Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
بیماری اختلال سادیسم روزمره

رزرو وقت مشاوره حضوری

آیا شما هم به بیماری اختلال سادیسم روزمره دچار هستید؟

نوعی از سادیسم روزمره وجود دارد که به شکل خوش خیم‌تر و روزمره خود را بروز می‌دهد.حتی ممکن است بدون آنکه متوجه شوید سادیسم روزمره را از خود نشان دهید.

شاید از هیجان شکست تحقیرکننده آواتارهای حریف در یک بازی ویدئویی لذت ببرید.در یک بازی هاکی ممکن است بیشتر از زمان گل زدن تیم‌تان هنگامی تشویق کنید که اعضای دو تیم با چوب‌ها و بدن‌هایشان ضربات خشنی به دیواره شیشه‌ای می‌زنند. شاید برای شما فیلم‌های اکشنی که شامل نبردهایی تا سر حد مرگ هستند، قالب محبوب سرگرمی باشند.در همه این موارد، شما از تجاربی عادی لذت می‌برید که در آن‌ها بی‌رحمی (به‌جز مورد بازی هاکی) نیابتی است.

فیلمی که بر اساس کتاب  Fifty Shades of Grey بر پرده سینماهای دنیا آورده شد، به وضوح حالت‌های یک فرد سادیستی در اتاق خواب را به تصویر کشید. با کمک مشاور ازدواج می‌توانید در خصوص زندگی با افراد دارای اختلالات در مهم‌ترین تصمیم زندگی خود نظر و راهنمایی یک متخصص را همیشه و هر زمان همراه خود داشته باشید

 Fifty Shades of Grey حالت‌های یک فرد دارای بیماری اختلال سادیسم در اتاق خواب را به تصویر کشید
Fifty Shades of Grey حالت‌های یک فرد دارای بیماری اختلال سادیسم در اتاق خواب را به تصویر کشید

تشخیص اختلال سادیسم روزمره با آزمایش سه جنبه تاریک شخصیت:

در حالی که نوع عادی‌تر و روزمره‌تری از سادیسم وجود دارد که در تار و پود شخصیت بسیاری از افراد نهفته است.

روانشناس‌ها از «سه جنبه تاریک شخصیت» می‌گویند که تلفیقی از خودشیفتگی، جامعه‌ستیزی و ماکیاولیسم است. افرادی که درصد بالایی از صفات سه جنبه تاریک شخصیت را دارند، دیگران را به‌عنوان ابزارهایی برای رسیدن به خواسته‌های خود می‌بینند و بدون احساس از آن‌ها در راستای منافع خود استفاده می‌کنند.

ارین باکلز، روان‌شناس دانشگاه بریتیش کلمبیا، و همکارانش (2013) تصمیم گرفتند این ایده را بررسی کنند که سادیست‌های روزمره تمایل به خشونت واقعی دارند، نه فقط خشونت و آسیب‌های نیابتی. همچنین، تصریح کردند که افرادی که در این فرمِ کم‌تر آشکار سادیست، سطح بالایی دارند، ممکن است هنگامی که خودشان خشمگین می‌شوند از افراد دیگر پرخاشگرتر شوند. به علاوه، آن‌ها اعتقاد داشتند که ممکن است بتوان برای سادیسم، یک پیش‌بینی منحصربه‌فرد از رفتارهای ضد اجتماعی فراتر از آن سه جنبه‌ی تاریک شخصیت ارائه داد.

آن‌ها برای بررسی سادیسم روزمره در رفتار واقعی، نیاز به انجام یک کار آزمایشگاهی داشتند که نوع رفتار معمول آسیب‌رسانی را که افراد در زندگی روزمره انجام می‌دهند، شبیه‌سازی کند. اما شبیه‌سازی سادیسم روزمره به یک محیط آزمایشی واقعاً یک چالش است؛ شما باید طرحی را اجرا کنید که به طور واقعی به افراد آسیب نزند، اما کاملاً هم واقع‌بینانه به نظر برسد. باکلز و تیمش مبنای کارشان را بر کشتن حشرات قرار دادند. آن‌ها این طور استدلال کردند که کشتن حشره، احتمالاً می‌تواند تمایل سادیستی به آسیب زدن به یک موجود زنده را از طریق تماس مستقیم فیزیکی، ارضا کند.

آن ها برای آزمودن نظریه‌شان، به شرکت‌کنندگان حق انتخاب یک عمل ناخوشایند دادند. شرکت‌کننده‌ها می‌توانستند از بین چند گزینه ناخوشایند کاری را انتخاب کنند؛ تنها کشتن چند حشره در این بین  اقدامی سادیستی بود. کارهایی که شرکت‌کنندگان می‌توانستند انتخاب کنند اینها بودند: کمک به فرد دیگری در کشتن حشرات؛ تمیز کردن توالت های کثیف و فرو کردن دست هایشان در یک سطل آب یخ. (اگر نگران حشره‌ها هستید، باید بگویم که آن‌ها واقعا کشته نمی‌شدند، اما داخل دستگاهی فرستاده می‌شدند که به ظاهر با صدای بلندی آن ‌ها را تکه پاره می‌کرد.)

برای شناسایی سادیست‌های عادی،  Buckles  و تیمش از مقیاس کوتاه برانگیزش سادیستی ( SSIS)  استفاده کردند که توسط  Aisling O’Meara  و تیمش در دانشگاه College Cork (در سال ۲۰۱۱) توسعه یافته است. آن‌ها همچنین از پرسشنامه سه جنبه تاریک شخصیت استفاده کردند تا بتوانند میان نقش سادیسم از آن سه جنبه دیگر را مجزا کنند.

شرکت‌کننده‌هایی که امتیاز اختلال سادیسم (سادیسم روزمره) بالایی داشتند با داشتن چندین انتخاب، با احتمال بیش‌تری عمل کشتن حشرات را انتخاب کردند
شرکت‌کننده‌هایی که امتیاز اختلال سادیسم (سادیسم روزمره) بالایی داشتند با داشتن چندین انتخاب، با احتمال بیش‌تری عمل کشتن حشرات را انتخاب کردند

همچنان که انتظار می‌رفت، . بعد از انجام این عمل، آن‌ها بیش‌ترین لذت را گزارش کردند، و اگر کار دیگری را انتخاب کرده بودند، به نظر می‌رسید از این که از اول، کشتن حشرات را انتخاب نکرده‌اند احساس پشیمانی می‌کنند.

در دومین کار آزمایشگاهی، افرادی که سطح سادیسم بالایی داشتند با همتایان کم‌تر خشن خود وارد رقابت فشار دادن دکمه شدند و با هم مقایسه شدند؛ این افراد باور داشتند که رقبایشان به آن‌ها حمله نخواهند کرد. طی آزمایش، شرکت‌کننده‌ها این فرصت را داشتند که به ازای هر بار بُرد، در هدفون‌های رقبایشان نویز سفید بفرستند. البته، این یک موقعیت ساختگی بود، یعنی هیچ حریف واقعی وجود نداشت. با این حال، شرکت‌کننده‌ها این طور متقاعد شده بودند که رقبایشان بعد از دریافت آن نویزهای گوشخراش، به آن‌ها حمله نمی‌کنند.

سوال این بود که آیا افرادی با سطح سادیسم بالا به ارائه‌ی محرک‌های آزارنده به رقیب منفعلشان ادامه می‌دهند یا نه. همچنان که مشخص شد، سادیست‌های روزمره نه تنها در آسیب رساندن به رقیبشان سریع‌تر بودند، بلکه سخت‌تر تلاش می‌کردند تا فرصتی به دست بیاورند و نویز بفرستند. در این‌جا هم، مانند آزمایش کشتن حشرات، سه جنبه‌ی تاریک شخصیت نتیجه‌ی تمایل به ارسال نویز را پیش‌بینی نکرد، اما سطح سادیسم بیش‌بین این جریان بود.

ما شواهد بسیار خوبی در این زمینه داریم که افرادی که نمره‌ی بالایی در پرسشنامه‌ی سنجش سادیسم دارند، ممکن است به طور روزمره هم رفتارهایی نشان دهند که شبیه به این کارهای آزمایشی باشد. پس به نظر می‌رسد این پرسشنامه ابزاری معتبر برای پیش‌بینی این موضوع باشد که چه کسی شیفته‌ی کشتن است (البته کشتن حشرات، نه انسان) و چه کسی می‌تواند به حریف بی‌آزارش صدمه بزند.

آیا شما هم به اختلال سادیسم روزمره دچار هستید؟

حالا که می‌دانید پرسشنامه  SSIS  رفتار آزمایشگاهی افراد را پیش‌بینی کرده است، می‌توانید خودتان پرسشنامه را پر کنید یا از دیدگاه شخصی که می‌خواهید به او امتیاز دهید، به هر پرسش نگاه کنید.سایر پژوهش‌ها در زمینه شخصیت نشان می‌دهد در برخی موارد، امتیازهایی که به دیگران می‌دهیم از امتیازهایی که به خودمان می‌دهیم، دقیق‌تر هستند.به این دلیل که نمی توانیم وجود ویژگی های منفی در شخصیت خودمان را به سادگی قبول کنیم.

اکنون با این پیش‌زمینه ۱۰ پرسش  SSIS  را مطرح می‌کنیم. پاسخ هر کدام از این پرسش‌ها به سادگی با «درست» یا «نادرست»، است:

  • از تماشای آسیب دیدن افراد لذت می‌برم.
  • از وارد کردن آسیب جسمی، جنسی یا عاطفی به دیگران لذت می‌برم.
  • آسیب زدن به افراد هیجان‌انگیز است.
  • پیش آمده که برای لذت بردن به افراد آسیب رسانده‌ باشم.
  • اگر کسی آسیب رساندن به دیگران را امتحان کند، از آن لذت خواهد برد.
  • فانتزی‌هایی دارم که شامل آسیب رساندن به دیگران می‌شود.
  • به افراد آسیب رسانده‌ام چون می‌توانستم.
  • از عمد به کسی آسیب نمی‌رسانم.
  • برای کنترل کردن افراد، آن‌ها را تحقیر کرده‌ام.
  • برخی اوقات آن چنان خشمگین می‌شوم که می‌خواهم به دیگران آسیب برسانم.

حال برای هر پاسخ بله یک امتیاز بدهید و امتیازهای خود را با امتیازهای شرکت‌کننده‌های آزمایش مقایسه کنید. محدوده سنی شرکت‌کننده‌ها بین ۱۸ تا ۶۵ سال قرار بود اما اغلب دانشجوی دوره کارشناسی بودند. اگرچه امتیاز شرکت‌کننده‌ها بین ۱ تا ۱۰ بود، که یعنی برخی از شرکت‌کننده‌ها به همه پرسش‌ها جواب مثبت دادند، اما ۹۶ درصد از آن ها امتیاز ۴ یا کمتر گرفتند.در نتیجه:

اگر امتیازتان از 5 بیشتر است، شاید جز اقلیت کوچک جمعیتی باشید که می‌توان آن‌ها را سادیست روزمره در نظر گرفت. فول‌فکر با مشاوران برجسته امکان مشاوره آنلاین برای همه سنین و در همه زمینه‌ها  از جمله درمان بیماری ها و اختلالات روانی در محیطی امن و خصوصی را فراهم کرده است.

(هرچه افراد بیشتر مبتلا به سادیسم باشند، احتمال آنکه به پرسش‌های مربوط به فانتزی و ارضاء SSIS  پاسخ مثبت دهند، بیشتر است.)

O’Meara و تیمش رابطه‌ی بین SSIS و دیگر ابزارهای مرتبط را بررسی کردند تا دریابند که آیا سادیسم و همدلی با هم ارتباطی دارند یا نه. الگوی یافته‌ها آن‌ها را به این نتیجه رساند که هر سادیست روزمره‌ای از تأثیر اعمالش بر دیگران اگاه است اما اهمیتی به این موضوع نمی‌دهد که مردم چه احساسی دارند.

طبق مطالعه‌ی باکلز، این‌ها افرادی بودند که در مقیاس SSIS نمره‌ی نزدیک به 2 داشتند و گزینه‌ی کشتن حشرات را با بیش‌ترین احتمال انتخاب کردند. ظاهراً، این خیلی نمی‌تواند به طور قطع، شخصی را به عنوان سادیست روزمره تعیین کند. به نظر می‌رسد تطابق با دو آیتم می‌تواند فرد را در خطر قرار دهد؛ و تطابق با چهار آیتم یعنی فرد خیلی با افراد معمولی فرق دارد.

با محبوبیتی که فیلم 50 Shades و فیلم‌های مشابهش دارند، تمایل ما هم به بررسی سادیسم به عنوان بخشی از تجربه‌ی انسانی بیش‌تر می‌شود. اما خوشبختانه تعداد افرادی که واقعاً بخواهند تمایل آسیب‌رسانی که درونشان نهفته را بالفعل کنند و به عنوان یک رفتار روزمره از آن استفاده کنند (سادیسم روزمره)، خیلی کم است.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.