Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
ایده‌هایی برای شاد زیستن

رزرو وقت مشاوره حضوری

ایده‌هایی برای شاد زیستن بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای!

همه‌ی ما شاد بودن را دوست داریم. در اینباره متخصصان بسیاری ایده‌هایی برای شاد زیستن داده‌اند که دنبال کردن چندتا از ساده‌ترین‌های این ایده‌ها می‌تواند ما را به داشتن یک زندگی شاد سوق دهد.

اما علی‌رقم دسترسی به اطلاعات موجود دو اصل ثابت وجود دارد: اول اینکه هیچ دستورالعملی برای شادی وجود ندارد. ما هرکدام انسان‌های منحصربفردی هستیم و از لحاظ فیزیکی و روحی باهم تفاوت‌های بسیاری داریم.

دوم اینکه شاد زیستن یک عادت است و این خبر خوبی است، چرا که شما می‌توانید تصمیم بگیرید که شاد زندگی کنید. برای اینکه دستیابی به شادی برای شما راحت‌تر باشد در زیر به ایده‌هایی برای شاد زیستن می‌پردازیم که محققان براساس تحقیقاتشان به آن‌ها رسیده‌اند.

به یاد داشته باش که گاهی باید نقشه را دور بیندازی. نقشه براساس زندگی شخص دیگری کشیده شده است. و لذت بخش‌تر است که هرکس نقشه‌ی زندگی خود را بکشد.

  1. انتظار نداشته باش که خوشبختی با یک کتابچه‌ی راهنما به سراغت بیاید.

تعریف هرکس از شاد بودن و خوشبختی متفاوت است و نباید انتظار داشته باشیم که با یک فرمول خاص همه را به سمت خوشبختی هدایت کنیم. هنگامی که یک فرد از خوردن پیتزا احساس خوبی دارد و لذت می‌برد، فرد بغل دستی‌اش با خوردن مرغ سوخاری احساس لذت را تجربه می‌کند و ممکن است پیتزا را دوست نداشته باشد. این حس قابل ستایش است چرا که شادی یک فرایند منفعل نیست. خوشبختی مقصد و غایت نیست بلکه مسیر است. و همچون یک سیال در ذهن همواره در حال تغییر شکل است. ممکن است کسی که امروز با خوردن پیتزا احساس لذت داشته فردا با خوردن مرغ سوخاری احساس لذت را تجربه کند.

پول هدف نیست!

  1. دنبال کردن پول و شهرت را فراموش کن.

همچنان به تلاش برای رسیدن به اهداف مالی خود ادامه بده، اما سیستم ارزشی خودت را صرف این اهداف نکن. هر مدیرعامل و یا میلیونری شاد و خوشحال نیست. تحقیقات نشان داده‌اند که برنده‌های قرعه‌کشی معمولا بیشتر از یک سال از برنده شدنشان خوشحال نیستند. مطالعات نشان دادند که سطح هیجان و خوشحالی افراد هنگام برنده شدن به صورت لحظه‌ای در بالاترین سطح خود قرار دارد، اما پس از گذشت چندماه این میزان شادی هم سطح با شادی قبل از برد خواهد شد. از نظر میزان شادی کلی که فرد تجربه کرده است در افراد برنده خیلی قابل توجه‌تر از سایر برندگان نبوده است.

ایده‌هایی برای شاد زیستن 2
پول نیاز است نه هدف! و هیچوقت به شما حس شادی دائمی نخواهد داد.

زندگی چیزی جز یک ماجراجویی جسورانه نیست!

  1. مهارت‌هایی را که دوست داری یاد بگیر!

آدمی در طول زندگی ممکن است با چالش‌های عجیبی روبرو شود. او در کنار این چالش‌ها سعی بر این دارد که مسیری را برود که به آن علاقمند است و برای آن بجنگد. یاد گرفتن مهارت‌هایی که در راستای اهداف او هستند کمک بسیاری به او خواهند کرد و یکی از ایده‌هایی برای شاد زیستن به شمار می‌رود که احساس شادی نسبتا دائمی به همراه خواهد داشت.

ذهن تو در عین حال که می‌تواند قوی‌ترین عضله‌ی تو باشد، می‌تواند دشمن تو باشد. ذهنت را به خوبی آموزش بده!

  1. ذهنت را بیاموز!

عادت‌های ذهنی و روانی سالم، به طور کلی در مسیر رضایت از زندگی است. فعالیت‌هایی همچون مدیتیشن، یوگا و ایجاد افکار مثبت، حس و حال شما و حالات احساسی شما را بهبود می‌بخشند. یاد گرفتن مهارت کنترل اضطراب و رسیدن به افکار سالم و واقع‌گرایانه یکی از ابزاری است که ذهن شما را به نحوی درست کنترل خواهد کرد.

شکرگزاری می‌تواند روزهای عادی شما را به نعمت‌هایی تبدیل کند که بتوان از آن‌ها بهره برد!

  1. شکرگزار باش!

عقل سالم می‌گوید که خوشبختی ما را شکرگزار خواهد کرد. در حالیکه هدف اصلی شکرگزاری برشمردن نعمت‌های شماست نه سختی‌ها و بارهای روی دوشتان! تحقیقات نشان داده‌اند که تمرکز عمدی بر روی نعمت‌ها و برکات، فرد را به لحاظ روانی و روحیه در سطح خوبی قرار می‌دهد.

ایده‌های شاد زیستن
هر لحظه شکرگذار بودن زیبایی‌های زندگی را به ما یادآور می‌شود

اگر می‌خواهی برای لحظه‌ای شاد باشی، یک چرت بزن!

اگر می‌خواهی یک روز شاد باشی، به ماهیگیری برو!

اگر می‌خواهی یک سال شاد باشی، پولی ببخش!

اگر می‌خواهی یک عمر شاد باشی، به دیگران کمک کن!

“ضرب المثل چینی”

  1. بخشنده باش!

انسان‌ها همواره در طول زندگی‌شان به دنبال ایده‌های برای شاد زیستن بوده‌اند، در حالیکه به ارتباط تنگاتنگ بین شاد زیستن و بخشندگی کمتر توجه شده است.

بخشیدن بسیار لذت بخش‌تر از دریافت کردن است. یک محقق اجتماعی به نام مایکل نورتون طی تحقیقاتی به این نتیجه رسید که انسان‌ها با بخشیدن به احساس رضایت و شادی می‌رسند.

ایده‌هایی برای شاد زیستن
بخشندگی یکی از بهترین ایده‌هایی برای شاد زیستن است.

امروز بهترین لبخندت را به لب داشته باش، طوری که انگار فقط یک روز زندگی می‌کنی!

  1. لبخند بزن!

اگر به دنبال ایده‌هایی برای شاد زیستن هستید، لبخند را فراموش نکنید. تحقیقات نشان داده‌اند که لبخند زدن کمک بسیاری به کنترل اضطراب و استرس افراد می‌کنند. لبخند زدن ضربان قلب شما را به هنگام استرس و اضطراب کاهش داده و به آرامشی درونی می‌رسید. از طرفی این لبخند می‌تواند به افرادی که اطراف شما هستند نیز احساس مثبتی منتقل می‌کند و با این کار نیز شما بخشنده‌ی احساسات خوب به دیگران نیز هستید.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.