Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
سرگرمی بزرگسالان

رزرو وقت مشاوره حضوری

اینفوگرافیک: سرگرمی‌هایی که به تقویت ذهن شما کمک می‌کنند

سرگرمی‌‌هایی که به انجام آن‌ها علاقه مند هستیم، علاوه بر احساس رضایت تاثیرات بسیار زیادی بر سبک زندگی و همچنین مغز ما می‌گذارند. همان طور که بدن ما با ورزش قوی‌تر می‌شود، ذهن ما با انجام فعالیت‌های جدید عملکرد بهتری خواهد داشت. به طور کلی به فعالیت‌هایی که شما در اوقات فراغتتان انجام می‌دهید و از انجام آن‌ها لذت می‌برید سرگرمی نامیده می‌شود. اما چرا باید سعی کنیم خودمان را سرگرم کنیم؟ چرا باید برای این کار هزینه کنیم؟ باید خیالتان را راحت کنیم که انجام سرگرمی نه تنها ضرری ندارد بلکه بسیار هم مفید و موثر است. در ادامه با تعدادی از بهترین سرگرمی بزرگسالان آشنا می‌شوید.

سرگرمی بزرگسالان

در ادامه تعدادی از رایج‌ترین سرگرمی بزرگسالان را معرفی می‌کنیم.

ورزش کنید و دست از تنبلی کردن بردارید

بی شک همه‌ی ما می‌دانیم که ورزش کردن برای سلامتی جسم مفید است و از فرسودگی بدن جلوگیری می‌کند. از مزایای ورزش کردن هر چقدر هم بگوییم و شما شنیده باشید باز هم کم است. اما آیا می‌دانستید که ورزش کردن به طور منظم  باعث باهوش‌تر شدن شما می‌شود؟ شاید کمی عجیب به نظر برسد اما بعله درست شنیدید! ورزش کردن باعث می‌شود عملکرد شناختی ذهن شما بهبود پیدا کند. اما این عملکرد شناختی به چه معنی است؟ خب اجازه دهید کمی در این باره توضیح دهیم. عملکرد شناختی مغز به فرایندهای ذهنی اشاره دارد و به کارکردهای ذهن گفته می‌شود. برای مثال برخی از عملکردهای شناختی عبارت هستند از هوش، حل مسئله، توجه، هوشیاری، یادگیری و …همچنین ورزش کردن باعث منتشر شدن پروتئین نوروتروفین می‌شود. این ماده باعث زنده ماندن و بازسازی سلول‌های عصبی می‌شود که در نهایت منجر به تقویت حافظه می‌شود.

موسیقی یاد بگیرید

فعالیت‌های کمی هستند که به اندازه یادگیری و نواختن موسیقی لذت بخش هستند و باعث احساس رضایت در ما می‌شوند. اما لزوما یادگیری موسیقی در این احساس رضایت خلاصه نمی‌شود و مزایای بسیار زیادی را برای ذهن و روح به همراه دارد. یادگیری موسیقی باعث می‌شود شما چابکی بیشتری داشته باشید و اعضای بدنتان با هم هماهنگی بیشتری پیدا می‌کنند. تحقیقات ثابت کرده است که کودکانی که قادر به نواختن ساز هستند نسبت به سایرین توانایی بهتری در برقراری ارتباط و گفت و گو دارند همچنین سرعت پردازش ذهن آن‌ها هم بالاتر است. یادگیری موسیقی کار آسانی نیست و هر کاری سختی‌های خود را دارد. در یادگیری موسیقی این نکته را هم به یاد داشته باشید که ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است!

بازی کنید

همیشه رسانه‌ها از مضرات بازی‌‌ها ویدیویی گفته‌اند و ما کمتر از مزایای این سرگرمی شنیده‌ایم. اما باید بدانید که این بازی‌ها تماما هم مضر نیستند! انجام بازی‌های ویدیویی باعث شده سرعت پردازش اطلاعات ذهن بالا رفته و همچنین قادر به ذخیره سازی اطلاعات جدید بیشتری باشد. تحقیقات ثابت کرده است که روزانه نیم ساعت بازی کردن باعث شده سلول‌های خاکستری بیشتری در ذهن شما تولید شود و عملکرد بهتری داشته باشید. حواستان باشد که در این کار افراط نکنید!

یک زبان جدید یاد بگیرید

یادگیری زبان جدید نه تنها در مسافرت‌ها به شما کمک می‌کند بلکه باعث شده در سنین بالا عملکرد شناختی بهینه‌ای داشته باشید. یادگیری زبان جدید باعث شده که ذهن شما وظایف خود را بهتر انجام دهد و در دسته بندی مسائل و درک آن‌ها بهتر باشد. افرادی که دو زبانه هستند در حل معماها، مدیریت وظایف و برنامه ریزی بهتر از بقیه افراد هستند. همچنین یادگیری زبان احتمال زوال زودرس ذهن را کاهش می‌دهد.

از دیگر سرگرمی بزرگسالان باید به مطالعه اشاره کنیم

مطالعه را فراموش نکنید. با مطالعه کردن دوست باشید و این کار را برای خود به عادت تبدیل کنید. بی شک مطالعه کردن دایره لغات شما را افزایش می‌دهد و گستره‌ی وسیع‌تری از واژگان را خواهید آموخت. مطالعه روزانه به طرز عجیبی فعالیت ناحیه چپ مغز را افزایش می‌دهد که باعث شده قدرت تمرکز و درک بهتری داشته باشید. همچنین مطالعه کردن باعث کاهش استرس می‌شود.

با انجام این سرگرمی‌ها عملکرد ذهن خود را بهتر و بهتر کنید.

سرگرمی بزرگسالان

سرگرمی بزرگسالان

سرگرمی بزرگسالان

سرگرمی بزرگسالان

سرگرمی بزرگسالان

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.