Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
بهترین زمان برای ازدواج

رزرو وقت مشاوره حضوری

بهترین سن برای ازدواج موفق چه موقع است؟

امروزه ازدواج از دغدغه‌های فردی حجم بزرگی از اجتماع اطراف ماست و یا حتی شمایی که در حال حاضر در حال خواندن این متن با عنوان “بهترین زمان برای ازدواج” هستید، احتمال دارد، یکی از همین افراد باشید. محققان و جامعه شناسان زیادی در مورد مساله ازدواج و این‌که زمان مناسب آن حدودا چه موقع است، تحقیقات انجام داده‌اند و اطلاعات زیادی را از تجزیه و تحلیل پاسخ پرسشنامه‌های توزیع شده در میان افراد بدست آورده‌اند. اما این آمارها لزوما در همه موارد صدق نمی‌کنند. موضوع ازدواج مثل خیلی از مسائل دیگر داری استثنائات بسیاری است و نمی‌توان به یک پاسخ قطعی در مورد بهترین زمان ازدواج رسید. خیلی‌ها معتقد هستند مسئله ازدواج مانند یک هندوانه در بسته است و در این راه شانس هم باید داشته باشید.

طبق یک گفته‌ی قدیمی بهترین زمان برای ازدواج این است که شما خیلی سن‌تان پایین و یا خیلی سن‌تان بالا نباشد!

بهترین زمان برای ازدواج

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افراد باید در بازه‌ی سنی 28 تا 32 سالگی ازدواج کنند. قبل از این‌که شروع به توضیح این مطالعه کنیم، اگر سن شما از 32 سال بیشتر است و هنوز ازدواج نکرده‌اید به ما خورده نگیرید. این‌ها فقط آمار است و در مورد موقعیت شخصی شما و اینکه شما چند ماه گذشته‌ی خود را برای یک فرد دیوانه / خودخواه و خیانتکار تلف کرده‌اید به حساب نیامده و کسی شما را بابت این موضوع شماتت نمی‌کند. در هر صورت شما فوق العاده و بسیار دوست داشتنی هستید.

این مطالعه توسط نیک ولفینگر، جامعه شناس دانشگاه یوتا امریکا، انجام پذیرفته و توسط موسسه مطالعات خانواده منتشر شده است. این جامعه شناس معتقد است افرادی که بین سنین 28 سالگی تا 32 سالگی ازدواج می‌کنند، احتمال جدا شدن آن‌ها در سال‌های بعدی بسیار پایین‌تر است.

در صورتی که جامعه شناسان پیش‌تر معتقد بوده‌اند که هر چه سن بالاتر برود و مدت زمان بیشتری صرف پیدا کردن فرد مناسب شود، احتمالا منجر به انتخابی پایدارتر خواهد شد و در نتیجه زوج‌ها کمتر به مشکلات بر خواهند خورد، داده‌های جمع آوری شده توسط این جامعه شناس و تجزیه و تحلیل آن‌ها نشان داده است که هرچه سن ازدواج از نوجوانی و اواخر بیست سالگی تا اوایل سی سالگی پیش برود میزان احتمال طلاق پایین‌تر است و همچنین هرچه به سمت اواخر سی سالگی و اوایل چهل سالگی می رسیم درصد طلاق دوبار بالا می‌رود.

در حقیقت نتایج نشان داده است که به ازای هر سال بعد از 32 سالگی ، احتمال طلاق 5 درصد افزایش می یابد و اگر این نتایج را در نمودار ترسیم کنیم، تصویر زنگوله ای را خواهیم داشت.

بهترین زمان ازدواج

بهترین زمان برای ازدواج

 

طبق یک گفته  قدیمی در مورد بهترین زمان برای ازدواج، شما نباید خیلی جوان و یا خیلی پیر باشید. دلایل منطقی زیادی وجود دارد که سال‌های اواخر بیست سالگی و اوایل سی سالگی زمان مناسبی برای شروع زندگی مشترک بنظر می‌رسد که از جمله‌ی آن‌ها می توان به مواردی که در ادامه گفته خواهد شد ، اشاره کرد.

اولین مورد این است که انسان‌ها در این سنین کاملا متوجه این موضوع شده‌اند که فرد مقابل را واقعا برای یک زندگی مشترک با تداوم می‌خواهند و مورد بعدی این که افراد تا این سن تصمیم های مهمی در زندگی فردی خود گرفته‌اند و تا حدودی مسئولیت‌هایی را پذیرفته‌اند و همچنین از نظر مالی در جایگاهی هستند که توانایی این را داشته باشند که فرد دیگر را در صورت لزوم حمایت کنند.

از طرفی دیگر افراد در این بازه‌ی سنی آنقدر پیر نیستند که نتوانند کمی خود را برای شریک زندگی خود تغییر دهند و یا اهدافی همسو و هم راستا با اهداف همسر خود پایه ریزی کنند. تغییراتی در سبک زندگی که هر ازدواج و رابطه‌ای برای دوام نیازمند آن است. افراد این بازه معمولا درگیر همسر قبلی و یا بچه‌ها از ازدواج قبلی خود، برای اینکه زمان و یا داشته های خودشان را با آن‌ها تقسیم کنند، نیستند.

جامعه شناس دیگری که در این زمینه تحقیقات انجام داده ، فیلیپ کوهن از دانشگاه مریلند است. که نتایج تحقیقات او به شک و شبهه‌ها دامن زده و نتیجه‌ای دیگر از تجزیه و تحلیل داده‌ها بدست آورد ، او معتقد است که با بالاتر رفتن سن احتمال تداوم ازدواج شما پایین نمی آید. جالب است بدانید طبق نتایج او بهترین زمان برای ازدواج و دور بودن آن از طلاق بازه‌ی سنی 42 تا 49 سال است .

کوهن معتقد است افراد برای تصمیمات زندگی خود نیازی به آمارها و نتایج آن در اینترنت ندارند و لازم نیست تصمیمات خود را بر این مورد پایه ریزی کنند.

بهترین زمان ازدواج

بهترین زمان برای ازدواج

اما در نهایت حقیقت این است که اندازه گرفتن الگوی طلاق کار بسیار دشواری است. خیلی از افراد از پاسخ به سوالات پرسشنامه دوری می‌کنند و یا حتی بسیاری از دولت‌ها در جمع آوری این داده‌ها سهل انگاری و کم کاری می‌کنند بررسی میزان جدایی‌ها بسیار سخت تر از گذشته شده است و دیگر نمی‌توان از درصد میزان طلاق متوجه میزان ناموفق بودن زندگی افراد شد.

در نظر گرفتن تمام متغیرها در تحقیقات امکان‌پذیر نیست، بسیاری از افراد شکست در ازدواج را با مفهوم طلاق یکسان می‌دانند، اما برای موفقیت در ازدواج می‌توان متغیرهای مختلفی هم چون میزان شادی، خوشبختی، رضایت از زندگی، نحوه انتخاب همسر و … را نیز دخیل دانست.

اما به صورت خلاصه می‌توان گفت سن فقط یکی از عوامل تاثیرگذار در ازدواج‌ موفق است. بهترین زمان برای ازدواج زمانی است که طرفین به بلوغ فکری رسیده باشند، مسئولیت‌پذیر باشند و بتوانند عقل و احساس خود را به صورت همزمان به کار گیرند. در انتخاب خود به اندازه‌ی کافی دقت کنند، به اختلافات فرهنگی میان خانواده‌های خود توجه کنند و زمان بسیاری را برای شناخت هم صرف کنند.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 80
دوست نداشتم: 91
میانگین امتیازات: 0.88

12 دیدگاه در “بهترین سن برای ازدواج موفق چه موقع است؟

خیلی جالب بود ممنون از متنتون .من یه دختر 27ساله .آیا برای من که تا الان خاستگار هم شان خودم نیامده .بعد از این خاهد آمد؟

عشق باید اتفاق بیفته تا تو مسیر بیفتین حالا برای یه عده 20سالگی یه عده25یه عده30سالگی رخ میده

من خیلی با این نظریه ها موافقم البته با نظریه نیک ولفینگر بیشتر موافقم و به نظر منم بهترین زمان برای ازدواج موفق 28 تا 32 سالگی
چون به نظرم تو این سن ادم به بلوغ فکری میرسه و واقعا ازدواج رو درک میکنه
من خیلی با ازدواج منطقی موافقم تا ازدواج احساسی و به نظرم تو این سن انسان ها منطقیتر میشن

منم همینطور ،با28سال سن آیا بعدا خواهد آمد

دراین شرایط بد اقتصادی بهتر است مجرد ماند چون خرج بالا ودرامدها پایین دختر بایک ارزو به خانه مرد میاد نتوانی مخارج تامین کنید به مشکل وسر افکنده خواهی شداز نظر اینجاب میباشد نظر دیگر شاید چیزه دیگر باشد

از نظر من تحقیق نشانگر این مطلب هست که در این سن انسانها به بلوغ فکری بیشتری رسیده اند و تصمیم عاقلانه تری میگیرند طالبان من خودم در سن ۲۳ سالگی ازدواج کردن و خیلی هم عجله داشتم ولی فکر میکنم بهتر است کمی جوان ها بیشتر تامل کنند در امر ازدواج

28 تا 32 سال!؟
این توصه میتونه زندگی خیلی از پسرها را خراب کنه و بعدها باعث پشیمانی بشه. همین الان جایی دیگه خوندم سن مناسب ازدواج برای پسرها 24 تا 28 سال است. و به نظرم همین درسته. چرا؟ من خودم تقریبآ 32 سال سن دارم و تا حالا ازدواج نکردم. خوب یادمه از سن 29 سال و چند ماه ناگهان متوجه شدم که دیگه چندان احساس عشق به جنس مخالف ندارم. طوریکه دیگه گوش دادن به ترانه هم چندان حس عاشقی و رویاپردازی برای یک زندگی مشترک رو در من زنده نمیکنه. الان بیشتر در مورد حقوق جنسیتم فکر میکنم تا عشق! و اگه به ازدواج فکر کنم بیشتر به خاطر آینده ی اجتماعی و خورد و خوراک و دوران پیری است.

پسری که تا سن 30 سالگی ازدواج نکرد، احتمال مجرد موندن و ازدواج نکردنش چند برابر میشه. و تو این زمونه که خیلی جنگ بر سر حقوق و ظلم بین دو جنس است پسر میشه مثل من که با خانمها سر جنگ دارم. چون خیلی نابرابری و عدم تعادل و ظلم در حق آقایون وجود داره.

درود به همه.
به نظرمن سن ازدواج مهمه ولی از اون مهم تر کار داشتن.خونه داشتن.یک درآمد ثابت حتی متوسط .اگه اینارو داشته باشن 20سالتم باشه میشه راحت و بدون هیچ دردسری ازدواج کرد
وباز من میگم اگه آدم عاشق باشه واقعا هیچ وقت طلاقی در کارنیست متاسفانه بعضی ها انگار میرن لباس بخرن وقتی که میخوان ازدواج کنن

مطمئن هستین ک ظلم در برابر اقایون هست
عجبیبه!!!

بله برای پسری که از ۱۸ سالگی بی بند و بار و بین دخترا سپری میکنه ۲۸ سالگی خیلی خوبه.
غرب زده نباشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.