Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
بخشیدن

رزرو وقت مشاوره حضوری

بخشیدن آموختنی است! چگونه دیگران را به آسانی ببخشیم؟ | فول فکر

در واقع بسیاری از افرادی که دوست دارند ببخشند و خشم خود را رها کنند، با این سؤال اساسی روبرو می شوند که: چگونه ببخشم؟

در حالی که هر فردی ممکن است روش های خاص خود را برای بخشیدن به کار گیرد، اما راه کارهایی که در ادامه می خوانید نیز می توانند مفید باشند.

خودت را ابراز کن

ابراز احساسات خود نسبت به شخصی که می خواهید او را ببخشید ممکن است مفید واقع شود. اگر رابطه و پایداری آن برایتان مهم است، بهتر است احساسات خود را با کلامی که در آن تهدیدی وجود ندارد، به طرف مقابل بیان کنید.

اگر آن شخص دیگر در زندگی شما حضور ندارد و یا درصدد اتمام رابطه هستید، و یا حتی اگر به نظر می رسد صحبت مستقیم در مورد اتفاق پیش آمده ممکن است شرایط را از آنچه که هست بدتر کند، پیشنهاد می کنم احساسات خود را بر روی کاغذی نوشته و سپس آن را بسوزانید (یا از بین ببرید) و به زندگی خود ادامه دهید.

بخشیدن

صحبت در مورد احساسات خود به ویژه تبدیل آن به کلمات می تواند به نوعی بخشی از فرایند بخشش باشد. نیازی نیست شخص خاطی متوجه شود که شما اورا بخشیده اید. دقت کنید؛ بخشیدن بیشتر برای شما مفید است تا طرف مقابل!

نکات مثبت را بیاب

داشتن دفتر یادداشت روزانه و نوشتن در مورد موقعیتی که شما را ناراحت و عصبانی کرده، می تواند کمک کند آنچه را که اتفاق افتاده در نظر آورده و به ادامه زندگی بپردازید. هر چند، اینکه تمرکزتان در مورد کدام بخش از اتفاق باشد و یا به چه شیوه ای به بیان این اتفاق می پردازید، تفاوت زیادی در سهل و یا سخت نمودن فرایند بخشش دارد.

تحقیقات نشان داده نوشتن در مورد نکات مثبت و یا تجربیاتی که از این اتفاق منفی برای شما حاصل شده، بیشتر از تمرکز بر احساسات منفی حول این اتفاق و یا نوشتن در مورد وقایع نامرتبط، می تواند در بهبودی حال شما مؤثر باشد. بنابراین انتخاب با شماست. می توانید دفعه بعد که شخصی شما را ناراحت کرد احساسات منفی خود را مرتباً برای خود یادآور شوید و یا اینکه دفترچه روزانه ای همراه داشته باشید و هر روز کمی او را ببخشید.

با او همدرد شو

تنها کافی است خودتان را جای او بگذارید. مجبور به پذیرش و تأیید آنچه که او انجام داده نیستید. تحقیقات نشان داده همدردی با شخصی که شما را آزرده، به ویژه برای آقایان، فرایند بخشودگی را تسهیل می بخشد.

به جای اینکه او را دشمن خود بپندارید، سعی کنید شرایط و موقعیتی که او در آن قرار داشته را درک کنید. آیا در یکی از بدترین شرایط زندگی اش قرار داشته؟ آیا شما هم تا به حال مرتکب چنین اشتباهی شده اید؟ سعی کنید ویژگی های مثبت آن شخص را به یاد بیاورید، به این فکر کنید که هدف اصلی او آزردن شما به هر شکلی نبوده (مگر اینکه شواهدی بر علیه این گفته داشته باشی) و در این شرایط راحت تر می توانید او را ببخشید.

از خودت محافطت کن و به زندگی ادامه بده

یکی از جملات همیشگی من این است : “اولین باری که اشتباه کردی و من تو را بخشیدم، تو باید خجالت بکشی. دفعه دوم من باید خجالت بکشم.” برخی مواقع بخشیدن فرد زمانی که می دانید سبب تکرار این اتفاق می شود، سخت می شود. بسیار مهم است که خود را در مقابل این مسئله ایمن سازید.

بخشش به معنای پذیرفتن اشتباه فرد مقابل و دفاع از آن نیست. داشتن ایده هایی که از شما در مقابل تکرار این مسئله محافظت کند بسیار حیاتی است. به عنوان مثال، اگر همکار شما همواره پشت سر شما صحبت می کند، در مقابل دیگران به شما بی احترامی می کند و یا ایده هایتان را میدزد، بخشیدن او کار دشواری خواهد بود.

 

به عبارت دیگر، بخشش کورکورانه فردی که مکرراً به آزار روحی شما می پردازد به هیچ عنوان برای سلامت روان شما مناسب نیست. بنابراین در مورد مثال بالا برای حفاظت از خود می توانید با صحبت با فرد آزارگر، درخواست انتقالی به بخشی دیگر، صحبت با نیروی مافوق و بیان مشکل خود و یا حتی تغییر شغل این موقعیت منفی را تغییر داده و خشم خود را رها کنید.

اگر احساس نیاز کردی به دنبال کمک باش

گاهی اوقات فراموش کردن گذشته و قدم گذاشتن در راه بخشیدن افراد تا حدودی دشوار به نظر می رسد، به ویژه اگر هیچ چیزی تغییر نکرده و موقعیت آزار دهنده به قوت خود باقی باشد.

اگر هنوز فکر می کنید نمی توانید فردی که شما را آزار داده ببخشید، از یک درمانگر متخصص در این زمینه کمک بگیرید. شخصی که می تواند در طی این فرایند در کنار شما بوده و پشتیبانتان باشد.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.