Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
علائم آلزایمر

رزرو وقت مشاوره حضوری

علائم آلزایمر : چرا افراد آلزایمری دچار سندرم غروب آفتاب می‌شوند؟

آیا ممکن است رفتارهای او علائم آلزایمر باشند؟

طبیعی است که بسیاری از ما در هر سنی که هستیم تا حدودی فراموشکار باشیم. پس چگونه می‌توان در دقایق ابتدایی علائم آلزایمر را تشخیص داد؟ یکی از هشت نفری که بالای 65 سال سن دارند دچار این شکل از زوال عقل می‌شوند. در ابتدا علائم این بیماری چندان روشن و شفاف نیست و ممکن است دوستان و آشنایان نیز متوجه آن نشوند. اما برخی علائم آلزایمر هستند که می‌توانیم در پی شان باشیم.

علائم آلزایمر: صحبت کردن و حافظه

در اوایل بروز آلزایمر حافظه‌ی بلندمدت دست نخورده و سالم است در حالیکه حافظه‌ی کوتاه مدت دچار مشکل می‌شود. ممکن است او فراموش کند که کمی پیش درباره‌ی چه موضوعی با او صحبت کردید. علاوه بر این سخنرانی و حتی صحبت‌های معمولی روزانه‌ی فرد نیز ممکن است دچار مشکل شود و کلمات ساده و ابتدایی را نیز به یاد نیاورد.

علائم آلزایمر
یکی از علائم آلزایمر این است که فرد در صحبت کردن معمولی دچار مشکل می‌شود.

علائم خطر: رفتارها

علاوه بر از دست دادن حافظه، آلزایمر می‌تواند موجب سردگمی و تغییر رفتار فرد شود. او ممکن است در یک محل کاملا آشنا گم شود. نوسانات در خلق و خو، قضاوت‌های نادرست نیز ممکن است از ویژگی‌های او باشند. همچنین ممکن است او دیگر به ظاهر خود اهمیت ندهد. فردی که زمانی لباسهای شیک و زیبا می‌پوشید ممکن است لباس‌های رنگ و رو رفته به تن کند و فراموش کند که موهایش را شانه کند.

علائم آلزایمر را نادیده نگیرید!

روبرو شدن با چنین بیماری‌ای مسلما دشوار است، اما بهتر است که هر چه سریع‌تر با روانپزشک ملاقاتی داشته باشید و آن را به تاخیر نیندازید. معالجه‌ی اولیه تاثیر قابل ملاحظه‌ای می‌تواند داشته باشد. یا ممکن است بیماری دیگری با چنین علائمی باشد که سریعا قابل درمان باشد.

چگونه آلزایمر تشخیص داده می‌شود؟

هیچ تست و آزمایش ساده‌ای در اینباره وجود نداره و دکتر به مشاهدات اطرافیان درباره‌ی تغییر رفتارهای فرد اعتماد می‌کند. یک آزمایش وضعیت روحی، که گاهی اوقات مینی کاگ نامیده می‌شود و یا دیگر آزمایش‌های غربالگری وجود دارند که می‌توانند مهارت‌های ذهنی و حافظه‌ی کوتاه مدت را اندازه‌گیری کنند. برخی آزمایشات عصبی و اسکن مغز نیز که قادر هستند مشکلات دیگری همچون سکته مغزی و تومور مغزی را شناسایی کنند، اطلاعات دیگری از مغز نیز به ما می‌دهند که می‌توانند در شناسایی علائم آلزایمر به ما کمک کنند.

چه اتفاقی برای مغز می‌افتد؟

آلزایمر موجب مرگ سلول‌های عصبی و از دست بافت‌های درون مغز می‌شود. با بدتر شدن بیماری، بافت مغزی کاهش می‌یابد و مناطقی که حاوی مایع مغزی نخاع هستند بزرگتر می‌شوند. این آسیب به توانایی‌های حافظه، صحبت کردن و درک مطلب، صدمه می‌رساند.

علائم آلزایمر 1
تفاوت مغز یک انسان عادی و یک انسان مبتلا به آلزایمر

چه انتظاری می‌رود؟

آلزایمر در هر فردی مسیر خاص خودش را طی می‌کند. گاهی اوقات علائم آلزایمر به سرعت در حال افزایش است و در طی چند سال منجر به از دست دادن بیشتر حافظه و سردرگمی می‌شود. برای افراد دیگر این تغییرات به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد. گاهی دوره‌ی کامل شدن این بیماری یک دوره‌ی بیست ساله است. اما اکثر افراد 3 الی 9 سال بعد از تشخیص بیماری زندگی می‌کنند.

آلزایمر چگونه زندگی روزانه‌ی یک فرد را تغییر می‌دهد؟

آلزایمر بر روی تمرکز فرد تاثیر می گذارد. بنابراین فرد قادر نخواهد بود که کارهایی چون آشپزی، پرداخت قبوض و غیره را به درستی انجام دهد. معمولا نیاز به دفترچه یادداشت برای اکثر کارها یکی از اولین علائم این بیماری است، بعدها فرد ممکن است مکان‌های آشنا را نتواند شناسایی کند. و به مرور ممکن است به ظاهر خود اهمیت ندهد، تعادل خود را نتواند حفظ کند، بی اختیار برخی کارها را انجام دهد و در مراحل پیشرفته‌تر زبان خود را از دست دهد.

آیا ورزش کردن به فردی که دچار آلزایمر است کمکی می‌کند؟

برخی فعالیت‌های فیزیکی مسلما به او کمک خواهند کرد تا برخی عضلات خود را قوی و هماهنگ نگه دارد. این کار خلق و خوی او را نیز بهتر می‌کند و از احساس اضطراب او خواهد کاست. حتما با یک پزشک یا روانشناس در اینباره صحبت کنید که چه ورزش‌هایی برای او مناسب‌تر است. فعالیت‌های تکراری مانند راه رفتن، باغبانی و غیره ممکن است گزینه‌های خوبی باشند.

آلزایمر
انجام روزانه‌ی یک سری ورزش‌های خاص به افرادی که دچار آلزایمر هستند کمک خواهد کرد.

چگونه آلزایمر درمان می‌شود؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد و هیچ راهی نیز برای کاهش آسیب‌های عصبی مغز نیست. اما داروهایی وجود دارند که به نظر می‌رسد به حفظ مهارت‌های ذهنی و کاهش اثرات بیماری کمک می‌کنند. اگر زودتر علائم آلزایمر تشخیص داده شوند ممکن است فرد دچار آلزایمر بتواند تا مدت طولانی‌تری را روی پای خود بایستد.

سندرم غروب آفتاب

کارشناسان دلیل قطعی این موضوع را نمی‌دانند اما برخی افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند هنگام دیدن غروب آفتاب بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و دچار آشفتگی و افسردگی میشوند و ممکن است حتی شروع به هذیان گویی کنند. این احساس آن‌ها ممکن است تمام شب طول بکشد. بنابراین سعی کنید او را به دور از غروب آفتاب نگه دارید. در خانه سعی کنید پرده‌ها را بکشید و چراغ‌ها را روشن کنید و سعی کنید حواس او را پرت کنید تا متوجه غروب آفتاب نشود.

آلزایمر و سندرم غروب آفتاب
سندرم غروب آفتاب در بین افراد مبتلا به آلزایمر بسیار شایع است.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.