Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
تاثیر رنگها بر روان

رزرو وقت مشاوره حضوری

تاثیر رنگها بر روان

تاثیر رنگها بر روان

بی شک رنگها در روان افراد تاثیر می گذارد.بسیار از افراد درباره رنگها  شنیده ایم: رنگ آبی به من آرامش می دهد یا رنگ قرمز در طولانی مدت باعث عصبی شدن من می شود و یا رنگ مشگی باعث افسردگی من می شود و …

تا حدودی این تاثیرات درست است. رنگها مستقیم با روان در ارتباط است. از طریق انتخاب رنگی که شخص انجام می دهد به بسیاری از حالات روحیش میتوان پی برد.

یکی از درمانهایی که برای بیماران روانی و حتی به افراد عادی توصیه میشود نقاشی کردن و بازی با رنگها است. بدون تردید این روش تاثیر گذار است. رنگها باعث شادابی دز افراد میشود زمانی که فصل بهار می آید اکثر افراد نا خودآگاه خوشحالند و از وجود این همه رنگ لذت میبرند. رنگها به افراد هیجان میدهند. در روانشناسی رنگها به خصوصیات هر رنگ در روان میپردازند. در دل هر رنگی هزاران راز نهفته است.

بیماران شدید روانی از طریق نقاشی هایی که میکشند روان درمانگر را متوجه حالتهای درونی خود میکنند. بازی با این رنگها و ایجاد آثاری که بر جا میگذارند کمک بسیاری به روانشناسان و روانپزشکان می کند.

برای مثال افراد اسکیزوفرنیک (شدیدترین بیماری روانی) به دلیل وجود هذیان و توهمهایی که دارند اغلب نقاشی هایی به رنگ سیاه,فاقد احساس,خشن و شخصی با دو سر می کشند.

درزیر نمونه ای از این نقاشی ها آمده است:

کودکان و رنگ ها

کودکان از رنگ بسیار استفاده می کنند. آنها در بازی با رنگ به والدین یا مربی و مراقب خود بیان می کنند که در درونشان چه اتفاقی به وجود آمده و از کارهای خلاقانه ای که می توان برای کودکان در نظر گرفت فرصت شناخت رنگهای دیگر از ظریق رنگهای اصلی است این کار در کودکان حس هیجان و کشف کردن می دهد.

در دنیای کودکان همه چی رنگی است و در نتیجه بازی با رنگ برایشان هیجان انگیز است. والدین با انتخاب رنگهای شاد و مناسب لباس, اتاق خواب کودک و … می توانند حس بهتری به کودکان خود بدهید، برای مثال قرمز رنگ تندی است و از نظر روحی باعث تشدید هیجان غیر معقول می شود در نتیجه در اتاق خواب کودک نباید از این رنگ مخصوصا به عنوان رنگ دیوار استفاده کرد.

قرمز

همیشه شنیده ایم قرمز رنگ عشق است این به دلیل هیجانی بودن و آتشین بودن آن است خون ما به رنگ قرمز است و رنگی دارای انرژی مهار نشده است. در افراد می تواند ایجاد خشم، تمایل جنسی و دمدمی مزاجی کند همچنین می توان به عنوان عامل انرژی زا در افراد افسرده استفاده کرد.

این رنگ باعث تحریک حواس و ایجاد شهامت می کند. کسانی که از این رنگ بسیار استفاده می کنند به احتمال زیاد دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و بسیار پر شور و هیجان هستند و  یا استفاده از آن می تواند باعث بالا رفتن اعتماد به نفس افراد کمرو و افسرده شود. ذات این رنگ مثبت است و برای از بین بردن انرژی های منفی بسیار کاربرد دارد. یکی از راه های افزایش خلاقیت استفاده از رنگ قرمز است اما در بعضی از بیماران روانی باعث بی تابی میشود و یا روابط جنسی خطرناک و شهوترانی و پرخاشگری شدید می شود.

آبی

آبی رنگ آرامش است و استفاده از این رنگ باعث بهبود روند فکری شما می شود و می توانید با آرامش مشکلات خود را حل کنید. برای مثال اتاق خود را به رنگ ابی روشن کنید زیرا باعث کاهش ضربان قلب میشود و روند آن را آرام میکند اما باید آن را با رنگهای دیگر ترکیب کنید  تا اثر بی روحی و سردی آن کم شود مثل سبز و یا رنگهایی در طیف صورتی.

در روانشناسی آبی آمده است که کسانی که زیاد از آن استفاده می کنند به احتمال زیاد از روبرو شدن با مشکلاتشان می ترسند تا جایی که امکان دارد آن را نادیده می گیرند. اگر کسی این رنگ را دوست نداشته باشد ممکن است فردی با خصوصیت عدم صداقت با خود باشد. معمولا برای کسانی که مدت زیادی به فکر کردن می پردازند وجود رنگ آبی در محیط و یا لباس شخص باعث تعادل در ذهن شخص می شود. معمولا افراد متفکر و محتاط و وفادار از این رنگ زیاد استفاده می کنند و همینطور از جنبه ی منفی افراد بی تفاوت و متعصب از این رنگ استفاده می کنند.

زرد

این رنگ باعث تقویت هوش می شود و همچنین روند تفکر را سرعت می بخشد. در کل این رنگ ارتباط با کارهای ذهنی دارد. زمانی که فرد از افسردگی رنج می برد استفاده از این رنگ باعث افزایش مثبت اندیشی می شود. ممکن است این رنگ را افراد وسواسی و بدبین و عجول استفاده کنند و یا در مقابل آن افراد انعطاف پذیر و با اراده و خوش بیان استفاده کنند. اما در بعضی زرد را به بیماری ها نسبت داده اند. این رنگ باعث ایجاد خود آگاهی می شود.

این نکته را باید مورد توجه قرار داد که این تاثیرات بسیار کلی هستند و هر کدام از طیف های دیگر این رنگها تاثیرات خود را دارند و همچنین نباید تفاوتهای فردی را فراموش کنیم در هر فردی این تاثیرات متغیر هستند و میتوانند رخ دهند یا خیر. این توضیحات جهت آشنایی با تاثیراتی که ممکن است برای شخصی به وجود آید بیان شده است.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.