Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج

رزرو وقت مشاوره حضوری

در مشاوره‌های قبل از ازدواج در مورد چه موضوعاتی صحبت می‌شود؟

مشاوره‌های قبل از ازدواج یک راه عالی برای کمک به زوج‌ها برای شناخت هم و آماده شدن برای ازدواج است. مشاوره‌های قبل از ازدواج باعث می‌شوند شما یک رابطه قوی و سالم با همسر خود داشته باشید. معمولا مشاوره‌ها به زوج‌ها کمک می‌کنند تا دختر و پسر بتوانند ازدواج رضایت‌بخش و مناسبی داشته باشند. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج بسیار مهم است که شما یک مشاور با تجربه پیدا کنید. شما باید بتوانید به مشاور خود اعتماد داشته باشید و همه حرف‌هایی که باعث ناراحتی و مشکل برای شما هستند را به او بگویید. در این مطلب می‌خواهیم مواردی که معمولا در مشاوره‌های قبل از ازدواج وجود دارند برای شما بازگو کنیم.

مواردی که در مشاوره‌های قبل از ازدواج به آن‌ها اشاره می‌شود

امروزه روش‌های جدیدی برای مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد که باعث می‌شوند عروس و داماد رابطه قوی و سالمی را بعد از ازدواج با یکدیگر داشته باشند. مواردی که در این جلسات آموزش داده می‌شود باعث می‌شود یک پایه قوی و محکم برای رابطه مابین زوج‌ها ایجاد شود. در مطلب زیر تعدادی از این موارد برای شما آمده است :

1) چگونه با هم صحبت کنیم؟

اولین قدم برای شروع یک رابطه خوب این است که دختر و پسر بتوانند با یکدیگر صحبت کنند. این موضوع مهم‌ترین اولویتی است که مشاوران ازدواج تاکید بسیاری بر آن دارند. مشاوره‌های قبل از ازدواج باعث می‌شوند زوج‌ها به خوبی این مسئله را درک کنند که مشکلات خود را می‌توانند با صحبت کردن حل کنند. آن‌ها باید بتوانند صحبت‌های جدی در مورد پول، دارایی، مسکن، بچه‌دار شدن و … با یکدیگر داشته باشند. زمانی که شما یاد می‌گیرید چگونه با یکدیگر صحبت کنید می‌توانید در مورد تمام مشکلاتی که در آینده خواهید داشت با یکدیگر حرف بزنید و برای آن راه حلی پیدا کنید.

2) تلاش برای شناخت خواسته‌های همدیگر از زندگی

چقدر از انتظارات طرف مقابلتان از زندگی خبر دارید؟! یکی از مهم‌ترین اصولی که باید قبل از ازواج در مورد آن صحبت کرد، انتظارات زوج‌ها از ازدواج و از یکدیگر است. اگر شما بخواهید در شمال زندگی کنید و همسر شما به زندگی در جنوب کشور علاقه داشته باشد جه تصمیمی خواهید گرفت؟ بهترین راه این است که زوج‌ها با یکدیگر صحبت کنند و از انتظارات یکدیگر آگاه باشند، زمانی که شما انتظارات طرف مقابل را از زندگی می‌دانید دنبال راه حلی می‌گردید که تا یک مسیر مشترک با او انتخاب کنید. سعی کنید انتظاراتی که از یکدیگر دارید را بر روی یک کاغذ نوشته و با یکدیگر این انتظارات را صحبت کنید.

مشاوره های قبل از ازدواج

3) مشخص کردن خط قرمزها

در مسیری که برای ازدواج برای خود مشخص کرده‌اید سعی کنید خط قرمزهایی برای هم مشخص کنید. این بدین معنی نیست که شما یک لیست آماده کنید و به همسر خود بگویید این کارها را انجام ندهد!! این خط قرمزها باید باعث شوند شما در مسیری که پیش روی خود دارید به بعضی نکات توجه بیشتری داشته باشید. این خط قرمزها می‌توانند در مورد احترام متقابل باشند، در مورد توهین نکردن به یکدیگر و خانواده‌ها باشند. این را فراموش نکنید که همیشه باید به یکدیگر احترام بگذارید.

4) شناخت اخلاق بد همدیگر

هیچ فردی که از هر لحاظی اید‌ه‌آل شما باشد وجود ندارد. شما نمی‌توانید هیچ انسان کاملی را پیدا کنید که تمام اخلاق‌هایی که شما دوست دارید را داشته باشد. بهتر است در مورد رفتارهای خوب و اخلاق‌های بدی که طرف مقابلتان دارد اطلاعاتی داشته باشید و یاد بگیرید چگونه با این اخلاق‌ها برخورد کنید. وقتی وارد یک زندگی مشترک می‌شوید باید بتوانید یکدیگر را درک کنید و تا جایی که امکان دارد رفتارهای نادرست یکدیگر را ترمیم کنید. این بدین معنی نیست که طرف مقابلتان را باید عوض کنید!!!! باید همدیگر را با تمام اخلاق‌های مثبت و منفی یکدیگر قبول کنید و برای بهتر شدن اوضاع تلاش کنید.

5) آمادگی برای مسئولیت‌پذیری

شما دیگر مجرد نیستید !!! اگر به فکر ازدواج هستید این را باید بدانید که کارهای شما، فکرهای شما، دو نفر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین شما باید زمانی که در مورد اتفاقی تصمیم می‌گیرید احساس مسئولیت نسبت به شریک زندگی‌تان داشته باشید. شما باید به خوبی این موضوع را درک بکنید که شما در قبال فرد دیگری نیز مسئول هستید. بیشتر مشکلاتی که در زندگی پیش می‌آید به این دلیل است که دو فرد نمی‌توانند این را درک کنند که دیگر مجرد نیستند و باید نسبت به یکدیگر تعهد داشته باشند.

مشاوره های قبل از ازدواج

6) هر دو باید تغییر کنید

اگر در رابطه خود دچار مشکلی هستید و فاصله ایجاد شده است هر دو نفر باعث این اتفاق هستند. هر دوی شما باید در خود تغییراتی ایجاد کنید تا بتوانید به مسیر خود ادامه دهید در مشاوره‌های قبل از ازدواج معمولا به این نکته اشاره می‌شود که همدیگر را همان طور که هستید قبول کنید و اگر دچار مشکلی شدید هر دو طرف باید بر روی مسائل کمی نظر خود را عوض کنند. مشاوره‌های قبل از ازدواج به خوبی نکات مثبت و منفی دختر و پسر را مشخص می‌کنند. این نکته را حتما در نظر بگیرید که اگر سراغ مشاوره‌های قبل از ازدواج می‌روید باید خودتان را نیز برای تغییر مثبت آماده کنید.

7) تکرار و مکث

یکی از نکته‌هایی که مشاوره‌های قبل از ازدواج بر روی آن تاکید می‌کنند تکرار کارهای مثبت در رابطه است. بدین معنی که کارهایی که مورد پسند یکدیگر هست مدام آن‌ها را تکرار کنید . اگر رفتاری باعث ناراحتی طرف مقابلتان می‌شود سعی کنید آن رفتار را تکرار نکنید. تکرار رفتارهای مثبت در زندگی باعث می‌شود  شما به یک آرامش و یک محیط امن در رابطه خود برسید. نکته دیگری که مشاوره‌های قبل از ازدواج تاکید فراوانی بر روی آن دارند تمرین مکث است. سعی نکنید در هر اتفاق و مشکلی بلافاصله از خود عکس‌العملی نشان دهید. لحظه‌ای مکث کنید نیاز نیست برای هر اتفاقی خود را ناراحت کنید و به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات زندگی خود تبدیل کنید. لحظه‌ای درنگ باعث می‌شود شما متوجه شوید موضوع ارزش این را دارد که برای چند روز ناراحت باشید!

مشاوره‌های قبل از ازدواج می‌تواند به شما کمک کند

مشاوره‌های قبل از ازدواج نه تنها به شما کمک می‌کنند که یک ازدواج موفق و موثر داشته باشید از طرفی هم به شما کمک می‌کنند خودتان را بیشتر بشناسید و با خودتان بیشتر آشنا شوید. شما باید در ابتدا خود را کشف کنید و بدانید چه کسی هستید و چه ویژگی‌های رفتاری دارید. بعد از شناخت خودتان می‌توانید شریک زندگی‌تان را بهتر بشناسید و او را بهتر از قبل درک کنید. نکته‌هایی که در بالا ذکر شد و برای شما بیان کردیم نکات مهمی هستند ولی مهم‌تر از همه‌ی این موارد خود شما هستید. شما باید قبول کنید در کنار مواردی که به شما گفته می‌شود خودتان نیز باید رفتارهای خود را به سمتی ببرید که برای طرف مقابلتان نیز قابل قبول باشد.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.