Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اوتیسم چیست

رزرو وقت مشاوره حضوری

اوتیسم چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

اوتیسم چیست ؟ سوالی است که احتمالا گاهی فکر ما را به خود مشغول کرده است. با دیدن فرد مبتلا به اوتیسم و یا شنیدن اخباری که به گوشمان در اینباره می‌خورد احتمالا اولین سوالی که به ذهنمان می‌رسد این است که اوتیسم چیست ؟

اما واقعا اوتیسم چیست ؟ اوتیسم یا اختلالات طیف اوتیسم به روش‌های مختلفی بر روی پردازش اطلاعات فرد تاثیر می‌گذارد. بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم با تعاملات اجتماعی و ارتباطات مشکلاتی دارند، علاوه بر این یک سری نقص‌های حسی و ناهماهنگی‌های عضوی نیز در این افراد وجود دارد. افراد مبتلا به اوتیسم اغلب علایق محدودی دارند و رفتارهایی تکراری از خود نشان می‌دهند.

گاهی پاسخ به سوال اوتیسم چیست دشوار می‌شود، زیرا از آن‌جایی که علائم اوتیسم بسیار متفاوت هستند این شرایط را در به صورت طیفی در نظر می‌گیرند و به همین دلیل به آن‌ها اختلالات طیف اوتیسم گفته می‌شود. برخی از افراد مبتلا به اوتیسم از هوش نسبتا کمی برخوردارند و برخی نیز کاملا هوشمند هستند.

اوتیسم معمولا در سن دو سالگی ظاهر می‌شود و مردان بیش از زنان تحت تاثیر اوتیسم هستند. فراوانی تشخیص این بیماری در طی 20 سال گذشته افزایش یافته است. این مشخص نیست که آیا واقعا این بیماری بیش از پیش شایع شده است و یا تشخیص آن به قدری پیشرفته شده است که طیف افرادی را که درصد کمی از این مشکل را دارند شامل می‌شود. علت بروز این بیماری دقیقا مشخص نیست اما مطالعات بسیاری آن را به سن مادر و یا پدر هنگام تولد فرزند نسبت داده‌اند و اظهار داشته‌اند که این عامل می‌تواند خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

برخی تحقیقات اینگونه بیان می‌کنند که ویژگی‌های اختلال اوتیسم یک حالت تشدید یافته‌ی مغز مردانه است. در واقعا این بیان بر پایه‌ی نظریه‌ی یک روانشناس انگلیسی به نام سیمون بارون کوهن است. بر اساس این نظریه، انسان‌ها در یک طیف دوگانه جای می‌گیرند که سر آن توانایی درک احساسات و همدلی با انسان‌هاست و سر دیگر آن توانایی‌های تحلیلی و درک جزئیات ساختاری دنیای اطراف است که اولی در زنان و دومی در مردان قوی‌تر است. افراد مبتلا به اوتیسم کاملا در انتهای طیف مردانه قرار دارند یعنی ناتوان از درک احساسات دیگران بوده و در عین حال علاقمند به جزئیات و ساختارند.

اوتیسم چیست
اوتیسم چیست ؟ چقدر با اوتیسم آشنایی داریم؟

علائم اوتیسم

این وضعیت معمولا قبلا از 3 سالگی ظاهر می‌شود و می‌تواند به شدت برای والدین و اطرافیان ناراحت کننده باشد، چرا که کودک تا آن زمان رشد طبیعی و سلامت خود را داشته تا اینکه چنین اختلال ناراحت کننده‌ای پیش می‌آید.

در حالیکه شدت علائم بسیار متفاوت است، اختلالات تعامل اختماعی و توانایی ارتباطات (بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم اصلا صحبت نمی‌کنند و در تمام طول عمر سکوت می‌کنند)، محدودیت علایق و داشتن رفتارهای تکراری همواره وجود دارد.

والدین ممکن است متوجه اجتناب تماس چشمی و عدم پاسخگویی در نوزادان خود شوند، که از لحاظ عاطفی برای آنان بسیار دشوار خواهد بود.

کودکان مبتلا به اوتیسم رفتارهای تکراری مختلفی را در اوایل بیماری از خود نشان می‌دهند از قبیل حرکت دادن خاص سر، تکان دادن بدن و ایجاد صداها. آن‌ها ممکن است اشیا را بارها و بارها روی هم بچینند. آن‌ها یک زندگی روتین و تغییرناپذیر را برای خود دارند.

برخی کودکان نیز با تکرار یک سری کارها همچون گزیدن دست و یا ضربه زدن به سر ممکن است به خود آسیب برسانند. علاوه بر این اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم دارای اختلال در هماهنگی حرکتی و ضعف عضلانی هستند. همچنین آن‌ها پاسخ‌های غیر معمولی به تجربیات حسی دارند و ممکن است به صداهای خاص، جنس‌ها، مزه‌ها و یا بوهای خاص حساس باشند.

عوامل موثر در اوتیسم

هیچکس نمی‌داند که منشا اوتیسم چیست و چه عواملی منجر به اوتیسم می‌شوند. تعداد کودکان مبتلا به این اختلال در طی دهه‌ی گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، اما کارشناسان مطمئن نیستند که این افزایش به دلیل افزایش آگاهی و تشخیص است و یا واقعا تعداد بیماران افزایش یافته‌اند.

شواهد اخیر نشان می‌دهند که این اختلال ممکن است ناشی از جهش‌های ژنتیکی تصادفی باشد، زیرا این اختلال با سن مادر و یا والدین ارتباط مستقیمی دارد. که این امر موجب تغییر شدید اختلالات و سیستم عصبی درگیر می‌شود.

شواهدی نیز وجود دارد که این اختلال ممکن است ناشی از شکست سلول‌های مغز جنین در اثر تحمل الگوهای طبیعی در حین رشد زودهنگام باشد. که در نهایت بر شبکه‌های عصبی مربوط به زبان، حرکت و سایر توانایی‌ها تاثیر می‌گذارد.

عدم تعادل جنسی در کودکان مبتلا (مردان 4 برابر زنان) نشان می‌دهد که این اختلال همچنین ممکن است مربوط به قرار گرفتن جنین در سطوح غیرطبیعی تستوسترون در داخل رحم باشد.

درمان اوتیسم

خیلی ها ممکن است در ذهنشان بپرسند که درمان اوتیسم چیست و آیا می‌شود علائم آن را به طور کامل بهبود داد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در حال حاضر هیچ درمان مشخصی برای اوتیسم وجود ندارد.

درمان زودهنگام توسط برخی درمان‌های رفتاری‌، شناختی و ارتباطی بسیار سازمان یافته می‌تواند به طور چشمگیری به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا مهارت‌هایی بیاموزند، اما برخی نیز قادرند همچون یک بزرگسال به طور مستقل زندگی کنند.

برنامه‌های آموزشی مدرسه محور که مخصوص ایجاد خلاقیت کودکان اوتیسم طراحی می‌شوند به عملکرد فکری آن‌ها کمک بسیاری خواهد کرد.

درمان اوتیسم
درمان اوتیسم از طریق روش‌های آموزشی مخصوص

در این برنامه‌ها اغلب از والدین درخواست می‌شود که به کودکان خود بیشتر اهمیت دهند و با آن‌ها به درستی کار کنند.

در حالیکه در حال حاضر هیچ دارویی نمی‌تواند اختلالات معمول اوتیسم را اصلاح کند. برخی داروهایی ضد افسردگی، ضد ویروسی، کاهش تشنج و … در شرایط خاص تجویز می‌شوند. درمان‌هایی نیز برای والدین مبتلا به اوتیسم وجود دارد که معمولا بسته به شرایط تجویز می‌شوند.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 214
دوست نداشتم: 140
میانگین امتیازات: 1.53

25 دیدگاه در “اوتیسم چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

دراصل عامل ژنتیکی .ازدواج های غیر اصولی .تست
های ژنتیکی. دوری دنیای امروز از معنویات اصولی
تعغیرات در اکوسیستم .محیط زیستی. امواج.و غیره…………..و…….

ی سوالی کردیم اوتیسم یعنی چی شش صفحه توضیع بی خود
یک کلمه یعنی اخلال حواس کافی بود

به نظرم اتفاقاتوضیحشون مفیدوکامل بود

با اینکه دوران حاملگی همخرم کاملاً زیر نظر پزشک بود و آزمایشات غربالگری همگی انجام شد ، متاسفانه دخترم با این اختلال بدنیا آمده . بعد از 6 ماهگی کم کم حالات غیر عادی در او پیدا شد و …

ایا فردی ک اتیسم دارد خوب می شود یا مدام ال عمر هس بیماری اش.

پسرم دوسال نیمش است اما حرف زده نمی تواند داکتر تشخیص نداده هنوز اما اسپیچ تراپیش گفته که شاید اتیسم باشد اما حالت پسرم خوب است لطفا نظر تان را میخواهم

من میلاد هفده سالمه کودک طلاق هستم البته الان یه نوجوانم. سختی زیادی کشیدم و با درد بزرگ شدم و شخصیت مهربانی دارم اما بخاطر اینکه زیاد خودمو کنترل میکنم متاسفانه هروزبدتر افسرده تر شدم و الان یه ماهه من قادر نیستم عادی راه برم سر گیجه دارم و بدنم میلرزع چشمام سیاهی می‌ره من دائما عصبی میشم جوری که اگه خودمو کنترل نکنم معلووم نیست چه بلایی سرم میاد البته این فشاری که تحمل میکنم باعث بدن درد و سردرد شدید در من میشه مثلا اگه من موقع عصبانیت بخوام داد بزنم و سرمو به دیوار بکوبم یا به دیوار مشت بزنم خودمو کنترل میکنم اما خیلی بهم فشار میاد جوری که بعدش انگار هیچ کنترلی رو بدنم ندارم و مث یه تیکه گوشت سه گوشه میوفتم من هیچ مشکلی جسمی ندارم و تمام ازمایشاتم سالم بودن اما جدیدا من به یه سری صداها هم حساس شدم چیزایی رو حس میکنم که دیگران درک نمیکنن و صدا و حرکات رنگ اشکال و بو های مختلف …. منو تحریک می‌کنه و عصبی میشم و بدنم میلرزع نمی‌دونم چرا؟ کسی اگه هست بتونه کمکم کنه لطفاً یه این شماره پیام بده ۰۹۳۸۲۹۳۱۵۴۸ممنونم

آقا میلاد بهتره زودتر پیش یه روانپزشک بری. ان شاالله که مشکلت حل میشه. احتمالا ارجاع بده به مشاور و دارو تجویز کنه برات.

توازنظرمن خیلی قوی و خاصی کسی ک خودش بیماریش اینطوری خوب توضیح میده خیلی عاقله و من توصیه میکنم برو یوگا و همیشه برو تو طبیعت و دوست های جدید پیدا کن،توخیلی خاصی واقعا

اگر ب دعا اعتقاد داذی برو دعا بنویس برای خودت پی یه دعاگر

سلام آقا میلاد بهتر شدی یانه؟ ان سالها همیشه سالم و تندرست و شاد و موفق باشی،

اوتیسم در اثر ارتباط بیش از حد کودک با تلویزیون لبتاب وگوشیست چون وقتی با انها ارتباط بر قرار میکنه نمیتونه با افراد ارتباط بر قرار کنه چون این وسایل از او چیزی نمیپرسن وجذاب هستن ولی افراد اون جذابیت رو برای کودک ندارن وقتی این کودکان رو که به شدت از تماس چشمی گریزانند را محروم از وسایلی مثل تلویزیون وغیره کنید وبیشتر به پارکها وبخصوص روستاها ببریم ناگزیر با افراد هم ارتباط چشمی برقرار میکنن وهم سوال و جواب میکنن وهم درد رو روناحیه بدنشون بهتر حس می کنن ولی اگر با وسایل ارتباط جمعی سروکار داشته باشن جواب که نمیدن هیچ همیشه تو تخیلات وفیلمهایی که دیده اند سیر می کنن واین یک روش است که کودکان برای خود انتخاب می کنند ودر سالهای اینده شاید در بین بزرگترها هم اتفاقاتی نظیر اوتیسم پدیدار بشه چون ارتباط فردی توسط ارتباط مجازی خیلی کم شده واغلب مردم در حال فعلی از تماس چشمی برین شده وبیشتر باحرکات سر جواب افراد را میدهند واینکه دربین کودکان پدر و مادرهای سالمند این اتفاق بیشتر میافته برای اینست که پدرو مادرسالمند توانایی بازی با کودک را ندارند ودر این صورت است که برای ارام کردن بچه از نمایش فیلمها وکارتون ها استفاده می کنند وکودک که جهان نو وجذاب رو از دریچه جادوئی میبینه دیگر افراد وارتباطشون برای کودک جذابیتی نداره واین کودکان در خود فرو میروند وچنانچه ارتباط چشمی کودک مشکل ژنتیکی یا عصبی داشت کودک هرگز نمیتونست که به تلویزیون یا گوشی دقت کنهوبه اونها هم توجه نمیکرد

راستش من هم یه نوجوان هستم ولی از وقتی وارد مدرسه شدم تاحالا از برقراری ارتباط با دیگران دوری میکنم و علاقه ای به شروع ارتباط ندارم.و همیشه دوست دارم یه دوست داشته باشم جوری که همیشه با هم باشیم و من هم هیچ‌وقت تنها نباشم و از معاشرت با بقیه اصلا خوشم نمی آید و این درحالی است در درک درسهایی بسیار موفق تر از همکلاسی هایم هستم

پسر بچه یک سال و نیم که فعلا صحبت نمیکنه،مستقیم تو چشم نگاه نمیکنه،زیاد سرپاهست و حرکت تکراری چرخش رو انجام میده ممکنه مبتلا به اوتییسم باشه؟؟؟؟

اینکه گفتی دوست جدید پیدا کن خیلی عالی است مخصوصا اگر دوستان جدید جنس مخالف باشد دیگه عالیتر میشه پیشنهاد خوبی است

عزیزم دوست پیدا کن ولی نه جنس مخالف.

اقامیلادازخدابخواه کمکت بکنه دعا ونمازواقعاموثره زیارت عاشورا بخون خیلی خوبه بهت آرامش میده شاید بعضی هاخندشون بگیره ولی تجربه شخصی خودم وقتی ازخدا یه چیزی بخوای حتما راهش بهت نشون میده

سلام اقا میلاد اگه میتونی پی رفیق اینجور چیزا نرو چون رفیقای الان به درد نمیخورن سعی کن یه فنی رو یاد بگیری مثل میکانیکی مغزت درگیر اموزش درست کردن یه قطعه ای باشه تا از افکار منفی خیال بافی بیرون بیاد کلی میگم نه فقط میکانیکی میتونه تعمییر موبایل باشه تخصصی باشه اینجوری خودتو سرگرم کن تو یه مرد قوی هستی از الان خودتو خونه نشین گوشه گیر ندون تو میتونی یه مرد موفق یه مهندس کار بلد تو هر فنی باشی وقتی صدات میکنن مهندس کیف لذتشو ببری

اینکه مشغول به کار تخصصی باشن خیلی خوبه ولی مهندس صدا کردن واقعا لذت داره؟؟

سلام میلاد جان من درون میکنم چون خودم بعد از نوزده سالگی یه شوک عصبی سرم اومد دوسال سرم شوک میومد وبی هوش میشدم دکترها میگفتنند بخاطر جوش خوردن هس من خیلی استرس شوهرم را داشتم چون اعتیاد پیداکرده بود و تداوم مدت همیشه تنها بودم وجوش و استرس به بدنم وارد میکردم به همی خاطر هم اینجوری شده بودم .چندوقت به گفته دکتر قرص میخوردم اخر به قرص عادت کرده بودم جوری که اگر نمیخوردم خیلی عصبی میشدم بالاخره خودم قرص راهم ترک کردم با خودم گفتم من میتونم بدون قرص خوب شم اوایل فقط جای که کسی نباشه و سکوت باشه حالم رابهترکرد کم کم از خونه بیرون شدم رفتم تویه کتاب فروشی زیادپیاده روی داشتم و الان یک ساله که خیلی خوبم حتی بهتر از گذشته خیلی خوبم به توهم پیشنهاد میکنم اول یکم با خودت تنها باش تایک کم اروم شی بعد برو بیرون ایشالله که خوب میشی موفق باشی

سلام میلاد جان من درکت میکنم چون خودم بعد از نوزده سالگی یه شوک عصبی سرم اومد دوسال سرم شوک میومد وبی هوش میشدم دکترها میگفتنند بخاطر جوش خوردن هس من خیلی استرس شوهرم را داشتم چون اعتیاد پیداکرده بود و تداوم مدت همیشه تنها بودم وجوش و استرس به بدنم وارد میکردم به همی خاطر هم اینجوری شده بودم .چندوقت به گفته دکتر قرص میخوردم اخر به قرص عادت کرده بودم جوری که اگر نمیخوردم خیلی عصبی میشدم بالاخره خودم قرص راهم ترک کردم با خودم گفتم من میتونم بدون قرص خوب شم اوایل فقط جای که کسی نباشه و سکوت باشه حالم رابهترکرد کم کم از خونه بیرون شدم رفتم تویه کتاب فروشی زیادپیاده روی داشتم و الان یک ساله که خیلی خوبم حتی بهتر از گذشته خیلی خوبم به توهم پیشنهاد میکنم اول یکم با خودت تنها باش تایک کم اروم شی بعد برو بیرون ایشالله که خوب میشی موفق باشی

سلام به‌نظر می‌رسد که این افراد مشکل ارتباط برقرار کردن دارند، اگر در این زمینه به آنها کمک شود، مشکلشان تاحدودی حل می‌شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.