Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی

رزرو وقت مشاوره حضوری

بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی توسط هوش مصنوعی : پیش به سوی آینده!

آیا تا به حال با فردی که دچار افسردگی است در ارتباط بوده‌اید؟ اگر جوابتان مثبت است، احتمالا می‌دانید که افسردگی قابل درمان است. اما آیا بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی کاملا امکان‌پذیر است؟

برخی روانشناسان معتقدند که بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی امری امکان‌پذیر است و برخی نیز در اینباره چندان مطمئن نیستند.

اکثر چیزهایی که ممکن است موجب افسردگی شما شوند، معمولا چیزهایی هستند که نمی‌توانید کنترلشان کنید، از جمله ژن، مواد شیمیایی مغز و محیط اطرافتان. برای بیشتر افراد افسردگی از یک تغییر مهم و یا یک اتفاق ناگوار در زندگی‌شان شروع می‌افتد. همچنین گاهی ممکن است همراه با دیگر مشکلات جسمی‌تان همچون سرطان، دیابت و یا پارکینسون به وجود آید.

شما ممکن است در چنین شرایطی نتوانید خود را کاملا از چنین چیزهایی در امان دارید. اما قادر هستید در نحوه‌ی برخورد با استرستان تغییر ایجاد کنید. اگر در حال حاضر افسردگی دارید می‌توانید از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

روانشناسان اغلب با رویکردهای مختلفی سعی می‌کنند به بیماران خود مهارت‌های مختلف را در راستای بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی و درمان افسردگی بدهند. امروزه علاوه بر روانشناسان هوش مصنوعی نیز سعی دارد به کمک بشر شتافته و مشکلات روانی او را حل کند. اما چگونه این کار امکانپذیر است؟ در این مقاله به چگونگی این درمان خواهیم پرداخت:

افسردگی یک اختلال به نظر ساده با ریشه‌هایی پیچیده است که کاملا قابل درک نیست!

اینجاست که یادگیری ماشین به کمک روانشناسان می‌شتابد و به آن‌ها کمک می‌کند که برای درمان بهترشان از برخی رازهای ناشناخته پرده بردارند.

برای بیمارانی که دارای اختلال افسردگی اساسی هستند، که این بیماری به نظر می‌رسد نتیجه‌ی ترکیب عوامل ژنتیکی، محیطی و روانشناختی است، می‌بایست لیست طولانی‌ای از علائمی چون خستگی، عدم تمرکز و… نمایش دهند. پس از تشخیص آن‌ها ممکن است با مصرف دارو و یا درمان رفتاری شناختی تحت درمان قرار گیرند. اما هر درمانی برای هر بیماری، به دلیل گسترده بودن علائمشان، ممکن است اثربخش نباشد.

به تازگی، بسیاری از محققان هوش مصنوعی شروع به استفاده از راه‌هایی برای اعمال یادگیری ماشین به روان درمانی کرده‌اند. چنین دستاوردهایی قادر خواهند بود که تمامی جزئیات مربوط به مشکل بیمار را در میان خیل عظیمی از داده‌ها ضبط کرده و به کار گیرند، کاری که انسان هرگز با این دقت قادر به انجام آن نخواهد بود. نتایج بدست آمده را نیز می‌توان برای تشخیص سایر بیماران نیز استفاده کرد. در نتیجه این روش‌ها به ما در بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی کمک بزرگی خواهد کرد.

بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی
بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی توسط هوش مصنوعی

روش‌های مشابهی برای رفع افسردگی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مطالعه‌ی منتشر شده در تحقیقات روانپزشکی در سال‌های اخیر نشان داد که اسکن MRI را می‌توان با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای تعیین احتمال رنج شخصی از شرایط موجود فرد به کار برد. با شناسایی تفاوت‌های ظریف در اسکن افرادی که در حال رنج بردن بودند و آن‌هایی که رنج نمی‌کشیدند، این تیم دریافت که آن‌ها قادر به تشخیص بیماران نادیده‌ای هستند که از اختلال افسردگی اساسی رنج می‌برند و این از طریق اسکن‌های MRI ای که با دقتی تقریبا برابر با 75% بودند، انجام گرفت.

شاید جالب‌تر از این، گزارشات ووکس باشد که محققان کالج پزشکی Weill Cornell در پی یافتن راه حل مشابه برای شناسایی انواع مختلف افسردگی هستند. دانشمندان با داشتن الگوریتم‌های یادگیری ماشین، تحقیقاتی را بر روی ذهن در حال استراحت انجام داده‌اند، آن‌ها توانسته‌اند چهار زیرمجموعه از شرایطی را که اشاره به بخش‌های مختلف اضطراب و عدم لذت در فرد دارد را طبقه بندی کند.

البته که تمامی تلاش‌ها برای رسیدن به تشخیص‌های دقیق از طریق اسکن MRI در گذشته موفقیت‌آمیز نبوده است. اما استفاده از هوش مصنوعی فرصت ردیابی سیگنال را بهتر از زمانی فراهم می‌کند که دکترها مجبور به بررسی با جزئیات تک تک اسکن‌ها  بودند. و آزمایشات به این سمت که انواع مختلفی افسردگی وجود دارد سوق داده می‌شوند، تا نسبت به هر نوع افسردگی درمان‌های مربوط به آن پیشنهاد شود.

این روش تنها بخشی از تلاش‌های گسترده‌ در راستای استفاده از یادگیری ماشین برای بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی بود. در واقع یادگیری ماشین کمک خواهد کرد تا سرنخ‌های ظریف و مهم هر شرایطی را ردیابی کنیم. به عنوان مثال، محققان مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک از تکنیک‌های یادگیری ماشین برای برداشتن الگوهای صوتی‌ای که مختص افراد افسرده و همچنین افراد دچار اختلال پس از ضربه هستند، استفاده می‌کنند.

تحقیقات دیگری در دانشگاه اموری نشان داده است که یادگیری ماشین توانایی شناسایی الگوهای مختلف فعالیت مغز توسط اسکن‌های fMRI را دارد. بنابراین قادر خواهد بود بسته به نوع افسردگی اثربخشی‌های درمان را بسنجد.

به عبارت دیگر در آینده‌ی نزدیک پزشکان نه تنها با استفاده از هوش مصنوعی قادر به تشخیص نوع افسردگی فرد خواهند بود بلکه می‌‌توانند از آن برای انتخاب بهترین درمان ممکن استفاده کنند. مهم‌تر از همه رسیدن به ایده‌آل‌ترین وضعیت ممکن یعنی بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی قبل از ابتلا به آن و یا شدت یافتن است که هوش مصنوعی به خوبی در این زمینه نیز ما را یاری خواهد کرد. در واقع چنین رویکردهایی به ما نشان می‌دهد که برای بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی راه‌های ساده‌تر و بهتری نیز در آینده‌ی نه چندان دور وجود خواهد داشت.

امروزه برخی محققان سعی دارند تا با توسعه‌ی هوش مصنوعی بتوانند از این امر اطمینان حاصل کنند که افسردگی منجر به نتایج تراژیک مانند آسیب به خود و خودکشی نخواهد شد. دانشمندان در دانشگاه ایالتی فلوریدا نرم‌افزار یادگیری ماشین طراحی کرده‌اند که می‌تواند الگوهای موجود در پرونده‌های سلامتی افراد را بررسی کند تا افرادی را که ممکن است در خطر افکار خودکشی قرار گیرند را شناسایی کند. علاوه بر این فیس‌بوک ادعا می‌کند که قادر است با تجزیه و تحلیل محتوایی که کاربران خود منتشر می‌کنند، کارهای مشابهی انجام دهد.

اما باید دید که این تحقیقات چگونه به نتیجه خواهد رسید. با رسیدن به چنین دستاوردهایی مطمئنا حوزه‌ی بهداشت روان و پیشگیری از افسردگی دچار تحولات بسیاری خواهد شد.

 

 

برای تشخیص افسردگی می توانید از آزمون نشانه های افسردگی استفاده نمایید:

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.