Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
رفتار با نوجوان دختر

رزرو وقت مشاوره حضوری

رفتار با نوجوان دختر:‌ دوره پر چالش نوجوانی و بایدها و نبایدهای رفتار با نوجوان دختر شما

رفتار با نوجوان دختر به اندازه این که خودتان در همان موقعیت یک نوجوان باشید، سخت خواهد بود. دختران نوجوان امروز بیش تر از نسل‌های گذشته، با طیف وسیعی از عامل‌های استرس زا روبرو می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها در معرض خطرات جدی همانند آسیب خود، سوءمصرف مواد، اختلالات مصرف غذایی، اضطراب و افسردگی باشند. والدین در سراسر دنیا با مشکلاتی نظیر این‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و سعی دارند تا پاسخ مناسبی به رفتارهای چالش برانگیز دختران نوجوانشان داشته باشند.

تغییرات روزمره‌ی رفتاری آن‌ها و عدم علاقه به ارتباط کلامی با والدین به مشکلات آن‌ها دامن خواهد زد. شما به عنوان یک پدر و مادر موظف هستید بایدها و نبایدهای رفتار با فرزندان خود را بدانید و در مورد رفتار با نوجوان دختر و پسر آگاهی داشته باشید.

همه‌ی دختران نوجوان  با بی احترامی برخورد نمی‌کنند، اما باید بدانید که این رفتارها جزیی طبیعی از فرایند نوجوانی است. قسمتی از این قضیه به این دلیل است که دختر نوجوان شما در حال یادگیری است و سعی دارد ایده‌ها و نظرات مستقل خود را  امتحان کند. باید بدانید استقلال بخش مهمی از رشد بوده و نشان از این دارد که نوجوان شما در تلاش برای پذیرش مسئولیت بیشتر است. ولی همچنان در حال یادگیری کنترل چگونگی برخورد با این نظرات مختلف است.

همچنین تغییرات سریع خلق و خوی آن‌ها ممکن است شما را کلافه کند. دختر نوجوان شما همیشه توانایی کنترل کردن این تغییرات حسی را به عوامل بیرونی پیش بینی نشده نخواهد داشت. در نتیجه، این عدم توانایی ممکن است منجر به حساسیت بیش از اندازه بشود و به ناراحتی و تنش تبدیل شود. در بعضی موارد این نوع رفتار از دختر نوجوان شما نشانه‌ی این است که او تخت فشار و استرس در مورد موضوعی خاص است. دختران نوجوان نسبت به سال‌های قبلی زندگیشان احساسات عمیق‌تر و درک بیشتری از موضوعات خواهند داشت و به تدریج به مسائلی فکر خواهند کرد که پیش‌تر هیچ توجهی به آن موضوعات نداشته‌اند. باید بدانید این تغییر به تفکر عمیق‌تر نیز جزیی از روند نوجوانی است.

اما سوال اصلی این است که رفتار با نوجوان دختر باید چگونه باشد؟

رفتار با نوجوان دختر

نکاتی برای نظم و انضباط در رفتار با نوجوان دختر 

 • قوانین روشنی را در مورد ارتباطات و رفتار تنظیم کنید. به طور مثال به دختران نوجوانتان بگویید که در خانواده همه به هم دیگر احترام می‌گذراند و این به این معنی است که نمی‌توانیم از نام کوچک افراد به منظور مورد خطاب قرار دادن آن‌ها استفاده کنیم. موردی که امروزه در خانواده‌ها بسیار دیده می‌شود و فرزندان پدر ، مادر و یا دیگر اعضا را با نام کوچک یاد می‌کنند.
 • بر روی رفتار دختر نوجوانتان و این که شما چه احساسی نسبت به آن دارید ،تمرکز کنید. از نظر دادن در مورد شخصیت فرزندتان و کاراکتر آن‌ها پرهیز کنید و دست از قضاوت کردن بردارید. به جای گفتن جمله‌ی” تو خیلی بی ادبی !” از جمله‌ای مانند ” ناراحت میشم وقتی با من اینطوری صحبت می‌کنی.” استفاده کنید. اما ایرادی ندارد گاهی احساستان را بطور واضح بگویید؛ مانند ” من الان خیلی ازت خشمگینم.”
 • عواقبی برای برای رفتار فرزندتان با شما تنظیم کنید. فقط سعی داشته باشید بیش از حد نباشند. ممکن است این عواقب رفتاری بدنبال بی ادبی،ندید گرفتن قول و قرارهای قبلی و … باشد.
 • نسبت به سلیقه‌ی او احترام قائل باشید. سعی کنید بیشتر از گذشته حمایتی برخورد کنید و اجازه دهید تجربه کند.

نکاتی برای ارتباط با نوجوان دختر

 • به دختر نوجوان خود توجه نشان دهید. گاهی اوقات بی توجهی فاصله‌ی عمیقی بین شما ایجاد خواهد نمود. او را بغل کنید و به او حس اطمینان دهید. به او بگویید که زیبا است و به او بفهمانید که شما همیشه برای حمایت از او حضور دارید.
 • از او بپرسید به چیزی علاقه مند است، سعی نکنید کنجکاوی زیادی داشته باشید زیرا در این صورت او فکر خواهد کرد که به او اعتماد ندارید. بدانید چه کتاب، فیلم ،خواننده و موسیقی را دوست دارد تا بتوانید با هم صحبت کنید.
 • آرامش خودتان را حفظ کنید. نکته مهم این است که در ارتباط با دختر نوجوانتان روند مشخصی را پیش بگیرید. سعی کنید نفس عمیق بکشید و با آرامش به او بگویید که چه می خواهید.
 • سعی کنید شوخ طبع باشید. کمی شوخ طبعی باعث می‌شود در لحن مکالمه شما با فرزندتان تغییر مثبت ایجاد شود. اما سعی کنید این شوخ طبعی تبدیل به مسخره کردن یا دست انداختن فرزندانتان نشود.
 • بی توجهی دختر نوجوان خود را، شانه بالا انداختن‌ها و بی اعتنایی‌ها را در صورتی که در مسیر درست رفتاری قرار دارد؛ ندید بگیرید.
 • زمانی که فرزندتان ارتباط مثبتی دارد، او را مورد تشویق قرار دهید. این باعث می شود تا نوجوانتان بداند که شما برای این قضیه ارزش قائل هستید.

نکاتی برای روابط نوجوان دختر

 • دختران نوجوان همیشه علاقه‌ی زیادی به ارتباطات اجتماعی با همسن و سالان خود داشته‌اند. سعی نکنید او را محدود کنید بلکه تلاش کنید تا با دید بازتری دوستان خود را انتخاب کند.
 • برای دختر نوجوان خود یک الگو باشید. زمانی که در کنار فرزندتان قرار گرفته‌اید جوری صحبت کنید که دوست دارید فرزندتان با شما صحبت کند.
 • اگر با او در مورد موضوعی اختلاف نظر دارید سعی کنید رو در رو با او مطرح کنید. به طور مثال اگر با طرز پوشش او موافق نیستید تلاش کنید به جای اوقات تلخی با او مستقیم صحبت کرده و یادتان نرود منطقی باشید.
 • اگر تنش زیادی بین شما و دختر نوجوانتان است در این مواقع از فرد معتمد دیگری مانند خاله ، عمو و غیره.. در کمک به بهبود روند ارتباطی بهره ببرید.
 • بدانید صحبت کردن کلید اصلی حل بسیاری از تنشها است. سعی کنید با فرزندتان به دور از هرگونه تنش صحبت کنید تا از مشکلات و استرس‌های او با خبر شوید.

فراموش نکنید که شما خودتان هم روزی این دوران و فراز و نشیب‌ها را داشته‌اید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 284
دوست نداشتم: 102
میانگین امتیازات: 2.78

4 دیدگاه در “رفتار با نوجوان دختر:‌ دوره پر چالش نوجوانی و بایدها و نبایدهای رفتار با نوجوان دختر شما

سلام.دخترم ۱۳سالشه بسیارگستاخ وپرخاشگرشده.اصلابه حرف گوش نمیده.فکروذکرش همش گوشی ودنیای مجازی.البته منوپدرش ازهمدیگه جداشدیم.

ما که جدا نشدیم وضعمون از شما بدتره تحقیق کردم میگن تو این سن هورمونها دختر را تهدید میکنن و ممکنه دایم راه رو اشتباه بره باید خیلی حرفه ای عمل کرد و از سن و سال بحران تا زمان ازدواج همراهی و کمکش کرد

دخترم 15سالشه همش دوست داره با دوستای همسن و سالش ارتباط برقرار کنه و باهاشون چت کنه ولی پدرش بشدت مذهبی و سنتی هست ومدام باهم دعوا دارن شوهرم نمی‌ذاره باکسی ارتباط داشته باشه مدام تهدیدش می‌کنه و مجبورش می‌کنه که چادر سرش کنه و مسجد بره و درمراسم مذهبی شرکت داشته باشه . واقعا محیط خونه ما پرازتنشه اونوقت به مردم تلقین میکنن که خانواده های مذهبی مشکل ندارن

مشکل ما خانواده های ایرانی ارباب رعیتی است هیچ وقت نتوانستیم توان تحمل تفاوتهای بین خود و دیگران را درک کنیم همیش یا افراط بوده یا تفریط درک کردن یکدیگر به روابط خانواده کمک می کند اما در مرز و چارچوب خودش اگر این سه تا ت که گفتم رعایت بشه خانواده ها با هم مهربان خواهند بود توان تحمل تفاوتها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.