Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
بهبود روابط عاطفی

رزرو وقت مشاوره حضوری

با این راهکارها به بهبود روابط عاطفی بین خود و همسرتان کمک کنید

داشتن صمیمیت و بهبود روابط عاطفی برای زوج‌ها مسئله مهمی است. زمانی که شما شخصی را پیدا می‌کنید که به تمام معنا عاشق او هستید و به قولی نیمه‌ی گمشده خود را پیدا کرده‌اید، در واقع می‌خواهید همه چیز در رابطه‌ی شما کامل و بدون نقص باشد. زندگی مشترک یعنی شما هر لحظه شناخت بیشتری نسبت به همسر خود پیدا می‌کنید و با بعدهای پنهان بیشتری آشنا می‌شوید.

همه‌ی ما می‌دانیم که زندگی بدون فراز و نشیب بی معنی است و به قولی این مشکلات هستند که نمک زندگی شما می‌شوند. اما از یک جایی به بعد ممکن است این مشکلات، شما و همسرتان را از هم دور کند و فاصله‌ای بین شما ایجاد شود. فکر می‌کنید چطور می‌توانید به بهبود روابط عاطفی‌تان کمک کنید؟ چطور می‌توانید همانند روزهای اول به هم عشق بورزید و یکدیگر را دوست داشته باشید؟

 راه حل‌های برای بهبود روابط عاطفی و افزایش صمیمیت در زندگی مشترک

تحقیقات ثابت کرده است که تقویت مهارت‌های ارتباطی و همچنین شناخت و بهبود روابط احساسی نقش مهمی را در زندگی زوجین بازی می‌کنند. در واقع برای اینکه با همسر خود صمیمیت بیشتری داشته باشید باید با احساسات یکدیگر به اندازه کافی آشنا باشید و در مورد این احساسات با هم صحبت کنید و از انجام این کار غافل نشوید. زیرا اهمیت دادن به این موارد باعث تداوم هرچه بیشتر پیوند بین زوج‌ها می‌شود. ممکن است تا به حال بارها شنیده باشید که زنان در بیان احساسات خود کلیشه‌ای هستند و مردها کمتر به بیان احساسات خود اهمیت می‌دهند. اما در مورد مردها همیشه اینطور نیست، آقایان همیشه به سادگی و به طوری که یاد گرفته‌اند احساسات خود را بروز می‌دهند که ممکن است راه‌های متفاوتی را هم برای بیان احساسات خود امتحان کنند. برطرف‌ کردن نیازهای احساسی شریک زندگیتان از وظایف شماست و نقش ما در از بین بردن این نیازها باعث بهبود روابط عاطفی بین شما خواهد شد. در ادامه راه حل‌های را معرفی می‌کنیم که به بهبود روابط عاطفی شما کمک می‌کنند.

قبل از ازدواج حتما به یک مشاور خوب مراجعه کنید

مشاوره ازدواج که به اصطلاح به آن زوجین درمانی هم گفته می‌شود، به زوج‌ها کمک می کند تا تعارضات را شناخته و آن‌ها را حل و فصل کنند و روابط خود را بهبود ببخشند ازدواجی موفق داشته باشند. در مسیر این جلسات مشاوره ازدواج یا شما تصمیمات اساسی و سازنده برای تقویت رابطه خودتان خواهید گرفت و یا راهی جداگانه از هم راه انتخاب خواهید کرد.

به یکدیگر اعتماد داشته باشید

لازمه عشق عمیق، اعتماد است! به شریک زندگی خود اعتماد داشته باشید که به احساسات شما احترام می‌گذارد و مطمئن باشید که عشق شما برای او با ارزش است. اعتماد به شریک زندگی باعث ایجاد صمیمیت بیشتر در روابط عاطفی می‌شود. بی اعتمادی یک بلای خانمان سوز است که پایه و اساس روابط را ویران می‌کند. بی اعتمادی در روابط مانند ترس است. به خیانت و یا شکست در رابطه‌ی خود فکر نکنید و ذهن خود را از این ترس خالی کنید و قلبا به شریک زندگی خود اعتماد کنید. این اعتماد باعث می‌شود هر دوی شما زندگی لذت بخش‌تری را تجربه کنید.

اهداف و آرزوهای خود را به اشتراک بگذارید

هر یک از شما به عنوان یک فرد مستقل در زندگی اهداف و آرزوهایی دارد که دستیابی به آن‌ها برای شما اهمیت بسیاری دارد. اما زمانی که وارد یک زندگی مشترک می‌شوید بهتر است که اهداف و آرزوهای خود را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید و آن‌ها را با هم ترکیب کنید و برای رسیدن به آن‌ها با هم تلاش کنید. این کار باعث بیشتر شدن انگیزه شما در رسیدن به آرزوهایتان می‌شود و همچنین این همکاری صمیمیت شما را بیشتر خواهد کرد و به بهبود روابط عاطفی بین شما منجر خواهد شد.

برای بهبود روابط عاطفی خود افکار منفی را رها کنید

افکار منفی را رها کنید و اجازه ندهید در ذهن شما منتشر شوند. اینکه شما موظف هستید همسر خود را کنترل کنید را فراموش کنید، شما نباید با او مبارزه کنید بلکه باید در کنار هم و شانه به شانه هم موانع را از سر راه خود بردارید. اشتباهات یکدیگر را تبدیل به نقاط ضعف نکنید و برای جبران اشتباهات به یکدیگر کمک کنید. زمانی که شما افکار منفی را از ذهن خود خارج می‌کنید دید بهتری به زندگی مشترکتان خواهید داشت و کمتر دچار سوءتفاهم خواهید شد. به جای این افکار، از یکدیگر حمایت کنید که این کار موجب ایجاد احساس صمیمیت بیشتری در رابطه‌ی شما خواهد شد.

همیشه داوطلب و حاضر باشید

مهمترین چیزی که به بهبود روابط عاطفی بین زوج‌ها کمک می‌کند حضور داشتن در شرایط مختلف است. این حضور احساسی و فیزیکی شما نشان می‌دهد که شریک زندگیتان برای شما اهمیت دارد و شما در هر شرایطی می‌توانید برای آن‌ها وقت بگذارید. برای مثال زمانی که همسر شما می‌خواهد صحبت کند تمام توجه خود را بر روی صحبت‌های او بگذارید و ارتباط چشمی خود را با او حفظ کنید. این توجه شما باعث می‌شود آن‌ها احساس بهتری به خودشان و همچنین شما داشته باشند. اگر قصد دارید که رابطه‌ی شما کیفیت بهتری داشته باشد باید هر دوی شما در این راه به نوبه‌ی خودتان تلاش کنید. اگر فکر می‌کنید مهارت‌های شنیداری شما دچار ضعف است شاید بهتر باشد در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید و این مهارت خود را تقویت کنید. همچنین ممکن است مکالمه‌ها همیشه زبانی نباشند و اینجاست زبان بدن وارد میدان می‌شود. همسر شما ممکن است با زبان بدن خود صحبت کند و احساسات و نیازهای خود را از طریق حرکات خود به شما بیان کند. نسبت به این علائم آگاه باشید.

بهترین نسخه از خودتان باشید

در قبال احساسات و نیازهای خود مسئول باشید. شما نمی‌توانید نیازهای دیگران به ویژه همسر خود را بر طرف کنید در صورتی که به نیازهای عاطفی خودتان اهمیتی نمی‌دهید. انرژی خود را بر این بگذارید که خودتان را کامل کنید و این کمال در شما به صمیمیت بیشتر در روابطتان کمک می‌کند. مهارت‌های خود را تقویت کنید و به نیازهای درونی خود اهمیت دهید. به سلامت جسمی و معنوی خود اهمیت دهید زیرا در این صورت شما قادر هستید از همسرتان حمایت کنید. سلامت ذهنی شما در گرو سلامت جسمی شماست. رشد و بهبود سلامتی ذهنی و فیزیکی شما در واقع باعث بهبود روابط عاطفی شما می‌شود.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.