Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلال شخصیت پارانوئید

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال شخصیت پارانوئید : دیگران از پشت به شما خنجر خواهند زد یا خودتان؟

اختلال شخصیت پارانوئید (PPD) یک نوع اختلال شخصیت عجیب و غیرعادی است. به این معنی که رفتار فرد ممکن است در نظر دیگران عجیب و غیرعادی به نظر برسد. فردی که دچار اختلال شخصیت پارانوئید است، نسبت به دیگران بسیار مشکوک است. آن‌ها اغلب به دیگران بی‌اعتمادند و فکر می‌کنند که دیگران قصد آزار آن‌ها را دارند.

اختلال شخصیت پارانوئید
فیلم “شماره‌ی 23” که شخصیت اصلی داستان به اختلال شخصیت پارانوئید مبتلا بود.

از دیگر نشانه‌های این اختلال بی‌میل بودن فرد نسبت به اطمینان کردن به دیگران، تهمت زدن و داشتن احساساتی ناخوشایند نسبت به نظرات اطرافیان و اتفاقات دور و برش می‌باشند. فرد مبتلا به PPD می‌تواند خیلی سریع نسبت به دیگران احساس خشم و خصمانه داشته باشد.

این اختلال معمولا در اوایل بزرگسالی ظاهر می‌شود و به نظر برخی روانشناسان این اختلال در مردان بیشتر از زنان وجود دارد.

درمان PPD ممکن است چالش برانگیز باشد، زیرا افراد مبتلا به PPD دارای سوء‌ظن و عدم اعتماد به دیگران هستند. متخصصین در این زمینه می‌بایست به قدر کافی از خود صبر و حوصله خرج دهند تا اعتماد بیمار را به خود جلب کنند. این اعتماد به بیمار این اجازه را خواهد داد که باور کند دچار یک اختلال است و می‌بایست آن را درمان کند.

علت‌های ابتلا به اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

علل اختلال شخصیت پارانوئید نامشخص است. با این حال محققان بر این باورند که ترکیبی از فاکتورهای محیطی و بیولوژی می‌توانند در ایجاد این اختلال موثر باشند.

این اختلال معمولا در خانواده‌هایی که سابقه‌ی اسکیزوفرنی و اختلال دلبستگی رایج‌تر است. همچنین آسیب زودرس دوران کودکی نیز ممکن است عامل مهمی در این اتفاق باشد.

علائم اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

اغلب افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید اعتقاد دارند که رفتار آن‌ها کاملا طبیعی است. ممکن است از نظر او این امر کاملا منطقی باشد که فردی به دیگران مشکوک باشد. با این‌حال افرادی که اطراف او هستند بر این باورند که بی‌اعتمادی او کاملا بی‌جاست.

فرد مبتلا به PPD یا اختلال شخصیت پارانوئید ممکن است به شیوه‌ای خصمانه و یا خشن رفتار کند. حرفهای آن‌ها نیز ممکن است کاملا طعنه‌آمیز باشد، و فردی که مورد خصم او قرار گرفته نیز ممکن است به صورت ناخودآگاه رفتار مشابهی انجام دهد و این رفتار از دید فرد پارانوئید مهر تاییدی بر حرفهایش باشد و از سوء‌ظن او نکاهد.

فرد مبتلا به PPD ممکن است به شرایط دیگری نیز دچار باشد که به اختلال شخصیت پارانوئید شدت بخشد. به عنوان مثال افسردگی و اضطراب می‌تواند بر خلق و خوی فرد تاثیر بگذارد. تغییرات رفتاری می‌تواند به فرد دچار اختلال شخصیت پارانوئید حس انزوا و تنهایی بدهد.

دیگر علائم ممکن است شامل موارد زیر شوند:

 • اعتقاد به اینکه افراد دیگر انگیزه‌هایی پنهانی دارند تا به آن‌ها آسیب برسانند.
 • شک داشتن به وفاداری دیگران
 • حساسیت به انتقاد شدن
 • دچار دردسر شدن هنگام کارتیمی و کار با دیگران
 • سریع عصبی شدن
 • از دیگران جدا شدن و حس انزوا
 • اهل جدال و همواره درحال دفاع از خود
 • ندیدن مشکلات و کم و کاستی‌های خود
 • به سختی آرام و قرار گرفتن

برخی از نشانه‌های اختلال شخصیت پارانوئید بسیار شبیه دیگر اختلال شخصیت‌هاست. اسکیزوفرنی و اختلال شخصیت مرزی هردو علائمی مشابه با این اختلال دارند و تمیز دادن این اختلال‌ها کار دشواری است.

اختلال شخصیت پارانوئید را چگونه تشخیص می‌دهند؟

ابتدا درباره‌ی علائم و تاریخ این اختلال سوال خواهد شد. همچنین برخی ارزیابی‌های فیزیکی هم صورت خواهد گرفت تا شرایط جسمی شما را بسنجند. و ممکن است بنا به شرایطی که دارید برای تست‌های بیشتر به نزد روانپزشک و یا روانشناس بروید. آن‌ها ممکن است گذشته‌ی فرد را مورد بررسی قرار دهند. همچنین در پی این خواهند بود که چطور به یک تصویر خیالی پاسخ می‌دهید؟ و شما را نسبت به شرایط خاص خواهند سنجید.

اختلال شخصیت پارانوئید چگونه درمان می‌شود؟

درمان این اختلال می‌تواند بسیار موفق باشد. با این حال اکثر افراد مبتلا به این بیماری مشکل در پذیرش درمان دارند. فردی که به PPD مبتلاست علائم خود را یک امر بدیهی می‌داند. اگر فرد درمان را بپذیرد، روان‌درمانی برای او مفید خواهد بود و روش‌های زیر کارآمدند:

 • روان‌درمان به فرد می‌آموزد که چطور با اختلال خود مقابله کند.
 • به او می‌آموزد که در محیط‌های اجتماعی چطور با دیگران ارتباط برقرار کند.
 • به او کمک خواهد کرد احساسات پارانویا را کاهش دهد.

داروها نیز ممکن است برای این درمان مفید باشند، به ویژه اگر فرد مبتلا به PPD دارای شرایط مرتبط دیگری مانند افسردگی یا اختلال اضطراب نیز باشد.

گاهی ترکیب داروها و روان درمانی تاثیر مثبتی بر بهبود فرد خواهد داشت.

چشم‌انداز بلند مدت این اختلال چیست؟

این چشم‌انداز بسته به این دارد که فرد تا چه میزان درمان را بپذیرد. افرادی که درمان را می‌پذیرند می‌توانند یک شغل را حفظ کردی و روابط طولانی مدت و سالمی داشته باشند. با این حال این افراد باید در طول عمر خود تحت درمان باشند و به مراقبت و حمایت احتیاج خواهند داشت.

افرادی که در مقابل درمان مقاومت کنند ممکن است در تمام طول عمر خود دچار درگیری‌های مختلفی با دیگران شوند و به سختی در یک شغل باقی بمانند.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

مشاوره روانشناسی

دوست داشتم: 139
دوست نداشتم: 21
میانگین امتیازات: 6.62

11 دیدگاه در “اختلال شخصیت پارانوئید : دیگران از پشت به شما خنجر خواهند زد یا خودتان؟

سلام داماد من اسکیزوفرنی داشت خیلی سختی کشیدیم اون هیچ وقت نپذیرفت که مریض

وایییی خدا شوهر من تمام این علایم رو داره

سلام
از مطالب شما استفاده کردیم همسرم با این علایم احتمال می دهم دارای چنین اختلالی باشد شباهت سازی ناهنجاریهای دیگران را با رفتار من مشابه سازی میکند وبا توجه به رعایت حالش مجبور ومتوسل به احتیا ط می شوم که بیشتر ناراحتیش تشدید می شود. به همه شک دارد بنابر این از همه دوست واشنا گریزان هستم بستگان در جه یک خودش خیلی رعایتش میکنند ولی با این وجود گاهی با انها نیز مشکل پیدا می کند .بااینکه هیچ مشکل اقتصادی ندارم ولی سخت در این زندگی در عذاب هستم لطفا راهنماییم کنید.

شما میتونید از همسرتون بخواین با یک مشاور صحبت کنن
یا خودتون با یک مشاور صحبت کنید و در مورد چگونگی رفتار با ایشون راهنمایی بخواین
مشاور آنلاین

سلام. بدبختانه شوهر منم در این وضعیت قرار داره. چون خودم کارشناسی روانشناسی خوندم تشخیص دادم و بهش گفتم ک به یه فوق تخصص مراجعه کنه اما هیچ وقت قبول نکرد. ۹ ماه هست ک باهاش عقد کردم اوایل اینطور نبود اما با گذشت زمان بیشتر آشکار شد. نمیدونم ک عاقبت این زندگی به کجا میکشه

منم ۶ ماهه عقد کردم، تازگیا خودشو نشون میده، نمیدونم چه خاکی به سرم بریزم، خودم روانشناسی خوندم، بدیش هم اینه اسم اینا رو غیرت میزاره

شوهر من تمام این علائم رو داره.۹ساله دارم باهاش زندگی میکنم.دیگه بریدم.آیا این بیماری قابل درمانه؟یا فقط قابل کنترل؟

من این بیماری رو داشتم که بعد ۱۱ ماه زندگی همسرم ازم جدا شد ،
زمانی متوجه این بیماری شدم ک دیر شده بود و جدا شده بودم،
از نظر من این بیماری درمان نداره اما اگه شخصی که واقعا زندگیشو دوس داشته باشه با مشاوره از حساسیتش کاسته میشه ،
متاسفانه این بیماری از اعتیاد هم خطرناکتر و خانمان سوز تره…

شوهر من یکسری از این علائمو داره
مثلا اوایل زندگی زیر تخت دستگاه استراق سمع گذاشته بود. بعد که علتشو جویا شدم گفت میخواستم ببینم تو خونه چه خبره
یا اینکه روزی ده بار به محل کار من زنگ میزد که مطمئن بشه من اونجام
البته اینا دیگه تموم شده
ولی با رفتارهای نرم و هوشمندانه کاری کرد که من از جمع دوستام جدا بشم
الان تنها جایی که میریم ماهی یه بار خونه مادر من وهفته ایی به با خونه مادرخودش
تمام مسافرت هامون هم دو نفره است
گاها گوشیمو چک میکنه
بعد ۸ سال منو به مرحله ایی از افسردگی رسونده

سلام دوستان ..من الان حدود یکسال هست که دچارمشکل شدم باهمسرم ..ودچار شک شدم بهش ..به صورت علنی حرکتی ازاون ندیدم ..فقط چندتا پیش امدباعث شدبهش شک کنم ..قبل ازاین یکسال گذشته یک روزصبح که ازسرکاربگشتم خونه ازخستگی خوابیدم من دوتا پسردارم که بزرگه اون موقع اول دبستان بودوکوچیکه چون بدو تولد مشکل پزشکی پیدا کرد مدرسه نرفته …وخونه بود هنوزتوی سن خردسالی بود ..باصدای گریه بچه بیدارشدم ودیدم همسرم خونه نیست چندین بارباهاش تماس گرفتم جواب ندادازخونه خارج شدم ونبش خیابان کنارمغازه سوپری منتظرموندم وبازهم تماس گرفتم جواب نداد بعدازحدود ربع ساعت یانیم ساعت دیدم ازاخر خیابان داره میاد همین که من رو از دور دید راه خودش رو کج کرد وبه خیابانی که در کنار مابود ومغازه میوه فروشی اونجا بود رفت منتظرش موندم تا اومد باهم به خونه رفتیم ومن باناراحتی ازش سوال کردم کجابود وچرا جواب نداد ..گفت که رفتم خانه فلانی که همسایه مابود و ازاون جا رفته بود چندخیابان اونطرف تر که دقیقا همون مسیری که داشت میومد ازاونجا بود …گفتم چرا بدون اطلاع رفتی و چرا جواب تلفن منو ندادی ..چرا من رو دیدی بااینکه میدونستی منتظرت هستم ومیدونستی من نفرت دارم ازاینکاری که کردی راه خودت رو کج کردی ومستقیم نیومدی گفت رفتم میوه بخرم خلاصه هرچه بهش گفتم باخانوم فلانی تماس بگیر قبول نکرد گفت زشت هست الان چه فکری میکنه…من اونموقع به خاطراعتمادی که داشتم پاپیچ نشدم اما الان پشیمون هستم چون یکی ازدلایل شک من شد …بعداز اون چون من توی سایتهای سکسی میرم توی سایتهای سکسی ایرانی عکسهایی دیدم که ازنظراندام و لباس چندتا عکس دیدم که بااون شباهت زیادی دارن همون لباسها همون اندام اما متاسفانه اصلا قبول نمیکنه که اون نوع لباس رو داشته مثلا یکروز یه شلوار لاتکس زرد باخودش اورد خونه وگفت قشنگه من گفتم پوشید براش خیلی تنگ وچسبون بودکه به زور میتونست باهاش بشینه وقتی پوشید ونشست دقیقا توی ذهنم هست گفتم برات خوب نیست دیگه ندیدمش اما سه تاعکس دیدم باهمون شلوارو تاپ وهمون حالت ها ..حتی عکس رو برای خواهرش فرستادم ببینم نظرش چی اونم یه استیکر فرستاد که حالت دهن بسته که یعنی تعجب کرده وپرسید که فلانی هست خونه کیه …منم گفتم خونه برادرم …به هرحال عکسهای دیگه هم دیدم که درحال انجام یه سری کارها که من واون توی سکس همون کارها رو میکردیم وحالتش دقیقا همون حالت هست و ازنظر استایل وچهره وموها ازروبرو فقط میتونم بگم چشمهاش معلوم نیست حتی لکه خالی که روی بینیش هست توی اون عکس هم هست …ویه مدت هم توی سکسهامون احساس کردم میلی نداره وبه من میگفت حوصله ندارم خسته هستم تو کارخودت رو بکن یا یه وقتهایی احساس میکردم حرکاتش موقع سکس جدید هستن بلاخره یه سری مثایل اینجوری باعث شدکه من مشکوک بشم اما اعتقادواطمینانی که داشتم به شک من میچربید تااینکه خودش چندین بار پیش فال گیررفت ودرمورد موضوعاتی فال گرفت من بهش گیرمیدادم که چراپیش اینها میری اینها دروغگو هستن اما وقتی دیدم چیزهایی که گفتن چندبار برامون اتفاق افتاد یکسال پیش به طور اتفاقی توی اینستا یه پیج دیدم فال میگرفت منم فال گرفتم درمورد شکی که داشتم پول رو که ریختم به حسابش وبهش گفته بودم خواست برام بگیره نگرفت وفردا هم بهم گفت شرمنده شمارحسابت روبده برگردونم پول رو من نمیتونم بگیرم هرچی اصرار کردم قبول نکرد وگفت بزار فردا برم پیش یکی دیگه برات بگیره …بااصرار زیاد گرفت اما گفت زنت بادونفر درارتباط هست اما فقط یه شیطنت هست خیانت نکرده من قسمش دادم فردا رفت پیش یکی و اون گفت که بله درحال خیانت هست وبادونفر درارتباط هست وکلی توضیح دادبه هرحال باعث شدکه من باهاش ناراحتی های زیادی داشته باشم اون به هرچیزی که بگی قسم خورد اما من نتونستم قبول کنم ومرتب من رو به شکاک بودن وروانی شدن متهم کرده ویا دعا کردن برامون وازاین حرفها ..پیش روانشناس رفتیم و حدودا ده دوازده جلسه رواندرمانی شدم اما نمیدونم چرا نمیتونم قبول کنم وشکم خیلی بالاست روانشناس ازمن تست گرفت وگفت شما پانارویید نیستی اما مستعدش هستی وبه من گفت اگه بری پیش دکتر ودارو بگیری استفاده کنی بهترهست وخیلی سعی کرد که من رو توی این موقعیت قرار بده که فکرکن این اتفاق افتاده میتوتی باهاش کناربیای به خاطرزندگیت ومن گفتم نمیتونم گفت اگه پیش اومده باشه چکار میکنی گفتم جدا میشم …به هرحال الان من توی برزخ هستم ومرتب سرنماز دعای من این هست که خدایا واقعیت هرچی هست راهی جلوی من بزار که بهش برسم چه پاکدامنی اون باشه چه خیانت و من رو ازاین برزخ نجات بده باور کنید من حاضرم خداوند جون من رو بگیره اما واقعیت هرچی هست روشن بشه ..به خداوندی خدا قسم اگه من اشتباه کرده باشم هرروز قبل از رفتن ازخونه بیرون پاهاش رو میبوسم وقتی هم برگردم خونه همینطور و به خداوند قسم تازمانی که زنده هستم سرسوزنی کم محبتی نمیکنم بهش ..هرچند که همیشه دوستش داشتم وعاشقش بودم اما احساس میکنم اونطورکه باید بهش نشون ندادم …حالا نمیدونم واقعا خیانت کرده یانه وهیچ راهی ندارم که به واقعیت برسم شمارو به خداوندی خدا قسم میدم برام دعا کنید زودتر ازاین برزخ رهابشم و سوالم اینه که ایا ممکنه من پانارویید باشم…یا ممکنه بااین چیزهایی که کفتم واقعا بهم خیانت کرده باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.