Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
انواع فوبیا- اینفوگرافیک

رزرو وقت مشاوره حضوری

انواع فوبیا : با رایج‌ترین فوبیاهای جهان آشنا شوید!

فوبیا چیست؟ اگر بخواهیم ساده‌تر آن را تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم همه‌ی ترس یا هراس‌های بیمارگونه‌ای که دارید، فوبیا محسوب می‌شوند؛  ترس‌هایی که منجر به اختلال در زندگی روزمره‌ی شما می‌شوند. در ادامه با انواع فوبیا های شایع در جهان آشنا می‌شوید.

ترس واکنش طبیعی افراد در مواجهه با خطر است، اما برخی ترس‌ها نسبت به مواردی رخ می‌دهند که یا خطری فرد را تهدید نمی‌کند و یا احتمال رخ دادن خطر وجود دارد، هم‌چون ترس از فضاهای بسته، ترس از پرواز، ترس از صحبت کردن در میان جمع و ده‌ها فوبیای دیگر.

برخی از انواع فوبیا ها بسیار نادر هستند و تعداد کمی از افراد به آن‌ها دچار هستند، اما برخی از فوبیاها هم وجود دارند که بسیار شایع بوده و ممکن است خود شما یا برخی از نزدیکان‌تان نیز به آن دچار باشید. در اینفوگرافی زیر، راجع به برخی از مهم‌ترین آن‌ها می‌خوانید.

انواع فوبیا- اینفوگرافیکانواع فوبیا- اینفوگرافیکانواع فوبیا- اینفوگرافیکانواع فوبیا- اینفوگرافیکانواع فوبیا- اینفوگرافیک

توضیحات بیشتر در مورد انواع فوبیا های رایج در جهان

کلاستروفوبیا

کلاستروفوبیا که به زبان عمومی خودمان ترس از فضاهای بسته نامیده می‌شود، یکی از شایع‌ترین فوبیاهایی است که براساس آمار ویکی‌پدیا حدود ۵ تا ۷ درصد از جمعیت جهان از آن رنج می‌برند. اگر شما هم نمی‌توانید بیش از چند ثانیه را در آسانسور، اتاقک تصویربرداری MRI، مترو و مکان‌هایی مشابه سپری کنید، احتمالا به این فوبیا مبتلا هستید.

ارکنوفوبیا

این فوبیا که شاید به نظر هم کمی عجیب برسد، اما ۳.۵٪ تا ۶.۱٪ از افراد دنیا از آن رنج می‌برند. ارکنوفوبیا به معنی ترس از عنکبوت است، اگرچه برخی از عنکبوت‌ها ضررهای جدی به انسان‌ها می‌رسند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که تنها ۱۲ نوع از ۴۰۰۰ نوع عنکبوت‌ها خطرناک هستند و مابقی هیچ خطری ندارند.

ایروفوبیا

از بین تمامی افرادی که به سفرهای هوایی می‌پردازند، حدود ۲ تا ۵ درصد از آن‌ها فوبیای پرواز دارند. این افراد اغلب هنگام پرواز دچار اضطراب و یا حملات شدید عصبی می‌شوند که اغلب به صورت تنگی نفس، افزایش ضربان قلب و تعریق ظهور می‌کند.

آستروفوبیا

رعد و برق نیز از جمله انواع فوبیا هایی است که تعداد بسیار زیادی از مردم از آن واهمه دارند. دلیل اصلی این واهمه رعد و برق گرفتگی است، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد فردی با نام سالیوان حدود ۷ بار دچار رعدوبرق‌ گرفتگی شده و از آن جان سالم به در برده است.

دنتوفوبیا

دنتوفوبیا به معنی ترس از دندان‌پزشک است، شیوه‌ها و تکنولوژی‌های جدید دندان‌پزشکی باعث شکل‌گیری این فوبیای عجیب شده است.

اکروفوبیا

اکروفوبیا، ترس از ارتفاع است که دلیل اصلی آن را ترس از افتادن می‌نامند. ترس از افتادن و ترس از صداهای بسیار بلند، دو ترسی هستند که از آغاز تولد با انسان‌ها همراه هستند.

گلاسوفوبیا

این ترس که یکی از شایع‌ترین فوبیاهای جهان محسوب می‌شود، به معنی ترس از صحبت کردن در جمع می‌باشد.

دیسایدوفوبیا

همان‌طور که از نامش مشخص است، به معنی ترس از تصمیم‌گیری می‌باشد.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.