Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
درمان فوبیا

رزرو وقت مشاوره حضوری

برای درمان فوبیا، یکی از شایع‌ترین اختلالات اضطرابی چه کنیم؟

فوبیا یکی از اختلال‌­های اضطرابی بسیار شایع است که افراد زیادی روزانه با آن دست و پنجه نرم می‌­کنند. درمان این اختلال و سازگاری با آن مانند هر اختلال دیگری از رویکردها و روش‌­های مختلف امکان‌پذیر است اما شایع‌­ترین و اثرگذارترین روش برای درمان این اختلال، رفتاردرمانی و درمان شناختی-رفتاری است. درمان شناختی-رفتاری قبلا به صورت مختصر در ارتباط با فوبیای اجتماعی توضیح داده شده است. در زیر به توضیح درمان فوبیا و تکنیک‌­های مورد استفاده در رفتاردرمانی به صورت خلاصه پرداخته و اطلاعاتی راجع به داروها و سبک زندگی موثر در درمان این اختلال ارائه می‌­دهیم.

رفتاردرمانی و فوبیا

فوبی­‌های ساده یا خاص به طور نسبتا تاثیرگذاری توسط رفتاردرمانی، درمان شده‌­اند. رفتارگرایانی که با تکنیک­‌های شرطی­‌سازی کلاسیک در ارتباط هستند، معتقدند که پاسخ ترس وابسته به فوبیا یک واکنش به محرک بی­‌خطر است. در حقیقت در بسیاری از موارد ترس عادی از یک محرک خطرناک مانند مار سمی به محرک­‌های بی‌­خطر مانند مارهای غیر سمی نیز تعمیم می‌­یابد. اگر شخص هر از گاهی در معرض محرک­‌های بی­‌خطر قرار بگیرد بدون آن که صدمه‌­ای به او وارد شود، پاسخ وابسته به ترس به تدریج خاموش می‌­شود. البته این حالت وابسته به آن است که فرد در همان بازه‌­ی زمانی محرک­‌های خطرناک را تجربه نکند. به عبارت دیگر یک فرد باید در یک بازه‌­ی زمانی تنها با مارهای غیر سمی مواجه شود تا بتواند بر فوبیای خود غلبه کند.

تکنیک‌­های رفتاردرمانی برای درمان فوبیا

از آن جایی که شرایط توصیف شده در بالا به صورت طبیعی امکان­‌پذیر نیست، رفتاردرمانی درمان فوبیا را به وسیله‌­ی مواجهه با محرک­‌های فوبیا در یک زمینه‌­ی بی­‌خطر و کنترل­‌شده انجام می‌­دهد. نام این روش، مواجهه­‌درمانی است زیرا افراد در این فرآیند درمان در معرض محرک‌­های وابسته به فوبیا قرار می‌­گیرند. یک حالت ساده از مواجهه­‌درمانی غوطه­‌ور شدن است که در آن فرد در واکنش ترس خود غوطه­‌ور شده تا این که ترس به خودی خود محو می­‌شود. برخی از واکنش‌­های وابسته به فوبیا به قدری قوی هستند که غوطه‌­ور شدن باید طی تصورات شخص از محرک­‌های ترسناک صورت بگیرد نه درگیر شدن با خود محرک­‌های ترسناک.

برخی بیماران نمی‌­توانند غوطه‌­ور شدن را در هیچ شرایطی تجربه کنند، بنابراین یک تکنیک شرطی­‌سازی کلاسیک جایگزین به نام شرطی­‌سازی تقابلی استفاده می­‌شود. در این حالت به فرد آموزش داده می­‌شود که در حضور محرک­‌های وابسته به فوبیا، واکنش‌­های آرامش‌­بخش را جایگزین واکنش ترس کند. آرامش با احساس ترس یا اضطراب ناسازگار است و به همین دلیل گفته می‌­شود که واکنش آرامش‌­بخش با واکنش ترس متقابل است. این شرطی‌سازی معمولا در یک روش سیستماتیک که به تدریج محرک­‌های ترس­آور را در یک روش مرحله به مرحله به نام حساسیت­‌زدایی تدریجی به فرد معرفی می­‌کند، به کار می­‌رود. این روش اولین بار توسط جوزف وولپ به کار رفت. این حساسیت‌­زدایی سه مرحله را در بر می‌­گیرد: ۱) آموزش مریض برای آرامش یافتن از نظر فیزیکی ۲) ساختن یک سلسله مراتب اضطرابی از محرک‌­های درگیر ۳) شرطی‌­سازی تقابلی آرامش به جای هر یک از محرک‌های ترسناک که با محرکی که کمترین اضطراب را برمی‌­انگیزد آغاز شده و سپس به سراغ محرک بعدی دارای کمترین اضطراب می­‌رود و به همین ترتیب ادامه می‌­یابد تا تمام محرک‌­های سلسله مراتب اضطراب پشت سر گذاشته شوند.

جوزف ولپ

دستگاه­‌های بیوفیدبک معمولا برا اطمینان یافتن از این که مریض واقعا به خوبی آرامش پیدا کرده است، قبل از رفتن به سراغ محرک بعدی در سلسله مراتب اضطراب مورد استفاده قرار می­‌گیرند. شاخص‌­های بسیاری در این رویکرد ضمیمه‌­ای مورد استفاده قرار می­‌گیرند که شامل سرعت نبض، میزان تنفس و واکنش‌­های الکترودی می­‌شوند.

علاوه بر آن حساسیت‌­زدایی تدریجی می­‌تواند با مدل‌­سازی که یک روش کاربردی پیشنهاد شده توسط نظریه‌­پردازان یادگیری اجتماعی است، همراه شود. در مدل­‌سازی مریض دیگران (مدل­‌ها) را که در حضور محرک­‌های وابسته به فوبیا به جای ترس با آرامش واکنش نشان می­‌دهند، تماشا می­‌کند. با این روش مریض شجاعت پیدا می‌­کند که از مدل یا مدل­‌ها پیروی کرده و از این طریق فوبیای خود را رها کند. ترکیب مدل­سازی زنده با تقلید شخصی گاهی اوقات با عنوان مدل­سازی شرکت­‌کننده یاد می‌­شود.

برخی از درمانگران از یک کلاه واقعیت مصنوعی که توسط مریض پوشیده شده و یک موقعیت ترسناک را نشان می­دهد که کنترل­شده و مورد نظارت درمانگر است، استفاده می­کنند. در این میان ضربان نبض توسط درمانگر مورد مشاهده قرار می­‌گیرد. زمانی که این ضربان بیش از اندازه افزایش می‌یابد، صحنه‌­ی مورد مشاهده یا خاموش و یا متوقف می‌­شود تا به درمانگر اجازه­ی انجام شرطی­‌سازی تقابلی آرامش را برای جایگزین واکنش ترس و اضطراب شدن، بدهد. حساسیت­‌زدایی تدریجی در گستره­‌ای از حالات به طور عادی برای درمان فوبی­‌های خاص به کار رفته و در بعضی موارد می‌­تواند در یک جلسه­‌ی درمانی انجام شود.

آیا داروها در درمان فوبیا مورد استفاده قرار می‌­گیرند؟

به طور کلی روان­‌درمانی با استفاده از مواجهه­‌درمانی در درمان فوبی‌­های خاص موفقیت­‌آمیز است. با این حال، برخی اوقات داروها می­‌توانند به کاهش نشانه­‌های اضطراب و وحشت­‌زدگی که در طول تفکر راجع به مواجه شدن با شئ یا موقعیت ترسناک تجربه می­‌شوند، کمک کنند. داروها ممکن است در طول درمان ابتدایی یا برای مصرف کوتاه مدت در موقعیت­‌های مواجهه­‌ی خاص و نامتداول مانند پرواز با هواپیما، صحبت در میان عموم مردم یا انجام فرآیند ام آر آی مورد استفاده قرار بگیرند. دو دسته داروی مورد استفاده در درمان فوبیا موارد زیر هستند:

موانع بتا: این داروها آثار تحریک­‌انگیز آدرنالین مانند ضربان افزایش­‌یافته‌­ی قلب، فشار خون بالا، تپش قلب و لرزش صدا و اندام که توسط اضطراب ایجاد می‌­شود را مانع می‌­شوند.

داروهای مسکن: داروهایی که بنزودیازپین نامیده می­‌شوند می­‌توانند به افراد کمک کنند تا به وسیله­‌ی کاهش میزان اضطرابی که احساس می‌­شود، آرامش یابند. مسکن‌­ها محتاطانه مورد استفاده قرار می‌­گیرند، زیرا می‌­توانند اعتیادآور شوند و باید در صورتی که فرد پیش‌­زمینه‌­ی وابستگی به الکل یا مواد را دارد، مورد استفاده قرار نگیرند.

سبک زندگی و درمان‌­های خانگی

در این راستا هر فردی باید از دکتر خود یا یک فرد حرفه‌­ای دیگر در زمینه‌­ی سلامت درخواست کند تا سبک زندگی و سایر استراتژی­‌های مورد استفاده برای کمک به او در راستای مدیریت اضطرابی که همراه با فوبی­‌های خاص است را پیشنهاد دهد. برای مثال:

تکنیک‌­های ذهن‌­آگاهی ممکن است در آموختن شیوه­‌ی تحمل اضطراب و کاهش رفتارهای اجتنابی کمک­‌کننده باشند.

تکنیک‌­های آرامش‌­بخشمانند تنفس عمیق، آرامش‌­بخشی عضلانی پیش‌رو و یا یوگا می‌­توانند به سازش با اضطراب و استرس کمک کنند.

فعالیت یا تمرین فیزیکیمی­‌تواند در مدیریت اضطراب مرتبط با فوبی‌­های خاص کمک­‌کننده باشد.

برای غلبه بر فوبیا یا درمان فوبیا ی خود چه باید بکنیم؟

درمان حرفه‌­ای می­‌تواند به شما برای غلبه بر فوبیای خاص یا مدیریت موثر آن کمک کند تا به زندانی ترس‌­های‌تان تبدیل نشوید. شما هم‌چنین می‌­توانید قدم­‌هایی برای خودتان بردارید مانند:

تلاش کنید که از موقعیت‌­های ترس‌­آور اجتناب نکنید. تمرین کنید که در نزدیکی موقعیت‌­های ترس‌­آور هر اندازه که می‌­توانید باقی بمانید نه این که از آن‌­ها به طور کامل اجتناب کنید. خانواده، دوستان و درمانگر شما می­‌توانند به شما برای کار کردن روی این موضوع کمک کنند.  تکنیک­‌هایی را که در درمان می‌­آموزید، تمرین کرده و در صورت بدتر شدن نشانه‌­ها با درمانگرتان برای ایجاد یک برنامه کار کنید.

به دنبال کمک بروید. ملحق شدن به یک گروه حمایتی یا کمک به خود را که در آن می‌­توانید با دیگران که شرایط شما را درک می‌­کنند ارتباط پیدا کنید، در نظر بگیرید.

از خودتان مراقبت کنید. استراحت کافی داشته باشید، غذای سالم بخورید و تلاش کنید که از نظر فیزیکی هر روز فعال باشید. از کافئین دوری کنید زیرا می‌­تواند اضطراب را بدتر کند و فراموش نکنید که موفقیت‌­ها را در زمان­‌هایی که اوضاع بهتر می‌­شود، جشن بگیرید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 89
دوست نداشتم: 58
میانگین امتیازات: 1.53

8 دیدگاه در “برای درمان فوبیا، یکی از شایع‌ترین اختلالات اضطرابی چه کنیم؟

سلام من۲۶ سالمه متاهل هستم . از کودکی از پر میترسم .خیلی ها منو ترسوندن طی این چند سال ک باعث شد ترس من چندین برابر بیشتر.الان دیگه خسته شدم ک بچه های کوچولو ام منو میترسونن. من از تمام پرنده ها متنفرم چون پر دارن اصلا دست نمی زنم بهشون تازه فرارم میکنم.
من آدم نترسی هستم از هیچ حیوان دیگه ای نمی ترسم فقط از پرنده ها و پر میترسم .له نظر شما چه کار باید انجام بدم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام
شما باید اول از خودتون سوال کنید برای چی من از پر میترسم
چرا؟؟آیا پر پرندگان میتونه به من آسیبی بزنه؟؟
وشروع کنی حتی عکسهای انواع پر پرندگان راببینی
وکاربردشون برای پرندگان برای خودت مرور کنی
پرهم مثل موی ما انسانها میمونه جاندار نیست

سلام هزینه مشاوره دادن چقدره ممنون میشم پاسخگو باشید؟؟؟

فوبیا حفره دارم
خیلی خیلی وحشتناک
حتی فکرش بدنمو ب لرز میندازه تپش قلب میگیرم و دهنم خشک میشه نفس نفس میزنم
خسته شدم
چیکار کنم

سلام من ازامضاواثرانگشت هرچی باشه فوبیادارم میترسم هرامصاسندیاهرچیزی رومیکنم کلاهبرداری کنن برعلیه خودم استفادش کنن وبیفتم زندان نسبت به همه فکرمنفی دارم فکرمیکنم همه میخان برعلیه من تبانی کنن الانم قرض وسواس واصطراب میخورم

سلام من شبها باترس از اینکه افراد خانواده نیستن وگم شدن از خواب بیدار ودنبال اونها میگردم تا چند دقیقه بعد که پیداشون کنم واقعن نمیبینمشون لطفن راهنماییم کنید ممنون

من از لوزه سوم فوبیا دارم جان مادرتون جواب بدین

سلام
من فوبیای زن گرفتن دارم دیگه مجرد قطعی شدم کمک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.