Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
بهداشت روان در محیط کار

رزرو وقت مشاوره حضوری

بهداشت روان در محیط کار

بهداشت روان در محیط کار

امروزه با گسترش و صنعتی شدن جوامع و بیشتر شدن ساعتهای کاری استرس های شغلی افزایش پیدا کرده است و ارگانها و سازمانها نیاز به برنامه هایی جهت کاهش استرس های محیطی دارند. جنبه های مختلفی باعث ایجاد این استرس ها می شود. از جمله:

 فضای نامناسب و غیر صمیمی در محیط کار
 زور گفتن مدیر و بالادست
 اجازه ندادن به پرسنل برای آزادی عمل در تغییر بعضی موارد
 گروه شدن پرسنل علیه فردی دیگر
 ساعات کاری غیر معقول همراه حجم بالای کاری
 عوامل محیطی شامل صدا, نور, و تهویه نامناسب(سردی یا گرمی هوای داخل اطاق ها)
 بی نظمی کارکنان و نداشتن هدف مشخص برای بهبود اوضاع سازمان
 نگرانی درباره پرداخت حقوق ماهیانه
 استرس داشتن مدیر و انتقال آن به پرسنل
 فضای خشک و انعطاف ناپذیر
 نبود ابزار مورد نیاز و اصولی برای پرسنل و …

حل این مشکلات برای سازمانها از این رو بسیار با اهمیت است, چون باعث بهداشت و سلامت روان پرسنل می شود و این امر باعث بالا رفتن بهروری سازمانها می شود. هرچه افراد مشغول در سازمانها خسته و بی انگیزه باشند بهداشت روان به خطر می افتد.
حال برای آشنایی بیشتر با مفهوم بهداشت روان به تعریفی که سازمان جهانی بهداشت ارائه داده است می پردازیم:
بهداشت روان عبارتست از:

«توانایی کامل برای ایفای نقش های اجتماعی،روانی و جسمی».

و جای دیگر تعریفی دیگر برایبهداشت روان آمده است:

بهداشت روان به معنای آن است که افراد حس خوشایندی نسبت به خود داشته باشند، مهارت های لازم برای برقراری ارتباط موثر را کسب کرده باشند، احساسات شان را مدیریت کنند و بتوانند مشکلات را از میان بردارند. سلامت روان به معنای از میان رفتن و ناپدید شدن مشکلات و اختلالات روحی روانی نیست.

شخصی که بهداشت و سلامت روان دارد بدان معنی نیست که هیچ گونه مشکلی ندارد فقط شخص یاد گرفته است که چگونه می تواند از پس این مشکلات بر آید. در نتیجه یکی از کارهایی که سازمانها برای بالا رفتن بهداشت روان پرسنل باید انجام دهند ایجاد کارگاه های آموزشی مانند: کنترل خشم,غلبه بر استرس,جرات آموزی و…

یکی از روشهایی که مدیران میتوانند انجام دهند استخدام روانشناس صتعتی و سازمانی است. این امر باعث می شود که در پرسنل انگیزه ایجاد شود و نگرانی استرس های شغلی نباشند. وجود استرس مستقیما با کاهش بهداشت روان فرد در ارتباط است زیرا زمانی که فرد استرس دارد آن را به خانه انتقال می دهد و نگرانیهایش را در شکل پرخاشگری و بی حوصلگی نشان میدهد.
یکی دیگر از کارهای مهم فراهم کردن صندلی ومیزهای مخصوص برای جلوگیری از بروز اختلالات اسکلتی عضلانی است چون درد ناشی از این اختلالات در دراز مدت باعث کاهش بهداشت رواندر محیط کار می شود.همچنین وجود رنگ های مناسب محیط کار تاثیر زیادی در روحیه پرسنل دارد.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.