Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
مشاوره‌ طلاق

رزرو وقت مشاوره حضوری

مشاوره‌ طلاق: راهنمایی کاربردی برای مواجهه با تغییرات ناشی از جدایی

یکی از مباحثی که امروزه بیش از پیش در خانواده‌­ها مطرح می­‌شود، طلاق و جدایی افراد است. روزانه خانواده‌­های زیادی با پیامدهای فردی و اجتماعی این پدیده دست و پنجه نرم کرده و سعی در سازگاری با شرایط جدید دارند. بدیهی است که در مواجهه با این مسئله مانند بسیاری دیگر از مسائل، اکثر ما نیاز به کمک داریم. گاهی اوقات این دریافت کمک محدود به مداخله­‌ی بزرگان فامیل شده و گاهی نیز افراد به دریافت کمک حرفه­‌ای نیازمند می‌­شوند. مشاوره‌ طلاق شاخه‌­ای از علم و هنر مشاوره است که در این شرایط به کمک افراد می‌­آید. آگاهی راجع به این مفهوم و استفاده­‌ی به موقع از خدمات آن در دنیای امروز می‌­تواند در بسیاری از موارد راهگشا باشد. در ادامه توضیحاتی درباره­‌ی مشاوره‌ طلاق و مباحث مربوط به آن ارائه می­‌دهیم.

مشاوره‌ طلاق چیست؟

مشاوره‌ طلاق که به عنوان طلاق درمانی نیز شناخته می‌­شود یک مفهوم نسبتا جدید در طبقه­‌بندی سلامت روان است. با توجه به این موضوع که از هر چهار ازدواج در ایران یکی به طلاق ختم می‌­شود، مردم بیشتری به مشاوره برای جستجوی کمک و نصیحت روی می­‌آورند. مشاوره‌ طلاق نوعی فرآیند درمانی برای کسانی است که درد و احساس حقارت ناشی از طلاق را تجربه کرده­‌اند یا در حال تجربه­‌ی آن هستند.

مشاوره‌ی طلاق برای افراد در مواجهه با این تجربه
مشاوره‌ طلاق برای افراد در مواجهه با این تجربه

شرکت در جلسات مشاوره می‌­تواند به افراد در رشد و سازگاری شخصی به وسیله‌­ی توانمند کردن آن­ها برای حرکت از خودمحوری به سمت نوع­‌دوستی و ایجاد تمایل برای همکاری در بهزیستی خودشان و جامعه به عنوان یک کل، کمک کند. در حقیقت مشاوره‌ طلاق پاسخی است به نیازهای شخصی و فرهنگی زوج­‌های در حال طلاق.

چه زمانی از مشاوره‌ طلاق کمک بگیریم؟

مشاوره­‌ طلاق می‌­تواند به شما کمک کند چه عمر ازدواج شما چهار سال بوده و چه چهل سال باشد. با این حال بسیاری از زوج‌­ها در مورد این که چه زمانی از مشاوران باتجربه کمک بگیرند، اطمینان ندارند. شما می‌­توانید زمانی که حس کردید ازدواجتان در مسیر درست پیش نمی­‌رود و نیاز به کسی دارید که غم و اندوهتان را با او در میان بگذارید، شروع به جستجو برای یک مشاور طلاق خوب و باتجربه کنید. شما می‌­توانید چنین جلساتی را در شرایطی که توصیف می­‌کنیم برای خود مناسب بدانید:

 • وقتی که به سادگی نمی­‌توانید دست از فکر کردن راجع به مسائل مربوط به انحلال ازدواجتان بردارید.
 • وقتی که نمی­‌توانید روی آینده‌­تان تمرکز کرده و برای آن برنامه­‌ریزی کنید.
 • وقتی که حس می‌­کنید در حال تجربه­‌ی فازی از افسردگی هستید.
 • وقتی که ذهن شما کاملا در هم ریخته و ترسیده­‌اید زیرا نمی‌­دانید از کجا شروع کنید.
کمک مشاوره‌ی طلاق زمانی که ذهن شما در هم ریخته است
کمک مشاوره‌ طلاق زمانی که ذهن شما در هم ریخته است
 • وقتی که رفتارهایی مانند عصبانیت، پرخاشگری، شکستن قوانین، خطرپذیری نامناسب، صحبت راجع به خودکشی و غیره را به طور عادی نشان می‌­دهید.
 • وقتی که نشانه‌­هایی از سوء مصرف مواد، اختلال خواب و اختلال خوردن مشاهده می­‌شود.
 • وقتی که عصبانیت و خشم شما به خاطر کل این شرایط مانع از پیش بردن زندگیتان می­‌شود.
 • وقتی که شما در حال گذران مرحله‌­ای از زندگیتان هستید که احساس بی‌­ارزشی و ناامیدی برجسته‌­تر است..
 • وقتی که شما نمی‌­توانید یک زندگی جدید یا آغاز نو را بعد از طلاق گرفتن متصور شوید.

برخی از مزیت­‌های مشاوره‌ طلاق

بعد از شرکت در برخی از جلسات مشاوره‌ طلاق شما می‌­توانید تغییر در نگرشتان نسبت به ازدواج و جامعه را ببینید و توجه بیشتری به زندگی پیش رویتان داشته باشید. مزایای شرکت در چنین جلساتی بسیار بوده و به روش‌­های مختلفی می­‌توانند به شما کمک کنند:

 • این جلسات به شما کمک می­‌کنند تا واکنش­‌های خود را در طی کل فرآیند و همچنین پس از نهایی شدن طلاق، درک کنید.
 • این جلسات در شناسایی احساسات شما در ارتباط با همسرتان، خانواده و بنیاد ازدواج و غیره به شما کمک می­‌کنند.
 • این جلسات به شما کمک می­‌کنند تا واکنش‌­های خود را به اشتراک گذاشته و احساساتتان را به بهترین روش ممکن به دیگران بروز دهید.
 • جلسه­‌ی مشاوره همچنین در یافتن حمایت برای چالش­‌های جدیدی که با آن­ها طی فرآیند طلاق و همچنین پس از آن مواجه می‌­شوید، کمک می‌­کند.
مدیریت واکنش های کودکان
مدیریت واکنش های کودکان
 • این جلسات شما را آماده می­‌کنند تا واکنش­‌های کودکانتان در رابطه با تصمیمتان را مدیریت کرده و به شما آگاهی لازم برای مدیریت این واکنش­ها را می­‌دهد.
 • همچنین به شما کمک می‌­کنند تا توانایی‌­های سازگارانه‌­ای را که استفاده می­‌کنید، شناسایی کرده و با توانایی‌­های جدیدی که ممکن است برایتان مفید باشند، آشنا شوید.
 • متخصصان همچنین به شما کمک می­‌کنند تا پیچیدگی­‌های فرآیند تفکرتان را که تقریبا بین مردمی که در حال پشت سر گذاشتن فرآیند طلاق هستند معمول است، حل کنید.
 • این جلسات به شما کمک می­‌کنند تا عصبانیت، خستگی و احساس کمبودتان را مدیریت کرده و یاد بگیرید چگونه انرژیتان را در یک روش نتیجه‌­بخش به کار بگیرید.

پیشنهادهایی برای انتخاب مشاور مناسب

 • همیشه تلاش کنید یک متخصص سلامت روان دارای مجوز و پروانه را پیدا کنید. متخصص دارای پروانه به معنای کسی است که مشاوری مجاز بوده و تحصیلات، کیفیت­ها و تجربه­‌ی مورد نیاز برای فعالیت در محل زندگی شما را دارد.
 • مشاوری را انتخاب کنید که با او احساس راحتی دارید. از آن جایی که جلسات مشاوره به قیمت وقت، انرژی و پول شما تمام می‌­شوند، شما نیاز دارید کسی را برگزینید که با او احساس آرامش داشته و می‌­توانید مسائلی را که با زندگی شخصی شما در ارتباط هستند بدون تردید به او بگویید.
 • مشاوری که توسط شما انتخاب می‌­شود باید تخصص مشخص در تعامل با طلاق، فرزندپروری، سازگاری با سبک زندگی جدید و غیره داشته باشد.
 • توصیه می‌­شود که مشاوری را انتخاب کنید که مشتاق است با هر دوی والدین در زمانی که کودکان درگیر مسئله هستند، ملاقات کند. این حالت منطقی است زیرا در این جا احساسات یک کودک در میان است و برای کودک هر دوی والدین مهم هستند.
انتخاب مشاور مناسب
انتخاب مشاور مناسب

مشاوره‌ طلاق برای کودکان

بحرانی که در حین تمام فرآیندهای قانونی طلاق و پس از آن به وجود می­‌آید، شدیدتر از آن چیزی است که اکثر مردم فکر می­‌کنند به تنهایی از عهده­‌ی آن برمی­‌آیند. مشاوره یک عامل بسیار کمک­‌کننده به مردم قبل و بعد از طلاق و برای زوج­های دارای فرزند است. زمانی که کودکان در مسئله درگیر هستند، تاثیر طلاق روی سلامت روانی و احساسی کودک بسیار منفی است. این یک دلیل برای این موضوع است که متخصصان توصیه می­‌کنند مشاوره برای کودکان درگیر در موردهای طلاق بسیار مهم است. کودکانی که در جلسات مشاوره پس از طلاق والدینشان شرکت می‌­کنند، مشکلات رفتاری کمتری نظیر ترک تحصیل، سوء مصرف مواد و انجام رفتارهای پرخطر جنسی را نشان می­‌دهند. احساسات کودکان پس از طلاق باید با مراقبت مدیریت شوند. این کار با کمک مشاوره به بهترین حالت خود انجام می­‌شود.

مشاوره‌ی طلاق برای کودکان
مشاوره‌ی طلاق برای کودکان

در نهایت به یاد داشته باشید که لازم نیست شما پس از طلاق گرفتن به سراغ مشاوره بروید، بلکه قبل از آن نیز می­توانید از مزیت‌­های مشاوره در زمانی که اولین افکار طلاق در ذهن شما شکل می‌­گیرد استفاده کنید. این می‌­تواند به شما کمک کند مشکلات ازدواجتان را ببینید و با راهنمایی‌­های درست حتی آن را نجات دهید. به طور خلاصه باید گفت که مردم می‌­توانند طلاق را به تنهایی مدیریت کنند و این کار را می­‌کنند، اما شما می­‌توانید تاثیر طلاق را به روشی بسیار بهتر با راهنمایی حرفه‌­ای کنترل کنید. طلاق یک مرحله­‌ی تغییر پیچیده در زندگی است که نیاز به مراقبت و توجه دارد. مشاوره‌ طلاق می‌­تواند به شما کمک کند به این حالت به صورت کامل­تر و در زمان کمتری دست یابید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.