Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
سوگ عاطفی

رزرو وقت مشاوره حضوری

سوگ عاطفی: عزاداری برای ناکامی‌های روابط عاطفی

 سوگ عاطفی

برای همه ی ما جدایی از یار و به قول معروف شکست از عشق ممکن است پیش بیاید و دچار غم واندوه شویم و در روند زندگیمان دچار مشکل شویم. در این زمان نشانه هایی از افسردگی در ما بروز می کند به عنوان مثال پس از این رویداد نشانه هایی از مشکلات گوارشی، به هم خوردن نظم خواب، عدم میل و رغبت و علاقه به زندگی، احساس گناه، احساس خشم، غم و… دیده می شود.

امروزه مبحث جدیدی در روانشناسی مطرح می شود و تاکید زیادی بر آن وجود دارد مفهوم سوگ عاطفی است. وقتی عزیزی را از دست می دهیم وارد مرحله سوگ می شویم. غم و اندوه بزرگی در وجود ما قرار میگیرد طوری که فکر می کنیم که از این احساس مانذگار است. در روابط عاطفی نیز همینگونه است و ما بعد از شکست عاطفی و جدایی به سوگ مینشینیم که در اصطلاح به آن سوگ عاطفی میگویند.

 سوگ در لغت

سوگ پاسخ و عکس‌العملی به از دست دادن فرد یا چیزی که متعقل به یک گروه خاص است خطاب می‌شود.

عوارض سوگ ممکن است به از دست دادن تمرکز یا مشکلات جسمی باشد که ابعاد عاطفی، رفتاری،فاسفی یا اجتماعی دارد. سوگ یکی از عوامل ایجاد غم نیز می‌باشد.

زمانی که ما از شخصی به هر دلیلی جدا می شویم دچار احساس ناراحتی و خشم,تحریک پذیری,احساس گناه,افسردگی و نبود لذت از زندگی و در آخر احساس اضطراب می کند. در بعضی از موارد که شدت این موضوع زیاد است فرد ممکن است دست به خود کشی بزند.معمولا دوره سوگ عاطفی بین 3 تا 6 ماه است که اگر بیشتر از این مدت به طول انجامید فرد دچار بیماری روانی شده است.

ما باید بدانیم که همه ی ما انسان هستیم و این اتفاق را می توانیم تجربه کنیم. بهترین کار برای جلوگیری از بروز سوگ عاطفی آماده کردن خود با این موضوع است که رابطه ای که داریم ممکن است به جدایی برسد با این کار بعد از سوگ عاطفی احتمال بروز مشکلات روحی و جسمی کاهش می یابد.

نکته ای که بسیار مهم به شمار میرود این است که دو نفری که از هم جدا می شوند بعد از مدت کوتاهی خواهان این می شوند که دوباره به سوی هم بازگردند اما این کار اشتباه است زیرا وقتی در رابطه ای جدایی پیش آمد این دفعه دو طرف دائما به این موضوع فکر میکنند که ممکن است دوباره از هم جدا شوند و ممکن است این دفعه به صورت بدتری جدا شوند که تاثیر بد تری نسبت به قبل در اشخاص به وجود می آورد. افراد می توانند ه خاطرات مثبت و خوبی که در این مدت با یکدیگر داشته اند و حتی به مسائلی که یاد گرفته اند و تجربه کردند فکر کنند. بعضی جدایی ها به نفع اشخاص است و اگر آنها به این موضوع دقیق فکر کنند بعد از مدت کوتاهی می توانند به زندگی عادی خود برگردند. و باید توجه کرد که باز هم میتوان یار مناسب را پیدا کرد و بعد از گذر از سوگ عاطفی می توان شاد بود. فقط باید به خود فرصت دهیم.

شدت سوگ عاطفی بستگی به مدت رابطه ی عاطفی دارد. گفته میشود که در زنان بیشتر از مردان این اتفاق می افتد اما در بین دو جنس سوگ عاطفی وجود دارد فقط نوع و شدت آن متفاوت است و دلیل اینکه بیان می شود که آمار زنان بیشتر از مردان است به خاطر این است که  برای زنان ابهام در اینکه جدا شده اند یا خیر وجود دارند و بیشتر انتظار برای بهبود وضعیت دارند و به راحتی و صراحت نمیتوانند عشق را بیان کنند و در نتیجه تکلیف خود را دقیق نمی دانند اما در مردان با توجه به اینکه بعد از نه شنیدن نا امید می شوند و مستقیم به سوگ عاطفی می رسند. اما سوگ عاطفی را دو طرف تجربه می کنند.

خیلی مهم است که بعد از جدایی به سوگ عاطفی برسیم و آن را پشت سر بگذاریم زیرا بعد از آن می توانیم برای انتخاب شخص دیگر درست تصمیم بگیریم. هر نشانه ای که از طرف مقابل دریافت و یا ” نه” را واضح نشنیده باشیم و یا حتی اینکه شخص به طور قطعی رابطه را تمام نکرده باشد و اطمینان نداشته باشد از جدایی به سوگ عاطفی نخواهیم رسید و دائما در حال انتظار و امید برای بازگشت وجود دارد که این موضوع باعث بروز اختلال روانی برای فرد می شود.

مراحل سوگ عاطفی همانند سوگ و به ترتیب زیر است:

  1. انکار: زمانی است که فرد درک درستی از جدایی را ندارد و آن را نمی پذیرد.
  2. خشم: نوعی مکانیسم دفاعی برای جلوگیری از افسردگی است که به صورت پرخاشگری صورت میگیرد و فرد به دنبال مقصر میگردد.
  3. غم و اندوه: فرد بعد از مرحله انکار و کم شدن خشم شما دچار غم می شود و آن را یه صورت گوشه گیری و گریه نشان می دهد.
  4. چانه زنی: کنار آمدن و تمرین کردن با خود و بررسی وضعیت موضوع
  5. پذیرش: فرد وضعیت را پذیرفته است و می تواند درست تصمیم گیری کند و به زندگی عادی بدون وجود شخص مورد علاقه اش بر گردد.

درمان سوگ عاطفی

فردی که در سوگ عاطفی قرار دارد باید گریه کند اگر نتواند غم خود را تخلیه کند مزمن می شود و به افسردگی شدید تبدیل می شود. گریه کردن یکی از مهمترین درمانهای سوگ عاطفی است. شخصی که در سوگ عاطفی را پشت سر می گذارد را باید مراقب بود و به او اجازه داد تا هر زمانی که می خواهد گریه کند اوباید به خاطر جدایی و شکست سوگواری کند چرا که به غیر از این حالت او دیگر نمی تواند به حالت اول خود باز گردد.

او را سرزنش نکنید و یا زخم زبان نزنید و اصلا رابطه اش را کوچک و بی اهمیت نشمارید چون نه تنها که بهبود نمی آید بلکه بدتر نیز می شود. صحبت کردن از خاطرات حتی بارها و بارها او را آرام میکند سعی نکنید که او را متوقف کنید. همانطور که شخصی عزادار است و نیارمند همدردی و حمایت است شخصی که سوگ عاطفی را میگذراند نیز عزادار است چون شخصی را که دوست داشته است را از دست داده است در نتیجه با هم باید همدردی کرد.

به شخصی که در سوگ عاطفی است نباید برای رهایی از این حالت پیشنهاد شروع رابه ای جدید داد زیرا در این حالت شخص فرد جدید را با فرد قبلی مقایشه می کند و در حالت تعارض قرار می گیرد و ممکن است در انتخاب خود عجله کند در نتیجه برای پوشش تنهایی و غم خود مشکلات منفی طرف مقابل را نادیده بگیرد و رابطه ی غلط دیگر و عواقب بدتری پیش رویش قرار گیرد. باید صبر کرد و اجاره داد تا سوگ عاطفی پایان یابد. برای درمان حالتهای شدید تر و اگر بیشتر از 6ماه به طول انجامید باید از روانشناس و روانپزشک کمک گرفت. مخصوصا در این موارد روانشناسان حمایتی و گروه درمانیها تاثیر زیادی در روند بهبودی فرد دارد.

[kkstarratings]

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.