Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
روان رنجوری

رزرو وقت مشاوره حضوری

روان رنجوری  : از کمدی های وودی آلن تا تراژدی‌های شکست!

بسیاری از کمدین‌های مشهور همچون وودی آلن و اکثر بازیگران سینفلد، برای بازی‌ کردن در نقش شخصیت‌هایی که اندکی روان رنجور و یا دچار اختلال روانی هستند مشهورند. گرچه روان رنجوری به عنوان یک نقش کمدی در اجراهای استندآپی بسیار خنده دار به نظر می‌رسد، اما بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که روان رنجوری بیش از حد، عواقب جدی دارد.

کارشناسانی که ویژگی‌های شخصیتی را مطالعه می‌کنند، عموما بر این موضوع توافق دارند که پنج بعد اصلی شخصیت وجود دارد که آن‌ها را “پنج بزرگ” می‌نامیم. از این پنج ویژگی، روان رنجوری ، ویژگی شخصیتی است که تقریبا با تمام اشکال روانپزشکی مرتبط است. چهار ویژگی شخصیتی  دیگر عبارتند از: برونگرایی، تطابق‌پذیری، وظیفه شناسی، گشودگی نسبت به پذیرش تجربه.

به طور معمول روان‌رنجوری با افکار پریشان و احساسات نگران کننده‌ای مشخص می‌شود که با شرایط واقعی زندگی فرد همخوانی ندارند. براساس این تعریف شما تا چه اندازه روان رنجور هستید؟

همانند بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی، سطوح روان‌رنجوری طیف وسیعی را پوشش می‌دهد. این ویژگی در دوزهای کوچک بی‌ضرر است، و در واقع می‌تواند به حفظ تعادل زندگی شما کمک کند. با این حال، در موارد شدید، روان رنجوری می‌تواند به یک بیماری بالینی تبدیل شود که به صورت زیر تعریف می‌شود:

یک نوع اختلال عملکردی که در آن احساس اضطراب، افکار وسواسی، اعمال اجباری و شکایات فیزیکی بدون شواهد عینی بیماری، در درجات و الگوهای مختلف، بر شخصیت فرد تسلط دارند.

در سراسر جهان میلیون‌ها نفر به روان رنجوری مبتلا هستند. خوشبختانه در بیشتر موارد، شما می‌توانید از تکنیک‌های آگاهی ذهن برای هدایت افکار خود و کاهش روان رنجوری استفاده کنید.

روان‌رنجوری مزمن می‌تواند منجر به اضطراب، سکون، عصبانیت، افسردگی و مرگ شود!

در سال 2014 محققان دانشکده‌ی پنسیلوانیا دریافتند که دانش‌آموزان کالجی که به روان رنجوری مبتلا هستند تنها از انجام کارهای خود اجتناب نمی‌کنند بلکه با ایده فعالیت و فعال بودن مخالفند. در واقع این تحقیق نشان می‌دهد که روان رنجوری از جهات بسیاری بر ضد ویژگی گشودگی نسبت به پذیرش تجربه می‌باشد.

در این مطالعه، حدود 4000 دانشجوی کالج از 19 کشور به عنوان روان رنجور مورد مطالعه قرار گرفتند. از این دانشجویان سوال می‌شد که آیا به نظر آن‌ها انجام یک کار در نظر آن‌ها مطلوب، مثبت و خوشایند است یا خیر؟ محققان نتیجه گرفتند که افرادی که به روان رنجوری مبتلا هستند، اقدام به یک عمل را معمولا ناخوشایند می‌دانند.

علاوه بر این روان رنجوری با بیماری و مرگ و میر نیز همراه بوده است. تحقیقات نشان داده است که افرادی که به این اختلال دچار هستند معمولا زودتر از همتایان خود می‌میرند.

در طول سال‌ها، مطالعات نشان داده است که روان رنجوری با افزایش سوء مصرف مواد، اضطراب و اختلالات خلقی همراه است. یک سری تحقیقات اخیر نیز با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته قادر به پیش بینی توسعه‌ی اختلالات خلقی و اضطراب از طریق میزان پیشرفت روان رنجوری در او می‌باشد.

غلبه بر روان رنجوری از طریق ورزش

آرتور اَش می‌گوید:

در ورزش سندرمی وجود دارد به نام تحلیل فلج کننده. به عنوان یک ورزشکار، من در اوایل حرفه‌ی خود آموختم که ویژگی روان رنجورانه‌ی بیش از حد در من نوعی مخرب درونی بوده که می‌توانسته عملکرد من را از بین ببرد و من را از تبدیل شدن به یک قهرمان بازدارد. من زمان زیادی را صرف تجزیه و تحلیل اجزای روان رنجوری کردم. پس از چند دهه تمرین جسمانی و روانشناختی، من شیوه‌های مختلفی را برای خاموش کردن تمایلات روان رنجورانه خود دارم. پدرم یک بازیکن تنیس در سطح ملی بود و جراح مغز و اعصاب، که این باعث شد چیزهای زیادی در مورد غلبه بر روان رنجوری بیاموزم.

او در ادامه می‌گوید:

پدرم دریافته بود که روان رنجوری مسری است. در اتاق عمل پدرم به اخراج دستیارانش که این ویژگی را به صورت بارزی داشتند مشهور بود. من نیز یاد گرفتم که سعی کنم از چنین انسان‌هایی فاصله بگیریم و یا سعی کنم به نحوی به آن‌ها بیاموزم که چگونه با این حس خود مبارزه کنند.

باید توجه کرد که ویژگی روان رنجورانه‌ی بیش از حد در انسان ممکن است منجر به بیماری‌های جسمی دیگر، از جمله گرفتگی عروق، بیماری‌های قلبی و غیره شود.

روان رنجوری را از میان ببریم!

نقل قول‌ها و سخنان الهام بخش معمولا قادر هستند تا حدودی روانجوری را خنثی کنند. چیزی که شما را و ذهن شما را تحریک می‌کند تا برخیزید و به دنبال چیزهایی بروید که دوستشان دارید.

در برخی موارد شاید عجیب و حیرت انگیز باشد که یکی از الگوهای مورد علاقه‌ی من برای مبارزه با اینرسی بالقوه‌ی روان رنجوری، وودی آلن بوده است. اما در واقع این سخنان وودی آلن به این دلیل تاثیرگذار است که او شخصا از این سخنان برای غلبه بر قدرت فلج کننده روان رنجوری خویش، استفاده می‌کند.

یکی از کارهایی که ممکن است به شما در این زمینه کمک کند این است که هر گاه تحت تنش‌های عصبی بودید و اضطراب شدید آزارتان می‌داد روی کارهایی که دیگر کنترل‌شان از دستتان خارج است تمرکز نکنید، بلکه روی کارهایی تمرکز کنید که می‌توانید انجام دهید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.