Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اضطراب جنسی

رزرو وقت مشاوره حضوری

اضطراب جنسی و راهکارهای مقابل با آن برای تقویت و حفظ روابط زناشویی

یکی از اساسی‌ترین نیاز‌های انسانی که باید تامین شود، نیاز جنسی او می‌باشد. اگر نیاز جنسی به‌درستی تامین و رفع شود، بسیاری از دغدغه‌های فکری فرد مرتفع می‌شود و از بین می‌رود. ینابراین کیفیت رابطه جنسی در برقراری آرامش و رضایت‌خاطر زوجین بسیار موثر می‌باشد. اما مشکلی که در این مسیر وجود دارد، اضطراب جنسی است که درصورت وجود و بروز، کیفیت روابط بین زوجین، بطرز قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

ازجمله عواملی ‌که باعث بروز اضطراب جنسی می‌شود، می‌توان به اضطراب‌هایی که مرد یا زن نسبت به مشخصات بدنی یا کیفیت عملکرد جنسی دارند، اشاره کرد. بر اثر این اضطراب و ناراحتی، میل به نزدیکی و رابطه جنسی در فرد کاهش می‌یابد و در موارد شدید، حتی ازبین نیز می‌رود.

اضطراب و نگرانی درمورد عملکرد جنسی رابطه بین زوج‌ها را از بین می‌برد و اعتماد بنفس لازم را هم از طرفین سلب می‌کند. نگرانی‌هایی از قبیل اینکه آیا اندام من زشت و ناموزون است، آیا شکم من بزرگ است، آیا من زود انزال هستم، آیا من توانایی این را دارم که همسرم را ازنظر جنسی راضی کنم و … ازجمله عوامل بی‌اهمیتی هستند که اساس خانواده‌ها و ازدواج‌ها و در بنیادی‌ترین حالت، اساس روابط بین افراد را تضعیف می‌کند.

رابطه جنسی، موضوعی فراتر از تحریک جسمی است؛ بلکه به میزان قابل ملاحظه‌ای مربوط به افکار و احساسات نیز می‌شود. وقتی ذهن شما مملو از افکار پریشان است، نمی‌توانید روی رابطه جنسی‌تان تمرکز کنید و بدنتان هم تحریک نخواهد شد. به همین خاطر دچار استرس خواهید شد و نه تنها لذتی از رابطه جنسی خود نخواهید برد، بلکه دچار پریشانی و عصبانیت هم خواهید شد که چرا نمی‌توانید این رابطه با همسرتان برقرار کنید.

در این مطلب، به ذکر چند مورد از علت‌های اختلال عملکرد و اضطراب جنسی می‌پردازیم. همچنین به معرفی راهکارهایی برای غلبه بر این مشکل به جهت بازسازی زندگی جنسی، می‌پردازیم:

بر اثر این اضطراب و ناراحتی، میل به نزدیکی و رابطه جنسی در فرد کاهش می‌یابد و در موارد شدید، حتی ازبین نیز می‌رود.
بر اثر این اضطراب و ناراحتی، میل به نزدیکی و رابطه جنسی در فرد کاهش می‌یابد و در موارد شدید، حتی ازبین نیز می‌رود.

دلایل اضطراب جنسی

همانطورکه از عنوان مطلب نیز برمیاید، اضطراب جنسی و اختلال در عملکرد جنسی ازجمله عوارض پریشانی خاطر و سایر دغدغه‌ها و نگرانی‌ها می‌باشد. استرس و اضطراب برای مدت‌های زمانی کوتاه، نه‌تنها مضر نیست، بلکه مفید هم می‌باشد. اما وقتی این وضعیت در بازه‌های زمانی طولانی‌تری و بطور مزمن ادامه میابد، دیگر نفعی برای ما ندارد و تماما ضرر است. درصورت وجود استرس مزمن در فرد، بدن به خاطر ترشح اپی‌نفرین و نور‌اپی ‌نفرین، در حالت «حمله یا گریز» قرار می‌گیرد. ازجمله دلایل بروز این استرس، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترس از اینکه عملکرد خوبی در رختخواب نداشته باشید و نتوانید همسرتان را از نظر جنسی راضی کنید.
  • تصور بدن ضعیف، مثلا نگرانی از وزن
  • نگرانی مردان از کوچک بودن آلت جنسی
  • نگرانی مردان درمورد انزال زودهنگام یا دیرهنگام
  • اضطراب زنان از نرسیدن به ارگاسم یا لذت نبردن از تجربه جنسی

 

علائم اضطراب جنسی

نگرانی و پریشانی فکری، تاثیرات منفی بسیاری بر عملکرد فیزیولوژیک فرد می‌گذارد که نهایتا می‌تواند منجر به اضطراب جنسی شود و بدنبال آن عملکرد جنسی را مختل نماید. ازجمله نشانه‌های این اختلال در مردان کاهش گردش خون در آلت تناسلی و در نتیجه کاهش تحریک پذیری آن می‌باشد و سبب این می‌شود که مرد تمایل چندانی به برقراری رابطه نداشته باشد؛ یا اگر هم رابطه‌ای داشت، از آن لذت نبرد.

تشخیص این نشانه‌ها در خانم‌ها به آسانی آقایان نیست. اما اثرات آن‌ها و عوارض ناشی از آن بسیار شدیدتر و عمیق‌تر می‌باشد. از نشانه‌های بیولوژیکی این استرس می‌توان به خشکی واژن اشاره کرد که برقراری رابطه جنسی را مشکل میکند و علاوه بر مشکل‌تر شدن، لذت رابطه را نیز از بین می‌برد.

صحبت کردن با همسرتان می‌تواند به میزان بسیار زیادی، استرس و اضطراب شما را کاهش دهد.
صحبت کردن با همسرتان می‌تواند به میزان بسیار زیادی، استرس و اضطراب شما را کاهش دهد.

راهکارهایی برای رفع اضطراب جنسی

اگر دچار اضطراب جنسی مزمن هستید، حتما به دکتر مراجعه نمایید و از پزشک متخصص مشاوره و راهنمایی بگیرید. پزشک شما ازجمله افرادیست که می‌توانید براحتی مشکل و مسائل مربوط به بیماری خود را بیان کنید و مطمئن باشید که کمکی از او دریافت خواهید کرد. در اکثر موارد، مشکل مربوط به این اختلال می‌تواند با چند جلسه مشاوره و تجویز ورزش و اعمال مشابه حل شوند؛ اما اگر این روش موثر واقع نشد، پزشک برایتان دارو تجویز می‌کند تا از داروها استفاده کنید و بهبودی خود را بدست آورید.

ممکن است پزشک معالج شما، بنابر صلاح، شما را به یک روان‌شناس معرفی کند. درمان روانشناسی کمکتان می‌کند با جنسیت خود راحتی بیشتری پیدا کنید و مسائلی که موجب اضطراب عملکرد جنسی در شما شده است را درک کنید. مثلاً مردانی که نگران انزال زودرس هستند می‌توانند از تکنیک‌هایی برای به دست آوردن کنترل بیشتر روی انزال خود استفاده کنند.

درمورد مشکل اضطراب خود با همسرتان صحبت و گفتگو کنید، تا به یک راه ‌حل مشترک برسید.
درمورد مشکل اضطراب خود با همسرتان صحبت و گفتگو کنید، تا به یک راه ‌حل مشترک برسید.

با همسرتان صحبت کنید. صحبت کردن با همسرتان می‌تواند به میزان بسیار زیادی، استرس و اضطراب شما را کاهش دهد. حتی می‌توانید درمورد مشکل اضطراب خود با همسرتان صحبت و گفتگو کنید، تا به یک راه ‌حل مشترک برسید و آن را اجرایی کنید. صحبت‌هایی که با همسر خود می‌کنید می‌تواند در زمینه روانی و فیزیکی به شما کمک کند و باعث بهبود عملکرد جسمی و ذهنی شما هم در زمینه جنسی و هم در زمینه فکری شود تا نگرانی و پریشانی کمتری را تجربه کنید.

حواستان را پرت کنید. برهم زدن و مختل کردن الگوی فکری، می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای تغییر کانون تمرکز ذهنی‌مان باشد. این اقدام باعث می‌شود در سریع‌ترین زمان نه‌تنها از منبع نگرانی‌تان دور شوید، بلکه باعث می‌شود که اگر بار دیگر هم همان فکر به ذهنتان خطور کرد، از اهمیت بسیار پایینی برخوردار باشد و کم‌کم از ذهنتان دور شود.

پرت کردن حواس باید با تمرکز و توجه بر سوژه دیگری صورت بگیرد. یعنی اگر می‌خواهید به یک موضوع بخصوص فکر نکنید، باید به یک موضوع دیگر توجه‌تان را جلب کنید تا ذهنتان دیگر درگیر موضوع اول نباشد. پرت کردن حواس می‌واند با راهکارهای ساده‌ای انجام پذیرد. ازجمله این راهکارها می‌توان به گوش دادن به ‌آهنگ های مختلف یا زمزمه کردن آهنگی یا مطالعه یک کتاب یا ورزش کردن و یا فکر کردن درمورد موضوعی که باعث تحریک شدن شما می‌شود، اشاره کرد.

مطلب آخر اینکه، به خودتان راحت بگیرید. خودتان را برای ظاهرتان یا توانایی‌ جنسی‌تان اذیت نکنید. برای غلبه بر اضطراب جنسی کمک بگیرید تا بتوانید دوباره به یک زندگی جنسی سالم و شاد برگردید و از آن لذت ببرید. مطمئنا این مورد، مشکل چندان بزرگی نیست که نتوان آن را حل کرد. بهتر است با عبور از این مانع به مسائل با اهمیت‌تری پرداخت و شادتر بود.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.