Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
تاثیر ورزش بر افسردگی

رزرو وقت مشاوره حضوری

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب همچون آب بر آتش!

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب و بهبود علائم آن‌ها از طریق فعالیت‌های بدنی، توسط تحقیقات مختلفی به اثبات رسیده است. در این مقاله به برخی نکات واقع‌بینانه برای شروع به ورزش و انگیزه‌ی ماندن بر سر تصمیمات خود اشاره خواهیم کرد، تا به شما در این مسیر کمک کنیم.

هنگامی که شما دچار افسردگی و یا اضطراب هستید، ورزش کردن آخرین چیزی است که میخواهید انجام دهید. اما هنگامی که کمی تحرک خود را افزایش دهید، تفاوت بزرگی در حس و حال خود مشاهده خواهید کرد.

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب تا حدودی برایمان روشن است، ورزش به درمان تعداد زیادی از بیماری‌های جسمی از جمله فشار خون بالا، دیابت و آرتریت کمک می‌کند. تحقیق در زمینه‌ی تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب نشان می‌دهد که ورزش کردن مزایای روانی نیز دارد و می‌تواند به بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب کمک کند.

ارتباط بین افسردگی، اضطراب و ورزش کردن کاملا شفاف نیست، اما ورزش کردن و دیگر فعالیت‌های بدنی می‌تواند به صورت قطعی به درمان افسردگی و اضطراب شما کمک کرده و باعث شود که احساس بهتری داشته باشید.

تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب چگونه است؟

آزاد کردن کردن حس خوب از طریق آندورفین‌ها، همچنین آزاد شدن مواد شیمیایی مغزی و دیگر مواد شیمیایی طبیعی مغز که می‌توانند حس شما را بهبود بخشند.

ذهن شما را از هر گونه نگرانی به در می‌کند، بنابراین شما می‌توانید به دور از چرخه‌ی افکار منفی که افسردگی و اضطراب آور است، به آرامش برسید.

ورزش منظم مزایای احساسی و روانشناسانه‌ی بسیار دارد که می‌تواند به شما کمک کند:

  • بدست آوردن اعتماد به نفس: دستیابی به اهداف ورزش یا چالش‌های آن، حتی اگر کوچک باشند، می‌توانند اعتماد به نفس شما را افزایش دهند. رسیدن به ظاهری مطلوب نیز باعث می‌شود حس خوبی نسبت به ظاهر خود داشته باشید.
  • رسیدن به تعاملات اجتماعی بیشتر: ورزش کردن و یا فعالیت‌های فیزیکی به شما فرصت ارتباط با دیگران و اجتماعی شدن را می‌دهد. حتی تبادل یک لبخند کوچک و یا سلام و احوال پرسی نیز می‌تواند تاثیر عمده‌ای در خوب کردن حال شما داشته باشد.
  • روبرو شدن با یک مسیر سالم: انجام کارهای مثبت برای مدیریت افسردگی و اضطراب، یک استراتژی مقابله‌ی سالم است. استفاده از الکل و مواد مخدر و مسیرهای منفی برای از بین بردن افسردگی و اضطراب، گرچه ممکن است به صورت کوتاه مدت آرامتان کند اما در حالت کلی، حال شما را بدتر و بدتر خواهد کرد.

آیا یک برنامه‌ی ورزشی منظم تنها راه‌حل است؟

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که فعالیت‌های جسمی همچون پیاده‌روی معمولی نیز ممکن است به بهبود وضعیت روحی شما کمک کند. فعالیت فیزیکی و ورزش کردن در کل یکسان نیستند، اما هر دو به طریقی به سلامت جسمی و روانی شما کمک می‌کنند.

  • فعالیت بدنی به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که عضلات شما انجام می‌دهد و نیاز به انرژی دارد و می‌تواند شامل فعالیت‌های کاری، خانوادگی و یا اوقات فراغت شما بشود.
  • ورزش یک جنبش بدن برنامه‌ریزی شده، ساختاریافته و تکراری است که برای بهبود و حفظ آمادگی جسمانی انجام می‌شود.

با گفتن کلمه‌ی ورزش شما ممکن است اینطور حس کنید که در سالن بدن‌سازی باید فعالیت کنید. در حالیکه ورزش شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌هایی است که سطح فعالیت بدنتان را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند که احساس خوبی داشته باشید.

مطمئنا دویدن، بلند کردن وزنه، بازی بسکتبال و سایر فعالیت‌های تناسب اندام قلب شما را به تپش وا می‌دارد. اما فعالیت‌های جسمانی دیگری نیز چون باغبانی، شستن لباسها، راه رفتن و یا فعالیت‌های جزئی‌تر نیز فعالیت مثبتی به حساب آمده و می‌توانند به شما در بهبود حالتان کمک بسیاری کنند.

شما مجبور نیستید که تمام تمرینات و فعالیت‌های بدنی را به یکباره در یک زمان انجام دهید. فعالیت‌هایی را در طول روز برای خود تعریف کنید و سعی کنید آهسته و پیوسته و به صورت منظم آن‌ها را انجام دهید. پس از گذشت یک زمان مشخص به مرور این فعالیت‌ها را افزایش دهید.

تا چه اندازه ورزش کافی است؟

انجام 30 دقیقه و یا بیشتر تمرین روزانه به مدت سه تا پنج روز در هفته می‌تواند علائم افسردگی و اضطراب را بهبود بخشد. برای انجام فعالیت‌های شدیدتر بدنی نیز مانند دویدن و یا دوچرخه سواری تند زمان کمتری به نسبت یک فعالیت معمولی خواهند برد تا به بهبود وضعیت روحی شما کمک کنند.

تاثیر ورزش بر افسردگی
ورزش‌هایی همچون دوچرخه سواری و دویدن برای بهبود افسردگی و اضطراب بسیار مفیدند.

گاهی ممکن است دوره‌ی زمانی بیشتری نیاز باشد تا بتوانید تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطراب را به صورت محسوس ببینید، بنابراین توصیه می‌شود ورزش و فعالیتی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید.

آیا لازم است با دکتری در این باره مشورت کنم؟

قبل از شروع یک برنامه‌ی ورزشی جدید با پزشک و یا روانشناس خود آن را در میان بگذارید تا مطمئن شوید که برای شما نتیجه‌بخش خواهد بود و برای سلامتی‌تان این نوع ورزش مناسب است.

علاوه بر این از دکتر خود بپرسید که تا چه میزان و با چه شدت فعالیتی برای شما مناسب است؟ پزشک شما مطمئنا هر گونه داروی مصرفی و شرایط سلامتی شما را برای این کار در نظر خواهد گرفت. او همچنین ممکن است شما را در چگونگی شروع این ورزش و انجام دادن منظم آن نیز راهنمایی کند.

اگر ورزش منظمی دارید، اما علائم افسردگی و اضطراب هنوز در زندگی روزمره‌تان وجود دارد، حتما به یک متخصص و یا روانشناس مراجعه کنید. ورزش و فعالیت بدنی راه‌های عالی برای کاهش علائم افسردگی و اضطراب هستند، اما هیچ‌گاه جایگزین صحبت‌های درمانی و یا داروها نمی‌شوند و بهتر است این روش‌ها را موازی با هم و زیر نظر روانشناس انجام دهید تا به نتیجه‌ی مطلوب‌تری برسید و تاثیر ورزش بر افسردگی و اضطرابتان را به صورت محسوس‌تری ببینید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.