Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
فوبیای اجتماعی

رزرو وقت مشاوره حضوری

فوبیای اجتماعی: آیا از این‌که دیگران راجع به شما چه فکری می‌کنند، می‌هراسید؟

همه‌ی ما ممکن است زمانی که در جمعی ناآشنا قرار می­‌گیریم یا زمانی که به ارائه­‌ی سخنرانی در کلاس می‌­پردازیم، دچار ترس و لرزش صدا بشویم. اما سوالی که وجود دارد اینست که چه زمانی این ترس و اضطراب خارج از حالت عادی است؟ چه زمان تبدیل به اختلال می­‌شود؟ و برای غلبه به آن چه باید کرد؟ در ادامه به ارائه‌­ی اطلاعاتی خلاصه در مورد فوبیای اجتماعی  و پاسخ به سوالات مطرح شده می­‌پردازیم.

فوبیای اجتماعی چیست؟

اختلال اضطرابی اجتماعی که در گذشته تحت عنوان فوبیای اجتماعی به آن اشاره می‌­شد، یک اختلال اضطرابی است که با اضطراب طاقت­ فرسا و خودآگاهی بیش از اندازه در موقعیت‌­های اجتماعی روزمره شناخته می­‌شود. افراد با اختلال اضطرابی اجتماعی یک ترس پایدار، قوی و مزمن از مشاهده شدن یا قضاوت شدن توسط دیگران و خجالت ­زده شدن یا مورد تمسخر قرار گرفتن به دلیل رفتارهای‌شان دارند. این ترس ممکن است آنقدر شدید باشد که در کار، مدرسه و سایر فعالیت‌­ها دخالت کند. با وجود این که بسیاری از افراد دچار اختلال اضطرابی اجتماعی متوجه بیش از اندازه یا نامعقول بودن ترس‌شان می­‌شوند، اما توانایی غلبه بر آن را ندارند. آن­ها معمولا دچار عزت نفس پایین و افسردگی می­‌شوند.

اختلال اضطرابی اجتماعی می­‌تواند تنها به یک نوع موقعیت محدود شود (مانند ترس از صحبت کردن یا اجرا در میان مردم) یا می‌­تواند منجر به تجربه‌­ی نشانه­‌ها در هر زمانی که فرد در اطراف مردم قرار می­‌گیرد، شود. اگر فوبیای اجتماعی بدون درمان رها شود، می­‌تواند پیامدهای گسترده‌­ای داشته باشد؛ برای مثال ممکن است منجر به عدم شرکت افراد در مدرسه یا شغل‌شان به مدت چند روز شود. بسیاری از افراد دچار این اختلال از بودن در کنار کسانی به غیر از اعضای خانواده‌­شان هراس دارند. در نتیجه آن­‌ها دچار مشکلاتی در پیدا کردن و نگهداشتن دوست خواهند شد. معمولا فوبیای اجتماعی در خانواده­‌ها نسل به نسل منتقل می‌­شود و ممکن است با افسردگی یا سایر اختلال­‌های اضطرابی مانند اختلالات وحشت­‌زدگی همراه شود. برخی افراد دچار این فوبیا سعی می­‌کنند با مصرف الکل و سایر مواد خود را درمان کنند که این می­‌تواند منجر به اعتیاد شود.

اختلال اضطراب اجتماعی

علائم تشخیص فوبیای اجتماعی کدامند؟

تشخیص فوبیای اجتماعی معمولا زمانی صورت می­‌گیرد که این اجتناب، ترس یا پیش‌­بینی همراه با اضطراب از موقعیت‌­های اجتماعی در کارهای روزمره، عملکرد شغلی و زندگی اجتماعی دخالت کرده و یا موجب یک نارضایتی برجسته شده باشد. راهنمای تشخیصی و آماری اختلال­‌های روانی (DSM-V) ملاک­‌های زیر را برای تشخیص این اختلال ارائه می­‌دهد:

 • فرد از یک یا چند موقعیت اجتماعی یا اجرایی که در آن ها در معرض بررسی دقیق دیگران قرار می‌­گیرد، می‌­ترسد. مثال­‌ها شامل ملاقات افراد جدید، مورد مشاهده قرار گرفتن در زمان غذا خوردن یا نوشیدن، ارائه‌­ی یک سخنرانی و یا سایر انواع اجرا می­‌شوند.
 • فرد از رفتار به گونه‌­ای که منجر به خجالت‌­زدگی یا ارزیابی منفی دیگران شود می­‌ترسد.
 • در معرض شرایط اجتماعی قرار داشتن تقریبا همیشه منجر به اضطراب شدید می‌­شود.
 • از موقعیت ترسناک با اضطراب و نارضایتی اجتناب شده یا مورد تحمل واقع می‌­شود.
 • ترس یا اضطراب بیشتر از حد تهدید واقعی مطرح­‌شده توسط موقعیت اجتماعی است.
 • ترس یا اضطراب دائمی بوده و معمولا شش ماه یا بیشتر ادامه دارد.
 • اجتناب، نارضایتی یا پیش­‌بینی همراه با اضطراب به گونه­‌ای معنادار در عملکرد اجتماعی، دانشگاهی و شغلی فرد دخالت می­‌کند.

نشانه­‌های فیزیکی و رفتاری که در صورت مشاهده در خود یا دیگران می­‌توان به فوبیای اجتماعی شک کرد، موارد زیر هستند:

 • سرخ شدن صورت
 • تنگی نفس
 • مشکلات گوارشی یا حالت تهوع
 • لرزیدن یا رعشه (که شامل صدای لرزان نیز می­‌شود)
 • تپش قلب یا فشردگی قفسه‌­­ی سینه
 • تعریق یا احساس گرما
 • احساس سرگیجه یا غش کردن
 • دوری از موقعیت­‌های اجتماعی تا درجه­‌ای که فعالیت­‌های شما را محدود کرده یا زندگی شما را بر هم می­‌زند.
 • ساکت ماندن یا قایم شدن در حاشیه در راستای فرار از توجه و خجالت‌­زدگی
 • نیاز به همراه داشتن همیشگی یک دوست در همه‌­ی جاهایی که می‌­روید
 • مصرف الکل پیش از شرکت در موقعیت­‌های اجتماعی برای آرام کردن اعصاب‌تان

فوبیای اجتماعی

علل بروز این اختلال چیست؟

در حالی که تحقیقات برای فهم بهتر علل اختلال اضطرابی اجتماعی ادامه دارد، برخی تحقیقات به این نتیجه دست یافته­‌اند که یک ساختار کوچک در مغز به نام آمیگدال (بادامه) در نشانه­‌های فوبیای اجتماعی نقش دارد. به نظر می‌­رسد آمیگدال بخش مرکزی مغز برای کنترل پاسخ­‌های ترس است.

فوبیای اجتماعی قابل به ارث رسیدن است. در حقیقت خویشاوندان درجه یک دو تا شش برابر بیشتر شانس ایجاد اختلال اضطرابی اجتماعی را دارند. تحقیقاتی که توسط موسسه­‌ی ملی بهداشت روانی (NIMH) حمایت شده‌­اند، بخشی از ژن در موش‌­ها را شناسایی کرده‌­اند که بر ترسناکی یادگیری‌­شده تاثیر می­‌گذارد. دانشمندان این تفکر را که حساسیت افزایش ­یافته به عدم پذیرش ممکن است پایه‌­های فیزیولوژیکی یا هورمونی داشته باشد، بررسی می­‌کنند. سایر پژوهشگران در حال بررسی تاثیر محیط بر ایجاد فوبیای اجتماعی هستند. بدرفتاری و بدبختی در کودکی عوامل خطر این اختلال می‌باشند.

درمان‌­های موثر برای فوبیای اجتماعی

نکته­‌ی مثبت آن است که درمان شناختی-رفتاری برای اختلال اضطرابی اجتماعی بسیار موفق بوده است. تحقیقات و شواهد بالینی نشان می­‌دهند که این درمان تغییرات دائمی در زندگی افراد ایجاد می­‌کند. این اختلال می­‌تواند مغلوب شود و هر کسی می‌­تواند بر آن با استفاده از نوع مناسب درمان شناختی-رفتاری غلبه کند. یک هدف اساسی در درمان شناختی-رفتاری آن است که اضطراب را به وسیله­‌ی حذف عقاید یا رفتارهایی که به حفظ اختلال اضطرابی کمک می­‌کنند، کاهش دهد؛ برای مثال اجتناب از موقعیت یا شئ ترسناک مانع می‌­شود که فرد بی­‌خطر بودن آن را یاد بگیرد.

یک عنصر اساسی در درمان شناختی-رفتاری برای اضطراب، مواجهه است که در آن افراد با چیزهایی که از آن می‌­ترسند، مواجه می‌­شوند. فرآیند مواجهه به طور کلی سه مرحله را در برمی­‌گیرد. اول شخص به موقعیت ترسناک معرفی می­‌شود. دومین مرحله افزایش ریسک عدم پذیرش در آن موقعیت است تا فرد بتواند اعتماد به نفس لازم برای مدیریت طرد شدن یا مورد انتقاد واقع شدن را بسازد. مرحله‌­ی سوم شامل آموزش تکنیک­‌های سازگاری با عدم پذیرش به فرد می‌­شود. در این مرحله از مردم خواسته می­‌شود تا بدترین ترس‌شان را تصور کنند و آن‌­ها را تشویق می‌­کنند تا پاسخ‌های ساختارمند برای این ترس و عدم پذیرش ایجاد کنند. این مراحل معمولا همراه با آموزش مدیریت اضطراب همراهی می‌­شوند. اگر همه­‌ی این‌ها با دقت و حمایت یک درمانگر انجام شوند، ممکن است منجر به بهبود اضطراب مرتبط با موقعیت‌­های ترسناک شود.

مهم‌­ترین عناصر در غلبه بر فوبیای اجتماعی

چهار عنصر مهمی که برای غلبه بر فوبیای اجتماعی نیاز دارید، شامل موارد زیر می­‌شوند:

۱) فهم و آگاهی از مشکل

۲) تعهد به ادامه­‌ی درمان شناختی-رفتاری حتی زمانی که به نظر تکراری و سخت می‌­رسد.

۳) تمرین، تمرین و تمرین برای قرار دادن اطلاعات (مانند روش‌­های شناختی، استراتژی­‌ها و مفاهیم) در عمق مغزتان تا این روش‌­های شناختی تبدیل به عادت شده و اتوماتیک انجام شوند.

۴) شرکت در گروه‌­های اختلال اضطرابی اجتماعی که در آن­‌ها شما می­توانید به آرامی و به تدریج روی مشکلاتی که منجر به اضطراب در دنیای واقعی می‌­شوند کار کنید.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 244
دوست نداشتم: 109
میانگین امتیازات: 2.24

37 دیدگاه در “فوبیای اجتماعی: آیا از این‌که دیگران راجع به شما چه فکری می‌کنند، می‌هراسید؟

سلام
برای درمان فوبیا به کجا باید مراجعه کرد؟

منتتون عالی بود دقیقا خصوصیات افراد مبتلا رو میگه به این دقت فوق العاده است

ممنون از اطلاعات مفیدشما
همانطور که عنوان کردین من هیچ موقع از این موقعیتها فرار نمیکنم الا رقم همه وسواسهای فکری و ترسهای شدید ولی با اینکه با شرایط مواجه میشم هیچ تغییری اتفاق نیفتاده

حمید عزیز
مواجه شدن و فرار نکردن تنها راه حل نیست. شما باید از متخصص کمک بگیرید. متخصصان فول فکر در این راه همراه شما هستند

سلام ممنون از مقاله خوبتون حقیر هم متاسفانه به این درد خانمانسوز مبتلا هستم و واقعا ارزوم که از دست این مرض لعنتی نجات پبدا کنم من خیلی ار موقعیت های کاری از دست میدم ، میخوام یه مهمونی برم جونم بالا میاد،توی هیچ جلسه ای شرکت نمی کنم کاش یه ادم دلسوز و باخدا پیدا میشد تا به خاطر خدا نه به خاطر نفع مالیش من و کسانی که این مشکل ودارن درمون میکرد چون هزینه های مشکلات روحی زیاده به امید اینکه کسی این مشکل و نداشته باشه

سلام مهدی عزیز
فولفکر به لطف تکنولوژی تا 70درصد از هزینه های مشاوره را کاهش داده. شما به راحتی میتونین وارد سایت بشین و مشاوره بگیرید.

سلام
خیلی ممنونم از عوامل محترم این وب سایت
من 22 سالمه (پسر) و از وقتی ک یادم میاد فوبیای اجتماعی دارم.
متاسفانه پول مداوای این بیماری عذاب اور خیلی زیاده. من درآمد آنچنانی ندارم.
همین…

سلام محمد عزیز
فول فکر هزینه های مشاوره و روانشناسی را تا ۷۰درصد کاهش داده است. شما به راحتی میتوانید از مشاوران ما کمک بگیرید و درمان شوید.

خدا لعنت کند آن کسانی که حق اهل بیت را غصب کردند و نگذاشتن بر مردم حکومت کنند. به خدا قسم اگر امام معصوم حاظر بودند این بیماری لعنتی و خانمان سوز ریشه کن می شد. نه تنها این بیماری بلکه همه بیمار ها !. علم اندک انسان جوابگوی این بیماری ها نیست. ما انسان ها جاهلیم و الان داریم تاوان جهل آدم هایی را می دهیم که 13 معصوم خدا را به قتل رساندند و تنها یک معصوم زنده است و این دست رحمت خدا است که بر بندگانش کشیده می شود ولی در این دوره زمانه بیشترمان ایشون را فراموش کرده اند.

لعنت بر پدر ومادرت که اینگونه تربیتت کردن

من همین مشکل راداشتم ولی تاحد زیادی کاهش،پیداکرده .میتونم بشما کمک کنم

خب اگه میتونین بگید چه کارهایی کردین که بهتر شدین .من که واقعا دیگه از این بیماری خسته شدم و بزرگ ترین آرزوم این شده که از این بیماری رهایی پیدا کنم

سلام منم این مشکلو دارم میشه لطفا راهنمایی کنید و بگید چیکار کردید.من مشکلم اینه که از نگاه کردن ب جمع میپرهیزم و اگر بخوام مقاومت کنم اصلا چشام یجوری میشه که بیشتر جلب توجه میکنه و ب نظر خودم چشام یهو درشت میشه.مثل یه حالت تدافعی.خیلی دلم میخواد کنترلش کنم اما خیلی سخته

منم مشکلم شبیه به اینه توجشمای طرف مقابل زیاد نمی تونم خیره بشم چشام اذیت میشه در حالی که با مادرم و نزدیکانم راحتم

چکار کردی خوب شدی رفتی دکتر؟

سلام.من این مشکل راداشتم وتاحدود زیادی حل شده میتونم بشما کمک کنم

دوستان عزیز بنظر من باید شمابه یه روانشناس وروانپزشک باهم مراجعه کنید وباتمرین ودارو این مشکلو حل کنید

شما باید به یه روانشناس وروانپزشک باهم مراجعه کنید وباتمرین ودارو این مشکلو حل کنید

سلام من ۱۴ سالمه و ب شدت منزوی و گوشه گیرم نمی تونم توی جمع هم سن هام برم فقط چن تا دوست کمی دارم ک باهاشون راحتم ک تابستون اومده و من شاید دو یا سه بار بیشتر نبینمشون نمیدونم چرا ولی از تنهایی بیرون رفتن میترسم نه اینکه از دزد و این چیزا نه ، از مردم میترسم از طرز تفکرشون نسبت ب من😟 پدر مادرمم شاغلن و متوجه این گوشه گیریام نمیشن چکار کنم

سلام مشکل شما بیماری اضطراب اجتماعی هست چون من هم این بیماری را دارم برو پیش روانپزشک

شما کمال گراهستین از خودتون توقع خیلی بالایی دارید متلا وقتی برایه جمع میخاین صحبت کنید فکر میکنید اگه نتونستید درست صحبت کنید خیلی اتفاق بزرگی افتاده وخیلی بهش فکر میکنید ولی ماباید یاد بگیریم که به بعصی اشتباهات خودمون بخندیم

آدمهایی که زیاد احتیاط میکنند از همه چی میترسن واسه همین این ترس میشه یه بیماری. ولی اونایی که کسی یا چیزی براشون اهمیت نداره خوش به حالشون.

آدمایی که بیش از حد احتیاط میکنن چون از همه چی میترسن . خوش به حال اونایی که کسی یا چیزی براشون مهم نیست..

آدمایی که زیاد احتیاط میکنن چون از همه چی میترسن و این تو باورشونه. خوش به حال اونایی که به کسی یا چیزی اهمیت نمیدن. احتمالا بیشتر از صدسال عمر میکنن.

فلوکسیتین خیلی خوبه برای درمان فوبیای اجتماعی.

سلام.من مشکل سوشیال فوبیا داشتم چن بار رفتم پیش روانپزشک اما خوب نشدم تا بایه روانپزشک تو کرج آشنا شدم چون دانشجو کرج بودم.خدایی خیلی تشخیصش عالی بود ریشه یابی میکنن خدا ازشون راضی باشه.خانم دکتر صالحیان روانپزشک هستند در کرج اگه کرجی هست که همین مشکلو داره به خانم دکتر مراجعه کنه.من تو10جلسه خوب شدم دیگه دارو هم مصرف نمیکنم.از آخرین مراجعه هم 3ساله میگذره.موفق باشین در پناه خدا.

من هم تا حدی این مشکلو داشتم و فهمیدم ریشه ی این مشکل این طرز تفکره که بقیه از من متنفرن حتی اگه کار اشتباهی نکرده باشم هر بار این فکر میومد توسرم باخودم میگفتم علائمی که نشون میده فلانی ازت متنفره رو نام ببر بعد میفهمیدم اصلا هیچ نشونه ای نیست حتی فلانی داره یه کارایی میکنه که معناش اینه از من خوشش میاد این کار واسه من خیلی جواب داد خواستین امتحان کنین

خدایا خودت به ما رحم کن گناه داریم این چه مریضیه اخه ادم از ادم ترسید خسته شدم از این بیماری کوفتی

شاید دوستان باور نکنن ولی اگه واقعا تنگ اومدین و ناراحتین و به قول خودتون از این مشکلات خسته شدید اینکارا رو بکنین

اول از همه یک ازمایش شناختی رفتاری تشکیل بدین که با مطالعه تو اینترنت میتونین بفهمین که چه جوری باید طراحی کنید
این کمک میکنه تا طرز تفکر شما به صورت مستقیم عوض بشه تا بفهمید طرز تفکر و پیشبینی های شما غیر واقعیه و با واقعیت و تفکرات مردم سازگاری نداره

قدم دوم که میدونم ممکنه برای بعضی ها عجیب بیاد ولی رفتن به سمت دین اسلام و عمل به احکامش و استغفار و مخصوصا شرکت در نماز جماعت و دوستیابی در مسجد و اینگونه محافل و در کل اشتی با خدا تاثییر به سزایی داره من خودم به چشم خودم امتحان کردم و جواب هم گرفتم درسته که اضطرابم به طور کامل هنوز خوب نشده ولی همین اشتی با خدا و نماز جماعت بی نهایت اثر گذاره … ولی بایدصبور باشید چون این اختلالات از زمان های دور در ما بوده پس مسلما درمان دیر بازده ای داره فقط تو این راه ممکنه شیطان رجیم بیاد به ذهنتون وبگه رفتن به مسجد چه ربطی داره و بخواد از مسیر دورتون کنه ولی یادتون باشه شما فقط دارید ازمایش میکنید قضاوت باشه برای بعد از ازمایش

امتحانش مجانیه نه گرونه نه کم یابه بلکه رایگان رایگانه حالا واقعا اگه دنبال درمانی اینم راهش
ولی اگه نرفتی دنبالش کسی جزخودتو سرزنش نکنی

علی پشت و پناهتون

سلام
توی اصفهان یا شهرکرد روانپزشک کی رو میشناسید؟
لطفا آدرس بدید ممنون

اصفهان یا شهرکرد روانپزشک سراغ دارید؟
میشه لطفا آدرس بدید؟

سلام
من ۲۵ ساله که دچار این اختلال هستم خیلی هم پیگیر درمان بودم خیلی هزینه مشاوره دادم تو یه مقطع دارو هم مصرف کردم اما متاسفانه الان شرایط خوبی ندارم در شرایط خاصی که قرار میگیرم دست و سرم به شدت لرزش پیدا میکنه .من معلم هستم همیسه از جلسات فراری هستم اگر هم برم صدام در نمیاد
خیلی خسته شدم امروز جلسه اداره بودم وقتی برگشتم‌خونه نیم ساعت تموم با صدای بلند گریه کردم از اینکه نتونستم از حقم دفاع کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.