Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
ضرورت مراجعه به روانشناس

رزرو وقت مشاوره حضوری

چه زمانی مشاوره با روانشناس ضروری می‌شود؟

در سال‌های گذشته، تنها افرادی که یک مشکل جدی داشتند و یا از لحاظ عصبی در وضعیت مناسبی نبودند، به روانشناس مراجعه می‌کردند، اما امروزه نه تنها افرادی که از اختلالات روانی جدی رنج می‌برند، بلکه بسیاری از افرادی که احساس رضایت از زندگی ندارند، نیز ترجیح می‌دهند که با یک روانشناس در ارتباط باشند. در واقع سلامت روانی هسته‌ی اصلی یک زندگی سالم برای است و این ضرورت مراجعه به روانشناس را مشخص می‌نماید.

ضرورت مراجعه به روانشناس

درون هر کسی پر از رمز و رازهای گوناگون است. بسیاری از ما سعی می‌کنیم نیمه‌ی تاریک وجودمان را پنهان کنیم و همین منجر به مشکلاتی در روح و روان ما می‌شود. از طرف دیگر، چون شناخت کافی از خود، احساسات‌مان، جهان پیرامون و جهان نداریم، اغلب احساس پوچی داریم و یا نسبت به مسائل مختلف، رفتارهای افراطی از خود بروز می‌دهیم.

در ادامه چند مشکل رایج روانشناسی کنونی آورده شده است. مواردی که مطرح می‌شوند، فهرست جامعی از تمام کاربردهای روانشناسی نیست، بلکه تعدادی از رایج‌ترین آن‌هاست. از طرف دیگر، همه‌ی روانشناسان به همه‌ی این موضوعات تسلط ندارند، بلکه شما باید تحقیقات لازم را انجام دهید تا فرد مناسب برای درمان خود را بیابید.

استرس

استرس یکی از مهم‌ترین مشکلات ما در جامعه‌ی امروزی است، افرادی که دچار اختلالات استرس یا اضطراب هستند، حتما باید با روانشناسان در ارتباط و مشاوره باشند تا بتوانند زندگی آرام و سالمی را تجربه کنند.

اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، اینست که استرس با ترس تفاوت دارد، اگر شما در اتاقی نشسته‌اید و ناگهان یک ببر وارد آن اتاق شود، با صحنه‌ی ترسناکی مواجه می‌شوید و می‌ترسید، این کاملا طبیعی است، اما استرس تقریبا چیزی شبیه به نگرانی است.

بعضی از افراد استرس را با علائمی هم‌چون خستگی، اختلال خواب، دشواری تمرکز و بی‌حسی تجربه می‌کنند، اما برخی دیگر، آن را هم‌چون حملات قلبی احساس می‌کنند که هر دو حالت برای سلامتی فرد به شدت آسیب‌زننده است.

فوبیا

فوبیا نیز می‌تواند زیرمجموعه‌ای از اختلالات اضطرابی باشد. انواع مختلفی از فوبیا وجود دارد همانند کلاستروفوبیا، سوشال فوبیا، فوبیای پرواز، ارتفاع و … . فوبیا در واقع یک ترس عمیق از یک مکان یا اتفاق است که در بسیاری از موارد منجر به حملات اضطرابی شدید می‌شود و مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد می‌کند.

ضرورت مراجعه به روانشناس
ضرورت مراجعه به روانشناس- فوبیا

تمام فوبیاها دارای سه عنصر مشترک هستند:

  • ترس بیش از حد از قرار گرفتن در یک وضعیت خاص
  • ترس آن‌ها به قدری است که منجر به عملکرد و عکس‌العمل فوری آن‌ها می‌شود
  • از قرار گرفتن در معرض آن شی یا وضعیت اجتناب کرده و یا به سختی تحمل می‌کنند

درمان فوبیا اغلب بدین گونه هست که فرد را در معرض ترسی که دارد، قرار می‌دهند و از او می‌خواهند تا آرام آرام برای مواجهه با ترسش اقدام کند. به عنوان مثال، اگر فرد فوبیای تاریکی داشته باشد، در مرحله‌ی اول نور چراغ‌ها را کمتر می‌کنند، در مراحل بعد او را با یک فرد در یک مکان تاریک نگه می‌دارند، تا جایی‌که فرد به تنهایی قادر باشد، در یک اتاق تاریک بماند.

افسردگی

اکثر افراد دوره‌هایی از افسردگی را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند، همه‌ی ما در برخی از روزها احساس خستگی و خمودگی داریم، یا بعد از مرگ افرادی که با آن‌ها احساس نزدیکی داریم، دچار ناراحتی‌هایی می‌شویم.با این‌که این احساسات علایمی مشابه با افسردگی دارند، اما این زمان‌های ترسناک اغلب به سادگی گذر می‌کنند.

ضرورت مراجعه به روانشناس
ضرورت مراجعه به روانشناس- افسردگی

علاوه بر ترس و فوبیا، افسردگی نیز جزو بیماری‌هایی است که اگر کسی به آن‌ مبتلا شد، برای رهایی از آن باید به روانشناس مراجعه کند. اگرچه اکثر افسردگی‌های رایج طی شش ماه و گاها حتی بدون دارو از بین می‌روند، اما گذر از این شش ماه، اغلب می‌تواند بسیار سخت باشد و حتی برخی از افراد در همین دوره تصمیم به خودکشی می‌گیرند.

اغلب روانشناسان افسردگی را بدون دارو و با راهکارهای روانشناختی درمان می‌کنند، اما گاهی تجویز دارو لازم هست که ممکن است در چنین شرایطی روانشناس شما را به یک روانپزشک نیز ارجاع دهد.

مسائل و مشکلات خانوادگی

بسیاری از مشکلات خانوادگی با مسائل بسیار کوچکی آغاز می‌شوند که اگر به موقع به روانشناس مراجعه شود، می‌توان از گسترش آن جلوگیری نمود. اغلب مسائل بین زن و شوهر، مسائل خانواده‌ها با فرزندان‌شان، از جمله زمانی‌که آن‌ها در سن نوجوانی قرار دارند، به سادگی با مشاوره با یک روانشناس خبره قابل حل است.

ضرورت مراجعه به روانشناس
ضرورت مراجعه به روانشناس- مسائل و مشکلات خانوادگی

علاوه بر موارد مطرح شده، مشاوره‌های قبل از ازدواج نیز یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش از فعالیت‌های روانشناسان محسوب می‌شوند.

مسائل و مشکلات معنوی

بسیاری از ما انسان‌ها در اعماق ذهن خود با مسائل بسیار خاصی درگیر هستیم. اغلب مسائل مربوط به وجودیت انسان، مرگ، چرخه‌ی حیات و … به سادگی برای ما قابل حل نیستند. بسیاری از افرادی که با این مسائل درگیر هستند، اغلب به پوچی می‌رسند و زندگی برایشان بی‌معنی می‌شوند.

برای این‌که این افراد بتوانند به زندگی خود ادامه دهند، مشاوره با یک روانشناس خبره می‌تواند بسیار موثر واقع شود. با این‌که درمان این‌گونه مشکلات به سبک و گرایش روانشناس بستگی خواهد داشت، اما اکثر روانشناسان سعی می‌کنند به فرد کمک کنند تا معنا، ارزش و هدفی برای زندگی خود یافته و تلاش کند تا زندگی خود را بسازد.

اختلالات شخصیتی

انواع مختلفی از اختلالات شخصیتی هم‌چون اختلال شخصیت دوقطبی، اختلال چند شخصیتی، اختلال شخصیت خود شیفته و … وجود دارد. صحبت در مورد تمامی این اختلالات از حوصله‌ی این متن خارج است، اما در صورت علاقه می‌توانید در وبلاگ فول‌فکر راجع به هر کدام از آن‌ها اطلاعات جامعی بدست آورید.

ضرورت مراجعه به روانشناس
ضرورت مراجعه به روانشناس- اختلالات شخصیتی

اعتیاد

تاکنون خانواده‌های بسیاری به دلیل اعتیاد یکی از اعضای خانواده دچار مشکل و عذاب شد‌ه‌اند و همین ضرورت مراجعه به روانشناس را در چنین شرایطی نشان می‌دهد. مشاوره با روانشناس برای فرد معتاد و هم‌چنین اطرافیان او بسیار باارزش است و می‌تواند آن‌ها را به یک مسیر صحیح هدایت کند.

اختلالات اشتهایی

دو نوع اختلال مرتبط با اشتها وجود دارد، اختلال بی‌اشتهایی عصبی و اختلال پرخوری عصبی.

برخلاف تصورات عمومی این بیماری‌ها کاملا با ذهن بیمار در ارتباط است و به تصور او از شکل و ظاهر بدن خود وابسته می‌باشد. آن‌ها همواره نسبت به وزن خود در استرس و اضطراب هستند و ممکن است بعد از خوردن غذا برای بالا آوردن تلاش‌های بسیار زیادی انجام دهند.

اختلالات وسواسی

وسواس یکی از رایج‌ترین و در عین حال آزاردهنده‌ترین اختلالات روانی است که بسیاری از افراد به آن دچار هستند. اختلال وسواسی به صورت بالقوه یک بیماری است که افراد را در چرخه‌ی بی‌پایان افکار و رفتارهای تکراری به دام می‌اندازد. افرادی که مبتلا به وسواس هستند دچار افکار و ترس‌های تکراری و ناراحت کننده‌ای هستند که نمی‌توانند آن‌ها را کنترل کنند.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.