Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
افزایش اعتماد به نفس

رزرو وقت مشاوره حضوری

با این مراحل، اولین گام‌ها را برای افزایش اعتماد به نفس خود بردارید

اعتماد به نفس بالا به شما امکان این راه می‌دهد که دنیا را تسخیر کنید و موانع برای شما بی‌معنا باشند. افزایش اعتماد به نفس شاید کاری غیر ممکن به نظر برسد اما با کمی تمرین، شما هم می‌توانید به ایده‌آل خود برسید. افرادی که اعتماد به نفس قابل قبولی دارند از سوی دیگران مورد تحسین قرار می‌گیرند و همچنین این اعتماد به نفس خود را به دیگران هم منتقل می‌کنند.

آن‌ها با ترس‌های خود رو به رو می‌شوند و خود را در معرض خطر و ریسک قرار می‌دهند و همیشه خود را به چالش می‌کشند. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند برایشان اهمیتی ندارد که چه موانعی در مسیرشان قرار می‌گیرد زیرا آن‌ها توانایی مقابله با موانع و مشکلات را دارند و بدون واهمه به راه خود ادامه می‌دهند.

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند همیشه مثبت فکر می‌کنند و کمتر به بعد منفی ماجرا دقت می‌کنند و از زندگی خود راضی هستند و به خودشان احترام می‌گذارند. آن‌ها دقیقا برعکس افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند، از زندگی لذت می‌برند و همیشه از حواشی دور می‌مانند و انرژی بالایی هم دارند. اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود زیرا راه‌های بسیار زیادی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد.

اگر شما هر روز اعتماد به نفس بالایی داشته باشید حدس بزنید چه خواهد شد؟ بله درست است، زندگی با کیفیت‌تری خواهید داشت. اعتماد به نفس هم مانند ماهیچه‌های بدن هستند که با تمرین و تکرار قوی خواهند شد و با گذشت زمان شما بر روی این توانایی کنترل خواهید داشت، درست مانند هر مهارت دیگری. زمانی که شما بتوانید این توانایی را مدیریت کنید همه چیز در زندگی شما تغییر خواهد کرد. اجازه دهید یک سوال ساده از شما بپرسیم. زمانی که شما به خودتان اعتماد نداشته باشید چطور انتظار دارید دیگران به شما اعتماد داشته باشند؟

اعتماد به نفس ابزاری است که به شما اجازه می‌دهد در زندگی روزمره خود کارهای سرگرم کننده بیشتری را انجام دهید و از انجام فعالیت‌های جدید ترسی نداشته باشید. فراموش نکنید خود شما باعث افزایش اعتماد به نفس در وجودتان خواهید شد و تنها مشوقی که بیشترین تاثیر را بر روی شما می‌گذارد خود شما هستید! خودتان را دست کم نگیرید.

افزایش اعتماد به نفس

در ادامه برخی از کارهایی که برای افزایش اعتماد به نفس موثر هستند آمده است. هر یک را تمرین کنید و روزانه این مهارت‌ها را در خود تقویت کنید تا افزایش اعتماد به نفس برای شما کاری غیر ممکن نباشد!

از انرژی‌های منفی دور بمانید

این مورد نه تنها شامل افکار درونی شما می‌شود بلکه افرادی هم هستند که انرژی منفی دارند و شما را قضاوت می‌کنند. شاید این مورد یکی از کارهای سخت این لیست باشد اما اگر شما به طور جدی از افرادی که اعتماد به نفس شما را پایین می‌آورند و به قولی همیشه آیه‌ی یاس می‌خوانند فاصله بگیرید قدم بزرگی در این راه برداشته‌اید. حتی اگر این فاصله گرفتن به صورت موقتی باشد باعث می‌شود شما بتوانید بر روی افزایش اعتماد به نفس خود بیشتر کار کنید. به جای اینکه به مشکلات خود فکر کنید به راه‌ حل‌ها فکر کنید و به فکر مقابله و گذر از موانع باشید.

زبان بدن خود را بشناسید

زبان بدن شما شامل، ارتباط چشمی، مدل قرار گرفتن شما و حتی لبخند زدن شما می‌شود. حتی زمانی که فقط شانه‌های خود را عقب می‌دهید و صاف می‌ایستید تصویری مطمئن از شما در ذهن دیگران ایجاد خواهد شد، حتی همین عمل ساده هم موثر است. لبخند زدن هم جواب می‌دهد. لبخند زدن نه تنها احساس بهتری را در خود شما ایجاد می‌کند بلکه باعث می‌شود افرادی که در اطراف شما هستند هم احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

به یاد داشته باشید زمانی که با کسی در حال صحبت کردن هستید به کفش‌های خود نگاه نکنید! چیزی آن پایین منتظر شما نیست. بلکه به چشم‌های طرف مقابل خود نگاه کنید و ارتباط چشمی را حفظ کنید و این رشته را پاره نکنید. زیرا نگاه کردن به افراد در هنگام مکالمه نشان از اعتماد به نفس شما است. این را تمرین کنید. همچنین فراموش نکنید که شمرده و آهسته صحبت کنید. طوری صحبت نکنید که انگار در حال فرار از دست کسی هستید!! شمرده صحبت کردن شما نه تنها نشان از اعتماد به نفس بالای شما دارد بلکه باعث می‌شود طرف مقابل درک راحت‌تری از صحبت‌های شما داشته باشد.

شکست را قبول نکنید

از دست صداهای منفی در ذهنتان خلاص شوید و شکست را قبول نکنید. هرگز تسلیم نشوید و مطمئن باشید برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. باور داشته باشید موفقیتی که بعد از تلاش‌های مکرر و بازگشت از راه شکست بدست می‌آید اعتماد به نفس شما را چندین برابر می‌کند. اجازه دهید موانع راه عاملی برای افزایش انگیزه شما برای رسیدن به هدف شوند. اعتماد به نفس پایین عموما ناشی از افکار منفی است که در ذهن ما وجود دارند. اگر شما به طور مداوم در حال گول زدن خود هستید که شما جذاب نیستید، به اندازه کافی خوب نیستید، ورزشکار نیستید و … پس خود شما عامل اصلی اعتماد به نفس پایینتان هستید و همیشه در حال قضاوت کردن خود هستید.

این عادت بد را ترک کنید و دست از انجام این کار بردارید. فراموش نکنید شما تبدیل به چیزی خواهید شد که همیشه در ذهنتان در حال فریاد زدن آن هستید، که این خبر خوبی نیست. دفعه بعدی که افکار منفی در ذهنتان شروع شد سریعا به موضوعات مثبت و موفقیت‌های خود فکر کنید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که افکار منفی به کلی پاک شوند.

برای افزایش اطلاعات و دانش خود تلاش کنید

به یاد داشته باشید که شما لزوما نباید در مورد همه چیز اطلاعات داشته باشید اما می‌توانید زمانی که وظیفه‌ای به شما محول می‌شود و یا باید در محل کار خود فعالیتی را انجام دهید یا به طور کلی درمورد چیزی که قرار است با آن مقابله کنید اطلاعات بدست آورید و زیر و بم ماجرا را استخراج کنید. داشتن اطلاعات و دانش کافی در زمینه‌ای که مرتبط به شماست باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما بالا برود و احساس ضعف نکنید. همه چیز نیاز به تمرین دارد و هر مهارتی با تمرین کردن آسان می‌شود.

یک لیست تهیه کنید

زمانی که به بن بست می‌خورید قلم و خودکار خود را بردارید و یک لیست برای خود تهیه کنید. زندگی پر از فراز و نشیب است و گاهی اوقات شاید برای ما سخت باشد تا اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم و تسلیم نشویم. همین الان بنشینید این لیست را تهیه کنید. لیستی از کارهایی که شما در آن‌ها بهترین هستید و موفق به انجام آن‌ها شده‌اید، و ستونی دیگر را اختصاص دهید به مهارت‌هایی که شما از داشتن آن‌ها خشنود هستید. زمانی که لیست خود را تکمیل کردید آن را در جایی بچسبانید که همیشه در دیدتان باشد. بر روی در اتاق، کنار میز کار یا…تا به شما یادآوری کند که شما فرد موفق و فوق العاده‌ای هستید و زندگی بی ‌نظیری دارید. هر زمان که دچار ضعف و خستگی شدید کافی است به این لیست نگاهی بیندازید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.