Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره

رزرو وقت مشاوره حضوری

افسردگی در سالمندان : چگونه گذر عمر بر افسردگی تاثیر می‌گذارد؟

افسردگی در سالمندان بسیار رایج است. البته این به این معنی نیست که یک امر طبیعی است. تحقیقات نشان داده است که افسردگی در سالمندان حدود شش میلیون نفر را که بالای ۶۵ سال سن دارند در ایالات متحده تحت تاثیر قرار داده است. اما تنها ده درصد از این افراد مورد درمان قرار گرفته‌اند. دلیل این امر ممکن است این باشد که افراد مسن معمولا در هنگام افسردگی علائم مختلفی از خود بروز می‌دهند. از طرفی ابتلا به بیماری‌های دیگر و تاثیر آن‌ها و داروهای مصرفی بر بدن نیز ممکن است با افسردگی اشتباه گرفته شود.

 

افسردگی در سالمندان چه فرقی با افسردگی در جوان‌ترها دارد؟

افسردگی در افراد مسن معمولا اثرات متفاوتی نسبت به افسردگی جوانان دارد. افسردگی در سالمندان معمولا همراه با دیگر بیماری‌ها و ناتوانی‌های فردی رخ می‌دهد و زمان بیشتری همراه فرد باقی می‌ماند. این نوع افسردگی با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و افزایش خطر مرگ در اثر بیماری همراه است. در عین حال، افسردگی توانایی فرد را برای درمان و بازیابی خود کاهش می‌دهد. مطالعات انجام شده بر روی بیماران خانه‌ی سالمندان نشان داده است که افسردگی خطر مرگ را در سالمندان مبتلا به یک بیماری خاص را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

علاوه بر این افسردگی در سالمندان با افزایش خطر مرگ در هنگام حمله‌ی قلبی همراه است. به همین دلیل بسیار مهم است که فرد سالخورده‌ی مورد نظر شما به لحاظ افسردگی ارزیابی و درمان شود حتی اگر میزان افسردگی بسیار خفیف و ناچیز به نظر برسد.

با استفاده از یک سری سوال استاندارد، یک پزشک عمومی می‌تواند غربالگری موثری برای افسردگی ارائه دهد و این امکان را برای تشخیص و درمان بهتر فراهم می‌کند. در واقع بهترین کار این است که پزشکان به طور مداوم با هر مراجعه‌ی فرد سالمند میزان افسردگی او را نیز تا حدی ارزیابی کنند. این ارزیابی می‌تواند حین مراجعه به پزشک برای درمان یک بیماری مزمن نیز صورت گیرد.

از طرفی افسردگی در سالمندان خطر خودکشی را نیز به مراتب افزایش می‌دهد طبق تحقیقات این خوکشی‌ها بیشتر در مردان سفیدپوست اتفاق افتاده است. نرخ خودکشی در افراد با سنین ۸۰ تا ۸۴ سال بیش از دوبرابر جمعیت‌های دیگر است. انستیتوی ملی بهداشت روانی، افسردگی در افراد 65 سال و بالاتر را یک مشکل اساسی بهداشت عمومی می داند.

علاوه بر این افزایش سن غالبا با از بین رفتن سیستم‌های پشتیبانی اجتماعی به دلیل فوت همسر یا خواهر و برادر، بازنشستگی و یا جابجایی محل سکونت همراه است. به دلیل تغییر شرایط فرد سالخورده و وجود این انتظار که افراد سالمند معمولا آرام‌تر از قبل می‌شوند ممکن است نشانه‌های افسردگی در سالمندان را نادیده بگیریم و افسردگی در وجود او درمان نشده باقی بماند. در نتیجه درمان موثر در این مورد اغلب به تاخیر می‌افتد و افراد سالخورده مجبور می‌شوند که همواره با افسردگی دست و پنجه نرم کنند.

 

بی‌خوابی چه نسبتی با افسردگی در سالمندان دارد؟

بی‌خوابی معمولا یکی از نشانه‌های افسردگی به خصوص افسردگی در سالمندان است. مطالعات جدید نشان می دهد که بی‌خوابی همچنین یک عامل خطر برای شروع افسردگی و عود آن – به ویژه در افراد مسن است. برای درمان بی‌خوابی، متخصصان گاهی اوقات توصیه می‌کنند که از قرار گرفتن در معرض بنزودیازپین‌ها (مانند آتیوان ، کلونوپین یا Xanax) یا داروهای جدیدتر خواب آور (مانند Ambien یا Lunesta) جلوگیری کنند و یا مصرف آن‌ها را به حداقل برسانند که طبق گفته‌ی انجمن سالمندان آمریکا، خطر بیشتری بر اختلال در هوشیاری ، افسردگی تنفسی و افتادن دارد.

متخصصان سالمندان اغلب ترجیح می‌دهند که با استفاده از هورمون ملاتونین یا یک فرمول دوز پایین‌ دوکسپین ضدافسردگی سه حلقه‌ای این مشکل بی‌خوابی را درمان کنند. در صورت عدم بهبود بی‌خوابی  بهتر است با مراجعه‌ی دوباره به روانشناس، بهترین درمان برای فرد مورد نظر شناخته شود.

 

فاکتورهای ریسک افسردگی در سالمندان :

عواملی که خطر ابتلا به افسردگی را در سالمندان افزایش می‌دهد شامل موارد زیر است:

 • خانوم‌ها بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی سالمندی هستند.
 • افراد مجرد، ازدواج نکرده، طلاق گرفته و یا بیوه بیشتر در خطر ابتلا به این افسردگی هستند.
 • عدم وجود یک پشتوانه‌ی اجتماعی
 • حوادث استرس‌زا در زندگی

شرایط فیزیکی همچون سکته، فشار خون بالا، دیابت، سرطان، زوال عقل و دردهای مزمن نیز احتمال ابتلا به افسردگی در سالمندان را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، عوامل ریسک زیر برای افسردگی نیز در افراد سالمند دیده می‌شود.

 • داروهای مشخص و یا داروهای ترکیبی
 • آسیب به شکل ظاهری بدن در اثر بیماری‌هایی مثل سرطان و یا در اثر جراحی‌های پوستی
 • سابقه‌ی خانوادگی در ابتلا به افسردگی مزمن
 • ترس از مرگ
 • تنها زندگی کردن، نبودن در محیط‌های اجتماعی
 • ابتلا به دیگر بیماری‌ها
 • سابقه اقدام به خودکشی در گذشته
 • وجود دردهای شدید در بدن
 • سابقه‌ی ابتلا به افسردگی در گذشته
 • از دست دادن فردی که دوست داشته‌اید
 • سوء مصرف مواد مخدر

اسکن مغزی افرادی که اولین نشانه‌های افسردگی در سالمندان را تجربه می‌کنند، اغلب نقاطی را در مغز نشان می‌دهد که ممکن است جریان خون کافی دریافت نکنند که تصور بر این است که اتفاق در نهایت منجر به بیماری‌ فشار خون بالا می‌شود. تغییرات شیمیایی در این سلول‌های مغزی ممکن است احتمال افسردگی را فارغ از هرگونه استرس زندگی افزایش دهند.

افسردگی در سالمندان
خانوم‌ها بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی در سالمندان هستند.

برای درمان افسردگی در سالمندان چه درمان‌های در دسترس هستند؟

امروزه درمان‌های مختلفی برای درمان افسردگی افراد مسن وجود دارد. این درمان‌ها شامل دارو، روان‌درمانی یا مشاوره، درمان الکتروشوک و یا دیگر انواع روش‌های تحریک مغز می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است ترکیبی از این درمان‌ها بسته به شرایط فرد انتخاب شود. در واقع نوع درمانی که پزشک ممکن است پیشنهاد دهد بستگی به نوع و شدت افسردگی، سابقه‌ی درمان و شرایط جسمی فرد مورد نظر دارد.

 

آیا روان‌درمانی می‌تواند به بهبود افسردگی در سالمندان کمک کند؟

بیشتر افراد افسرده حمایت خانواده و دوستان و شرکت در جلسات گروهی درمان را مفید می‌یابند. روان‌درمان به ویژه برای کسانی که مشکلات استرس‌زای اساسی (مانند از دست دادن دوستان یا خانواده، جابجایی محل سکونت و یا ابتلا به بیماری خاص) را در زندگی خود تجربه کرده‌اند یا می‌کنند، بسیار مفید است. برخی افراد نیز ترجیح می‌دهند به دلیل عواض جانبی‌ای که داروها دارند از دارو برای درمان استفاده نکنند. از این رو مراجعه به یک روانشناس متخصص می‌تواند به آن‌ها کمک کند که بسته به شرایطی که دارند از درمان‌های موثر روان‌درمانی برای بهبود و خفیف‌تر کردن علائم استفاده کنند.

از طرفی اغلب افراد مسن در شرایط فیزیکی سختی قرار دارند و ممکن است مبتلا به بیماری‌های خاصی باشند که مصرف داروهای ضدافسردگی برای آن ها مضر باشد بنابراین مراجعه به روانشناس می‌تواند برای آ‌ن‌ها بهترین گزینه باشد.

روان‌درمانی برای درمان افسردگی در سالمندان می‌تواند محدوده‌ی وسیعی از پیامدهای عملکردی و اجتماعی افسردگی را برطرف کند. بسیاری از پزشکان روان‌درمانی را نیز در کنار مصرف داروهای ضدافسردگی توصیه می‌کنند.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.