Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره

رزرو وقت مشاوره حضوری

بیماری اختلال های حرکتی را چگونه تشخیص دهیم؟

بیماری اختلال های حرکتی به اختلالی می‌گویند که باعث حرکات اضافی و گاها تکراری، عدم حرکت، سفتی عضلات که موجب اخلال در فعالیتهای روزانه می‌شود. در این مطلب این اختلال و روش تشخیص آن را خواهیم آموخت.

 

ما چگونه حرکت می‌کنیم؟

حرکت کردن اندام های بدن اگرچه ساده به نظر می‌رسند، همچون برداشتن یک کتاب از روی میز اما در عین حال بسیار پیچیده نیز هستند. چرا که در یک حرکت ساده نیز نیاز به فعالیت بخش‌های مختلفی از مغز و شبکه‌های عصبی و عضلات وجود دارد و هماهنگی این فعالیت‌ها در کنار هم یک حرکت ساده را تشکیل می‌دهد. حال می‌خواهیم ببینیم که اندام ما چگونه حرکت می‌کند و چه چیزی موجب بیماری اختلال های حرکتی می‌شود.

در واقع بخش فکر در مغز بخش موتور را هدف گرفته و یا تحریک می‌کند تا سیگنال‌های  لازم را به عضلات بفرستند تا در نهایت عضلات این حرکت خاص را انجام دهند.

در طول این عمل، از طریق اعصاب نخاعی، اطلاعاتی بین مغز و عضلات برقرار است. این اطلاعات، سرعت، قدرت، هماهنگی و تعادل لازم را بین عضلات برقرار می‌کند، تا حرکت به درستی انجام شود.

پیاده‌روی و یا دویدن از نمونه‌های دیگر فعالیت‌های پیچیده‌ای است که نیازمند حفظ نظم و تعادل است.

 

بیماری اختلال های حرکتی چیستند؟

اختلال های حرکتی نوعی سندرم‌های عصبی هستند، که ممکن است در آن فرد دچار کمبود حرکت بوده و یا حرکت بیش از حد در اندام‌های حرکتی خود داشته باشد که این اختلال ربطی به ضعف عضلات و یا اسپاسم عضلات ندارد.

در واقع بیماری اختلال های حرکتی مستقیما روی سرعت، روانی، کیفیت و راحتی حرکت اثر می‌گذارند.

دلایل بروز بیماری اختلال های حرکتی چیست؟

بیشتر اختلال های حرکتی با تغییرات پاتولوژیک در مغز، به ویژه در ناحیه مغز، به نام گانگلیس پایه ارتباط دارد. این منطقه بخشی از ماده خاکستری است که عمیقا درون مغز قرار دارد. نقص ممکن است در پایه مغز یا مخچه نیز قرار گرفته باشد. این مورد به دشواری در پیاده روی، حرکت و یا حفظ حالت بدن و تعادل طبیعی بدن منجر می‌شود.

اختلالات حرکتی بسیار رایج بوده و دلیل بروز بسیاری از آن‌ها عوامل ژنتیکی می‌باشد. اما عوامل دیگری نیز علاوه بر عوامل ژنتیکی وجود دارد.

  • استرس، اضطراب و اختلالات عاطفی : این عوامل ممکن است منجر به بروز اختلالاتی چون لرزش مرتب اندام‌ها شود. اگرچه این وضعیت فاجعه‌آمیز نیست اما ممکن است موجب خستگی شدید شود.
  • مصرف دارو: مصرف برخی داروها ممکن است منجر به بروز برخی از مشکلات حرکتی شود.
  • بیماری‌های مزمن: برخی بیماری‌های مزمن همچون یک غده فعال تیروئید می‌تواند منجر به بیماری اختلال های حرکتی همچون لرزش نیز شود.
  • مصرف الکل: مصرف الکل ممکن است منجر به حرکات نامتعادل به خصوص در راه رفتن شود و هماهنگی تعادل اندام‌ها را برهم می‌زند.
  • کمبود آهن: معمولا فرض پزشکان بر این است که کمبود آهن مسئول اصلی سندرم پای بی‌قرار است. گرچه این فرضیه اثبات نشده است. نیکوتین بیش از حد، الکل و کافئین نیز دخیل بوده‌اند. سندرم پای بی‌قرار در دوران بارداری معمولا بیست درصد زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بعد از زایمان از بین می‌رود. افراد مبتلا به نارسایی کلیوی نیز ممکن است این شرایط را تجربه کنند. برخی شواهد نیز حاکی از آن است که داروهای ضدافسردگی و داروهای فشار خون مانند مسدود کننده‌های کانال کلسیم ممکن است شرایط را تشدید کنند.
  • مس بیش از حد در بدن: وجود بیش از اندازه‌ی مس در بدن منجر به بیماری نیلسون می‌شود که با حرکات غیرطبیعی، مشکلات روانی و بیماری‌های کبدی شناخته می‌شود. معمولا علت بروز این بیماری عوامل ژنتیکی است.
  • شرایط نوروژنیک: بیماری پارکینسون یک بیماری تخریب کننده‌ی عصبی است. معمولا عوامل ژنتیکی به عنوان عامل اصلی شناخته می‌شود اما علل دیگری همچون قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند مس و منگنز و یا قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها و قرار گرفتن در معرض داروهای ضدسایکوتیکی نیز می‌توانند از جمله عوامل دیگر این شرایط به شمار آیند.
  • علل ژنتیکی: بیماری هانتینگتون عمدتا ناشی از نقض ژنتیکی است که به ارث برده می‌شود این نقص در کروموزم چهارم قرار دارد و تقریبا قطعا به فرزندان منتقل می‌شود.

اثرات بیماری اختلال های حرکتی چگونه است؟

این اختلالات می‌توانند اثرات بیشماری داشته باشند. برای مثال فرد مبتلا ممکن است شغل خود را از دست بدهد. عدم توانایی در رانندگی و داشتن مشکلات حین فعالیت‌های روزمره، از جمله بهداشت شخصی نیز از جمله اثرات مخرب این اختلالات به شمار می‌آیند.

 

پیشرفت اختلالات حرکتی به چه صورت است؟

اکثر اختلالات حرکتی در ابتدا به آرامی شروع به رشد می‌کنند و اگر درمان نشوند سریعا پیشرفت خواهند کرد و وخیم‌تر خواهند شد. این اختلالات ممکن با ضعف در ماهیچه‌ها و یا انقباض و کشش ناگهانی آن‌ها آغاز شود.

 

بیماری اختلال های حرکتی تا چه اندازه رایج هستند؟

با توجه به اینکه حرکت و راه رفتن پدیده‌ی بسیار پیچیده‌ای است، مشکلات رایج حرکتی ممکن است بسیار متنوع و گسترده باشند. چرا که با تغییر جزئی در مسیر و اجزای حرکتی ممکن است عملکرد صحیح اندام‌ها نیز تغییر کند.

 

لرزش اساسی (Essential tremor)

یکی از شایع‌ترین اختلالات حرکتی لرزش اساسی است. یک نفر از بیست نفر زیر ۴۰ سال و یک نفر از پنج نفر بالای ۶۵ سال به این اختلال مبتلاست. این اختلال معمولا هنگام لرزش دست یا انگشتان به هنگام انجام یک کار مشخص می‌شود.

اختلال حرکتی
احتمال بروز اختلال حرکتی لرزش دست با افزایش سن نیز بالا می‌رود.

سندرم پای بی‌قرار (Restless leg syndrome)

از دیگر اختلالات رایج حرکتی سندرم پای بی‌قرار است که معمولا یک نفر از هر ده نفر به آن مبتلا هستند.

بیماری اختلال های حرکتی
سندرم پای بی‌قرار از جمله بیماری اختلال های حرکتی شایع به شمار می‌رود.

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یکی از شناخته شده‌ترین های بیماری اختلال های حرکتی است. این بیماری معمولا یک نفر از هر ۵۰۰ نفر را شامل می‌شود و معمولا علت این بیماری مشکلات ژنتیکی یا قرار گرفتن در معرض مواد معدنی و یا سموم خاص است. برخلاف دیگر اختلالات حرکتی این اختلالات می‌تواند به شدت روی کیفیت زندگی اثرگذار باشد و در واقع زندگی فرد را مختل کند. زیرا این بیماری مانع از حرکت منظم و راه رفتن می‌شود و افراد را به مراقبین خود وابسته می‌کند.

این بیماری معمولا با سفتی عضلات، لرزش و تکان دادن شناخته می‌شود و در نهایت به حرکات نامنظمی منجر می‌شود که شرایط را برای بیمار بسیار دشوار می‌کند.

 

دیستونی

دیستونی نوع دیگری از بیماری اختلال های حرکتی است که در آن اسپاسم بیش از حد یک گروه از عضلات رخ می‌دهد و حرکت آن‌ها را دشوار و دردناک می‌کند. این بیماری نیز منجر به حرکات غیرمعمول عضلات بدن می‌شود. دیستونی‌ها معمولا حدود ۰.۴٪ جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.