Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم

رزرو وقت مشاوره حضوری

بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم چیست؟ علائم و روش درمان آن

بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم نوعی بیماری روانی با علائم مشابه با اسکیزوفرنی می‌باشد اما تا کمتر از ۶ ماه طول می‌کشد. همچون اختلال اسکیزوفرنی، بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم نیز یک نوع بیماری روانی است که در آن فرد نمی‌تواند واقعیت را از خیال تشخیص دهد. علاوه بر این این بیماری بر نحوه‌ی تفکر و عملکرد فرد و ابراز احساسات و نحوه‌ی ارتباطاتش با دیگران اثر می‌گذارد.اگر این اختلال بیش از ۶ ماه به طول انجامد پزشکان آن را به عنوان یک بیماری اسکیزوفرنی در نظر می‌گیرند.

علائم بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم چیست؟

همچون اسکیزوفرنی، اسکیزوفرنی فرم نیز شامل علائم زیر می‌شود:

 • پندارهای بیهوده ( باورهای اشتباهی که پس از اثبات اشتباه بودن آن‌ها فرد همچنان بر آن‌ها پافشاری می‌کند.)
 • توهمات ( دیدن، شنیدن و حس کردن چیزهایی که واقعی نیستند. )
 • صحبت‌ها و حرف‌های ناهماهنگ ( همچون حرفهایی که معنای درستی ندارند، استفاده از کلمات بی‌معنی و پرش از یک مبحث به مبحثی دیگر.)
 • رفتارهای عجیب و غریب ( همچون قدم زدن و یا پیاده‌روی بر روی مسیر دایره‌ای شکل و یا مرتب نوشتن. )
 • خالی بودن از انرژی
 • عادات بهداشتی و تغذیه‌ای نامناسب
 • از دست دادن علاقه و لذت زندگی
 • کنار کشیدن از جمع خانواده، دوستان و فعالیت‌های اجتماعی

 

بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم
بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم علائمی مشابه با اختلال اسکیزوفرنی دارد.

دلایل ابتلا به بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم چیست؟

پزشکان معمولا دلیل اصلی ابتلا به این نوع اختلال را نمی‌دانند، معمولا در شکل گیری این اختلال عوامل مختلفی دست به دست هم می‌دهند. این عوامل شامل موارد زیر می‌تواند باشد:

 • عامل ژنتیکی: تمایل به توسعه‌ی اختلالات اسکیزوفرنی و اسکیزوفرنی فرم ممکن است از والدین به فرزندان به ارث برسد.
 • ساختار و عملکرد مغز: افراد مبتلا به بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم و یا اسکیزوفرنی در مدارهایی از مغز خود که مربوط به مدیریت تفکر و درک آن‌هاست، اختلالی داشته باشند.
 • عوامل محیطی: روابط عاطفی و اجتماعی ضعیف و قرار گرفتن در شرایط استرس زا از عواملی هستند که می‌توانند در بروز بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم تاثیر بگذارند. تاثیرات این بیماری بر روی افرادی که از نظر ژنتیکی تمایل به توسعه‌ی این بیماری را در خود دارند به مراتب بیشتر خواهد بود.

با مشاوره و درمان استرس و اضطراب می‌توانید تا حد چشمگیری در شرایط استرس‌زا آرامش خود را حفظ کنید و از روند پیشروی بسیاری از بیماری ها جلو گیری کنید.

بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم تا چه اندازه رواج دارد؟

معمولا حدود ۱ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شود. بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم به شکل مساوی در میان زنان و مردان رایج است. با این حال در بین مردان معمولا در سنین جوانی به آن مبتلا می‌شوند، بین سنین ۱۸ الی ۲۴ سالگی، اما خانوم‌ها معمولا در سنین ۲۴ تا ۳۵ سالگی ممکن است به این اختلال مبتلا شوند.

 

چگونه می‌توان اختلال اسکیزوفرنی فرم را تشخیص داد؟

اگر شخصی برخی از علائم این بیماری را در خود داشته باشد، پزشک معمولا تست‌های مختلفی رو شخص انجام می‌دهد تا از وجود این بیماری در شخص اطمینان حاصل کند، این تست‌ها ممکن است شامل تصویربرداری از مغز مانند اسکن MRI و یا آزمایش خون باشد. تا اگر فرد دچار مشکلات غیرروانپزشکی دیگری باشد آن را تشخیص دهد.

اگر پزشک علائم فیزیکی به خصوصی در فرد تشخیص ندهد ممکن است او را به نزد روانپزشک و یا روانشناس و یا متخصصان بهداشت روان (افرادی که برای تشخیص و درمان بیماری‌های روانی آموزش دیده‌اند) هدایت کند. این متخصصان از ابزارهای خاصی برای ارزیابی شخص استفاده می‌کنند تا ببینند که آیا شخص دچار اختلال روانی است یا خیر. برای تشخیص اختلال اسکیزوفرنی فرم علائم ممکن است فقط ۶ ماه طول بکشند.

با کمک مشاور ازدواج می‌توانید در خصوص زندگی با افراد دارای اختلالات در مهم‌ترین تصمیم زندگی خود نظر و راهنمایی یک متخصص را همیشه و هر زمان همراه خود داشته باشید

بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان این نوع بیماری معمولا از دارو و روان درمانی به موازات یکدیگر استفاده می‌شود. افرادی که علائم شدیدی از این بیماری را از خود بروز می‌دهند و در معرض صدمه زدن به خود و یا دیگران هستند ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشند تا همه ی شرایطشان تحت کنترل پزشک و روانشناس باشد و از هر نوع آسیب رسانی به خود و دیگران در امان باشند.

داروها: داروهای آنتی سایکوتیک اصلی‌ترین داروهایی هستند که پزشکان برای برطرف کردن علائم این اختلال همچون توهمات و یا تفکرات ناسازگار استفاده می‌کنند.

روان درمانی: در این نوع درمان هدف این است که فرد بیماری خود را به خوبی بشناسد و با نحوه‌ی درمان آن به خوبی آشنا شود و نسبت به شرایط خود برای خود هدف گذاری کرده و مشکلات روزانه‌ی خود را مدیریت کند. علاوه بر این این درمان به فرد کمک می‌کند تا احساسات پریشانی مرتبط با این بیماری را به خوبی کنترل کند. از طرفی خانواده درمانی می‌تواند به اعضای خانواده‌ی فرد مبتلا به بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم کمک کند تا به بهترین شکل ممکن با عضو خانواده‌ی خود برخورد کنند و در مسائل مختلف با او به مشکل برنخورند.

فول‌فکر با مشاوران برجسته امکان مشاوره آنلاین برای همه سنین و در همه زمینه‌ها  از جمله درمان بیماری ها و اختلالات روانی را در محیطی امن و خصوصی فراهم کرده است.

چه انتظاری می‌رود؟

افراد مبتلا به بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم در طی ۶ ماه بهبود می‌یابند. اگر علائم بعد از ۶ ماه از بین نرفتند فرد احتمالا به بیماری اختلال اسکیزوفرنی مبتلا است که معمولا یک بیماری طولانی مدت بوده و فرد تا آخر عمر ممکن است علائم را همراه خود داشته باشد. براساس گزارش انجمن روانپزشکی آمریکا، حدود دوسوم افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی فرم ممکن است به اسکیزوفرنی مبتلا باشند.

آیا می‌توان از ابتلا به اسکیزوفرنی فرم جلوگیری کرد؟

در واقع هیچ راهی برای جلوگیری از این اختلال وجود ندارد. اما تشخیص و درمان زودرس بسیار مهم است. چرا که می‌تواند از آسیب‌های وارد به زندگی فرد، خانواده و اطرافیانش بکاهد. اگر در طراف شما فردی دارای این اختلال است، می‌توانید از کمک مشاور خانواده جهت طرز صحیص برخورد با افراد مبتلا بهره‌مند شوید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 185
دوست نداشتم: 110
میانگین امتیازات: 1.68

5 دیدگاه در “بیماری اختلال اسکیزوفرنی فرم چیست؟ علائم و روش درمان آن

سلام خسته نباشید.باید خدمتتون عرض کنم من از جمله کسانی هستم که بیماری اسکیزوفرنی دارد ولی بدانید نه محبت مادرو پدر ونه کس دیگری نمی‌تواند این بیماری را درمان کند خدارو شاکرم که من فهمیدم باید هرانکس رو که این بیماری را دارد لذت زندگی رو بتونه بدست بیاره برای مثال(خواهش میکنم جدی بگیرید این بیماری خیلی می‌تونه خطرناک بشه احساسات رو فقط باید بتونید بهش برگردونید) اگر غذا میخورد فقط و فقط باید به طعم غذا فکر کندو…از این قبیل گریه و شادی فقط حس رو برگردونید تنها راه درمان از نظر یک کسی که این بیماری رو داره و اولیه همینه نه دوا ن دکتر هیچی من ۱۸ سالمه اینم بگم برای من خدا بزرگترین و بهترین ولی متاسفانه اینو بگم چون خودم تجریش رو دارم و میتونم از کجا شروع شده این اصل هم اگر کسی جلو بره و تو عمقش باشه و همه ی فکر و ذهنش این باشه( گفتم برای من فقط خدا)که ریزترین کارها عامل و مسببش به خاطر خداست وما هیچکاریه هیچگاه این به این بیماری دچار میشه فقط حس و لذت زندگی رو برگردونید تمام (تنها راه درمان)نشر بدید برای همه ممنون یا علی

سلام
میشه جوابی بدید؟
من هم یه حالت برون فکنی رو تجربه میکنم
هم گاهی شنیدن صداها
این راه رفتن مسیذ دایره ای شکل
تمرکز روکارام ندارم نمیتونم درسمم بخونم
خیلی شرایطم بهم ریختس.
میشه مطمئن بشم دارم یا نه که اقدام کنم به درمان؟

سلام
من برای یه کنفرانس کلاسی در مورد اسکیزوفرنی تحقیق می کنم.در مورد تشخیص پرسشنامه نیاز دارم اما خیلی سرچ کردم و پیدانکردم.ممکنه برام بفرستین.
با تشکر

سلام مطالب خیلی خوب وعالی بود.خواهرم بیماری اسکیزو فرنی داره، ارثی نبوده، لطفا بفرمائیدچگونه میتونم کمکش کنم سریع تر درمان بشه.باتشکر

من حدود هفده ساله این بیماری رو دارم تا حالا بهتر شدم .متا سفانه دیر تشخیص دادند.ولی بازهم صدا ناراحتم می کند .ایا ممکن است بعد از درمان بیماریم باز گردد.ممنون می شم توضیح بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.