Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
انواع افسردگی

رزرو وقت مشاوره حضوری

با انواع مختلف افسردگی بیش تر آشنا شوید

کم و بیش همه می دانیم که افسردگی چیست و چه نشانه هایی دارد اما بر خلاف تصور رایج٬ افسردگی صرفا یک نوع نیست و حتی گاهی ممکن است خود را به صورت کاملا متفاوتی از آنچه که عموما می شناسیم نشان دهد. افسردگی در کلام به معنای رکود است. این اصطلاح چه در علم اقتصاد و چه در روان‌شناسی به معنای رکود و کاهش پویایی است. نشانه ی افسردگی می‌‌تواند شامل خستگی، افزایش در خواب، کاهش اشتها، کاهش انگیزه برای  فعالیت های هدف مدارانه و یا خلق تحریک پذیر٬ افزایش اشتها٬ و بدون هیچ عارضه‌ی مشخصی در زندگی اجتماعی و کاری باشد. در این نوشته کوشیده ام به قدر امکان، در مورد انواع افسردگی ها بنویسم و وجه تمایز هر یک را از دیگری بیان کنم.

انواع افسردگی

در یک دسته بندی کلی می توان گفت که انواع افسردگی شامل اختلال بی نظمی خلق اخلال گر، افسردگی ماژور یا اساسی(شامل اپیزود های افسردگی ماژور)، اختلال افسردگی پایدار(دیستیمیا)، اختلال پیش از قاعدگی، اختلال افسردگی ناشی از مصرف مواد/دارو، اختلال افسردگی ناشی از شرایط پزشکی دیگر، اختلال افسردگی که به طور دیگری مشخص شده و اختلال افسردگی که به طور دیگری مشخص نشده است .

 می توان گفت که صفت مشترک همه ی اختلالات افسردگی حضور خلق غمگین، تهی و تحریک پذیر(برای مثال وقتی که کوچک ترین چیزها باعث عصبانی شدن، کلافه یا از کوره در رفتن فرد می شود) است که با تغییرات بدنی  و کارکرد ذهنی همراه می شود و ظرفیت کارکردی فرد را تا سطح قابل توجهی تحت تاثیر قرار می دهند. آنچه که آنها را از هم متمایز می کند، موضوع طول مدت ابتلا به اختلال، شدت نشانه ها٬ سنی که افسردگی ایجاد شده است و دلایل ایجاد شدن شان است.                    

یکی از دغدغه های موجود در رابطه با افسردگی، تشخیص گذاری دقیق و درمان آن در کودکان است. به همین جهت اختلال بی نظمی خلق اخلال گر را در بین انواع افسردگی مطرح کرده اند. این اختلال اشاره به تحریک پذیری و اپیزودهای تکرار شونده ی رفتارهای شدید و بدون کنترل کودکان تا ۱۲ سال دارد. گاهی پیش می آید که این کودکان با کوچکترین چیزی شروع به داد و فریاد، پرت کردن اشیا یا شلوغ کاری می کنند. دلیل نامگذاری این اختلال به این نام نیز همین است.

دلیل اینکه اینگونه رفتارها و این اختلال کودکان را در بین اختلالات افسردگی مطرح کرده اند این است که مشخص شده این کودکان وقتی که به دوره‌ی جوانی و بزرگسالی می رسند اغلب مبتلا به افسردگی (اختلال خلقی ِتک قطبی) یا اضطرابی می شوند و بسیار کمتر ممکن است به اختلالات دو قطبی دچار شوند.                    

اختلال افسردگی ماژور را شاید بیش از دیگر اختلالات افسردگی بشناسید. نشانه ی اختلال افسردگی اساسی این است که حداقل برای مدت دو هفته(اغلب دوره ها بسیار بیشتر طول می کشند) فرد احساس میکند که عواطف و احساسات اش تغییر کرده اند، ذهن اش مثل قبل کار نمی کند و این حالات بازگشت می کنند.

ممکن است بر اساس یک دوره هم به کسی بگوییم که مبتلا به افسردگی اساسی است، اما اغلب مشاهده می شود که حالاتی که توصیف کردم، مانند تغییر در احساسات، اشتها، فعالیت های بدنی،…به صورت تکرار شونده بروز می کنند. بایست دقت کنیم که وقتی کسی در حالت سخت و دشواری از زندگی قرار دارد، برای مثال اگر عزیزی را از دست داده یا صرفاً ناراحت است را بعنوان کسی که در حال سپری کردن یک دوره افسردگی اساسی است، تلقی نکنیم. هر چند که افسردگی قطعاً بی دلیل نیست اما کسی که بعنوان مثال در حال سوگواری کردن است، دلیل بسیار روشنی برای این رفتار دارد و حتی سوگواری کردن و اندوهگین بودن را می توان در این شرایط طبیعی و چه بسا مفید دانست اما کسی که یک ماه پیش از یک رابطه ی عاطفی خارج شده است و همچنان احساسات، خورد و خوراک و کارکرد های ذهنی و اجتماعی اش به حالت عادی بازنگشته اند، را ممکن است در همین دسته قرار دهیم.

دوره ی سوگواری معمولاً آنقدر طول نمی‌کشد که بتوان آن را بعنوان افسردگی اساسی مشخص کرد اما اگر همزمان با افسردگی اساسی رخ دهد، ویژگی و حالات افسردگی و نقص کارکردی اغلب شدید تر هستند و پیش آگهی(چه مدت طول می کشد، چقدر شدید است و…) بدتر هستند. افسردگی مرتبط با سوگواری اغلب در میان کسانی رایج است که نسبت به اختلالات افسردگی آسیب پذیری دارند و استفاده از قرص های ضد افسردگی در این افراد ممکن است تسهیل کننده ی درمان افسردگی و ریکاوری باشد.

از انواع افسردگی های مزمن، می‌توان به اختلال افسردگی پایدار اشاره کرد که با نام های افسردگی مداوم یا دیستیمیا نیز شناخته می شود. معمولا گفته می شود کسی تشخیص این اختلال را می گیرد که در ویژگی ها بسیار مشابه یک فرد مبتلا به افسردگی اساسی است اما  اختلال در خلق برای حداقل ۲ سال در بزرگسالان و یک سال در کودکان ادامه داشته است. این تشخیص پس از بازبینی های انجام شده در نسخه ی آخر راهنمای آماری و تشخیصی اختلالات توسط دانشمندان علم روان مطرح شده است و آن را از افسردگی اساسی مجزا کرده اند.

پس از بررسی های دقیق علمی، ملال پیش از پریود شدن بعنوان یک اختلال مجزا و زیر مجموعه ی افسردگی قرار گرفته است. قریب به ۲۰ سال مطالعات اختصاصی بر روی این اختلال حاکی از آن است که می توان آن را بعنوان یک اختلال مشخص که به درمان نیز واکنش نشان می دهد قرار داد. دوره ی شروع ملال پیش از پریودی معمولاً نزدیک بازه ی تخمک گذاری است و مشخص شده است که تغییر و تحولات بوجود آمده می توانند اثر قابل اعتنایی بر روی کارکرد داشته باشند. این نشانه ها پیش از شروع شدن پریودی آغاز می شوند و معمولا تا مدت یک هفته به صورت کامل و یا تا حد بسیار خوبی بهبود می یابند. درک کردن درست و دقیق اینکه آیا شما و یا نزدیکان تان با این مشکل مواجه هستید مهم است. بسیار پیش می آید که خانم هایی که پریود دردناک دارند٬ آن را با ملال پیش از پریودی اشتباه می گیرند. همچنین بسیاری از افرادی که مبتلا به اختلال دوقطبی و یا افسردگی هستند نیز ممکن است احساس کنند دچار ملال پیش از پریودی شده اند در صورتی که نشانه های آنها با نشانه هایی که مشخص کننده ی ملال پیش از پریود شدن هستند تفاوت می‌کند.

همچنین موارد بسیاری زیادی از مصرف و سوء مصرف مواد، قرص های تجویز شده و برخی دیگر از شرایط پزشکی می توانند تاثیری مانند انواع افسردگی بر روی فرد داشته باشند. این نوع از اختلالات را نیز تحت عنوان افسردگی ناشی از مصرف مواد/دارو طبقه بندی می کنند. تشخیص درست و دقیق آنکه علت ابتلای به افسردگی و بهترین توجیه کننده ی حالات موجود چه چیزی است از اهمیت کلیدی برخوردار است. افسردگی ناشی از مصرف دارو و یا سایر اختلالاتی که در اثر مصرف دارو ایجاد می شوند نیازمند درک شدن و هضم شدن توسط خود فرد هستند. برای مثال شاید بواسطه ی شیوع بالای مصرف مواد صنعتی و یا طبیعی مانند شیشه یا ماریجوآنا بسیار با این پدیده مواجه شده باشید که افراد تحت تاثیر مصرف مواد افکار و روحیات متفاوتی پیدا می کنند. برخی ممکن است باور های هذیانی از خود نشان دهند مثلا احساس کنند که کسی تعقیب شان می کند. 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.