Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
دزدی بیمارگون

رزرو وقت مشاوره حضوری

دزدی بیمارگون: کنترل تکانه – kleptomania

دزدی بیمارگون

تا به حال درباره دزدی بیمارگون شنیده اید؟ آیا تا به حال شخصی را دیدید که دزدی می کند اما نه به منظور نیاز مالی و رفع مشکلات؟ آیا می دانستید دزدی کردن برای بعضی از افراد احساس آرامش می دهد؟

در این جا است که درباره نوعی بیماری روانی صحبت می کنیم که جز اختلال های کنترل تکانه محسوب می شود. دزدی بیمارگون نوعی اختلال روانی است که در آن فرد مبتلا میل شدید برای برداشتن اشیا دارد که رایج ترین آنها غذا,پوشاک، لوازم آرایش، پول و اشیای کوچک به منظور حل شدن تنش و استرس و رسیدن به آرامش درونی است. در اصل شی که می دزدند ارزش مادی زیادی ندارد و فقط به جهت لذت بردن از این رفتار است که دست به دزدی می زنند.

این باور اشتباهی است که افراد تصور می کنند که افراد مبتلا به دزدی بیمارگون با آرزوی رسیدن به ثروت این کا را انجام می دهند. در اصل شی که دزدیده می شود برای فرد اهمیتی ندارد و جالب نیست بلکه خود عمل دزدی برای فرد لذتبخش است یعنی وقتی که دزدی صورت می گیرد شور و هیجان موقتی را تجربه می کنند که این احساس برای آنها آرامش بخش و ارضا کننده است اما مدت کوتاهی بعد این عمل احساس های نا خوشایند و عذاب وجدان در آنها شکل می گیرد و فکر می کنند که چه کار بی معنی انجام داده اند و پوچی به سراغشان می آید اما توانی کنترل کردن آن را ندارند و برای رهایی از تنش  به دنبال راهی موقت میگردند. افراد مبتلا به اختلال دزدی بیمارگون ممکن است از کسانی که نسبت به آنها حسادت می کنند اشیایی بدزدند اما به این معنی نیست که حتما به این دلیل است,این افراد به احتمال زیاد نشانه هایی از بیمارهای روانی دیگر هم دارند. اختلال هایی مانند: اختلال اضطرابی، سو مصرف مواد، اختلال های خوردن، و حتی اختلال خلقی. بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته ارتباطی بین دزدی بیمارگون و وسواس فکری _ عملی مشخص شده است. یعنی محققان معتقد هستند که این افراد دچار اختلال وسواس دزدی کردن هستند که علت زیستی دارد که کمبود سروتونین ممکن است دخیل باشد.

دزدی بیمارگون
دزدی بیمارگون

افراد مبتلا به اختلال دزدی بیمارگون دقیقا قبل از دزدی خود دچار تنش شدید می شوند و حتما این نکته را باید در نظر گرفت که افراد مبتلا هیچ علاقه ای به اشیایی که دزدیدند ندارند که این فرق بین سارق های معمولی و اختلال دزدی بیمارگون را مشخص می کند. از روشهای درمانی که می توان پیشنهاد کرد حمایت های اجتماعی و درمان های رفتاری است که تاثیر زیادی در بهبود این اختلال دارد. دارو درمانی هم در این اختلال تاثیر گذار است. برای کنترل کردن رفتار افراد مبتلا به دزدی بیمارگون می توان از حساس سازی آشکار که یکی ار دزمان های رفتاری محسوب می شود نام برد.

در این روش به مراجع آموزش می دهند که زمانی افکار و حس دزدی کردن در او به وجود آمد در ذهنش به تصاویر آزار دهنده فکر کند تا به تدریج این عمل درونی شود و او را برای این رفتار منع کند.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 50
دوست نداشتم: 38
میانگین امتیازات: 1.32

4 دیدگاه در “دزدی بیمارگون: کنترل تکانه – kleptomania

منم این بیماری رادارم ولی علاجی نمیبینم.چون بعدازاین که این مقاله راخاندم پیش رفت کردبجای اینکه پس رفت بکنه.یکی دیگه است خودم نیستم.اختیارم دست خودم نیست بایداین کاروبکنم.به شکست یاپیروزی فکرمیکنم که درباره من چی فکرمیکنند.برایم مهم نیست فقط میخام به هدفم برسم.

دوست عزیز
هیچ کس با خواندن مقاله بیماری اش درمان نمی شود. شما میتونین از متخصص برای درمان کمک بگیرید.

من هم همینطور هستم ولی باید اول فکر دستگیر شدنت ودادگاه رفتنت وانگ بهت زدنت وجریمه وزندان شدنت وبه چشم دزد وبی اعتبار شدنت وای وای نفرین ولعنت به این هیجان واحساس خوب من خدا رو شاهد میگیرم والان کتبی مینویسم خدایا توبه خدایا بهم تامل فکر کردن وبهم اندیشه خود شناسی وخدا شناسی ای پروردگار توبه دوستان من خیلی پشیمانم میخام توکل به خدای مهربان سرم رو بالا بگیرم با غرور ودست پاکی دوستای گلم من شفا رو برای همه همدردانم ارزو دارم خدایا همه بیماران مثلمنو شفا بده امین یا رب العالمین

سلام خانم من هم این مشکل را دارد آبرو هیثیت من را می برد دروغ هم زیاد می گوید خیلی هم کارهای منفی انجام می دهد لطفا کمکم کنید ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.