Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
رفتار با نوجوان پسر

رزرو وقت مشاوره حضوری

نکته‌هایی که باید در مورد رفتار با پسرهای نوجوان بیشتر دقت کنید

والدین معمولا به خاطر رفتارهای خشونت‌آمیز، افسردگی، استفاده از الکل و مواد مخدر پسر نوجوان خود نگران هستند و به خاطر این رفتارها آرامش و آسایش خود را از دست می‌دهند. رفتار با نوجوان پسر دشوار است، اما پس از یادگیری نوع رفتار با پسر نوجوان آسان است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که به دلیل رفتارهای پسر نوجوان خود شب و روز احساس ناراحتی می‌کنید و پس از مدتی احساس خستگی به سراغ شما می‌آید. برای حل این مشکل چه کارهایی انجام داده‌اید؟ به مشاور یا دکتر مراجعه کرده‌اید ؟ در این مطلب سعی می‌کنیم نکات مهم و ضروری که در رفتار با نوجوان پسر باید به آن‌ها دقت شود را به طور کامل توضیح دهیم.

نشانه‌های هشدار دهنده که نشان می‌دهند باید به رفتار آن‌ها بیشتر دقت شود

وقتی پسر نوجوان شروع به استقلال می‌کند و هویت خود را پیدا می‌کند، بسیاری از رفتارهای او تغییر پیدا می‌کند و این تغییر برای والدین عجیب و غیر طبیعی است. اکثر نوجوانان در این سنین رفتارهایی از قبیل رفتارهای زیر را از خود نشان می‌دهند :

  • ناراحتی بیش از حد برای هر مشکل
  • مشکلات رفتاری
  • مشکلات عاطفی
  • رفتارهای خطرناک و خشونت‌آمیز
  • فرار از مدرسه
  • استفاده از نوشیدنی‌های الکلی
  • صدمه زدن به خود
  • دزدی
  • افسردگی
  • اضطراب

خب اگر پسر نوجوان شما این رفتارها را از خود نشان می‌دهد شما باید چه اقداماتی را انجام دهید؟

نکته‌هایی که در رفتار با نوجوان پسر باید به آن‌ها دقت کرد :

۱) با او ارتباط برقرار کنید

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که باید به هر نحوی که شده با او ارتباط برقرار کنید، حتی اگر او در صحبت با شما از کلمه‌های کوتاه استفاده کند سعی کنید این راه ارتباطی را محدود نکنید. از او بخواهید با شما صحبت کند و فقط به حرف‌های او گوش کنید بدون قضاوت کردن و بدون نصیحت کردن. این را در نظر داشته باشید که پسرهای نوجوان علاقه زیادی به مکالمه‌های طولانی ندارند. سعی کنید با او درباره ارزش‌های خانواده و انتظارات خود صحبت کنید. از او بخواهید با شما در مورد ارزش‌های خود و طرز فکرش در مورد انتظاراتی که از خانواده دارد صحبت کند.

۲) حامی او باشید

رفتار با نوجوان پسر در این سن بسیار مهم و ضروری است. پسر نوجوان فشارهای زیادی از سمت معلمان، مربیان و خانواده‌اش به او وارد می‌شود، شما باید سعی کنید به او نشان بدهید که حامی او هستید و هر کار درست یا نادرستی که انجام دهد شما از او پشتیبانی می‌کنید و او را دوست دارید. این حرکت شما باعث می‌شود او بتواند در مورد تمام کارها و فکرهای خود با شما صحبت کند.

 

۳) به حریم خصوصی او تجاوز نکنید

پسرهای نوجوان از طرفی دوست دارند مستقل باشند و از طرف دیگر برای آن‌ها مهم است که در کنار این حس استقلال شما علاقه خود را نشان دهید. سعی کنید به او فضایی بدهید تا بتواند در مورد کارهای خود، برنامه‌های خود تصمیم بگیرد. اگر به اتاق خود می‌رود و در اتاق را می‌بندد زود عصبی نشوید و با او با خشونت رفتار نکنید، کارهایی که پسر نوجوان شما در این سن انجام می‌دهد فقط بخشی از رشد اوست. احترام را در مورد رفتارهای او فراموش نکنید.

4) اتفاق‌های کوچک را بزرگ نکنید

یکی از مهم‌ترین رفتارهایی که والدین باید در رفتار با نوجوان پسر از خود نشان بدهند مکث کردن و صبر است. سعی نکنید همه کارهایی که پسر نوجوان شما انجام می‌دهد بزرگ و خطرناک جلوه دهید. اگر دوست دارد موهای خود را کوتاه یا بلند کند با او طوری رفتار نکنید که کار بسیار خطرناکی انجام می‌دهد. به او آزادی عمل بدهید تا بتواند تصمیم‌گیری کند این کار شما باعث می‌شود او در مورد تصمیم‌های خود با شما صحبت کند و بتواند تصمیم مناسبی را بگیرد.

5) حد و مرز مشخصی معین کنید

برای او برای نوع رفتارهایی که از خود نشان می‌دهد حد و مرز مشخصی معین کنید. تنظیم مرزهای خوب بین والدین و پسر نوجوان بهترین راه برای کاهش اختلافات و ایجاد اعتماد بین خانواده و پسر نوجوان است. به طور مثال برای او تعیین کنید که نباید ساعت 10 شب به بعد به منزل بیاید و به او بگویید این حد و مرز برای تمامی اعضای خانواده می‌باشد و همه باید از این قانون که در خانه است پیروی کنند. این حرف شما باعث می‌شود او بداند قوانین شما فقط برای او نیست و کل اعضای خانواده این حد و مرز را باید رعایت کنند.

6) توجه به دوستانی که با آن‌ها ارتباط دارد

یکی از نکات مهم که در رفتار با نوجوان پسر باید به آن دقت کنید نوع ارتباط فرزندانتان با دوست‌هایش است. سعی کنید دوستانی که او با آن‌ها ارتباط دارد را بهتر بشناسید و علاوه بر ارتباط با دوستان فرزندانتان با خانواده‌ی آن‌ها نیز آشنا شوید. این کار باعث می‌شود هر دو خانواده به خوبی روابط دوستانه فرزندان خود را بشناسند و ارتباط منظم بین والدین باعث می‌شود یک محیط امن و بی‌خطر برای پسران نوجوان ایجاد شود.

7) صبور باشید

اکثر پسرهای نوجوان در این سن عصبی و ناراحت هستند این را باید دقت کنید که در این مواقع باید با آن‌ها آرام صحبت کنید. خشونت در این مواقع باعث نتیجه عکس در فرزندان می‌شود. زمانی که او با عصبانیت و پرخاشگری صحبت می‌کند بهترین راه گوش دادن به حرف‌های او و حرف زدن به آرامی است. اگر بخواهید همانند او با خودش رفتار کنید این عمل باعث به وجود آمدن خشونت می‌شود.

8) با او مثل یک دوست رفتار کنید

اغلب والدین فکر می‌کنند اگر برای فرزندان خود مثل یک دوست باشند نمی‌توانند آن‌ها را به خوبی تربیت کنند، این طرز فکر بسیار نادرست است. در رفتار با نوجوان پسر مهم‌ترین نکته نوع رفتار شما است. شما باید با او مثل یک دوست رفتار کنید. زمانی که شما با او یک رفتار دوستانه دارید او شما را مثل یک دوست قبول می‌کند و این باعث ایجاد اعتماد می‌شود. او می‌داند اگر مشکلی داشته باشد می‌تواند از شما کمک بگیرد و از شما ترسی نخواهد داشت. همین دوستانه رفتار کردن باعث می‌شود او تمام مشکلات و ناراحتی‌های خود را با شما در میان بگذارد.

9) کمک گرفتن از یک مشاور  

متاسفانه این طرز فکر در جامعه ما وجود دارد که کمک گرفتن از یک مشاور مناسب نیست. ولی این طرز فکر نادرست است. شما باید زمانی که نمی‌دانید چگونه باید عمل کنید به یک مشاوره مراجعه کنید. این کمک گرفتن از مشاور هم برای شما مفید خواهد بود و هم برای پسر نوجوان شما. شما می‌توانید از یک مشاور کمک بگیرید تا بدانید چگونه باید رفتار مناسبی با یک پسر نوجوان در حال رشد داشته باشید.

این چند نکته را فراموش نکنید :

1) با خشونت رفتار نکنید

2) احترام بگذارید

3) به او بگویید تحت هر شرایطی او را دوست دارید

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 782
دوست نداشتم: 153
میانگین امتیازات: 5.11

46 دیدگاه در “نکته‌هایی که باید در مورد رفتار با پسرهای نوجوان بیشتر دقت کنید

باسلام وخسته نباشيد.پسرمن ١٢ساله است وازحالارفتاراوپرخاشگرانه وتوهين اميزاست.اوخيلي هم احساساتي ومهربان است واين من راخيلي نگران ميكند.لطفادر مورداين مساله هم بنويسيد.باتشكر.

سلام پسر۱۷ساله دارم.۸ماه که خیلی سرش توگوشیه ازلحاظ عاطفی خیلی زودوابسته میشه و۳باردست به خودکشی زده.البته لازم به ذکربگم من حدود۱۲ساله جداشدم ازپدرش وحدود۱ساله ازدواج مجددکردم.باشخصی که پسرم کلا روش شناخت پیداکردونظرش برام واقعامهم بود

سلامپسرمنش شانزدهسالداردکه هروقت عصبی است به من حرف زشت می زند چه کارکنیم

سلام پسر 12 ساله دارم یک ساله خیلی پرخاشگر شده هر چی سعی می کنم باهاش مهربان باشم ولی کاری می کنه که در نهایت باعث داد و بیداد میشه آیا این پرخاشگری طبیعی است؟

نه تنها این مطلب بلکه بقیه مطالبوب سایت‌ هم خیلی
خوب بودند. تشکر میکنم به خاطر مطالب خوبتون.

ممنونم بابت راهنماییتون عالی بود

سلام همسرم خیلی پرخاشگره پسر۱۶ساله دارم تامن صحبت میکنم ودارم نصیحتش میکنم اوعصبانی میشودوپسرم رامیزندمن چیکارکنم

من وقتی رفتارهای پسرم روکه نزدیک 12 سالشه میبینم هم بااون خیلی دعوا میکنم وهم خودم احساس ناامیدی وشکست درتربیتش میکنم
احساس میکنم دارم افسرده میشم

سلام پسر15 ساله دارم تازه متوجه شدم سیگار میکشه وباهاش برخورد کردم الان نمیدونم باید چیکار کنم خیلی سردر گم هستم

سلام خسته نباشید پسر ۱۷ساله دارم که خیلی زود عصبانی میشه جای شلوغ که بچه ها صدا میکنند دوست نداره وزودی ازکوره در میره وبچه های کوچکتراز خودش رو میزنه یادعوا میکنه نمی دونم چطوری بااین پسر رفتار کنم ؟درضمن تعصب
هم روخانواده داره

سلام به نظرم سیگار کشیدن رویکی از راه هایی برای نشان دادن بزرگ شدن و استقلال خودش نشون میده و بهترین راه حرفرار زدن با آرامی و مهربانی و از همه مهمتر بررسی دوستایی که داره و حتی الامکان با در نظر گرفتن غرور پسرتون حرف زدن با اولیا دوستانشه
بهش امید بدین و چهارچوب خانواده واحترام رو بهش یادآوری کنید…درودبیکران یوسف

نوجوانی خیلی سن بدی هست ، و متاسفانه پدر و مادر ها بدون آگاهی ، بچه دار میشن و تربیت میکنند ، بعد تووش میمونند و خدا میدونه چقدر آسیب میزنند .

سلام پسر 20 ساله دارم از هر روش که میخواهم بهش نزدیک بشم موفق نمیشم خیلی پرخاش گر و عصبی شده از طریق اقوام هم سن خودش و یا دوستاش هم نتونستم باهاش کنار بیام، میترسم به خودش آسیب برسانه

اشسشد

بنده هم پسر نو جوان 14 ساله دارم اما به این نتیجه رسیدم که دورادور باید مواظبش بود و فقط حامی ان باشیم نه حاکم و فقط باید به انها تعظیم کرد چون انها با کارهایی که انجام میدن احساس بزرگی و انبساط میکنند

سلام پسر ۱۴ ساله دارم که خیلی عصبی ومن خودم هم عصبی هستم لج باز کارهای خودش میکنه خیلی دوست دار خودش رو نشون بده از رفتارش خوشم نمیاد خیلی حرف میزنه اصلا به حرف من گوش نمیده مجبور میشم بزنمش درس هم نمیخونه لطفن راهنماییم کنید خیلی میترسم چون نترس همش بیرون نمیتونه خونه نگهش دارم

سلام من پسر دوازده سالیی دارم که هحرف گوش نمیکند که به درس هم القایی ندارد من چه کنم؟

سلام من یک پسر ۱۷ ساله دارم شبا خیلی دیر میاد خونه پدرشم مریضه اصلا ترسی از اون نداره خیلی میترسم معتاد و… بشه چکار کنم راهنماییم کنید

سلام پسر ۱۴ساله دارم خیلی عصبی و پرخاشگر و حتی دست بزن هم داره و اصلا درس نمی خونه وزیاد تو خونه نمی مونه و کارهای عجیب وغریب میکنه کبوتر بازی نرفتن دنبال سگ .من دیونه شدم و کارم فقط گریه کرد نه.لطفا پاسخ بدین۰

سلام من یک پسر 16 ساله دارم که اتفاقا پسر بسیار خوب و مودبیه . طوری که وقتی مدرسه میرم اینقدر از نظر اخلاقی ازش تعریف می کنند که من ذوب میشم و کم میارم تو خونه هم تنها ایرادش اینه که با خواهر کوچکترش که 6 سال کوچکتر از خودش دعوا می کنه . بدون اینکه یک بار بهش گفته باشم سر اذان بلند میشه و نماز میخونه البته من خودم این کار و نمی کنم و لی مشکلی که هست در دو هفته متوالی سه مورد مقداری از پول کیف من گم شده و من احتمال 90 درصد میدم کار پسرم باشه نمی دونم چطور بفهمم و چطور مشکلش رو حل کنم.

سلام .من پسرم 11ساله هست پرخاشگر و عصبی میشه و توقعات زیادی از ما داره و هر چیزی که همسالانش میگیرن دلش میخواد اونم بگیره .وتوجه و تمرکز هم تو کاراش نداره چیکار کنم .

با سلام
دوست عزیز دونه هر چی بکاری میوه اونو جمع میکنی،
فرزند شما یا تک پسر یا تک فرزند هستش،به خواسته هاش تا امروز هر چند کوچک اما جواب مثبت دارین که کار بسیار بدی کردین چون توقعات دیروزش کوچک بوده تونستی مهیا کنین ولی امروز به هر دلیل از بزرگی توقع تا گرانی! امروز یا توان خرید ندارید یا اگه خرید کنید در جای دیگر به مشکل بر می خورید.
دوست گرامی پسر شما نیمی از کارهاش از اشتباهات گذشته شما بوده، ونیم دیگه! مربوط به سنش هست حتما به یک روانشناس مراجعه کنید واینکه روانشناسی که به اون مراجعه میکنید کاملا غریبه باشد

سلام خسته نباشید ،پسر ۱۲ ساله ای دارم که خیلی پرخاشگر شده و هر وقت بازی پلی استیشن میکنه آنلاین با دوستاش فحش به هم میدن،امروز دوستم به من تلفن کرد و گفت پسرت به دخترم گفته که آیا تو باکره هستی؟من گفتم امکان نداره و پسرم رو صدا کردم و پسرم کلی قسم خورد و گفت نه من نگفتم و بعد من گفتم باید شما دوتا رو با هم روبرو کنم چون دوتا همسن هم هستن و بعد پسرم یکدفعه گفت نه من بهش گفتم و من خیلی عصبانی شدم تا حالا اصلا کتکش نزده بودم ولی امروز دیوانه شدم و حسابی زدمش چون هم از حرفش ناراحت شدم و هم از دروغگوییش ،و بعد از یکساعت رفتم بهش گفتم ببین من تو رو دوست دارم و دلم نمیخواست تو رو بزنم به خاطر این کارو حرفت کتک خوردی ،چون یک بار دیگه هم فیلم سکسی توی گوشی نگاه کرده بود و من دیدم باز گفت دیگه تکرار نمیکنم ،امروز گفتم ببین چند باز این کار تکرار کردی ،حالا به جای اینکه من عصبانی باشم اون قهر کرده ،نمیدونم چجوری باهاش رفتار کنم دیوانه شدم لطفا کمکم کنید😞😞

سلام ، خدا قوت به همه پدران و مادران زحمت کش و مهربان سرزمینم که برای تربیت هرچه بهتر فرزندانشان همه تلاش خودشون رو میکنند . منم یک پسر ۱۲ساله دارم که از لحاظ درسی خیلی خوبه و مؤدب و با اخلاقه ، گاهی زود عصبی میشه و کمی پرخاشگری میکنه که این برمیگرده به پدرشون که ایشون هم زود عصبی میشن ولی درکل خیلی خوبه و من واقعا خوشحالم که همچین پسری دارم ، تجربه تربیتی من اینه که از اول تونستم باهاش رابطه خوبی داشته باشم و سنگ صبورش باشم و مثل یک دوست خوب و صمیمی درکنارش باشم ، هروقت نمره پایین میگرفت دعواش نکردم ولی بهش میگفتم باید دفعه بعد بیشتر تلاش کنی ،پسرم مسئولیت پذیره و هر اتفاقی که درطول روز واسش پیش اومده رو واسم تعریف میکنه ، کلاس فوتبال اسمشو نوشتم چون خیلی علاقه داره و مشوقش بودم و هستم در ادامه فوتبال برعکس خیلی از خونواده ها که فقط درس خوندن و نمره بالا رو از بچه هاشون میخوان ، به نظر من ورزش میتونه فرزندانمون رو از خیلی از آسیب های اجتماع دور کنه ، ماهواره داشتیم ولی کنارگذاشتیم چون به این نتیجه رسیدم فیلمها و سریالهاش واسه پسرم مناسب نیست و ممکنه واسه بلوغ زودرس رو ایجاد کنه ، در کل با بچه هاتون دوست باشین و به علایق و خواسته هاشون توجه کنین و بهشون احترام بذارین ، خواهید دید اونها هم شما رو به همه دنیا ترجیح خواهند داد . تشکرمیکنم از مطلب عالیتون و آرزوی موفقیت دارم واسه همه پدرها و مادرهای عزیز

به پسرها بايد صبور بود خودم پسر ١٢ساله اي دارم چون دو دوست هستيم. باشون بايد مهربان وصبور بود هميشه به نظرشون احترام بزاريد من ميخوام چيزي بخرم ميگم پسرم به نظرت كدوم بهتره نظرش برام مهمه با هم دوست هستيم بهشون بايد فرصت داد تجربه كنن. توكل بر خدا كنيد همه چي درست ميشه. با تشكر

سلام بر همگی از خوبیهای جوان در سن بلوغ هم بگید افسرده شدیم دوران جوانی و بلوغ خودتان یادتان رفته ؟

پسر چهارده ساله ای دارم بازی انلان وکلش را دوست داره جوری که لای کتابهایش را باز نمی کنه خیره با زور اون هم برای ده دقیقه خیلی نگرانشم با تشکر

سلام یک پسر حدود ۱۳ ساله دارم خیلی درس خون و مبادی آداب مذهبی و اجتماعیه وای احساس می کنم که در خانه به بدن من خیلی توجه می کنه و حتی به نظرم تحریک می شه در صورتی به نا محرم خیره نمی شه به نظر شما این رفتارش غیر طبیعی نیست واگر هست باید چطور با اون برخورد بشه

سلام یه پسر ۱۶ ساله دارم به هیچ نمیتونم باهاش رابطه برقرار کنم همش منو تحدید میکنه از این خونه میرم درس نمیخونه همیشه درگیر ه همش میره بیرون تا دیر وقت خونه میاد ساعت ۹یا ۱۰شب الان خودمم ناراحتی قلبی گرفتم از دستش امشب ساعت ساعت ۱ ظهر رفته ساعت ۱۰ شب اومد من از سوال کردم جواب سر بالا داد منم گفتم هر جا بودی برو اونجا الان خیلی پشیمونم ولی فایده نداره دارم سکته میکنم خواب به چشم نمیاد نمیدونم چیکار کنم شما راهنمایی کنید چیکار کنم ناراحتی اعصاب گرفتم من با همه کنار میام ولی نمیتونم با این کنار بیام فقط کارش تحدید کردنه هیچ شرایطی رو درک نمیکنه از همجا گرفتار شدم خودمم الان بیکارم پول مشاوره هم ندارم از سر کارم سر درگیری خونه اخراج شدم

سلام،شايد محدوديتهاي زيادي داره،شايد بد نباشه بيشتر ببينه

تو ایران؟؟ اینا فایده نداره والدین من که نه احترام میزارن نه حتی احساس راحتی و دوستی میکنم باهاشون از همون بچگی ازشون مخفی میکردم چون میدونم احساسات منو درک نمیکنن بد جوری افسرده شدم احساس میکنم تنهام چسکار کنم

سلام ، من فقط یک پسر ۱۷ ساله دارم که از لحاظ اقتصادی هر چی خواست همان موقع داشت ولی نمیدونم چرا از همه چیز فرار میکند ، نه اینکه مسئولیت پذیر نباشد اتفاقا هر کاری که بهش سپرده شده به بهترین شکل انجام داده و هم از لحاظ معنوی و هم از لحاظ تحصیلی عالی ولی اصلا با کسی صحبت نمیکند و کوچک ترین مسئله ای که او را ازار بدهد شروع به داد زدن میکند و متاسفانه به تازگی متوجه شدم آهنگ های غمگین یا دیس لاو گوش میدهد و همیشه غمگین یا تو خودشه
من فقط همین پسر را دارم و نمیدونم چکار کنم پیش هر روانشناس و روانپزشکی هم که بردمش هیچ حرفی نمیزنه و مخفی میکنه

پسر 14 ساله دارم که از نظر درس رتبه برتر در اردبیل هست امروز منوجه شدم در گوشی اش یه بار عکس بد دیده چطوری رفتار کنم توروخدا انلاین جواب بدین ..14 سالشه از 10 سالگی نماز میخونه .وخداشناسه توی مدرسه هم رتبه برتر توروخدا چطور رفتار کنم

توروخدا جواب بدین دیوونه شدم سکته میکنم

آقا بالاخره که میخواد ببینه اینجور چزارو بش سخ نگیرید اشتب کرده من خودم همسنشم درکش میکنم کمکش کنید

سلام . من سینا کشاورز هستم . پسر 20 ساله هستم . متولدم 24 مرداد 1379 برابر با 14 اوت 2000 میلادی . من هم می تونم چطور با خانواده . دوستان . همکاران . همسر . فرزندان و عروس ها و داماد ها و نوه ها رفتار درستی کند ؟
نشانه های هشدار دهنده نشان می دهند باید به رفتار آنها که باید بیشتر دقت شود :
1- ناراحتی بیش از حد برای هر مشکل
2- مشکلات رفتاری
3- مشکلات عاطفی
4- رفتارهای خطرناک و خشونت آمیز
5- فرار از مدرسه
6- استفاده از نوشیدنی های الکلی
7- صدمه زدن به خود
8- دزدی
9- افسردگی
10 – اضطراب
نکته هایی که در رفتار با پسر نوجوان باید به آنها دقت کرد :
1- بااو ارتباط برقرار کنید
2- حامی او باشید
3-به حریم خصوصی او تجاوز نکنید
4- اتفاق های کوچک را بزرگ کنید 5
– حد و مرز مشخصی معین کنید 6
– توجه به دوستانی که با آنها ارتباط دارند
7- صبور باشید
8- با او مثل یک دوست رفتار کنید
9- کمک گرفتن از یک مشاور
و این چند نکته را هم فراموش نکنید :
1- با خشونت رفتار نکنید
2- احترام بگذارید
3- به او بگویید تحت شرایطی او را دوست بدارید

آداب درست خوردن
1- دست ها را قبل و بعد از غذا خوردن را هم بشویید
2- سرو صدا غذا نجویید و بی سروصدا غذا بجویید .
3- نوشیدنی ها را هورت نکشید و آرام نوشیدنی ها را بنوشید .
4- دعای نان قبل و پس از غذا خوردن را انجام دهید.
5- هنگام خلال کردن در دندان با یک انگشت در بیرون از دستشویی این کار را نکنید . چون آبروی خانواده . دوستان صمیمی . همکاران و همسر و فرزندان و عروس ها و داماد ها و نوه هایشان را هم می کنند . فقط به دستشویی بروید و رو به آینه روی دندان خلال کنید و خلال دندان خلال کرده یا نخ دندان خلال شده را به توالت فرنگی یا توالت ایرانی را هم بندازید .
6- ادویه از هندوستان به ایران در جنوب آسیا و نودل از چین به ایران در شرق آسیا و روغن زیتون از یونان به ایران در جنوب غربی اروپا و رشته اسپاگتی از ایتالیا به ایران در جنوب اروپا و کروسان از فرانسه به ایران در غرب اروپا و توفو و واسابی از ژاپن به ایران در شرق آسیا و سس سالسا از اسپانیا به ایران در غرب اروپا
7- کنار سفره نشستن در زیر پاهای خودتان

آداب درست نشستن
1- آرام روی مبل و صندلی بنشینید .
2- اگر می خواهی در شرکت ها و ادارات مختلف کار کنید . باید روی صندلی پشت میز کامپیوتر یا میز تحریر معمولی بنشینید .
3- اگر می خواهی در شغل رانندگی درست باشید . باید روی یکی از صندلی جلویی اتومبیل در پشت فرمان بنشیند و برای رساندن پاها به کلاج . گاز و ترمز باید صندلی تان به اندازه کافی جلو بکشید .
4- اگر می خواهی روی کاناپه یا صندلی بنشینید و تلویزیون تماشا کنید . باید روی کاناپه یا مبل آرام بنشینید .

آداب محل کار
1- افراد را به یکدیگر معرفی کنید .
2- دست دادن را از یاد نبرید .
3- از واژه های سپاسگزارم و لطفأ استفاده کنید .
4-وسط حرف دیگران نپرید .
5- مراقب ادبیات و واژگان خود باشید .
6- در زمینه ارتباطات نوشتاری دقت زیادی به خرج بدهید.
7- بدون اطلاع قبلی . وارد اتاق دیگران نشوید .
8- غیبت نکنید .
9- به حریم خصوصی دیگران احترام بگذارید.
10- به دیگران کم محلی نکنید .
11- دور بحث های مذهبی و سیاسی را هم خط بکشید .
12- وقت شناس باشید .
13- در جلسات تلفن راکنار بگذارید .
14- بیهوده کارت ویزیت تان را بذل و بخشش کنید .
15- واقعا به صحبت دیگران توجه کنید .

سلام من یه پسر ۱۲ ساله دارم که عاشق خرید کرد نه یعنی هر چی براش میآریم بعد از یه مدت دوباره یه چیز دیگه میخواد اگه نخریم قهر و اخم میکنه و شروع میکنه به نق زدن من شوهرم شاغل هستیم میتونیم براش خرید کنیم ولی نمی خواهیم عادت کنه که هر چی بخواد براش بخریم چه کارش کنم ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.