Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
سایکوتیک

رزرو وقت مشاوره حضوری

سایکوتیک ها و کاراکترهای مبتلا به آن در دنیای سینما را بشناسیم!

براساس آن‌چه که در ویکی پدیا راجع به اختلالات روانی سایکوتیک آورده شده است:

افراد مبتلا به اختلال سایکوتیک تماس خود را با واقعیت از دست می‌دهند. این افراد ممکن است صداهایی بشنوند که وجود خارجی ندارند(توهم). هم‌چنین آن‌ها ممکن است عقاید غیر منطقی و بسیار عجیب داشته باشند. برای مثال آن‌ها ممکن است خیال کنند که دیگران قادرند افکار آن‌ها را بشنوند. یا افرادی سعی در صدمه زدن به آن‌ها دارند یا به خاطر ارتکاب به جرمی که در واقع هرگز انجام نداده‌اند تحت تعقیب پلیس هستند.

تقریبا می‌توان گفت که اکثریت کاراکترهای سینما تا حدودی دیوانگی را تجربه کرده‌اند. چه یک راننده تاکسی ناراضی، چه یک زن آوازه خوان به نام ادیت پیاف، چه کاراکترهای دیگری که در نقش‌های درجه چندم فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. اما دیوانگی یک تعریف عامیانه است که ما نامیده‌ایم. این شخصیت‌ها شاید در اصطلاح کارهای دیوانه‌واری کرده‌اند اما دچار بیماری و یا اختلال سایکوتیک نبوده‌اند.

حضور یک شخصیت سایکوتیک چه در نقش یک قاتل، چه یک زندانی و چه یک فرد مظلوم، همواره برای بیننده جذابیت داشته است. چرا که همه‌ی ما کنجکاویم که عملکرد این افراد را در طول فیلم دنبال کنیم. چرا که این افراد از مرز‌های تصورات ما می‌گذرند و ممکن است دست به کارهایی بزنند که هیچوقت فکرش را هم نمی‌کنیم.

اغلب این داستان‌ها که تا این اندازه ما را به شوک فرو می‌برند گاهی داستان واقعی بوده و نحوه‌ی رفتار بیمار سایکوتیک توسط یک متخصص روانشناس بررسی می‌شود و مشاوره‌های ضروری برای بهتر شدن بازی داده می‌شود.

حال میان فیلم‌های بسیاری که با حضور کاراکترهای سایکوتیک روی پرده‌ی سینما رفته‌اند، فیلم‌هایی حضور دارند که جزو بهترین و ماندگارترین فیلم‌های سینما نیز شناخته شده‌اند. برای شناخت بیشتر این فیلم‌ها تعدادی از این فیلم‌ها را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید با دیدن آن‌ها شخصیت‌های سایکوتیک آن‌ها را با توجه به تعاریف موجود، مورد نقد و بررسی قرار دهید.

۱) فیلم درخشش (The Shining)

فیلم درخشش
فیلم درخشش- جک نیکلسون در نقش یک فرد سایکوتیک

این فیلم، یک فیلم انگلیسی-آمریکایی است که موضوع فیلم ترسناک و روانشناسی است. کارگردان این فیلم استنلی کوبریک از کارگردانان مشهور تاریخ سینماست. فیلم بر اساس رمان استیون کینگ که در سال 1977 با همین نام نوشته شده ، ساخته شده است. البته فیلم و رمان در برخی قسمت‌ها تفاوت‌هایی دارند. داستان فیلم زندگی مردی را روایت می‌کند که به همراه زن و پسر کوچکش وارد هتل دور افتاده و بزرگی می‌شوند و قرار است که از این هتل در فصل زمستان نگهداری کنند. جک نیکلسون در این فیلم با بازی بی‌بدیلش در نقش یک فرد سایکوتیک تمام احساسات بیننده را درگیر می‌کند.

۲) سکوت بره‌ها (The Silence of the Lambs)

سکوت بره‌ها
فرد مبتلا به سایکوتیک در فیلم سکوت بره‌ها

این فیلم در مورد یک دختر جوان است که کارآموز اف بی آی (FBI) است. این دختر مسئولیت جمع‌آوری اطلاعات از یکی از مرگبارترین و قاتلان سریالی آمریکا را بر عهده دارد. FBI به دنبال شکار یک قاتل سریالی جدید به نام بوفالو بیل است. او مقتول‌های خود را قبل از دفن کردن شان مورد آزار قرار داده و پوست بدنشان را جدا می‌کند. این مامور جوان مسئولیت جمع آوری اطلاعات از فردی که اختلال سایکوتیک  دارد که در گذشته قربانیان خود را می‌کشته و آن‌ها را می‌خورده است. بنابراین به دلیل رفتارهای مشابهی که این دو قاتل داشته‌اند. مامورین سعی دارند با شناخت بیشتر این قاتل هویت بوفالو بیل را شناسایی کنند.

۳) سایکوتیک در فیلم روانی (Psycho)

روانی
بیمار سایکوتیک در فیلم ترسناک روانی (Psycho)

این فیلم نیز یک فیلم روانشناسی ترسناک است که با یک جرم آغاز می‌شود. داستان زنی است که از کارفرمای خود دزدی می‌کند و سعی دارد که با پول‌هایی که به دست آورده به کالیفرنیا و نزد دوست پسر خود سفر کند. در راه به دلیل بد بودن آب و هوا مجبور می‌شود به یک هتل بین راهی پناه برد که توسط صاحب هتل در حمام به قتل می‌رسد. قاتل او یک بیمار سایکوتیک است که با مادرش در ساختمان روبروی هتل زندگی می‌کند. سکانس آخر فیلم به شدت بیننده را غافل‌گیر می‌کند و بیماری این فرد آشکار می‌شود.

۴) راننده تاکسی (Taxi Driver)

راننده تاکسی
رابرت دنیرو در نقش بیمار سایکوتیک در فیلم راننده تاکسی

این فیلم که یک فیلم کلاسیک و مربوط به دهه‌ی 70 آمریکاست توسط مارتین اسکورسیزی کارگردانی شده و با بازی درخشان رابرت دنیرو بر روی صحنه رفت. این فیلم داستان یک راننده تاکسی است که به شدت جامعه گریز است و از بی‌خوابی رنج می‌برد. او در شهر نیویورک که به شدت درگیر جرم و جنایت و فحشاست، دچار توهماتی است. افکار او شروع به خشونت می‌کنند. زیرا او دوست دارد خیابان‌ها را از جنایت پاک کند. به همین دلیل سعی می‌کند با تمرین یک سلاح گرم خود را آماده‌ی انجام کارهای بزرگ کند.

۵) ذهن زیبا (A Beautiful Mind)

ذهن زیبا
فیلم ذهن زیبا در مورد زندگینامه جان نش

فیلم ذهن زیبا که داستان زندگی جان نش ( ریاضیدان مشهور ) را به تصویر می‌کشد. نقش جان نش که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد می‌شود، را راسل کرو ایفا کرده است. این فیلم داستان نش را از زمانی نشان می‌دهد که او دوره‌ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه پرینستون آغاز کرده است. اما بیماری سایکوتیک، اسکیزوفرنی و پارانوئید در وجود او رشد می‌کند و شروع به دیدن توهمات و آدم‌های خیالی می‌کند. این وضعیت او تا حدی ادامه پیدا می‌کند که از خانواده و دوستان خود دور می‌شود. این فیلم علاوه بر ارزش محتوایی خود در رابطه با زندگینامه‌ی یک ریاضیدان بزرگ، چالش‌های او با بیماری سایکوتیک اسکیزوفرنی را به چشم می‌کشد. این بیماری در نحوه‌ی تدریس او در دانشگاه و رفتارش با اطرافیان بسیار تاثیر می‌گذارد و او را تا حدی می‌رساند که فرق واقعیت و مجاز را نمی‌تواند تشخیص دهد و اسیر دنیای خیال می‌شود.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.