Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلال فروپاشی کودکی

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال فروپاشی کودکی:اختلالات فراگیر رشد در کودکان پسر

اختلال فروپاشی کودکی

اختلال فروپاشی کودکی جز بیماریهای نادر است و باعث پسرفت بارز در کارکردهای کودک می شود و این بیماری در پسران تقریبا 4 تا 8 برابر بیشتر از دختران روی می دهد.

این کودکان تا 2 سالگی رشد بهنجار در تمامی کارکردهای خود دارند و از بین 3 تا 4 سالگی این بیماری شروع می شود و در مهارتهای زبانی, مهارتهای اجتماعی, بازی کردن, کنترل روده و مثانه و مهارتهای حرکتی مشکل ایجاد می شود. این موضوع بسیار با اهمیت است که این کودکان تا 2 سالگی رشد طبیعی داشته باشند و بعد از آن مشکلات یاد شده بروز دهد.

پیش آگهی اختلال فروپاشی کودکی متغیر است و سیری سریع دارد که در اصطلاح به آن سیر پیشرونده می گویند و گزارشات کمی مبنی بر اینکه اختلال فروپاشی کودکان بهبود یافته باشد وجود دارد و کودک به ندرت در تواناییهای سابق خود بهبود می یابد و این کودکان در بیشتر مواقع به عقب ماندگی متوسط مبتلا می گردند. اختلال فروپاشی کودکی شباهت زیادی به اختلال اوتیسم و اختلال رت دارد و برای تشخیص این اختلالها از یکدیگر باید توجه داشت که در اختلال اوتیسم کودکان قادر به ساختن جملات نیستند و فقط بعضی کلمات را بیان می کنند و فقط صداهای کلمات را بیان می کنند و در کودکان اوتیستیک از قبل از شروع بیماری نشانه های بیماری وجود دارد ولی در اختلال فروپاشی کودکی به یکباره رشد کسب شده قبلی از بین می رود و کودک در کارکردهای خود نا توان می شود.

در اختلال رت نیز کودک تا 5 ماهگی رشد نرمال دارد اما در اختلال فروپاشی رشد طبیعی در 2 سالگی قطع می شود.

این کودکان همانند باقی اختلالات فراگیر رشد درمان قطعی ندارند اما میتوان درمانهای روانشناختی و آموزش به والدین را برای این کودکان تجویز کرد. دارو درمانی و همچنین آموزشهای اختصاصی برای این کودکان در نظر گرفت. مدرسه های اوتیسم امروزه این مشکل را تا حدودی بر طرف ساختند و اینکه والدین زود متوجه این اختلال بشوند در بهبود نسبی این کودکان تاثیر دارد.

علت این اختلال نا مشخص است اما موردی که ثابت شده این است که این اختلال با بیماریهای نورولوژیک در ارتباط است. نام دیگر این اختلال سندرم هلر یا سایکوز فروپاشی است.

 

ملاکهای تشخیصی اختلال فروپاشی کودکی بر اساس کتاب مرجع تشخیص بیماریهای روانی:

1. رشد بهنجار تا 2 سالگی

2. از دست دادن مهارتهای کسب شده تا قبلی بعد از 2 سالگی و قبل از 10 سالگی حداقل در 2 تا از زمینه های زیر:

زبان بیانی

مهارتهای اجتماعی

کنترل روده و مثانه

بازی کردن

مهارتهای حرکتی

3. عملکرد نادرست حداقل در دو تا از زمینه های زیر:

تخریب در تعاملات اجتماعی: مثل عدم کسب روابط با همتاها

تخریب در برقراری تعاملات اجتماعی: مثل نا توانی برای شروع و ادامه مکالمه

الگوهای رفتاری و کلیشه ای تکراری و فعالیت های محدود

4. اختلال دیگری از اختلالات فراگیر رشد نباشد

اطلاعات بیشتر

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.