Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
درمان اختلال کندن پوست

رزرو وقت مشاوره حضوری

بیماری اختلال کندن پوست چیست؟ علائم و بهترین روش درمان

اکثریت مردم کندن بخشی از پوست بدن خود را ممکن است تجربه کرده باشند، اما این کندن پوست گاهی از مرز طبیعی خود خارج می‌شود و به بیماری‌ای تبدیل می‌شود که آن را اختلال کندن پوست می‌نامیم.

هنگامی که فرد دچار اختلال کندن پوست می‌شود، معمولا به دفعات زیاد و با شدت زیادی پوست بدن خود را – از جای زخم گرفته تا پوست اطراف ناخن- می‌کند، به گونه‌ای که ممکن است موجب خونریزی و یا زخم‌های شدیدتری شود.

برخی از افراد که مبتلا به این اختلال هستند، به طور مرتب سعی دارند آنچه را که بر روی پوست خود اضافی می‌بینند از بدن خود جدا کنند. همواره به دنبال بخش‌هایی هستند که موجب ناکاملی پوستشان شده و سعی می‌کنند آن را از میان بردارند.

علائم ابتلا به اختلال کندن پوست چیست؟

تشخیص این که آیا فرد به اختلال کندن پوست دچار شده است یا نه واقعا دشوار است. تعیین مرز برای برای مشخص کردن این که عادات کندن پوست از حالت طبیعی خود خارج شده است کار آسانی نیست. بنابراین قبل از برچسب زدن این اختلال به خود و یا دیگران بهتر است این سوالات را از خود بپرسیم:

  • آیا کندن پوست بدن در طول روز وقت زیادی از شما می‌گیرد؟
  • آیا زخم‌های مشخصی حاصل از کندن پوست بدن خود دارید؟
  • آیا از فکر اینکه چقدر پوست بدن خود را می‌کنید ناراحت و افسرده می‌شوید؟
  • آیا کندن پوست، زندگی حرفه‌ای و یا اجتماعی شما را تحت تاثیر قرار داده است؟ برای مثال آیا پیش آماده که از رفتن به باشگاه و یا شنا کردن خودداری کنید تنها به این علت که ممکن است کسی زخم‌های شما را ببیند؟ و یا قبل از آماده شدن برای رفتن به سر کار چه میزان از وقت خود را صرف پوشاندن زخم‌های خود می‌کنید؟

اختلال کندن پوست چگونه رشد می‌کند؟

اختلال کندن پوست ممکن است در سنین کودکی و یا بزرگسالی روی دهد. این اختلال ممکن است به یکی از روش زیر توسعه یابد:

بعد از یک عفونت و یا زخم پوستی و یا جراحت کوچک: ممکن است بعد از به وجود آمدن یک زخم و یا خراش در بدن تصمیم به کندن آن بگیرید. از طرفی کندن این زخم خود زخم تازه‌تری ایجاد می‌کند و به همین شکل این روند همچنان ادامه خواهد داشت و فرد در یک دور باطل می‌افتد.

در طول مدت زمانی که فرد استرس دارد: ممکن است فرد بخشی پوست بدن خود را که ناهموار است و یا طی فرایندی تکراری به کندن آن عادت کرده است، انتخاب کرده و در مواقعی که استرس دارد ناخودآگاه شروع به کندن آن ناحیه کند. با مشاوره و درمان بیماری ها و اختلالات روحی و روانی می‌توانید از ابتلا به اختلالات جلوگیری کنید و یا در صورت ابتلا روند پیشروی آن را کنترل کنید.

اختلال کندن پوست یک نوع رفتار خود مراقبتی محسوب می‌شود که آن را رفتار تکراری تمرکز بر بدن می‌نامند. از دیگر انواع این رفتارها کندن موی سر و ناخن‌هاست که به بدن آسیب می‌رساند. علاو بر این، این اختلال در دسته‌ی اختلالات وسواس جبری نیز قرار می‌گیرد، چرا که فرد در تکرار این کارها در وجود خود یک اجبار ناخواسته احساس می‌کند و این حس اجبار باعث می‌شود که این رفتار خود را تکرار کند و به خود آسیب برساند.

اختلال کندن پوست
اختلال کندن پوست را می‌توان در دسته‌ی اختلال وسواس جبری نیز جای داد.

اختلال کندن پوست چگونه درمان می‌شود؟

اختلال کندن پوست با مراجعه به روانشناس، مشاوره آنلاین و در برخی موارد مصرف دارو قابل درمان می‌باشد. دو نوع درمان روانشناسی مختلف برای این اختلال وجود دارد:

تمرین معکوس عادت: در این روش روانشناس سعی دارد شرایطی را که در طی آن شما اقدام به کندن پوست خود می‌کنید، شناسایی کند. این شرایط ممکن است داشتن استرس و اضطراب شدید ، عصبانیت و یا هر عامل دیگری باشد. در این شرایط روانشناس شما سعی می‌کند روش جایگزینی برای کندن پوست به شما ارائه دهد تا از استرس خود بکاهید. مانند چرخاندن یک فرفره، فشردن یک موم و یا هر کار دیگر. همچنین با کمک روانشناس مشاور خانواده نیز می‌توانید طرز صحیح رفتار با فرد دارای این اختلال و روش های کمک به او و همراهی دیگران را داشته باشید.

کنترل محرک: در این روش روانشناس می‌کوشد که شرایط فعلی بیمار را تغییر دهد، برای مثال تغییراتی در سبک زندگی او به وجود آورد. با مشاوره مهارت و سبک زندگی تغییرات در روش زندگی خود را به آسانی به وجود آورید.

گاهی نیز فرد مجبور می‌شود که دستکش و یا باند به دستان خود داشته باشد تا از کندن پوست خود جلوگیری کند. در موارد شدیدتر ممکن است لازم باشد که فرد آینه را نیز بپوشاند تا زخم و یا آثار ناهمگون را در چهره‌ی خود نبیند.

ممکن است علاوه بر درمان روان پزشکی داروهایی نیز به بیمار بسته به شرایط او تجویز شود. اما درواقع هیچ داروی مشخصی برای این بیماری تعریف نشده است.

اگر تصور می‌کنید که مبتلا به اختلال کندن پوست شده‌اید، بهترین راه این است که در اولین فرصت دکتر مناسب خود را بیابید. معمولا پیدا کردن روانشناسی که در این حوزه تخصص داشته باشد سخت است، اما اگر چنین روانشناسی نیز پیدا نکردید بهتر است که به روانشناسی که در حوزه‌ی اختلالات وسواس جبری تخصص دارد مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.

علاوه بر این به شما پیشنهاد می‌شود که به متخصص پوست نیز حتما مراجعه کنید تا با امراض پوستی احتمالی آشنا شده و آزمایش‌های لازم را جهت اطمینان از سالم بودن پوست بدن خود انجام دهید. در صورت داشتن هر گونه مشکل پزشک به شما کمک خواهد کرد که پوست خود را درمان کنید. این درمان‌ها خود به نحوی قادر خواهند بود که فرد را از کندن بخش های ناهموار دور بدارد.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.