Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلال شخصیت ضد اجتماعی

رزرو وقت مشاوره حضوری

بیماری اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟ علائم و روش درمان

افرادی که دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی (ASPD) هستند، می‌توانند شوخ‌طبع، جذاب و سرگرم‌کننده باشند، اما در عین حال دروغ بگویند و از دیگران سوء‌استفاده کنند. اختلال شخصیت ضد اجتماعی ، افراد را بی‌توجه و بی‌احساس نسبت به دیگران می‌کند. کسی که دچار چنین اختلالی است ممکن است بدون احساس هیچ گناهی، در اثر اقدامات خود به دیگران آسیب بزند.

سیستم‌های تشخیصی مدرن اختلال شخصیت ضد اجتماعی را شامل دو شرط غیریکسان اما مرتبط می‌دانند:

بیمار روانی ای که اقدامات مضر او نسبت به دیگران منعکس کننده‌ی محاسبات، مهارت و حیله‌گری است. علاوه بر این آن‌ها تمایل دارند که بدون درک احساسات، شکل همدلی را برای دیگران تقلید کنند. آن‌ها ممکن است به صورت فریبنده‌ای کاریزماتیک و جذاب باشند. این افراد می‌توانند با دیگران رابطه‌های صمیمی ایجاد کنند اما در عین حال قوانین ضد اجتماعی خود را دنبال کنند. آن‌ها معمولا تمایل زیادی به پرخاشگری و ایجاد آشوب دارند و به راحتی ممکن است دچار اضطراب شوند. اختلال شخصیت ضد اجتماعی از جمله اختلالات کمتر رایج بوده و تقریبا حدود ۰.۶ درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در خصوص امکان ازدواج با این افراد و مشکلات و موانع پیش رو میتوانید از مشاوره ازدواج آنلاین کمک بخواهید.

 

علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

افرادی که دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی هستند معمولا علائم زیر را ممکن است از خود بروز دهند:

 • دروغ‌گویی، گول زدن و سوء استفاده کردن از دیگران
 • رفتارهای تند و بی‌پروا
 • عصبانی، مغرور و پرخاشگر
 • استفاده از جذابیت خود برای منافع و لذایذ شخصی
 • احساس خود برتر بینی نسبت به دیگران
 • انجام کارها بدون فکر و برنامه‌ی قبلی و کنار نیامدن با برنامه‌ریزی
 • روابط ضعیف و یا سطحی با دیگران
 • عدم توجه به عواقب منفی رفتارها
 • دعوا کردن یا حمله به دیگران
 • قانون شکنی
 • اهمیت ندادن به امنیت و آرامش خود و دیگران
 • نداشتن هیچگونه علائم عذاب وجدان پس از آسیب رساندن به دیگران
 • شکست در رسیدن به پول یا جایگاه اجتماعی و شغلی مناسب
 • سوء مصرف مواد مخدر و یا الکل

چه کسی در خطر ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی است؟

اختلال شخصیت ضد اجتماعی معمولا مردان را بیشتر از زنان تحت تاثیر قرار می‌دهد و معمولا مردان بیشتر دچار این اختلال می‌شوند. مختصصان دلایل اصلی بروز این اختلال را به طور قطعی نمی‌دانند. اما بنظر می‌رسد که یکی از عوامل موثر آن ژنتیک و دیگر عوامل بیولوژیکی باشد، علاوه بر این حضور در محیط‌های نامناسب و آسیب‌رسان نیز خالی از تاثیر نیست. نقص و آسیب‌های مغزی نیز در طول سال‌های رشد فرد ممکن است بر بروز این اختلال اثر بگذارد. با مشاوره و درمان استرس و اضطراب می‌توان از بروز و یا کاهش شدت انواع اختلالات پیشگیری کرد.

از آنجایی که بیان کردیم افرادی که مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی هستند معمولا قانون شکنی می‌کنند. می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که اغلب زندانیان مبتلا به ASPD هستند. تحقیقات نشان می دهد که 47٪ از زندانیان مرد و 21٪ زندانیان زن دچار این اختلال هستند.

عوارض جانبی اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟


عوارض، پیامدها و مشکلات این نوع اختلال شخصیتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سوء استفاده از همسر و یا سوء استفاده از کودک و یا غفلت از آن‌ها
 • سوء مصرف الکل یا مواد مخدر
 • زندانی شدن
 • رفتارهای دیوانه‌وار یا خودکشی
 • داشتن سایر اختلالات روانی مانند افسردگی یا اضطراب
 • وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین و بی خانمانی
 • مشارکت در باندهای خلاف گرایانه
 • مرگ زودرس، معمولا در اثر یک اعمال خشونت

 

چگونه از بروز این اختلال پیشگیری کنیم؟

در واقع باید گفت که هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی وجود ندارد. از آنجایی که به نظر می‌رسد رفتارهای ضد اجتماعی ریشه‌هایی در دوران کودکی داشته باشند، والدین، معلمان و متخصصان اطفال ممکن است بتوانند هشدارهای اولیه‌ی بروز این اختلال را تا حدودی تشخیص دهند. با مراجعه به مشاوره آنلاین فولفکر می‌توانید با مشاوران خانواده و مشاوران متخصص کودک در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و علائم اختلالات در کودک خود را شناسایی کنید.اینگونه تشخیص ها به افراد کمک خواهد کرد که آن‌هایی را که در خطر جدی این بیماری قرار دارند شناسایی کرده و سریعتر به درمان او بپردازد.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی
اختلال شخصیت ضد اجتماعی ریشه‌هایی در دوران کودکی فرد دارند.

 

در ابتدا، قوانین موثر و مناسب، درس هایی در اصلاح رفتار، مهارت های اجتماعی و حل مسئله، آموزش والدین، خانواده درمانی و روان درمانی می تواند به کاهش احتمال ابتلا کودکان به اختلال شخصیت ضد اجتماعی کمک کند.

تشخیص و درمان اختلال شخصیت ضد اجتماعی چگونه انجام می‌شود؟

برای تشخیص این نوع اختلال فرد می‌بایست علائم مربوط به آن را قبل از رسیدن به سن ۱۵ سالگی داشته باشد. اما تشخیص آن معمولا قبل از سن ۱۸ سالگی ممکن نیست. علائم این اختلال معمولا زمانی که فرد در سنین نوجوانی و دوره‌ی بیست سالگی خود قرار می‌گیرد در بدترین و شدیدترین حالت خود قرار دارد. اما ممکن است این علائم با گذشت زمان بهبود یابند.

درمان این اختلال معمولا سخت و پیچیده است. از طرفی افراد مبتلا به آن به ندرت خودشان به دنبال درمان خویش هستند، زیرا فکر می‌کنند که در سلامت روانی کاملی قرار دارند و نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. بنابراین متقاعد کردن این افراد برای مراجعه به روانشناس دشوار خواهد بود.

در صورت قانع کردن فرد برای درمان، رفتار درمانی و یا روان درمانی به صورت فردی و یا گروهی می‌تواند مفید واقع شود. در مشاوره اینترنتی فول‌فکر می‌توانید با مشاوران برجسته و آنلاین برای همه سنین و در همه زمینه‌ها از جمله درمان بیماری ها و اختلالات روانی در محیطی امن و خصوصی از پیشرفت عوامل تسریع کننده بیماری و اختلال جلوگیری کنید. پزشکان گاهی اوقات از برخی از داروهای روانپزشکی مانند تثبیت کننده‌های خلق و خو و یا برخی از داروهای ضد روان‌پریشی غیر معمول برای درمان برخی از علائم این اختلال استفاده می‌کنند. سازمان غذا و دارو هیچ داروی خاصی برای درمان اختلال شخصیت ضد اجتماعی تایید نکرده است.

اگر از افراد نزدیکتان کسی دچار چنین اختلالی می‌باشد، حتما در نظر داشته باشید که او را در یک گروه حمایتی قرار دهید. از طرفی سعی کنید حتما برای کمک به او از یک روانشناس و یا متخصص کمک بگیرید. توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید رفتارهای این فرد را تغییر دهید اما می‌توانید مهارت‌های مقابله‌ای مفیدی را بیاموزید تا به شما در تعیین مرزها و مصون نگه داشتنتان در مقابل پرخاش و بدرفتاری، کمک کند.

 

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.