابطه‌ی زناشویی بهتر درک کنید و از توانمندی‌های خود به بهترین شکل ممکن در این کار تیمی بهره برید. این مسیر به شما کمک خواهد کرد که ازدواج خود را به شکل هدفمندی پیش ببرید.

  1. ایجاد یک احساس عمیق مشترک:

ازدواج چیزی فراتر از داشتن یک خانه مشترک، ذخیره‌ی پول، داشتن فرزند و … است. ازدواج به معنای بهتر بودن است. بهتر بودن نسبت به زمانی که شما تنها بوده‌اید. ازدواج به معنای ساختن یک خانواده از پایه است. خانواده‌ای که تمام آن از برای خودتان است. ازدواج بودن در کنار کسی است که در همه‌ی شرایط تو را دوست دارد و در کنار توست. بنابراین ساختن پایه‌های زندگی با فردی که دوستش دارید بسیار اهمیت دارد. برای محکم و امن ساختن این بنا شما نیاز به کسی دارید که از بیرون به زندگی شما نگاه می‌کند و تخصص کافی در اینباره دارد که می‌تواند مهارت‌های لازم را در اختیار شما بگذارد. بنابراین مشاوره قبل از ازدواج اصلی‌ترین کاری است که زوج‌ها باید در برنامه‌ی خود داشته باشند.

زوج‌های مذهبی چیزی را فهمیده‌اند که دیگران متوجه نشده‌اند!

باتوجه تعدد عامل‌هایی که می‌توانند به طلاق منجر شوند (مشکلات پولی، خیانت، تفاوت نظر در تربیت فرزندان و غیره)، هوشمندانه‌ترین کاری که زوج‌ها می‌توانند انجام دهند این است که قبل از  «بله» گفتن به دنبال مشاوره بروند. مسئله این است که، معمولاً، تنها زوج‌هایی در مشاوره قبل از ازدواج شرکت می‌کنند که افرادی مذهبی هستند. بسیاری از زوج‌های مذهبی از رهبران مذهبی دینی خود می‌شنوند که حتماً باید قبل از ازدواج، به مشاوره بروند. ولی چرا زوج‌های غیرمذهبی سعی نمی‌کنند در این زمینه کمک بگیرند؟

برخی مطالعات نشان می‌دهند نرخ طلاق زوج‌هایی که مشاوره پیش از ازدواج انجام می‌دهند، کمتر از دیگر زوج‌ها است، اما اندازه‌گیری این مسئله دشوار است چرا که عوامل دیگری (که در علوم روانشناسی متغیر میانجی نامیده می‌شوند) نیز وجود دارد که می‌تواند به زوج‌ها کمک کند به زندگی با یکدیگر ادامه دهند. برای مثال، اگر بیشتر زوج‌هایی که اینگونه مشاوره‌ها را دریافت می‌کنند، مذهبی باشند، نمی‌توان مشخص کرد در شرایط سخت چه چیزی باعث دوام ازدواج زوج‌ها می‌شود؛ آیا اعتقادهای مذهبی است که شرایط را مساعد می‌کنند یا مشاوره پیش از ازدواج یا حمایت اجتماعی از طرف دیگر افراد مذهبی؟

پس از انجام زوج‌درمانی با زنان و مردان متعدد در طول چندین سال، می‌بینم که رو به رو شدن با مشکلات از همان ابتدا و پیش از این‌که به موانع عظیمی تبدیل شوند، چقدر سودمند است. برخی از زوج‌ها زمانی که یک الگوی مسئله‌دار جزئی پدیدار می‌شود، به سرعت برای مشاوره اقدام می‌کنند. چنین زوج‌هایی معمولاً به سرعت و به طور مؤثر بهبود پیدا می‌کنند. چرا؟

زیرا نارضایتی‌ها هنوز بیش از حد زیاد نشده‌اند. ولی گروه دیگری از زوج‌ها هم هستند که مشکلات خود را به تعویق می‌اندازند تا زمانی که همه چیز آن‌قدر بد می‌شود که دیگر نه ارتباط جنسی با هم دارند و نه از کنار هم بودن لذت می‌برند. به عنوان یک درمانگر، می‌توانم بگویم که یک زوج هرچه زودتر شروع به درمان کنند، احتمال بیشتری وجود خواهد داشت که رابطه آن‌ها با یکدیگر ماندگارتر شود..

موضوع ساده است: مشاوره قبل از ازدواج، تصمیم هوشمندانه‌ای است که هر زوجی می‌تواند بگیرید و لازم نیست مذهبی باشید تا آن را امتحان کنید. مهم نیست که چگونه یک زن و شوهر با هم آشنا شوند، مشکلات و اختلافات ناگزیر به وجود خواهد آمد. بنابراین مشاوره قبل از ازدواج واقعاً مانند بهترین بیمه نامه‌ای است که یک زوج می‌توانند برای آینده خود داشته باشند.

دلیل اینکه بسیاری از زوج‌ها از مشاوره پیش از ازدواج یا مشاوره در اوایل ازدواج اجتناب می‌کنند، ترس است. اغلب مردها و زن‌ها از این می‌ترسند که مطرح کردن صریح مشکلات پیش یک مشاور منجر به مشکلات بیشتر و در نهایت فروپاشی رابطه شود. اما واقعیت دقیقاً خلاف این موضوع است! اگرچه خالی کردن خشم، ناکامی و تنفرتان می‌تواند ترسناک باشد، اما در واقع بیرون ریختن این احساسات در شرایط ساختاریافته است که به دو نفر اجازه می‌دهد از این احساسات عبور کرده و در ادامه دوباره شروع به دوست داشتن یکدیگر بکنند.

در این مورد، من معتقد هستم که همه در روابط خود به کمک احتیاج دارند. به‌علاوه، زوج‌هایی که وارد گود مشاوره پیش از ازدواج می‌شوند، احساس می‌کنند که هیچ اشکالی ندارد پیش از آنکه تعهد آنچنان بزرگی بدهند، از دیگران کمک بگیرند. پس، زوج‌های غیرمذهبی باید از زوج‌های مذهبی یاد بگیرند چرا که چندین سال بعد ازدواج‌ از این آموخته‌ها استفاده خواهند کرد.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.